Sponzorované odkazy

Štítek: Řecko

Meganissi, slyšeli jste kdy o něm?

Když se řekne Řecko, většině lidí se vybaví malebné bílé domy s barevnými střechami, úzké uličky, pestrá kuchyně a výhled na blankytně modré moře s klidnou hladinou. Řecko se nachází na poloostrově Peloponés, nicméně téměř polovina celkové rozlohy zaobírá na 3 000 ostrůvků v Egejském, Jónském a Lybijském moři. Na jeden takový ostrov se dnes podíváme, ačkoliv byste jej během své návštěvy Řecka mohli lehce přehlédnout pro svou malou velikost — celková rozloha celého ostrova činí necelých 22 kilometrů čtverečních. Hovoří se o něm jako o největším z nejmenších, neboť je členem skupiny malých ostrůvků v blízkosti jednoho z největších ostrovů Řecka Lefkády. Příliš mnoho superlativ? Inu Meganissi si zaslouží pozornost!

Ostrov zblízka

Meganissi je vyhledávaným cílem turistů s romantickou duší, neboť zde naleznete to, co na sousední Lefkadě rozhodně ne — soukromí, klid, malý počet turistů, a hlavně autentickou atmosféru ostrova, který na vás dýchne svým klidem, jenž je místy narušen jen šuměním olivových hájů. Co se týče domácího obyvatelstva, najdete jej rozloženo mezi tři vesnice, které se na ostrově rozkládají. Nejdůležitějším bodem je Katomeri, správní hlavní město ostrova, kde se nejenže soustřeďuje většina obyvatelstva, rovněž zde sídlí nejvíce obchůdků a restaurací, mnoho z nich v typických kamenných domech s květinovými předzahrádkami.

Spiros Vathis

Spiros Vathis

Přístavy Spartohori a Varthy patří spíše mezi turistické destinace, kde najdete většinu ostrovních resortů. Blízko Spartohori nalezneme pláž Spilia, pro kterou je typický hrubší písek smíšený s oblázky, blízký občerstvením a spoustou slunečníků a lehátek k pronájmu. Pokud zatoužíte po maximálním soukromí, mohu vám nabídnout tip na pláž Atherinos, která je přístupná pouze z vody. Mezi další oblíbené pláže patří Fanari (písčito-oblázková pláž dosažitelná z pevniny), Agios Ioannis či pláž Limonari (oblázková pláž s o něco horším přístupem).
Ostrov je poměrně hornatým místem, proto mnoho návštěvníků po několika dnech na pláží zamíří do vrcholků kopců, konkrétně k nejvyšší hoře ostrova Rachi, která se nachází přibližně v 300 metrech nad mořem. Další přírodní atrakcí je poměrně velký počet jeskyní rozsetých po ostrově, zvlášť ta nejznámější Papanikolis, která sehrála významnou roli během druhé světové války, kdy sloužila jako ukrýt pro ponorky.

Chris Barnes

Chris Barnes

 

Karpathos – opomíjený bratr Rhodosu

Ne, nebojte. Opravdu se nejedná o řecky znějící ostrov v Karpatech. Karpathos je totiž relativně velký ostrov (rozloha činí okolo tří set kilometrů čtverečních) na jihovýchodě Řecka. Jeho nejbližším sousedem je na východě Rhodos, na jihozápadě pak Kréta. Přestože hovořím v jednotném čísle, Karpathos ve skutečnosti tvoří ostrovy dva – Karpathos a Kasos, sdružené do jedné správní oblasti. Ostrov na první pohled působí trochu nevlídně – vysoké skály, zakrslé keře a silný vítr, což může mnohé odradit. Chyba lávky! Karpathos ukrývá spoustu malebných pláží, písčitých či kamenitých, kde si nejenže můžete užít odpočinku na pláži, ale i užít trochu adrenalinu ve vlnách.

