Sponzorované odkazy

Štítek: nejkrásnější pláže

Další porce krásných a zajímavých pláží

Minulý týden jsme navštívili první sedmičku nejkrásnějších pláží světa, dnes bude pokračovat dalších sedm kandidátů na vaši budoucí dovolenou. Není třeba nikterak zdržovat, pojďme si je představit.

 1. Papakolea Beach – Kaʻū, Havaj — stejně jako minulý týden, i tentokrát začneme na Havaji. Papakolea je pláž, na kterou se dostanete pouze pěšky, a to křivolakou skalní stezkou. Zajímavostí je však barva samotné pláže, ta je totiž nazelenalá. Nebojte, barva není způsobena nadměrným množstvím řas, ale specifickým chemickým složením okolních hornin, konkrétně olivínu, minerálu, který je obsažen v lávě místních sopek.

  Lauren Bacon

  Lauren Bacon

 2. Bioluminescent Beach – Vaadhoo, Maledivy — pláž, na kterou se musíte vydat v noci, a to nejlépe v období od července do února, kdy nejvíce vynikne její nejzajímavější úkaz, a to modře fosforeskující plankton. Vyhledejte toto místo zvláště o novu, tehdy je noc nejtemnější a výsledný jev o to fascinující.

  Sandra Cox

  Sandra Cox

 3. Bowling Ball Beach – California, USA — většina lidí preferuje písčité pláže před těmi oblázkovými, nicméně tuto pláž byste neměli vynechat i pokud patříte mezi jejich zaryté odpůrce. Naleznete zde velké kameny, které jsou po mnoha letech omývání mořskými vlnami naprosto hladké a oblé, tudíž budete mít pocit, že zde někdo položil dokonale symetrické koule, téměř jak název vypovídá, bowlingové.

  John Fowler

  John Fowler

 4. Kaihalulu Red Sand Beach – Hana, Havaj — jakmile se podíváte na fotky z tohoto místa, zamilujete sis jej během okamžiku. Rudý písek omývaný blankytným mořem je místní rarita, nicméně natolik vzdálená civilizaci, že pokud chcete toto místo navštívit, čeká vás opravdu náročný pochod, který zvládnou jen ti nejpřipravenější. Nicméně odměna je jistá.

  Paul Bica

  Paul Bica

 5. Star Sand Beach (Hoshizuna-no-hama) – Iriomote Island, Japonsko — tato pláž na ostrůvku Itiomote na Okinawe je dostupná jenom z moře, nicméně kvůli moře se zde rozhodně nejezdí. Cílem turistů je samotná pláž, respektive její písek, kde můžete najít drobná hvězdicovitá zrnka, která patří mezi nejstarší fosilie na naší planetě Zemi. Zdá se vám to podivné? Jedná se o schránky drobných živočichů, kteří pobývali na Zemi přibližně před 550 miliony lety, a jejichž fosilie, složené převážně z vápenců, přečkaly až do 21. století.

  David Jackson

  David Jackson

 6. Giants Causeway Beach – Irsko — poslední dvě pláže budou spíše chladného rázu, nicméně jedná se o pláže krásné a zajímavé. Tou první je Giants Causeway Beach, místo zapsané v UNESCO a patřící mezi nejkrásnější místa na Zemi. Pláž tvoří různě vysoké vulkanické sloupy vzniklé v prehistorickém období. Dle legendy tuto pláž vytvořil obr.

  Lindy Buckley

  Lindy Buckley

 7. Reynisfjara Beach – Vik, Island — místo, kam si plavky nejspíše nevezmete, nicméně fotoaparát byste zapomenout neměli. Pověstná pláž s černým pískem, zpěněným mořem a masivními skalními sloupy rozhodně za vidění stojí.

  Giuseppe Milo

  Giuseppe Milo

Fuerteventura, znáte ji?

Rádi byste do Španělska, ale nechcete pláže, kde se nebudete mačkat s tisíci, ale naopak si budete užívat samoty? Navštivte ostrov Fuerteventura, druhý největší ostrov Španělska, rozkládající se západně od Maroka a Západní Sahary. Z České republiky se na tento vzdálený ostrov nedostanete žádnou pravidelnou linkou, takže buď přestoupíte ve Španělsku, nebo můžete letět přes Německo či Velkou Británii. Pokud jste dočetli až sem, nechte mne nalákat vás na krásy této části Kanárských ostrovů.

