Sponzorované odkazy

Štítek: exotika

Tropický ráj v jihovýchodní Asii, tipnete si?

V dnešním článku se zaměříme na ryze exotickou oblast, která se nachází v jihovýchodní Asii a patří mezi nejlidnatější na světě. Rozprostírá se na téměř 7 000 ostrůvcích, a mnoho z nich patří mezi nejprestižnější a nejoblíbenější turistické destinace. Pokud již teď tipujete Filipíny, máte pravdu. Popisovat Filipíny jako celek je zhola nemožné, každý ostrůvek je něčím specifický, a proto jsem jako dnešní téma vybrala malý ostrůvek, kterému se přezdívá perla Filipín. Ostrov Boracay naleznete 300 kilometrů od hlavního města Manily, přičemž se na něj dostanete jak letecky, tak lodí.

Jon Rawlinson

Jon Rawlinson

Nejkrásnější pláž světa?

Hlavním lákadlem úzkého šestikilometrového ostrova je bezesporu nejznámější pláž White Beach, která se táhne téměř po celé délce ostrova, a společně s ostatními plážemi dotváří idylický vzhled ostrova — bílé písečné pláže ohraničující tmavě zelený prales v srdci ostrova. Samotná pláž je rozdělena do tří částí, z nichž každá je specifická určitou atmosférou a také odlišnou cenovou hladinou. První část, nejluxusnější a také nejdražší, je Station 1, kde si sice sáhnete hlouběji do kapsy, jelikož ceny příslušných hotelů patří mezi vyšší (odhadem zaplatíte od dvou do šesti tisíc za noc v závislosti na službách), nicméně odměnou vám bude nejen nejširší úsek samotné White Beach, ale také nejjemnější písek, perfektní plážové služby a klid.

Středová část, Station 2, je vysloveným centrem — hledáte-li restauraci, obchod, bar či povyražení, neexistuje lepší volba. Připravte se však, že ceny budou o něco vyšroubovanější, a pokud toužíte po klidném místě, zde jej rozhodně nenaleznete — divoké večírky na plážích trvají dlouho do noci. Třetí, nejjižnější částí, Station 3 nepohrdnou šetřílci, neboť zde naleznou bungalovy s příjemnými cenami i levnější hotely. Rovněž se jedná o klidnou oblast, často se o ní hovoří jako o nejméně vyspělé, avšak nepředstavujte si bůhvíjakou bídu a zaostalost, o tom to opravdu není.

Dianne Rosete

Dianne Rosete

Ačkoliv je White Beach hlavním lákadlem, ostrov Boracay má mnoha dalších míst, která stojí za to navštívit. Pokud chceme zůstat na pláži, nabízí se pro milovníky surfování i romantických procházek pláž Bulabog na východní straně ostrova. Klidným místem je Puka Beach, která splňuje obraz tropických dovolených tak, jak je známe z propagačních materiálů cestovních kanceláří — bílý písek, azurové moře a hlavně prázdná, nebo téměř prázdná pláž. Pokud tedy neholdujete kontaktu s jinými lidmi, nevadí vám, že si nebudete moci vybrat z desítek restaurací, rozhodně zamiřte zde. Pláž Puka je rovněž zajímavá tím, že zde moře vyplavuje drobné mušličky, které místní sbírají a následně z nich vyrábějí náhrdelníky, které si turisté odvážejí jako suvenýry domů.

Francis Gimenez

Francis Gimenez

Barevná perla Atlantiku zvaná Madeira

Portugalský ostrov Madeira, nazývaný taktéž Perla Atlantiku, patří zejména v jarních měsících mezi nejpopulárnější evropské destinace. Přízvisko „evropské“ vám možná po pohledu na mapu přijde zvláštní, jelikož vzdálenost Madeiry od Evropy je větší, než vzdálenost Madeira-Afrika, nicméně již od doby zámořských objevů a koloniální nadvlády, je Madeira střídavě pod Španělskou a Portugalskou správou. V souvislosti s dnešním článkem zmiňujeme ostrov Madeira, který je součástí stejnojmenné ho souostroví Madeira, čítající celkem 4 hlavní ostrovy — Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertes a Ilhas Selvagens; všechny ostrovy jsou tektonického průvodu, a díky podmořskému Golfskému proudu, který ovlivňuje teplotu nejen okolního moře, si Madeira zachovává příjemné teploty během celého roku.

