Sponzorované odkazy

Štítek: Norsko

Lofoten – krása za polárním kruhem

Lofoten (česky poněkud nesprávně Lofoty) je souostroví na severu Norska táhnoucí se podél pevninských břehů jako šňůra perel – celkem více než 80 ostrovů a ostrůvků. Přestože se celá oblast nachází za polárním kruhem, podnebí se spíše podobá oceánskému až mírnému. Nečekejte však žádné tropy, i přes vliv Golfského proudu se průměrná teplota v létě drží okolo 12 °C. K počasí se váže ještě jedna zajímavost. Jižní část je nejsevernějším místem na světě, kde roční průměrná teplota neklesne pod bod mrazu.

Lofoten a jeho kouzelná krajina,Simo Räsänen

Lofoten a jeho kouzelná krajina, Simo Räsänen

Vysokohorská turistika? Ano!

Horské masivy, Sø Jord

Horské masivy, Sø Jord

Pokud patříte mezi ty, kteří místo fjordů dávají přednost zasněženým vrcholkům, nezoufejte. Nejvyšším vrcholem je Higravstinden (1 146 m n. m.), ostatní vrcholy se rovněž pohybují v podobné výšce. Lofoten je rájem zejména pro horolezce, mnohé skalní útvary stoupají už od úpatí strmě vzhůru, takže výstup je možný pouze s příslušnou výbavou. Zcela nejznámějším vrcholem je Svolværgeita, který se nachází na severovýchodě hory Fløyfjellet, a zároveň dominuje hlavnímu městu Svolværu. Svolværgeita je taky nazýván „The Svolvær Goat“, česky „Svolværský kozel“ – skalní masiv je tvořen dvěma vrcholy a horolezcům nezbývá nic jiného, než na jeden z druhého skočit, podobně jako vysokohorská koza.

Polární záře a písečné pláže

Hlavním lákadlem pláží je jejich jemný písek, průzračné moře a v zimním období hlavně polární záře. Krajina je taktéž vyhledávaným cílem fotografů. Mezi nejznámější patří pláž Haukland, která se nachází 10 km od městečka Leknes. Haukland patří mezi oblíbené turistické destinace hlavně v létě (někteří se i v blankytné vodě koupou), v zimě zde můžete pozorovat jedny z nejkrásnějších západů a východů slunce. Pokud se chcete vydat „lovit“ polární záři, mezi nejoblíbeněji místa patří pláže Uttakleiv, Skagsanden nebo Myrland. Během léta lze na Lofotenu pozorovat i tzv. půlnoční slunce. Jedná se o přírodní úkaz, kdy slunce zcela nezapadá, takže je v noci světlo.

Pláž Haukland, Peter Edwards

Pláž Haukland, Peter Edwards

S mořem souvisí jeden neobvyklý přírodní úkaz – mořský vír (tzv. Maelström). Díky obrovskému množství fjordů a zátok dochází ke vzniku velkých nálevkovitých vírů o průměru až 10 m, které se stávají nebezpečnými pro malé plavidla. O těchto vírech najdeme zmínku i v literatuře, přes Julese Verna, Edgara Allana Poea po Karla Čapka.

Historie a rybolov

Pokud chcete zapátrat po něčem z dějin souostroví, rozhodně navštivte Muzeum Vikingů (Lofotr Vikingmuseum), které najdete na ostrově Vestvågøya, konkrétně v malém městečku Borg. Zde si můžete prohlédnout vikingskou náčelnickou rezidenci, kde najdete několik místností a obrovskou hodovní síň. Zjistíte, jak Vikingové žili, jak vyráběli všemožné nástroje, nebo jen nasávejte atmosféru tohoto místa, kterou ještě podtrhuje krásná krajina okolo.

Rorbu – rybářské domky, Nelson Minar

Rorbu – rybářské domky, Nelson Minar

V každém městě narazíte na rorby, původně rybářské domky, které jsou dnes spíše využívány k ubytování turistů. Přestože se od rybářských domků ustoupilo, o rybolovu samotném toto nelze tvrdit. Lov ryb živí většinu obyvatel, loví se převážně tresky, které jsou následně sušeny. Sušené rybí maso je důležitým vývozním artiklem.

