Sponzorované odkazy

Štítek: Španělsko

Kosmický výlet na vulkanické Lanzarote

Podívat se na planetu Mars patří mezi nejčastější lidská přání. Rudá planeta fascinuje vědce i širokou veřejnost, nicméně spatřit ji se podaří jen minimálnímu počtu lidí, a to až v daleké budoucnosti. Osvoboďme se nyní od snění a vezměte do rukou atlas, vyhledejte v něm Kanárské ostrovy a až budete jisti jejich geografickou polohou, zaměřte se na jeden konkrétní, a to ostrov Lanzarote, cíl dnešního putování. Jakmile spatříte fotografii pořízenou na ostrově Lanzarote, pochopíte, proč jsem na začátku zmiňovala právě planetu Mars — většinu povrchu pokrývá poušť červenohnědé barvy, tvořená lávovými vyvřelinami. Tento exotický vzhled nejenže staví Lanzarote mezi nejzajímavější místa planety Země, rovněž zde nalezneme spoustu endemitických druhů a specifické klima — velká část ostrova je proto chráněná zákonem, nejčastěji jako přírodní rezervace a národní parky.

Nadja Varga

Nadja Varga

Pokud vás zaujal vzhled ostrova, při jeho návštěvě rozhodně neopomeňte jihovýchod, kde se nachází vulkanické pohoří Montanas del Fuego, které je součástí národního parku Timanfaya. Specifika této oblasti jsou stále činné sopky, o jejichž aktivitě svědčí unikající sirné plyny, horké písky či gejzíry vařící vody. Místní využívají těchto přírodních skutečností ve svůj prospěch, a proto se můžete setkat s fenoménem restaurací, kde vám vaše jídlo připraví na lávovém písku, za což si sice připlatíte, ale za ten zážitek to přeci stojí!

Michael Panse

Michael Panse

Pěší turistika i pohádkové pláže

Lanzarote je místo, které oceníte jako milovník turistiky, i jako typický plážový povaleč, přestože ta druhá skupina osob bude mít přece jenom omezený výběr. Co se týče pěších výletů, můžete si vybrat z mnoha turistických tras, které těží z malé rozlohy ostrova. Nejzajímavější a také nejnáročnější trek se nazývá Camino de Guatifay, jenž začíná na severozápadním pobřeží Lanzarote a následně se klikatí pozvolně vzhůru. Je nutno podotknout, že tato trasa není pro turisty začátečníky, neboť není značená, v několik místech neznačená a nikterak jištěná.
Mezi nejznámější pláž patří Papagayo, respektive Playas de Papagayo, na jihovýchodním cípu ostrova. Pro tyto pláže je typický zlatý písek, úžasné výhledy a spousta drobných zákoutí, kde vás nikdo nebude rušit.

Lorena Suárez

Lorena Suárez

Ostrov stálého jara a zajímavých přírodních skutečností, to je Tenerife

Venkovní teploty klesají, slunce střídají těžké mraky a povětšinu času prší. Je pravdou, že léto se pomalu, ale jistě chýlí ke svému konci, nicméně pojďme si ho spolu prodloužit, ať už jste sami na cestách, či z tepla obývacího pokoje. Pro dnešní toulky jsem vybrala destinaci o notný kus jižněji, konkrétně známé španělské ostrovy ležící v Atlantském oceánu. Zamíříme na ten největší z nich, který se nachází přibližně 320 km od Maroka, tudíž jej můžeme geograficky přiřadit k Africe. Tenerife je povětšinou cílem turistů, kteří prahnou po bělostném písku a koupání v oceánu, nicméně tento ostrov má mnohem více co nabídnout, zvlášť pokud se zaměříme na přírodní krásy.
Začněme obecnými informacemi. Ostrov je spíše hornatého rázu, a to zvláště na severu, kde se nachází také nejvyšší hora celého Španělska El Teide (ani v Pyrenejích nenajdete vyšší), mimo jiné vulkanického původu, a právě vulkány, respektive z nich vytékající láva zformovala okolní krajinu a dodala ji charakteristický vzhled (běžná jsou lávová pole, věžičky a varhany, erodované pustiny i skalní útvary). Když na ostrov pohlédneme ještě detailněji, uvědomíme si význam jeho přízviska „mikrokontinent“ — fauna a flóra je tak rozmanitá, že zde najdete zástupce všech výškových pásů. A pokud nepatříte mezi biology, a zdá se vám tento popis příliš složitý, nasedněte na lanovku na El Teide, která vyjíždí co 10 minut, a postupně sledujte proměňující se krajinu — přes šťavnaté zelené lesy, přes porosty keřů a kleče, až po kamenitý vrchol ukrytý v mracích. Poslední zmínka týkající se přírody na Tenerife se týká ochrany přírody, které si místní na tolik cení, že téměř 50 % území je pod nějakým stupněm ochrany.