Artur Malinowski

Artur Malinowski

Svátky květin a barev

Madeira, jak již bylo zmíněno, je častým cílem turistů již v jarních měsících, kdy celý ostrov rozkvétá stovkami barev. Příroda na Madeiře je sama o sobě velmi zajímavou kapitolou, kvůli níž na ostrov zamíří každoročně tisíce turistů ročně. Milovníci květin jistě zamíří do hlavního města Funchalu, který je pověstný svou botanickou zahradou, kde naleznete květiny všemožných barev a druhů, zvláště orchideje. Madeira je místem, kde téměř v každém ročním období můžete být svědkem některé z mnoha slavností a oslav, které jsou pro tento ostrov tak typické. V květnu oslavy citrónů, cibule a květin, v červnu třešní a hudby, a na podzim oslavy vína, úrody a rolníků.

David Stanley

David Stanley

Madeira není ideální místem pro ty, kteří milují válení se u moře, horké dny a dlouhé hodiny strávené na slunci. Počasí je sice teplé, ale často oblačné díky mrakům sestupujícím z hor, doprovázené poměrně vysokou vlhkostí vzduchu.

Koh Rong, druhý největší ostrov Kambodži. Seznamte se.

Oliver Townend

Oliver Townend

Hledáte místo na míle vzdálené civilizaci, příliš nepoznamenané lidskou činností, avšak nabízející luxusní vybavení a pláže, na nichž vás bude rušit jen šplouchání vln? Pakliže ano, pokračujte ve čtení! Dnes navštívíme ostrov Koh Rong, druhý největší ostrov Kambodži, který můžeme s čistým svědomím označit jako jedno z nejkrásnějších míst jihovýchodní Asie. V současné době však ostrovu hrozí nebezpečí v podobě rozsáhlé přestavby, jejíž cílem by měla být destinace schopná konkurovat těm nejatraktivnějším na celém světě — je tudíž třeba zavčasu rezervovat své letenky, pokud si chcete vychutnat krásy ostrova bez rušení nákladních aut.

Koh Rong je místem, které má co říct převážně milovníkům slunění v soukromí. Proto taky očekávejte jen pár jednoduchých, ale čistých bungalovů v okolí přístavu, stejně jako omezený počet restaurací. Co se týče dopravy, je třeba zatnout zuby a připravit se na poměrně časově náročnou cestu, která v případě levnějších trajektů dokáže být i docela nepohodlná. Vesměs se dá říci, že při levnější variantě trvá cesta okolo dvou a více hodin, pokud však uvolníte ze svých financí větší částku, dá se cesta stihnout během jedné hodiny. Na ostrově samotném nenajdete žádnou silnici, tudíž jako turisté budete odkázáni převážně pěší turistiku. Dejte si nicméně pozor, kam vaše kroky budete směřovat, na ostrově se nacházejí pastviny buvolů domácích, kterým se občas podaří překonat plot a stávají se velmi agresivními…

8178626131_430b5e043f_k

Aaron Bradford

Vraťme se k aktivitám, které můžete na ostrově podnikat. Kromě již zmíněného slunění se na pláži, stojí a zmínku i potápění a objevování podmořského světa, kterým je celá jihovýchodní Asie pověstná. Pokud se na potápění na vlastní pěst příliš necítíte, můžete využít služeb jednoho z mnoha potápěcích center jejichž cenové rozmezí se pohybuje okolo 10-20 $. Pláží na ostrově naleznete celkem 23, přičemž volba každá z nich nebude šáhnutím vedle. Mimo to, prostředí ostrova je tak čisté a moře tak průzračné, že za klidných večerů můžete pozorovat fosforeskující plankton jen pár metrů od břehu.

Aaron Bradford

Aaron Bradford

La Isla Bonita? Zajeďte se podívat na ostrov Ambergris Caye!

Ambergris Caye je největší ostrov Belize, středoamerického státu ležící na břehu Karibského moře. Ostrov má poměrně atypický tvar — 40 kilometrů dlouhý, avšak pouze 1, 6 kilometru široký.  Rovněž jeho povrch stojí za zmínku, pobřeží je lemováno bílým pískem, avšak ve vnitrozemí nalezneme husté porosty mangrovů, stromů žijících v bahnitém terénu. Ambergris Caye je ideálním místem pro milovníky potápění a relaxace na pláži, kteří si potrpí na určitou úroveň služeb a rádi si za ni připlatí. Pakliže chceme hovořit o městech, na celém ostrově se nachází jen jedno a to bude vašim prvním kontaktem s ostrovem hned po příjezdu. San Pedro se nachází v jižní části ostrova, rozpíná se do celkové plochy 71 km2, přičemž domov zde našlo okolo 16 000 lidí. Každoročně se v San Pedru koná festival El Gran Carnaval de San Pedro, svátek plný barev, malování, tance a hudby. Mimochodem, San Pedru se přezdívá La Isla Bonita, a opravdu je tento název provázán s onou slavnou písničkou zpěvačky Madonny.