Kostas Limitsios

Kostas Limitsios

Vzhůru do hor

Karpathos není ostrovem, na kterém byste se během dovolené měli nudit. Jakmile opustíte pobřeží a vydáte se trochu výš, zjistíte, že se vám otevírá svět sám pro sebe. U úpatí hor naleznete malebné louky plné bylin, borovicové lesy nebo cypřišové a olivové háje. Vystoupáte-li až na samotný vrcholek pohoří, které se táhne přes celý ostrov, zcela jistě se značně zapotíte. Kali Limni, nejvyšší vrcholek Karpathosu se tyčí do výšky 1 215 metrů, což není zrovna málo. Pokud si však netroufáte, nevadí. Hory totiž kromě adrenalinu nabízejí, či spíše schovávají ještě jednu památku. V údolích skal jsou ukryté malé vesničky, kde život plyne stejně, jako plynul před stovkami let.  Jednou z nich je Olympos, vesnička na severu ostrova, kde naleznete původní řecké obyvatelstvo žít v naprosté harmonii a soběstačnosti.

Vesnice Olympos, kde se zastavil čas, Kostas Limitsios

Vesnice Olympos, kde se zastavil čas, Kostas Limitsios

Evropský Karibik

Pláže jsou, jak jsem již zmínila v úvodu, různé zrnitosti. Od velejemného písku po větší kameny. Nicméně, ať už je pláž jakákoli (převažují písečné), moře zde je nádherné – sytě modré, s vlnami a prosluněné. Nejkrásnějí je údajně pláž Apella, kterou někteří návštěvníci směle porovnávají s Karibikem. Mezi další navštěvované patří Damatria, Achata a Kyra. Pokud vás zaujala úvodní nabídka vodních sportů, zvláště windsurfingu a surfingu, neopomeňte navštívit pláž Vatha na severu ostrova, kde jsou největší vlny.

Čistota moře na ostrově Karpathos je neuvěřitelná,  Miemo Penttinen

Čistota moře na ostrově Karpathos je neuvěřitelná, Miemo Penttinen

Réthymno, svět na pomezí renesance a orientu

Jedním z krásných krétských městeček, které stojí za návštěvu, je Réthymno. Najdete zde nejen mnoho historických pamětihodností, malebných zákoutí, zajímavých budov a míst pro odpočinek a načerpání energie. Co všechno v Réthymno můžete spatřit?

Réthymno, krásné městečko na severním pobřeží krétského ostrova, je hlavním městem kraje Chanií. Toto městečko určitě stojí za návštěvu, o čemž vás přesvědčíme v tomto článku. Pokud se chystáte na Krétu nebo byste tam jednou chtěli zamířit, pak čtěte dál a nechte se inspirovat našimi tipy na výlet.

V místě, kde dnes stojí toto slavné a malebné město, dříve bývalo mořské dno. Dříve bylo vybudováno jen na okraji přístavu, později však začalo expandovat a rozšiřovat se. S jeho rozšiřováním však docházelo i k rozšiřování celé šíje.

Rethymno2

Dominanta města

Navštívit můžete dominantu města, Benátsko-tureckou pevnost, která se tyčí na vyvýšenině vystrčené do moře, tedy na místě původního centra městečka, které (jak již bylo řečeno) se začalo později rozšiřovat.

Malebnost úzkých uliček a zapadlých koutů

Město je propleteno úzkými uličkami, které skýtají možnost utéct před světem a užít si kouzlo přítomného okamžiku a zapadnout tak do malé hospůdky či krámku. Město je z větší části benátské, přesto se zde mísí kultura a prvky, jak renesance, tak Orientu.

Příroda i památky

Pobřeží je lemováno písečnou pláží a najdete jej díky majáku ze 13. století, který se tyčí nad městem. Kromě moře si můžete užít i koncert konaný v zachovalé pevnosti nad pobřežím a přitom pozorovat západ slunce nad horizontem mořské hladiny.

58_437d_p_img1

Chaniá, město s nejstarší krétskou mešitou

Kréta je bezesporu velmi krásným místem, které skrývá neskonalé bohatství zajímavostí, nádherných měst, historických budov a jiných památek. Jedním z takových kouzelných měst je městečko Chaniá. Co všechno nám nabízí a jaké krásy zde můžete objevit?

Chaniá je řazena k nejkrásnějším krétským městům. Představuje skvělý výchozí bod pro výlety. Najdete v něm zajímavá, útulná i historická místa, jako jsou neoklasicistní sídla, benátské hrady a muzea.

13

Benátská přístavní čtvrť

Jednou ze zajímavých částí města je Benátská přístavní čtvrť, ve které najdete Janičářskou mešitu, která je první tureckou stavbou na Krétě. Pochází z roku 1645. Za ní stoupá vrch s nejstarší čtvrtí ostrova, čtvrť Kastélli. Nachází se u přístavu, u kterého jsou u benátské arzenály z 16. století a benátský maják.

