Bosna a Hercegovina je unikátní zemí hned v mnoha ohledech. Asi nejvýrazněji se její různorodost projevuje po náboženské stránce. Obyvatelstvo je nejen katolického, protestantského, pravoslavného a islámského vyznání, rovněž zde najdeme židovské věřící. Vliv těchto kultur výrazně ovlivnil historii a kulturu. V dnešní době je politická situace považována za stálou, i tak je potřeba dbát zvýšené pozornosti na své osobní věci, a to zvláště v hlavním městě Sarajevu, kde stejně jako ve většině velkých měst řádí kapesní zloději a podvodníci. Země se nicméně stále vzpamatovává z občanské války, která proběhla v letech 1992-1995 a vyžádala si více než 100 000 obětí. Existují i místa, kde stále leží nevybuchlé nášlapné miny, tato místa jsou mapována a dohledatelná na stránce www.bhmac.org.

Bosna je kouzelná i v zimě, Brian Eager

Bosna je kouzelná i v zimě, Brian Eager

Kulturní perly

Jsou místa, která byste rozhodně ze svého plánu cesty neměli vynechat. Mezi nejdůležitější milníky patří hlavní město Sarajevo, které zcela jistě zná každý z nás, třebaže jen z hodin dějepisu. Sarajevo je místem, kde byl spáchán atentát na habsburského následovníka trůnu Františka d’Este, což vnímáme jako začátek první světové války. Ovšem turisté nejezdí do Sarajeva, aby si připomínali tento násilný čin. Hlavními lákadly jsou náměstí Baščaršiji, s nízkými domky, úzkými uličkami a mešitami, pramen řeky Bosny Vrelo Bosne, k němuž dojdete platanovou alejí až do prostoru pod skalnatou stěnou s větším počtem malých jezírek, případně můžete skočit z mostu v Mostaru. Ano, čtete správně, toto město je totiž pověstné svým mostem, který byl během občanské války zničen a následně znovu postaven, a z nějž každoročně skáčou stovky dospělých mužů.

Slavný most v Mostaru, Ronan Shenhav

Slavný most v Mostaru, Ronan Shenhav

Međugorje, malém srbském městě, najdete významné poutní místo křesťanského světa. Obrovský bílý kříž na kopci Križevac, postavený k 1900. výročí ukřižování Ježíše Krista a farní kostel sv. apoštola Jakuba. Na místní farnosti se údajně 24. června 1981 zjevila Panna Marie, paradoxem je, že teprve následující den je slaven jako den výročí zjevení.

Bosna se pyšní ještě jednou zajímavostí, která byla řadu let přehlížena a považována za ryze přírodní úkaz. Jedná se o tzv. Pyramidu Slunce, zalesněný vrchol asi 30 kilometrů od Sarajeva, který v posledních letech vyvolává vášnivé diskuze o tom, zda se opravdu jedná o důmyslnou pyramidu, nebo shodu náhod. Momentálně se veřejnost přiklání k první variantě, dokonce byla objevena síť podzemních chodeb. Je na vás, udělat si o této anomálii vlastní obrázek.

K moři

Bosna a Hercegovina, přestože nabízí spoustu možností, jak trávit dovolenou, má velmi krátký úsek pobřeží. Díky politickému rozdělení bývalé Jugoslávie tak zůstalo Bosně jen 20 kilometrů omývaných mořem. I tak si zde můžete užít relaxace na pláži v letovisku Neum, přestože hodnocení toto místo má spíše vlažné. Výhodou je blízkost chorvatského města Dubrovník, vodopádu Kravica či jiných zajímavých míst.

Bosenské pobřeží je velmi podobné tomu chorvatskému, Alessandro Giangiulio

Bosenské pobřeží je velmi podobné tomu chorvatskému, Alessandro Giangiulio