Servis na plážích je spíše doménou hotelů, Ronald Saunders

Servis na plážích je spíše doménou hotelů, Ronald Saunders

Opuštěné klenoty pobřeží

O Fuerteventuře se traduje, že její pláže jsou srovnatelné s krásou karibských pláží, ne-li nejkrásnější v celém Atlantském oceánu. Pláže se zdají býti nekonečnými a jejich barva, od slonovinové po zlatožlutý písek, vytváří iluzi ráje. 55 kilometrů pláží je ryze písečných, což při faktu, že na celém ostrově pláže čítají celkovou délku okolo 75 kilometrů, činí z Fuerteventury ideální místo pro dovolenou. Schválně neříkám letní dovolenou, protože klima se celoročně pohybuje v příjemných rovinách, tudíž vyjet si na Fuerteventuru v zimě není nic neobvyklého. Přestože i zde doléhá vliv turismu a podél pobřeží začínají vznikat turistická letoviska, stále na ostrově naleznete spoustu míst, kde lidská noha nevstoupila, a kde se nemusíte nikterak omezovat. Samozřejmě, pro ty, kteří si potrpí na plážový servis, lehátka a sprchu se sladkou vodou, takováto dobrodružství nejsou. Nýbrž sportovci, potápěči a jiní milovníci vodních sportů, budou příst blahem. Ostrov je ošleháván pasátovými větry (pravidelné větry z okolí rovníku), které způsobují nejen rozrůstající se pouště, ale i velké a silné vlny.

Východní pobřeží je vskutku nádherné, Alex Healing

Východní pobřeží je vskutku nádherné, Alex Healing

Útulnost vnitrozemí?

Vnitrozemí na tomto ostrově není příliš zajímavé, alespoň z vizuálního hlediska. Kopce jsou porostlé tím nejodolnějším rostlinstvem, což je dáno silným nedostatek srážek, způsobeným absencí nějakého vyššího bodu, o který by se oblaka srazila a dala vzniknout dešťovým srážkám. I tak nabízí centrální část ostrova zajímavá místa k navštívení. Ať už se jedná o větrné mlýny ze 17. století, kterých je po ostrově opravdu značné množství, nebo o malebné vesničky, které vyvolávají dojem malých oáz uprostřed pouště. Typickým příkladem je vesnička Betancurie na západní straně ostrova.

Vnitrozemí je dosti nehostinné, Alex Healing

Vnitrozemí je dosti nehostinné, Alex Healing

Odvrácená strana ostrova

Fuerteventura si žije ospalým životem, který ruší jen bušení vln na západním pobřeží. Zde se také nachází národní park Jandía, který rozhodně stojí za navštívení. Jeho ráz je trochu jiný, než východní pobřeží – pobřeží je skalnaté a o útesy se rozbíjejí vlny, tudíž neslouží primárně ke koupání. Vybízí však k zamyšleným procházkám, buď po pláži Playa de los Muertos, neboli Pláži mrtvých, nebo k nejvzdálenější a bohem nejopuštěnější pláží, pláži Playa de Cofete. Šedá skaliska, vodní tříšť, zuřivý příboj. Pro někoho děsivá představa, pro jiného příjemný pocit opuštěnosti. Záleží zcela na vás.

Jaime González

Playa de Cofete, Jaime González

Albánie – nevšední zážitek na písečných plážích

Hodláte letošní léto strávit lenošením u moře, ale nechcete znovu navštívit chorvatské, italské nebo řecké pobřeží? Máte chuť okusit trochu orientální kultury na evropském kontinentu, kde si budete moci nerušeně užívat svou dovolenou na písčitých plážích? Vyzkoušejte Albánii, jejíž písčité pláže, azurové moře a skalnatá pobřeží vás okouzlí natolik, že příští léto nebudete volit nijak jinak.