Na severozápadním cípu přístavu stojí námořní muzeum, které je umístěno v rekonstruované benátské pevnosti Firkás. Kromě muzea v ní najdete i divadlo.

Okolí lemují tržnice pocházející z přelomu 19. a 20. století, Archeologické muzeum západní Kréty a katedrálu Agía Triáda.

12

Čtvrť Splántzia

Další zajímavou čtvrtí je Staré město, tedy čtvrť Splántzia, ve které najdete benátský kostel Agios Nikólaos, kostel Agioi Anárgyroi a kostel San Rocco.

Kam ještě vyrazit?

Dál můžete vyrazit do městského parku se zoologickou zahradou či Historického muzea.

Pláže, které musíte navštívit – ŘECKO

porto-katsiki

Průzračná a fascinující barva moře vás uchvátí

Jednou z nejkrásnějších pláží Evropy je bezesporu Katsiki na Lefkadě. Jedná se o romantickou a překrásnou pláž obehnanou bílými skalisky a půlkruhovou zátokou průzračně čisté barvy. Dominantou celé pláže je masiv tyčící se přímo nad pobřežím, které se pyšní nádhernou barvou získanou z rozpouštějícího se pískovce ze skal. Oblíbená pláž se každoročně těší obrovské návštěvnosti, a proto sem vyrazte hned z rána, protože později je tu doslova hlava na hlavě.

Lefkada levně

Řecko je stále oblíbenou destinací a ročně se sem vydávají tisíce vášnivých turistů, kteří odjíždějí za poznáním či návštěvou proslulých pláží a barů. Jestliže máte v plánu Lefkadu navštívit, věřte, že se váš pobyt neobejde bez návštěvy této vyhlášené pláže, která vyhrává desítky anket jako jedna z nejčistších, nejromantičtějších a nejkrásnějších pláží. Záleží už pouze na vás, zda si vezmete knížku a budete si užívat vlahý vítr nebo se ponoříte do průzračně čisté vody.

Porto-Katsiki-Beach-Lefkada-Island-Greece-01

Na Lefkadě vás čeká mnoho nezapomenutelných zážitků

A jak se na Lefkadu dostat? Ostrov je od Prahy cestou autem vzdálen necelých 2150 kilometrů. Využít můžete ale levné letenky do Athén a poté se vydat na ostrov Lefkada, kde vás čeká báječné letní dobrodružství, tamní speciality a nezapomenutelné zážitky.

Poznejte krásu Malých Benátek

mykonos-island

Na Mykonosu vás čekají větrné mlýny a úžasná atmosféra

 Řecké ostrovy nabízejí široké možnosti, jak ideálně strávit dovolenou. Ne jinak tomu je na ostrově Mykonos. Tento u nás nepříliš známý řecký ostrov se nachází ve Středozemním moři a patří do souostroví Kyklad. Jde o malý, suchý ostrov s hornatou půdou, kde se teploty na jaře pohybují okolo 25 ° C a v létě často dosahují teplot okolo 30 ° C.

 Písčité pláže i zábavná turistika

 Písčité pláže na ostrově Mykonos jsou obklopeny průzračným mořem. Řadu z nich najdete na jihu ostrova. Pláže nabízejí turistům veškerý komfort i možnost věnovat se vodním sportům. Jestliže se nechcete na pláži jenom válet, ale užít si i noční zábavu, pak je pro vás jako stvořená pláž Paradise, kde se noční večírky často protáhnou až do ranních hodin. Nejdelší a plně vybavenou pláží je Elia, Psara a Platis Yialos patří k nejoblíbenějším mezi turisty i známými osobnostmi. Pokud hledáte klidnější místo pro vaši dovolenou pak se vám bude líbit na pláži Agia Anna, Panormos nebo Agios Sostis. Naopak pro milovníky vodních sportů se nabízí pláž Ftelia, Kalafatis nebo Ornos, kde se můžete věnovat potápění nebo surfování.

mykonos

Romantická zákoutí a průzračné moře vás nadchnou

Mykonos nabízí rovně řadu atraktivních míst. V přístavu hlavního města najdete domky, které omývá moře tzv. Malé Benátky. Určitě vás také nadchnou větrné mlýny, kterými je ostrov proslulý, kostel Panagias nebo hrad Kastro. Nechte se omámit krásou tohoto ostrova a užijte si bujarý a bohatý noční život, který na vás na Mykonosu čeká.