Miguel Ángel Garcia

Miguel Ángel Garcia

K moři

Odkloňme svou pozornost od hor a vraťme se na břeh moře, chcete-li oceánu. Na Tenerife budete možná čelit problému, že ani jedna z pláží, kterou si vyberete, nebude zrovna liduprázdná. Tento problém se stále s rozvíjejícím se turismem zhoršuje, a nalézt klidné místo se stává oříškem. Typickým příkladem je asi nejznámější tenerifská pláž Playa de las Americas, pověstná svými druhy písku v barevné škále od černého po bělostný, který zde přivážejí až ze Sahary, aby tak podtrhli představu karibského ráje. Pro sportovní nadšence je zde pláž El Medano, která nabídne kvalitní podmínky vyznavačům windsurfingu. A pokud opravdu hledáte trochu soukromí a romantiky, místní doporučují pláž Playa de la Arena, která je tak trochu stranou od ostatních a nabízí tmavý sopečný písek. A to se vyplatí!

Brian Mullender Follow

Brian Mullender 

Fuerteventura, znáte ji?

Rádi byste do Španělska, ale nechcete pláže, kde se nebudete mačkat s tisíci, ale naopak si budete užívat samoty? Navštivte ostrov Fuerteventura, druhý největší ostrov Španělska, rozkládající se západně od Maroka a Západní Sahary. Z České republiky se na tento vzdálený ostrov nedostanete žádnou pravidelnou linkou, takže buď přestoupíte ve Španělsku, nebo můžete letět přes Německo či Velkou Británii. Pokud jste dočetli až sem, nechte mne nalákat vás na krásy této části Kanárských ostrovů.

Servis na plážích je spíše doménou hotelů, Ronald Saunders

Servis na plážích je spíše doménou hotelů, Ronald Saunders

Opuštěné klenoty pobřeží

O Fuerteventuře se traduje, že její pláže jsou srovnatelné s krásou karibských pláží, ne-li nejkrásnější v celém Atlantském oceánu. Pláže se zdají býti nekonečnými a jejich barva, od slonovinové po zlatožlutý písek, vytváří iluzi ráje. 55 kilometrů pláží je ryze písečných, což při faktu, že na celém ostrově pláže čítají celkovou délku okolo 75 kilometrů, činí z Fuerteventury ideální místo pro dovolenou. Schválně neříkám letní dovolenou, protože klima se celoročně pohybuje v příjemných rovinách, tudíž vyjet si na Fuerteventuru v zimě není nic neobvyklého. Přestože i zde doléhá vliv turismu a podél pobřeží začínají vznikat turistická letoviska, stále na ostrově naleznete spoustu míst, kde lidská noha nevstoupila, a kde se nemusíte nikterak omezovat. Samozřejmě, pro ty, kteří si potrpí na plážový servis, lehátka a sprchu se sladkou vodou, takováto dobrodružství nejsou. Nýbrž sportovci, potápěči a jiní milovníci vodních sportů, budou příst blahem. Ostrov je ošleháván pasátovými větry (pravidelné větry z okolí rovníku), které způsobují nejen rozrůstající se pouště, ale i velké a silné vlny.

Východní pobřeží je vskutku nádherné, Alex Healing

Východní pobřeží je vskutku nádherné, Alex Healing

Útulnost vnitrozemí?

