Sponzorované odkazy

Štítek: Austrálie

Australské písečné břehy aneb Gold Coast se představuje

Vzpomínáte na sérii článků věnovaným plážím v blízkosti velkých měst? Dnes se k podobnému tématu vrátíme, konkrétně zamíříme na australské jihovýchodní pobřeží, do oblasti kolem města Gold Coast. Gold Coast je druhé největší město spolkového státu Queensland, světoznámé pro své dlouhé písečné pláže, divoké vlny a pásmo moderních mrakodrapů, táhnoucí se do dáli jako pomyslná hradba. Tato oblast je vyhledávaným cílem turistů hlavně díky plážím, avšak i v okolí města, zvlášť pokud zamíříte směrem do vnitrozemí, zažijete nová dobrodružství. Springbrook National Park je nejbližším národním parkem, rozkládajícím se na celkové výměře přesahující 6 000 hektarů. Při jeho návštěvě byste neměli vynechat jeskyni Natural Bridge, do níž spadá vodopád a vytváří tak nádhernou, téměř pohádkovou scenérii. Nehledě na fakt, že při teplé australském zimě (pozor, jsme na jižní polokouli) skýtá příjemný chládek.

Chris Fort

Chris Fort

Písečné unikáty

Hlavní náplní dnešního článku budou samozřejmě pláže, a tentokrát navštívíme rovnou tři. Začneme s tou, která si vysloužila přízvisko „nejvyhledávanější v oblasti Gold Coast“ – Burleigh Heads Beach. Tato pláž vám nabídne velejemný písek, bouřlivé vlny a okolí lemované stromy, pod kterými se můžete schovat před poledním sluncem. Možná vás překvapí, že místo palmových porostů, zde převládají spíše pinie a jiné jehličnany.

Steve Austin

Steve Austin

Surfer’s Paradise Beach, jak již název vypovídá, je snem snad každého surfaře, který do Austrálie zamíří. Široká písečná pláž, vysoké vlny a úžasná panoramata kolem. Výhodou je i perfektní dostupnost z města, či blízkost restaurací a obchůdků. Na celou pláž je navíc krásný výhled z vyhlídkové plošiny mrakodrapu Q1, sedmé nejvyšší budovy světa.

Rex Boggs

Rex Boggs

Lehce vzdálenější od středu města, nicméně neméně příjemnou je Coolangatta Beach. Opět i zde najdeme bělostný písek, vlny a bohužel stejně jako u již zmíněných, poměrně silný vítr. Vítr může být tou jedinou nepříjemností, která vás na těchto plážích může zastihnout; tím, že se nejedná o pobřeží kryté pohořím, zátokou či zálivem, vítr zde od moře fouká poměrně silně.

Rob Deutcher

Rob Deutcher

Zlákala jsem vás?

Vánoce jedině na Vánočním ostrově!

Vánoce se nezastavitelně blíží a mnohým z nás se z té představy dělá lehce nevolno. Dárky, stres a počasí, které asi ani letos nebude jako z knížek pana Lady. Co takhle se toho všeho vzdát a odjet někam, kde se slaví Vánoce v plavkách a s koktejlem v ruce? A nemusíte při tom mít jakékoliv výčitky, neboť kde jinde strávit Vánoce, než na Vánočním ostrově? Tento malinký ostrůvek uprostřed Indického oceánu obývá necelých 2000 lidí, z toho je většina obyvatelstva soustředěna do měst, tudíž se nemusíte obávat přeplněných pláží a absence soukromí. Administrativně spadá pod Austrálii, přesto je obyvatelstvo převážně malajsko-čínského původu a převládajícím náboženstvím budhismus. Hlavním městem je Flying Fish Cove, a ačkoliv se na mnoha mapách můžete setkat s názvem The Settlement, jedná se o jedno a totéž město.

David Stanley

David Stanley

Přírodní dědictví

Ostrov byl údajně objeven na Boží hod roku 1643, avšak k osídlení Evropany došlo až o pár století později. Je možné, že právě toto dlouhé ponechání vlastnímu osudu bylo klíčovým faktorem pro přežití velké většiny endemitických rostlin a živočichů, které jsou symbolem Vánočního ostrova – terej červenonohý, holub Whartonův či řada orchidejí. Zajímavým živočichem byla krysa buldočí a její příbuzná krysa Maclearova, které dorůstaly téměř 50 cm (s ocasem), a jejich vyhynutí způsobila epidemie, která se rozšířila od zavlečených krys obecných. I tak zůstává ostrov velkým lákadlem pro botaniky a zoology z celého světa, zvlášť oblíbený je ostrov mezi milovníky krabů. Turistické nadšence nadchne velké množství vodopádů a jeskyní, kterých je na území Vánočního ostrova okolo 42.

David Stanley

David Stanley

Vánoce na písku

Vánoční ostrov disponuje až 80 km krásných pláží, avšak ne všechny jsou snadno dostupné, k mnohým se musíte doslova prosekat pralesem. Nicméně pak jsou tady místa, nad kterými se tají dech. Zadejte si schválně do vyhledávače Dolly Beach, Lily Beach, Greta Beach nebo Kiribati. Můžete se potápět, surfovat nebo si vypůjčit jachtu a obeplout ostrov.

Přístup k pláži Lily, David Stanley

Přístup k pláži Lily, David Stanley

PS: Až budete hledat Vánoční ostrov, neděste se, že vám vyhledávač nalezne dvě místa. Vánoční ostrov je totiž druhý název pro největší korálový ostrov na Zemi – Kiritimati.

Whitehaven Beach – klenot Austrálie

whitehaven-photo-scenic

Hledáte ráj? Pak zavítejte na pláž Whiteheaven!

Pláž Whitehaven se často umisťuje na žebříčku nejkrásnějších pláží světa. Pohled na ni vám rozhodně vyrazí dech. Nachází se na ostrově Whitsunday, který spadá pod australský stát Queensland. Na pláž se dostanete lodí z přístavu Airlie nebo Shut Harbour. Pláž je dlouhá několik kilometrů a je tvořena čistě bílým křemenným pískem. Pohled na tuto pláž je úchvatný – z jedné strany čisté modré moře, pak pruh bílého písku následovaný pásem jasně zeleného tropického lesa. V pozadí se navíc zvedají vysoké hory.

Jako v ráji

Pláž byla objevena v roce 1879 velitelem Britského námořnictva Parkerem Bedwellem. V blízkosti pláže nebyly vystaveny žádné turistické rezorty, takže se vám určitě nestane, že přijdete na pláž, kde je hlava na hlavě. Stejně tak zde nenajdete ani půjčovny sportovního vybavení, toalety nebo sprchy. Na pláži platí zákaz kouření a nesmí sem ani psi. Proto je tato pláž pokládána za jednu z nejčistších na světě. Vstup do moře je pozvolný, takže je vhodná pro rodiny s dětmi. Pouze je třeba dávat pozor na malé žahavé medúzy.

timthumb

Bílý písek a průzračné moře vám poskytne fascinující pohled

Mezi místní aktivity patří potápění, šnorchlování nebo se můžete projít po naučné stezce, kde se dozvíte informace o místní flóře a fauně. Pořádají se zde vyhlídkové lety nad celým ostrovem, a pokud budete mít zájem, můžete zde pořádat originální svatbu nebo prožít okouzlující líbánky.

Sponzorované odkazy