Bernt Rostad

Bernt Rostad

Trocha relaxace

Jak již bylo řečeno, Ambergris Caye je vyhledávanou destinací, což se odráží i na zastoupení luxusní hotelových středisek a všeobecnému většímu ruchu v ulicích během hlavní sezóny, která trvá od června do října. Teploty se v průběhu tohoto období pohybují okolo 30 °C v průměru, nicméně ani v zimních měsících neklesá hladina teploměru pod příjemných 20 ° C. Z pláží stojí za zmínku Secret Beach, která je pověstná svou blankytně čistou a průhlednou vodou, jemným pískem a úchvatným výhledem. Problémem však bývá množství turistů, kteří si tento skvost chtějí prohlédnout, avšak nebojte se ­— notnou část nadšených jejich nadšení opadne, když zjistí, že cesta, kterou se k pláži dostanou, je velmi rozbitá a k dopravním prostředkům příliš nešetrná.

Heath Alseike

Heath Alseike

Rozhodně byste při své návštěvě ostrova neměli doma zapomenout potápěčské brýle, neboť organizované potápění za krásami podmořského světa patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce. Vzpomínáte si na předešlý článek o ostrově Roatán, a v něm zmíněný Mezoamerický korálový útes? Tak právě jeho část nazývaná Belizský bariérový útes je velkým turistickým lákadlem, prvenství bezesporu drží místo zvané Great Blue Hole, 124 metrů hluboká propast vzniklá po podmořské jeskyni.

A to jste věděli, že výhradním dopravním prostředkem na ostrově jsou golfové vozíky?

Britské panenské ostrovy – peněženky připraveny?

Karibik je oblastí, kde se mísí velké množství kulturních vlivů díky koloniální nadvládě odlišných evropských kultur. Našim dnešním cílem budou Britské panenské ostrovy, skupina okolo padesáti drobných ostrůvků rozsetých v Atlantském oceánu a Karibském moři, z nichž je dlouhodobě osídlena necelá čtvrtina. V současné době jsou ostrovy součástí zámořského území Velké Británie, nicméně během 17. a 18. století vystřídaly Britské panenské ostrovy celou řadu správců – Španělsko, Dánsko, Holandsko, Francie a již zmíněná Velká Británie.

Jorge Brazil

Jorge Brazil

Britské panenské ostrovy patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace převážně Američanů, pro Evropany, alespoň dle průzkumů, jsou stále velkou neznámou. Pojďme si představit pár argumentů, které by mohly ovlivnit vaše příští rozhodování při výběru dovolené.

  • Ať už si vyberete jakýkoli ostrov, na všech můžete počítat se soukromím, písečnými plážemi, barevnými korály a překrásnými scenériemi.
  • Pokud trpíte špatným pocitem, když během své luxusní dovolené čelíte realitě v podobě zchudlého místního obyvatelstva, na Britských panenských ostrovech se něčeho podobného obávat nemusíte. Právě naopak, díky příjmům z cestovního ruchu a poměrně silné ekonomice vlivem dolaru, se obyvatelé těší vysoké životní úrovni.

    8126801242_84f444442d_k

    Vin Crosbie

Destinace

Největším ostrovem je Tortola, na kterém se rovněž nachází hlavní město Road Town, kde se koncentruje většina obyvatelstva, a to nejen místního. Do Tortory přijíždí většina zaoceánských lodí, naleznete zde noční kluby, restaurace a obchody, to vše blízko krásných pláží, např.  proslulá Cane Garden Bay.

Patrick Nouhailler

Patrick Nouhailler

Pokud na se na Britské panenské ostrovy hodláte vydat lodí, jakožto jednu ze zastávek, nebudete si muset sáhnout tak hluboko do kapes. V případě, že se vám tato země zalíbila natolik, že toužíte spatřit její kouty zblízka, musím vás upozornit na poněkud vyšší cenu pobytu – za týdenní dovolenou v luxusním hotelu zaplatíte v průměru 150 000 Kč. Samozřejmě, lze nalézt levnější variantu, nicméně samotná letenka vás přijde cirka na 30 000 Kč, a nemůžete počítat s nízkonákladovými společnostmi a lety bez mezipřistání. Inu, ne nadarmo jsou tyto ostrovy tzv. daňovým rájem.

