Sponzorované odkazy

Štítek: památky

Korsika vás zve na návštěvu

Toužíte po kouzlu francouzské dovolené, ale bojíte se cesty do Francie? Existuje alternativa, která vám poskytne pocit bezpečí a zároveň na vás dýchne kouzlo země galského kohouta. Jmenuje se Korsika a leží na jihovýchodě od francouzských břehů ve Středozemním moři. Tato autonomní oblast Francie spadá pod správu velmoci už od roku 1768, a vliv francouzské kultury je na první pohled jasný. Na Korsiku se můžete dostat několika způsoby, záleží na vašich možnostech a preferencích. Všeobecně převažuje letecká doprava, případně lidé volí vlastní automobil a následně přepravu trajektem. Počasí je typicky středomořské, v létě tropy, zimy jsou mírné. Jedinou nepříjemností může být místy silně vanoucí vítr.

Hory a krásná příroda

Jeden z důvodů, proč byste se měli na Korsiku vypravit je bezesporu její krásná, místy až panenská příroda. Skoro celý ostrov pokrývají machie – zakrslé stromy a keře, které na jaře hýří všemi barvami. Rovněž zde najdete endemické druhy, pod horami husté lesy borovic a dubů, na loukách bylinky a okrasné rostliny. Hory jsou svou výškou přirovnatelné k Vysokým Tatrám a celoročně se na jejich vrcholcích drží sněhová pokrývka. Samozřejmě i zde naleznete turistické stezky, kterou jsou na Korsice značené barevnými puntíky na kamenech, nejznámější trasa je GR-20, která se táhne po hřebenu hor od severu k jihu Korsiky.

Korsika je silně zvrásněná, Pascal Poggi

Korsika je silně zvrásněná, Pascal Poggi

Moře a památky

Samozřejmě, že velkou část turistického ruchu tvoří rekreace u moře. Pláže jsou na Korsice krásné, dlouhé a místy zcela opuštěné, takže jestli hledáte místo, kde nebudete nikým rušeni, a chcete si užívat romantických zátok, pak je Korsika pro vás to pravé. Můžete se těšit na písečné pláže s velkými balvany a na azurově průzračnou vodu.

V dáli se rozkládá město Accacio, Jean Baptiste Mon

Typická písečná pláž s městem Ajaccio v dáli, Jean Baptiste Mon

Milovníci historie zcela jistě navštíví Ajaccio, město známe jako rodiště Napoleona Bonaparte, a na jehož odkaz zde narazíte na každém kroku- přes rodný dům, po místo, kde byl jako dítě křtěn. Město, které na vás dýchne středomořskou atmosférou, najdete na úplném jihu ostrova – Bonifacio. Dominantou je opevnění z 12. století, na něj pak vede z přístavu starobylé schodiště Escalier du Roi d`Dragona, které mělo údajně pomoci dobýt město.

Město Bonifacio se rozkládá na útesu, Pascal Poggi

Město Bonifacio se rozkládá na útesu, Pascal Poggi

Bosna a Hercegovina – země mnoha kultur

Bosna a Hercegovina je unikátní zemí hned v mnoha ohledech. Asi nejvýrazněji se její různorodost projevuje po náboženské stránce. Obyvatelstvo je nejen katolického, protestantského, pravoslavného a islámského vyznání, rovněž zde najdeme židovské věřící. Vliv těchto kultur výrazně ovlivnil historii a kulturu. V dnešní době je politická situace považována za stálou, i tak je potřeba dbát zvýšené pozornosti na své osobní věci, a to zvláště v hlavním městě Sarajevu, kde stejně jako ve většině velkých měst řádí kapesní zloději a podvodníci. Země se nicméně stále vzpamatovává z občanské války, která proběhla v letech 1992-1995 a vyžádala si více než 100 000 obětí. Existují i místa, kde stále leží nevybuchlé nášlapné miny, tato místa jsou mapována a dohledatelná na stránce www.bhmac.org.

Bosna je kouzelná i v zimě, Brian Eager

Bosna je kouzelná i v zimě, Brian Eager

Kulturní perly

Jsou místa, která byste rozhodně ze svého plánu cesty neměli vynechat. Mezi nejdůležitější milníky patří hlavní město Sarajevo, které zcela jistě zná každý z nás, třebaže jen z hodin dějepisu. Sarajevo je místem, kde byl spáchán atentát na habsburského následovníka trůnu Františka d’Este, což vnímáme jako začátek první světové války. Ovšem turisté nejezdí do Sarajeva, aby si připomínali tento násilný čin. Hlavními lákadly jsou náměstí Baščaršiji, s nízkými domky, úzkými uličkami a mešitami, pramen řeky Bosny Vrelo Bosne, k němuž dojdete platanovou alejí až do prostoru pod skalnatou stěnou s větším počtem malých jezírek, případně můžete skočit z mostu v Mostaru. Ano, čtete správně, toto město je totiž pověstné svým mostem, který byl během občanské války zničen a následně znovu postaven, a z nějž každoročně skáčou stovky dospělých mužů.