Vnitrozemí na tomto ostrově není příliš zajímavé, alespoň z vizuálního hlediska. Kopce jsou porostlé tím nejodolnějším rostlinstvem, což je dáno silným nedostatek srážek, způsobeným absencí nějakého vyššího bodu, o který by se oblaka srazila a dala vzniknout dešťovým srážkám. I tak nabízí centrální část ostrova zajímavá místa k navštívení. Ať už se jedná o větrné mlýny ze 17. století, kterých je po ostrově opravdu značné množství, nebo o malebné vesničky, které vyvolávají dojem malých oáz uprostřed pouště. Typickým příkladem je vesnička Betancurie na západní straně ostrova.

Vnitrozemí je dosti nehostinné, Alex Healing

Vnitrozemí je dosti nehostinné, Alex Healing

Odvrácená strana ostrova

Fuerteventura si žije ospalým životem, který ruší jen bušení vln na západním pobřeží. Zde se také nachází národní park Jandía, který rozhodně stojí za navštívení. Jeho ráz je trochu jiný, než východní pobřeží – pobřeží je skalnaté a o útesy se rozbíjejí vlny, tudíž neslouží primárně ke koupání. Vybízí však k zamyšleným procházkám, buď po pláži Playa de los Muertos, neboli Pláži mrtvých, nebo k nejvzdálenější a bohem nejopuštěnější pláží, pláži Playa de Cofete. Šedá skaliska, vodní tříšť, zuřivý příboj. Pro někoho děsivá představa, pro jiného příjemný pocit opuštěnosti. Záleží zcela na vás.

Jaime González

Playa de Cofete, Jaime González

Další perla Kanárských ostrovů – Gran Canaria

Playa del Ingles v obležení turistů

Pokud vás nenalákal článek, ve kterém se psalo o ostrově Tenerife a jeho severní pláži, pokusíme se vás navnadit na další z ostrovů, který je hojně navštěvován turisty ze všech světových koutů. Gran Canaria je třetí největší ostrov Kanárského souostroví. Pláže se rozkládají na jihovýchodě ostrova. Moře je zde tyrkysově modré a lemují ho pláže se zlatavým pískem. Najít se tu dají i příkré skalní útesy, kde můžete obdivovat sílu mořských vln a šnorchlovat.

Playa del Ingles

Turistické středisko Playa del Ingles leží na jihu ostrova. Pláž nese stejné jméno a je opravdu jedním z nejvyhledávanějších míst na Kanárských ostrovech. Pláž Playa del Ingles je široká s velmi lehce svažitým rázem, což ocení malé děti a jejich rodiče. Přístup do vody a dno je taktéž mírně svažité, a proto i bezpečné. Voda v moři nabízí průzračně čistý odraz a právě pro svou čistotu získalo ocenění – takzvanou modrou hvězdu EU. Na pláži najdete veškerý komfort od lehátek či slunečníků až po odpadkové koše nebo půjčovny sportovního náčiní. Zcela běžné jsou i sporty ať už ty vodní, jako je potápění, jízda na vodních lyžích a windsurfing, nebo ty suchozemské, kam lze zařadit tenis nebo golf. Mnohé nadchne i turistická atrakce v podobě jízdy na koni nebo na velbloudu. Velmi časté jsou i výlety na moře, kde při troše štěstí uvidíte dovádějící delfíny nebo si můžete netradičně zarybařit.

del ingles2

Noční život je zde opravdu pestrý

Pokud jste noční ptáci, pak navštivte množství různorodých barů nebo diskoték, nočních klubů nebo kasin. Toto turistické středisko tedy nenadchne pouze rodiny s dětmi, ale i turisty toužící po netradičním nočním životě.

Kanárské ostrovy

kanáry1

Typický půlměsícový tvar playa Las Teresitas

Již léta oblíbená dovolenková destinace Kanárské ostrovy se skládá ze 13 ostrovů v Atlantiku. Všechny ostrovy jsou vulkanického původu a často jsou nazývány jako věčně zelené. Vydat se sem můžete prakticky po celý rok, protože zde panuje krásné slunečné počasí. Každý ostrov je jiný a něčím zvláštní a každý má své kouzlo. Liší se kulturou, atmosférou i rázem krajiny. Pouze 7 ostrovů je obydlených ale z nich si jistě vybere každý.