Seychely – luxusní perla Indického oceánu

Po předchozích článcích, kde jsme opustili kouzelná místa opuštěných ostrůvků a vrhli se do víru velkoměst, by bylo záhodno navštívit zase nějaký ten „ráj na Zemi“. Tentokrát se vydáme na společné dobrodružství do vzdáleného Indického oceánu, konkrétně na pohádkově nádherné souostroví Seychely, rozkládající se severovýchodně od ostrova Madagaskar. Tato prezidentská republika čítající populaci okolo 80 000 obyvatel je zajímavým místem k návštěvě nejen pro ryze rekreační účel, ale i k poznání unikátní flóry a fauny, na kterou jsou Seychelané náležitě pyšní. Téměř polovina území je chráněná, ať už jako přírodní rezervace, či nejvyšším stupněm – vyhlášením národního parku. Díky své odlehlosti se rovněž staly Seychely domovem mnoha endemitických druhů, druhů, které se nevyskytují nikde jinde na světě, čímž se dostaly nejen do podvědomí vědců, ale i pod ochranu světového dědictví UNESCO.  Pojďme však na pláž!

Písek, voda a palmy

Pokud se vydáte na Seychely za válením se na pláži, nabízejí se vám tři základní možnosti v podobě tří největších a nejnavštěvovanějších ostrovů.  Největší ostrov Mahé se dá považovat za jakousi „bránu Seychel“; najdete zde luxusní střediska, opuštěné pláže i místa, kde zaplesá srdce každého milovníka podmořského světa. Ať už se vydáte na jakoukoli světovou stranu, narazíte na něco jiného – hornatější sever, historický jih, romantický západ, intimní východ. Nezapomeňte navštívit pláže Beau Vallon a Petite Anse.

Pláž Petite Anse, Fabio Achilli

Pláž Petite Anse, Fabio Achilli

Druhou možností je ostrov Praslin, jehož největší chloubou je Vallée de Mai, palmová rezervace pod patronátem UNESCO, kde naleznete endemitický druh palmy zvaný Lodoicea seychelská, který vytváří největší plody na světě. Obyčejnému smrtelníkovi se tyto plody podaří zahlédnout jen stěží, jsou velice vzácné, avšak pokud byste toužili spatřit až 30 kilový plod na vlastní oči, zamiřte do Pražské botanické zahrady, kde jeden exemplář hrdě vystavují. Pláží stojící za zmínku je rozhodně Anse Lazio, kterou zcela jistě poznáte z propagačních materiálů cestovních kanceláří.

Anse Lazio, Gerwin Sturm

Pláž Anse Lazio, Gerwin Sturm

Třetí variantou, kam na Seychelách vyrazit, je ostrov La Digue. Pro ten se rozhodnou zcela jistě všechny romantické duše, které chtějí okusit atmosféru každodenního života a vyhnout se komerčním hotelovým komplexům (samozřejmě, že zde jsou, ale v menší míře). Klenotem ostrova je proslulá pláž Anse Source d´Argent.

Pláž Anse Source d´Argent, Jean-Marie Hullot

Pláž Anse Source d´Argent, Jean-Marie Hullot

Kousek Nizozemí uprostřed Karibiku

Hovoříte nizozemsky a máte dojem, že pokud nepojedete do Nizozemí, že je vám vaše schopnost zbytečná?  Natož pak hovořit nizozemštinou a zároveň se kochat blankytným mořem a pít drink na písečné pláži. Mám pro vás destinaci, která vás možná překvapí, ano, moudří už vědí, jedná se o malý ostrovní stát v Karibském moři – Curaçao. Nejbližší kontinentální zemí je Venezuela, vzdálena okolo šedesáti kilometrů, západě se pak nachází další nizozemská autonomní oblast – Aruba.  Úředním jazykem je nizozemština, dominantním náboženstvím je římskokatolické.