Poznáváme Skandinávii – Švédsko a Norsko

Pokud jste již třeba byli ve Finsku nebo v Dánsku, nebo byste zkrátka raději do jiných skandinávských zemí, můžete popřemýšlet o Švédsku, či Norsku. Jedná se o další tip k návštěvě destinací, kterého nebudete litovat. Ať již máte rádi přírodu, památky nebo poznávání nových kultur, věřte, že si přijdete na své. Švédsko a Dánsko mají co nabídnout naprosto každému turistovi!

Švédsko je srdcem Skandinávie

Stockholm nabídne spoustu míst k obdivu /

Stockholm nabídne spoustu míst k obdivu /

Švédsko se nachází v samotném středu celé Skandinávie, je členem Evropské unie a sousedí s Finskem a Norskem. Zajímavostí je, že s Dánskem je spojeno prostřednictvím mostu přes úžinu Øresund.

Do Švédska můžete zavítat v kteroukoliv roční dobu, hlavní turistická sezona je zhruba od května do září. Především v severních oblastech Švédska je ale zapotřebí počítat s o něco chladnějším podnebím. Na jihu jsou soustředěna větší města, zde tedy můžete obdivovat památky, ale například si užívat i nakupování. Naopak na severu země si pak přijdou na své především všichni lidé, kterým má co říci příroda. Vůbec nejnavštěvovanějšími místy Švédska jsou hlavní město Stockholm a potom i Göteborg.

Norsko je rájem nejen pro vodáky a rybáře

Norsko zaujme stoprocentně kjaždého z vás /

Norsko zaujme stoprocentně kjaždého z vás /

Uvažujete-li o návštěvě Norska, potom patříte zřejmě k vyznavatelům přírody a vůbec všeho, co s ní souvisí, tedy i dobrodružství. Máte-li rádi pěší turistiku, potom se vám nabídne velké množství tras, vedoucích pohořím nebo chráněnými parky. K dispozici je vám taktéž dostatek lokalit k táboření. Jak již bylo řečeno, Norsko je rájem pro rybáře, v přilehlém moři, ale i v řekách na vás čeká spousta úhořů a pstruhů, zkrátka idylka!

Na památky je Norsko přece jen o něco chudší, ale zavítáte-li do Osla, Bergenu a Trondheimu, nebudete litovat a určitě se dozvíte spoustu zajímavého.

Cestování po skandinávských zemích přinese relaxaci a oddech. Je to zase něco jiného, než klasická dovolená u moře, v každém případě to však stojí za to!

Unikátní Vikingský park Vás vezme na výpravu do minulosti. Nabídne horské dráhy i drsné bitvy

Náhled do prastaré severské kultury Vikingů nabídne nový zábavní park v norské obci Fosen. Návštěvníci parku budou mít možnost život skandinávských objevitelů zažít na vlastní kůži. Žádná z dosavadních světových atrakcí nenaskýtá pohlédnout do života Vikingů.

Na turisty čeká nejen prohlídka vikingské vesnice, ale také ukázky krvelačných bojů a návštěva bujarých slavností a hostin. Pro odvážlivce nebude chyěbt ani horská dráha.

c25-Asgard_coastline2

Bájný Ásgard

Park má celkem tři zóny. Nejatraktivnější částí se jeví zóna inspirována bájnou zemí bohů, kterou je Ásgard. Další dvě zóny provedou návštěvníky dobovou krajinou a vikingskou vesnicí.

Vikingský park by se měl v Norsku otevřít již během letošního roku, norský deník The Norway Post však zmiňuje až rok 2017. Celý projekt podle odhadů v přepočtu vyjde přibližně na 1,15 miliardy korun. Viking Land je jedinečným projektem. A možná právě jedinečnost by k vikingským atrakcím mohla přilákat kolem 300 000 návštěvníků ročně.

9461b62a5eb935be4f33b69717d58c51e06aaa0cc81eaa05eb59342ccb59f620

Sponzorované odkazy