Ostrov Tenerife a playa Las Teresitas

Mezi nejoblíbenější destinace patří ostrov Tenerife, v jehož severní části najdete pláž Las Teresitas. Tato pláž se nachází na severovýchod od hlavního města Santa Cruz a po mnoho let to byla jediná světlá pláž na ostrově. Pláž má tvar půlměsíce a mnohé jistě překvapí, že světlý písek sem byl dovezen ze Sahary. Tato destinace je velmi vhodná pro rodiny s malými dětmi, protože nechybí vlnové zábrany, které zajistí, že se nemusíte bát nebezpečných spodních proudů. Moře je tady klidné a vhodné pro plavání i cachtání se. Pláže mají pozvolný vstup do moře a jsou lemovány množstvím palem, kde se můžete ukrýt před ostrým sluncem. Pláž je vybavená kabinkami na převlékání i sprchami, takže splňuje i další podmínky při výběru vaší dovolené. Můžete si zde zapůjčit slunečník nebo využít množství barů a občerstvení.

Před sluncem se můžete schovat pod palmami

Nevýhodou však může být její přeplněnost. Je to velmi oblíbené letovisko, kam každoročně míří davy turistů, takže se občas najde problém rozložit někde deku. Milovníci klidné dovolené by se proto měli raději orientovat na jiná místa a zákoutí, jež Kanárské ostrovy nabízejí. I kvalita vody trpí tímto návalem turistů. Pláž Las Teresitas je na Tenerife největší a to je i důvodem, proč sem míří většina z návštěvníků ostrova. Jediným doporučením snad může být vybrat si pro svou dovolenou méně exponovanou část roku.

Nejkrásnější kout Španělska

costa_brava

Divoké pobřeží neboli Costa Brava je obklopeno skalisky

Španělsko patří mezi oblíbené dovolenkové destinace. Jedna z jejich oblastí je však nejpopulárnější a nejkrásnější. Možná jste si už mysleli, že je řeč o Costa Bravě. Tato středomořská, téměř dvěstě dvacet kilometrů dlouhá riviéra, učarovala nejednomu turistovi. Costa Bravu můžete obdivovat od francouzských hranic až k Barceloně. Nádherné romantické zátoky, skvělá španělská kuchyně a temperament místních lidí dovedou vaši dovolenou k dokonalosti.

Vítejte na magickém pobřeží

Costa Brava je jedním z nejvyhledávanějších míst k dovolené, což se také projevuje vysokým počtem turistů v sezóně. Přesto všechno vám Costa Brava může nabídnout i klidná zákoutí plná soukromí. Písčité pláže, které jsou lemovány skalisky, působí doslova magicky. Costa Brava vám díky své délce nabízí mnoho pláží a útulných míst, kde si můžete užít plavání a potápění v moři. My vám přinášíme pár konkrétních tipů. Písčitá pláž Platja de Pals je celkem široká a nabízí dostatek prostoru pro rodiny s dětmi. Klid i přes hlavní sezónu najdete na pláži Platja de Castell. Vynechat byste neměli ani oblast Llafranc a Begur. Zde najdete rovněž úchvatné pláže, průzračné moře a okouzlující přírodu.

place-costabrava

Costa Brava je plná okouzlujících míst

Costa Brava skrývá mnoho historických a kulturních památek. Byla by škoda se za nimi nevydat. Například Empúries patří k nejzajímavějším archeologickým nalezištím, Figueres je rodné město Salvadora Dalího, kde najdete muzeum i divadlo věnované tomuto velikánovi. Možností, kde podniknout zajímavý výlet, je opravdu více než dost. Costa Brava je zárukou vydařené a veselé dovolené. Poznejte kus z magické Costa Bravy i vy.