Amsterdam západního světa

Curaçao vás hned po příletu zaujme svou barevností, zvláště hlavní město Williemstad, které nápadně připomíná Amsterdam – úzké vysoké domy se šikmými střechami;  vše jak známe my Evropané, s tím rozdílem, že fasády místních domů jsou přece jen barevnější. Samotné historické centrum města a přilehlý přístav jsou na seznamu chráněných památek UNESCO, velká část jednotlivých památek se nachází v městské čtvrti Otrobanda. Krásným výhledem se můžete rovněž pokochat z Queen Emma Bridge, pontonového mostu, který spojuje dvě městské části – Pundu a již zmiňovanou Otrobandu.

Hlavní město Edward Dalmulder

Hlavní město Williemstad, Edward Dalmulder

Kam zamířit

Co se týče výletů mimo hlavní město, nabízí se poměrně široká paleta možností. Ku příkladu národní park Christofell, rozprostírající se na severu ostrova. Díky suššímu klimatu a vysokým teplotám, se na Curaçau vyskytuje opravdu velké množství kaktusů; velkou většinu můžete najít právě v tomto národním parku.

Nejvyšší hora, Nelo Hotsuma

Nejvyšší hora, Nelo Hotsuma

Co se týče pláží, nebudete zklamáni. Curaçao nabízí typický karibský standard – bílé pláže, azurové čisté moře a palmy. Pokud vás láká představa opalování se vedle vzrostlých kaktusů, navštivte Baya Beach. Kousek od hlavního města najdete Jan Thiel Beach, velmi populární místo i mezo místními.

Sergio Lennen

Sergio Lennen

Jakmile budete po celém dni na sluníčku unaveni, avšak nechtěli byste ještě ulehnout, neopomeňte navštívit některý z místních barů. Curaçao je nejen zemí kaktusů a pomerančů, nýbrž i domovem likéru se stejnojmenným názvem – curaçao. Ochutnejte jeho nahořklou chuť!

Martinik a jeho panenská krása

V našem putování po krásách Karibiku se tentokrát podíváme na místo, které je podobně jako Réunion silně ovlivněno francouzskou koloniální nadvládou. Jedním z francouzským departementů, nacházející se na ostrově Martinik je stejnojmenný stát – Martinik. Hlavními lákadly ostrova jsou jeho donekonečna se táhnoucí písečné pláže, bujná vegetace, které se na ostrově daří díky jeho vulkanickému původu, ale i monumentální sopka Montagne Pele, jež v roce 1902 zničila tehdejší hlavní město Saint Pierre a od té doby tiše dřímá pod povrchem.

Dominanta ostrova, Antoine Hubert

Dominanta ostrova, Antoine Hubert

V dnešní době se hlavní město nazývá Fort de France, počet obyvatel se pohybuje okolo 100 000.  Teploty se v průběhu celého roku pohybují ve velmi příjemných polohách, neklesají pod hodnotu 20 °C, a období dešťů je převážně během středoevropského léta, tudíž jestli zvažujete dovolenou právě na Martiniku, vybírejte zimní termín.

Fort de France nedostala své jméno jen tak, Jean-Marc Astesana

Fort de France nedostala své jméno jen tak, Jean-Marc Astesana

Martinik je místem, kde se mísí evropská kultura s tou karibskou. Úředním jazykem je francouzština, měnou euro, a jelikož se jedná o součást Francie, nemusíte vyřizovat vízum. Mnoha turistům taktéž vyhovuje atmosféra, jakou znají z prosluněných břehů Francie, okořeněná trochou exotična.

Antoine Hubert

Antoine Hubert

Kam zamířit?

Zaměřme se na to nejdůležitější, na turistiku, konkrétně na tu plážovou. Martinik je místem, kde můžete kombinovat klasické „válení se“ na pláži s lázeňským relaxem. Příkladem je letovisko Tartan, kde se mísí ospalá lázeňská kultura s malými palírnami rumu. Trois Ilets je luxusnější verze Tartanu, tudíž zde naleznete jak lázně, tak zábavu, s tím rozdílem, že zde noční život opravdu tepe. Zajímavým architektonickým prvkem města je barva střech – rudě červená. Proto se také můžete občas v turistických průvodcích setkat s termínem „Červené město“.

Jardin de Balata, to je místo, kde zaplesá srdce nejednoho botanika a milovníka přírody. Botanická zahrada o celkové rozloze tří hektarů, nabízí přes dva tisíce druhů rostlin, zvláště pestrobarevných květin. Krásou ostrova se můžete taktéž pokochat při výstupu na Montagne Pele, která se tyčí nad celým ostrovem do výšky 1300 m. n. m.

Sponzorované odkazy

1 2 3 6