Slavný most v Mostaru, Ronan Shenhav

Slavný most v Mostaru, Ronan Shenhav

Međugorje, malém srbském městě, najdete významné poutní místo křesťanského světa. Obrovský bílý kříž na kopci Križevac, postavený k 1900. výročí ukřižování Ježíše Krista a farní kostel sv. apoštola Jakuba. Na místní farnosti se údajně 24. června 1981 zjevila Panna Marie, paradoxem je, že teprve následující den je slaven jako den výročí zjevení.

Bosna se pyšní ještě jednou zajímavostí, která byla řadu let přehlížena a považována za ryze přírodní úkaz. Jedná se o tzv. Pyramidu Slunce, zalesněný vrchol asi 30 kilometrů od Sarajeva, který v posledních letech vyvolává vášnivé diskuze o tom, zda se opravdu jedná o důmyslnou pyramidu, nebo shodu náhod. Momentálně se veřejnost přiklání k první variantě, dokonce byla objevena síť podzemních chodeb. Je na vás, udělat si o této anomálii vlastní obrázek.

K moři

Bosna a Hercegovina, přestože nabízí spoustu možností, jak trávit dovolenou, má velmi krátký úsek pobřeží. Díky politickému rozdělení bývalé Jugoslávie tak zůstalo Bosně jen 20 kilometrů omývaných mořem. I tak si zde můžete užít relaxace na pláži v letovisku Neum, přestože hodnocení toto místo má spíše vlažné. Výhodou je blízkost chorvatského města Dubrovník, vodopádu Kravica či jiných zajímavých míst.

Bosenské pobřeží je velmi podobné tomu chorvatskému, Alessandro Giangiulio

Bosenské pobřeží je velmi podobné tomu chorvatskému, Alessandro Giangiulio

Za zážitky do Keni

Beach-near-Mombasa

Keňské pláže nebudete chtít opustit

Toužíte poznat nepoznané, vidět nevídané a zároveň navštívit místo, kde nebyl každý? Pak určitě musíte vyzkoušet východoafrickou Keňu. Největším lákadlem této úchvatné země jsou určitě národní parky se spoustou volně žijících zvířat, která jsou pro Afriku typická. Vidět zde můžete slony, žirafy, nosorožce nebo krokodýly. Mnoho z vás však neví, že Keňa je bývalou britskou kolonií a proto je vyhlášená svými kurzy angličtiny. Můžete sem tedy vyrazit i za vzděláním a své obdivovatele si jistě najdou i nedotčené pláže na břehu Indického oceánu.

Napříč Keňou

Ohromující je rychle se měnící krajina. Když se vydáte napříč zemí, najdete vedle bujné vegetace horského lesa nehostinné polopouště, vedle úrodné krajiny zase vyprahlé planiny. Na rovníku můžete obdivovat vrcholky hor pokryté sněhem. Vedle mnoha zvířat, žijících převážně v národních parcích, vás jistě uchvátí i pláže s bílým pískem a teplá voda Indického oceánu. Za návštěvu určitě stojí i město Mombasa. Je to nejstarší keňské město, kde najdete úchvatnou historickou čtvrť. Mombasa je též významný přístav a křižovatka mezi Afrikou a Asií. Nejen na zemském povrchu můžete obdivovat krásy Keni. Když se vydáte pod mořskou hladinu, uchvátí vás korálové útesy, které jsou domovem mnoha rozmanitých druhů živočichů a rájem potápěčů. Pro spoustu turistů je magnetem krokodýlí farma Mamba Village. Je největší krokodýlí farmou v Africe a nachází se v severní části. Ve městě Malindi zase můžete obdivovat historické památky z období arabské a portugalské nadvlády. 

www.explore254.com-mount-kenya-national-park

Národní parky Keni jsou fascinující svou rozmanitostí

Keňa je po všech stránkách a ze všech stran úchvatnou destinací volající po návštěvě. Vydejte se letos někam jinam a zažijte dobrodružství v Keni!

Dovolená v Maroku

morocco

Marocké pláže vás uchvátí svou krásou

Gibraltarský průliv neodděluje Maroko pouze od Španělska, ale také od Evropy a od světa, který je nám Evropanům dobře znám. Pokud navštívíte úchvatné pevnosti v Jižním Maroku nebo staré arabské čtvrti (medíny) velkých měst, zjistíte, že se zde způsob života prakticky nezměnil po celá staletí. Maroko vám nabízí nejen nádherné čisté pláže na pobřeží Atlantiku, ale i množství historických památek. Maroko je tedy destinací vhodnou k odpočinku i k poznávání. Projížďku na velbloudech ocení především děti. Tato atrakce je mezi turisty velmi oblíbená.