Menorca – ostrov plný krás

bez názvu

Čistota moře omývající Menorcu vás ohromí

Menorca patří do souostroví Baleárů. Španělský ostrov, jehož břehy omývá Středozemní moře, je plné temperamentu a okouzlujících míst. Hlavním městem Menorcy je Mahon a bez problému domluvíte se v případě, že ovládáte španělštinu nebo katalánštinu. Menorca je často označována jako ideální místo pro romantickou dovolenou a to především díky nádherným plážím a pobřeží, které je dlouhé zhruba 200 kilometrů. Poznejte krásy Menorcy i vy! Cenově dobře dostupná dovolená již na vás čeká.

Romantická zákoutí a dny plné zábavy

Pláže na Menorce splňují požadavky těch, kteří očekávají dobrou turistickou vybavenost, ale i těch, kteří hledají soukromí. Vodní sporty nebo potápění si budete užívat v azurově modrém a čistém moři. Nejdelší pláž se jmenuje Son Bou, která je dlouhá přibližně dva kilometry. Pláže na Menorce se poměrně často mohou pochlubit panenskou přírodou a piniemi, které dodávají plážím obrovské kouzlo. Cesta k těmto romantickým místům vede přes malé prašné cestičky. Lépe dostupné jsou pláže, jako například Cala ´n Forcat, Cala Santandría, Cala ´n Bosch, nebo na jižním pobřeží Cala Galdana, Santo Tomás, Cala en Porter či Punta Prima. Pláže nabízejí veškerý servis, takže se nemusíte obávat, že byste se vy nebo vaše děti nudili.

imagesCA1K48VY

Menorca je ideální místo pro relax a odpočinek

Na Menorce můžete navštívit továrnu na Gin v hlavním městě Mahon. Ten si pak na památku můžete zakoupit v různých láhvích a dárkových krabičkách. V Mahonu také najdete kostel Iglesia de Santa Maria. Ciutadella na vás bude dýchat pestrou historií. Toto město je věčným rivalem Mahonu a tak i zde se máte rozhodně na co těšit. Zajímavých míst na Menorce je více než dost a je jen na vás, jak dobře tento okouzlující ostrov poznáte. Co vás může ještě kromě krásných pláží a úchvatného moře potěšit, je nízká kriminalita. Vydejte se za teplým sluncem španělského ostrova a vychutnejte si panenskou přírodu Menorcy.

Ibiza – ostrov zábavy

ibiza-strand

Sluncem vyhřátých písečných pláží je na Ibize padesát

Hledáte místo, na kterém si během dne užijete sluníčko a v noci se ponoříte do víru zábavy? Pak je tím pravým místem španělský ostrov Ibiza. Společně s ostrovem Formentera, Mallorcou a Menorcou tvoří Baleárské ostrovy. Ibiza patří k nejkrásnějším ostrovům Středozemního moře, kde na vás čeká spousta nevšedních zážitků a nových poznání.

Na Ibize není čas na nudu

Na ostrově je více než 50 pláží, které jsou většinou písčité. Navštívit také můžete zátoky, kterým se říká „calas“. Ibiza je hojně navštěvovaným ostrovem, a tak můžete očekávat, že i pláže budou často přeplněné mladými lidmi vyjíždějícími za jižanským dobrodružstvím. To však může vynahradit komfort a služby v podobě mnoha sportovních a rekreačních aktivit, masáží, obchodů a barů. Za vyzkoušení určitě stojí potápění v průzračně čistém moři. Velkým lákadlem je rovněž bohatý noční život. Kluby jsou přímo na plážích nebo ve městech. Každoročně na Ibize probíhají světově známé festivaly a oslavy známe jako fiesty. Nechte se zlákat bohatou florou, která hýří barvami i vůněmi pravého léta.

D3

Ibiza – to není jen noční život, ale také zajímavé výlety za kulturou

Pokud neholdujete navštěvování barů a klubů, pak můžete obdivovat krásy zdejší přírody nebo historických památek. V ulicích města San Antonia nakoupíte tradiční vyšívané látky a výrobky z kůže. Blízko města se nachází jeskyně es Fontanelles s nástěnnými kresbami, které pocházejí z dávných dob našich předků. Nezapomenutelným zážitkem může být také výlet na ostrov Formentera, na který se dostanete pouze z Ibizy. Dovolená na Ibize je prostě nezapomenutelná. Vyzkoušejte ji i vy!

Sponzorované odkazy