Objevte z Řecka ještě víc! Skiathos už na vás čeká

skiathos_island_greece

Skiathos-nádherné moře i příroda

Skiathos je řecký ostrov náležící společně se Skopelosem a Alonissosem mezi Sporadské ostrovy a je obklopen Egejským mořem. Na Skiathosu se v hlavní sezóně můžete těšit na teploty pohybující se okolo 35 °C. Ostrov je ideálním místem pro dovolenou úplně pro každého. Ochlazovat vás bude příjemný vítr a stejně jako na jiných řeckých ostrovech si budete moci vychutnat okouzlující přírodu.

Mamma Mia!

První a základní informací, která se vztahuje k plážím je, že na plážích nemusíte platit za vypůjčení lehátek a slunečníků. Pláže jsou písčité a také většinou plné turistů. Pokud vás ale ani tato skutečnost neodradí a máte rádi pořádnou zábavu a vodní sporty, je Skiathos to pravé místo pro vás. Nejkrásnější pláží Skiathosu je neoficiálně jmenována pláž se jménem Koukounari. Dalšími plážemi, na kterých se můžete vystavit paprskům řeckého slunce jsou Agia Eleni, Agia Paraskevi nebo Achladies. Troulous, Platanias a Vromolimnos patří k dalším plážím, které můžete na Skiathosu navštívit a buďte si jisti, že každá vás ohromí úplně něčím jiným. Na své si přijdou i nudisté. Stačí zamířit na pláž Xanemos a užívat si tyrkysového moře a opalování v celé své kráse.

Skiathos_island

Fascinující pohled na Skiathos

Skiathos proslul zejména díky filmu Mamma Mia. V tomto originálně zpracovaném filmu s nestárnoucími hity Abby můžete vidět okouzlující přírodu ostrova, která vás bude provázet po celou dovolenou. Vydejte se na Skiathos a užijte si další z řeckých krás.

Korfu, další z řeckých skvostů

The_Corfu_people_liked

Korfu se může pochlubit křišťálově čistým mořem

Korfu patří k řeckým ostrovům, který se nachází v Jónském moři. Hlavním městem tohoto ostrova je Kerkyra, ale na Korfu můžete vidět daleko více zajímavých míst. Počasí přeje všem milovníkům tepla. V létě si dosyta užijete teplot okolo 30 °C, přičemž vás bude příjemně ochlazovat nádherné moře. Korfu patří k nejhezčím řeckým ostrovům s čistými plážemi a bohatou historií. Zkuste i vy to nejlepší, co Vám Řecko může nabídnout.

Korfu si zamilovala i Sissy

Na Korfu máte možnost navštívit více turistických destinací. Když budete mít štěstí, najdete si svoje soukromé místo, kde si budete užívat slunce a moře. Krásné a čisté pláže můžete jednoduše najít na severu či severozápadě ostrova. Zátoka Agios Georgios je ve tvaru půlkruhu a patří k velmi zajímavým místům. Proslulá je také zátoka Sidari, která je sice v létě více vyhledávána, ale na druhou stranu vám naskýtá neuvěřitelný pohled na pobřežní skaliska. Pláže na Korfu jsou písčité, ale i kamenité. Obrovské balvany vám umožní se na nich vyhřát a navíc se nebudete muset neustále trápit nad všude přítomným pískem. Moře omývající Korfu je průzračné a osvěžující.

Greek Orthodox Convent of Vlachernas, Kanoni, Peninsula, Corfu Greek Ionian Islands

Klášter Vlacherna patří k opravdovým skvostům

Korfu je plné historických památek. Za návštěvu určitě stojí palác Scholion, který nechala vystavět v 19. století císařovna Sissy. Klášter Vlacherna, jezero Korrision nebo hora Pantokrator vás překvapí svou jedinečnou a nezapomenutelnou podobou i atmosférou. Po skvěle prožitém dni si můžete dopřát řecké delikatesy v místních tavernách a pokochat se pohledem na typicky řecké tance. Korfu je ideálním místem jak pro romantickou dovolenou, tak pro rodinnou. Když jednou Korfu navštívíte, už navždy se do něj zamilujete.

Sponzorované odkazy