Co nevynechat aneb nenechte si ujít

Pokud jste si vybrali Maroko jako dovolenou určenou k poznávání historických památek, určitě byste měli navštívit královské město Fes. Je to jedno z nejzachovalejších středověkých měst, ve kterém se nachází arabská čtvrť (medína) nazývaná Fes el Bali. Dalším městem, které by na vaší trase Marokem nemělo jistě chybět, je slavná Marákeš. Je to nejjižněji položené královské město. Marákeš má přezdívku červená perla Maghrebu. Tuto přezdívku si město vysloužilo díky rudým stěnám domů, které byly postaveny z vysušeného jílu. Při dopadu slunečních paprsků stěny domů přímo září. Marákeš je též vstupní branou do pouště.

tour_img-70925-48

Marákeš je známá svou jedinečnou architekturou a bohatou historií

Dalším neméně působivým místem je Volubilis – největší římská zřícenina v Maroku. Tato zřícenina se nachází nedaleko města Meknes a můžete tu obdivovat mohutný Triumfální oblouk a překrásné mozaiky staré 2000 let. Za osmý div světa, lákající vás k návštěvě, je neoficiálně považována mešita Hassana v Casablance s 210 metrů vysokým minaretem. Tato mešita pojme až 2500 věřících. Maroko jistě nadchne i ty nejnáročnější turisty.

Kouzlo Japonska aneb za suši k profíkům

Beautiful-Fuji-

Fudži – místo, na které nikdy nezapomenete!

I když si lahodné sushi můžete dopřát už i u nás, věřte, že v zemi vycházejícího slunce vám zachutná ještě o něco víc. Nechce se vám trávit 13 hodin v letadle jen kvůli syrovým rybám? Potom si tam zaleťte rovnou na dovolenou! Japonsko má mnoho obdivovatelů po celém světě. Zatímco jedni obdivují bojové umění, jiní podlehnou kouzlu prastarých čajových obřadů. Je dost věcí, které vás překvapí a zároveň je spousta situací, které jsou pro vás běžné, ale pro Japonce šokující. Vás třeba překvapí, že Japonci nikdy a nikde nedávají přednost ženám (i když u nás už to začíná být podobné) nebo že u jídla mlaskají, srkají a vydávají spoustu jiných zvuků a Japonce zase šokujete tím, že na veřejnosti smrkáte, jíte nebo vstoupíte v botách do místnosti s pověstnými rohožemi tatami.

Země plná kontrastů

Vedle starobylých historických památek, kde máte téměř pocit, že se zastavil čas, bude dnešní uspěchaný a hektický styl života vypadat téměř komicky. Za návštěvu určitě stojí Atomový dóm, který ustál zásah atomové bomby v Hirošimě. Pokud se do Japonska chystáte pouze na kratší výlet, určitě se vydejte na ostrov Honšú, v jehož hlavním městě Tokiu vás uchvátí nejmodernější architektura. Opakem této supermoderní architektury je prastaré město Nara s chrámem Tádaidží, kde můžete obdivovat obří sochu sedícího Buddhy. Jedná se sice o repliku pozlaceného originálu, jehož počátky sahají do 8. století, ale na impozantnosti to nic nemění.

Japan-Tokyo-Night

Tokio je město mnoha kontrastů

Symbolem Japonska je magická hora Fudži. Je to dokonale symetrická sopka, jejíž vrchol je i v létě pokryt sněhem. Při pohledu na zasněžený vrchol Fudži přes rozkvetlé sakury jistě nezůstane jediné oko suché.

Kypr – ostrov, kde se zrodila Afrodita

Krásná báje vypráví, že na jižním břehu ostrova Kypr se z mořské pěny zrodila bohyně lásky Afrodita. A právě v ten okamžik se do Kypru vryla neutuchající krása bohyně a z ostrova se stalo ještě poetičtější místo než dříve.

Kypr disponuje příjemnými plážemi a ještě příjemnějším klimatem. Můžete se zde kochat přírodou, západem slunce nad mořem a jemným pískem šimrajícím vás mezi prsty. Můžete si zde zasportovat i zarelaxovat, vyrazit na procházku i na památky.

images

Mísení kultury

Na Kypru se mísí dvě tradiční a staré kultury s dávnými a hlubokými kořeny, a to kultura evropská a blízkovýchodní. Vždy Kypr je zpola obsazen Řeky a zpola Muslimy. Můžete zde vidět spoustu tradičních kulturních akcí i obyčejných kulturních zvyků, s kterými se mezi přívětivými místními setkáte dennodenně.

Široká možnost ubytování

Ubytovat se můžete v těch nejluxusnějších hotelích, nebo také penzionech či soukromých chatičkách. Nejznámější letoviska se nacházejí na západní části ostrova.

Letoviska vám nabízejí možnost nemuset z areálu vystrčit nos a nemuset vycházet na jediný krok ven, neboť uprostřed nich najdete vše, co potřebujete, a mnohem více. Na druhou stranu vyjít ven a objevovat krásu ostrova se vám vyplatí.

615697_1680_948

Počasí

Na Kypru se letní teploty pohybují kolem 30 stupňů

La Rochelle – historie na každém kroku

frankreich_la-rochelle_hafenMěsto proslavené kardinálem Richelieu, známým ze Tří mušketýrů, oplývá mnohými krásami a pyšní se blahobytem mořských plodů. La Rochelle dýchá bohatou historií, která se odráží v každé budově, každé cestičce a na každém rohu. V blízkosti je i mnoho přírodních krás, v podobě ostrovů Ré a Oléron.

Město La Rochelle proslavit kardinál Richelieu a málokdo by řekl, že sám kardinál nechal město téměř vyhladovět, neboť sympatizovalo a v době války podporovalo Anglii. Po té zde však nechal zřídit biskupství, vyhnal protestanty a město začalo znovu vzkvétat.

Přístavní věže

La Rochelle je přístavní město, jehož břehy lemují přístavní věže ze 14. století. Přístavní věže, například věž Sv. Mikuláše a Řetězová věž, plnívaly funkci zpříma stojících, dominantních strážců a ochránců města, které nad ním bdí dnem i nocí.

Vždy, když se nepřátelé blížili, natáhlo město řetěz mezi věžemi, a tak se město uzavřelo. Dnes tento řetěz značí cestu mezi věžemi.

Maják aneb Svítící věž

Tzv. Svítící věž sloužívala jako maják z 15. století.

Historické staré město

Pobyt v La Rochelle si můžete zpestřit procházkami úzkými uličkami mezi starými bílými městskými domy, muzei, kostelíky a kavárničkami. Dominantu starého města představuje stará renesanční radnice a Orloj.

Přírodní krásy a zázemí

Ve městě se můžete vydat i na výlety do jeho okolí, vyjet si lodí na blízké ostrovy, navštívit akvárium s tisíci rybami.

Zdroj obrázků: www.boalingua.fr

Pláže, které musíte navštívit – ANGLIE

flickr-4078182862-o_details_view

Na Jurském pobřeží vás čeká nekonečná romatika

Překvapuje vás, že jednou z nejkrásnějších pláží je Jurské pobřeží v Anglii? Není se čemu divit! Objevte i vy místo, kde se bosýma nohama dotknete historie přírody a zkombinujete pěší turistiku s poznáním i lenošením. Jurské pobřeží patří do Světového dědictví UNESCO a to skutečně oprávněně. Na 120 kilometrech dlouhém pobřeží najdete fosilie dinosaurů, otisky jejich tlap i kamenné přírodní oblouky. Pokud k tomu připočítáte malebné vesničky, městečka a turistické atrakce, získáte neopakovatelný zážitek a jedinečnou dovolenou. Zapomeňte na nudné ležení na pláži a poznejte historii světového žebříčku!

Navštivte Swanage

Nevšední koupání vám zajistí tradiční počasí této země. Návštěva Jurského pobřeží je ideální dovolenou pro ty, kteří nehledají žhnoucí slunce a jejich cílem není chytat bronz. Naopak! Využijte každou volnou chvíli a během pobytu navštivte alespoň ty nejvýznamnější památky. Z návštěvu stojí pláž v Charmouth, město vodních sportů Seaton, pláž a muzeum Heritage Coast v Exmouth a tradiční přímořské městečko Swanage. Záruku příjemného koupání zaručuje prestižní evropské ocenění „Blue Flag“ – modrá vlajka, která kromě čistoty vody kontroluje další parametry.

Charmouth-Beach-Dorset

Pláž Charmouth je plná zajímavých objevů

Dovolená v Anglii pro vás vůbec nemusí být drahým zážitkem. Z londýnského Waterloo Station sem odjíždí denně několik vlaků. Preferujete spíše autobusovou linku? Pak hledejte na „National Express Coaches“. Pokud si jízdenky na vlak či bus rezervujete v předstihu, výrazně ušetříte. Do Londýna se dostanete přímou linkou z Katowic nebo autem či autobusem. Vyrazte na dovolenou právě teď a nechte se zlákat historickým místem!

Sponzorované odkazy

1 2 3