Albánie je krásná v horách..., Rob Hogeslag

Albánie je krásná v horách…, Rob Hogeslag

Hned na začátku své výpravy si musíme uvědomit několik faktů. Albánie není Chorvatsko. Ať už politicky, ale i geograficky. Proto se rozlučte se slabou desítkou hodin v autě, a připravte se na mnohem delší a namáhavější cestu. Přestože se země snaží o modernizaci silniční sítě, a během posledních deseti let se jim podařilo propojit kvalitními silnicemi nejvýznamnější města, nečekejte zrovna nejpříznivější podmínky na cestách. Pro představu z Prahy se do hlavního města této malé země – Tirany – dostanete za 18 hodin jízdy autem. Nicméně Albánská riviéra má mnoho k nabídnutí.

…ale i u moře, Artur Malinowski

Nejkrásnější pláže

Mezi nejbližší patří pláž Palasa, do nedohledna se táhnoucí písečná pláž bílého písku omývaná azurovým moře. Pokud zde nepřijdete na vrcholu letní sezóny, kdy zažívají zlaté období místí noční kluby a putyky, nečekejte davy turistů. Rušnější pláží už je pláž Dhërmi, která však svou délkou dokáže poskytnout soukromí i největším odpůrcům letní plážové zábavy. Velkou výhodou je i velké množství jeskyní vyhloubených do bílých skal, které skýtají neutuchající zdroj dobrodružství.

Klenotem je pláž, či spíše zátoka Ksamil, kde naleznete nejen bělostný písek, zároveň se v těsné blízkosti nacházejí tři malé ostrůvky, kde není vůbec těžké se dostat, a kde nalezne každý svůj kousek ráje. Pravdou je, že právě pláž Ksamil patří mezi turisticky vytíženější během letního období. A jestli se vám omrzí válení se na pláži, vyrazte do blízkého města Butrint, zapsaného do světového dědictví UNESCO pro své historické vykopávky.

Pohádková pláž Ksamil, Artur Malinowski

Pohádková pláž Ksamil, Artur Malinowski

Pár tipů závěrem

Až budete letos shánět last-minute dovolenou, zvažte Albánii jako potencionální možnost. Jen si prosím pamatujte pár kulturních odlišností – našim domáckým nesouhlasným zakroucením hlavy vyjádříte v Albánii souhlas, u pokývání naopak souhlas. Rovněž si nezapomeňte přibalit dlouhý šátek, celá země je silně islamizovaná.

Letní dovolená u Jaderského moře vybízí k návštěvě nejkrásnějších pláží Chorvatska

plaze chorvatskoKřišťálově čisté moře, zlatavý písek v kombinaci s bělavými kamínky, stín a vůně všudypřítomných borovic, dobré pivo, lahodné víno, vynikající jídlo a přátelská povaha místních obyvatel. I tak lze ve zkratce charakterizovat oblíbenou dovolenkovou destinaci – Chorvatsko, na které nedají dopustit miliony turistů z celého světa. Pokud nečekáte na last minute nabídky a vybíráte dovolenou v předstihu, máme pro vás pár tipů na chorvatské destinace, jejichž součástí jsou nejkrásnější pláže, které si v ničem nezadají s tropickými plážemi v Tichomoří.

Proslulá PuntaRata, Brela

Tato známá brelská pláž je mnohými turisty považována za tu nejkrásnější v celé Evropě. Ačkoli se jedná o odvážné tvrzení, daleko k pravdě nemá. Oblázková PuntaRata je obklopena borovicovým hájem, nad kterým se tyčí běloskvoucí masiv Biokovo. Během hlavní sezóny je však nutno počítat s tím, že zde bude „sídlit“ hlava na hlavě. Chcete-li se tedy pokochat krásou této malebné pláže, vydejte se na její průzkum v brzkých ranních hodinách.

Jedna z nejznámějších: ZlatniRat, Brač

Zlatý roh, jak zní v překladu název této přenádherné pláže, se nachází na malebném ostrově Brač. Během hlavní sezóny se zde můžete opalovat spolu s dalšími 5 000 turisty! Stejně tedy jako u pláže PuntaRata, se i na ZlatniRat vyplatí zamířit před hlavní sezónou nebo až po jejím skončení, kdy jsou teploty vzduchu i vody o mnoho přívětivější, než během letních měsíců.

Istrijská Girandella, Rabac

Girandella se nachází v oblíbené istrijské destinaci Rabac, která žije svým vlastním životem – aktivním a neklidným. Vhodná je tedy zejména pro milovníky aktivního trávení dovolené nebo mladé turisty. Pláž skýtá nejen překrásné výhledy na okouzlující okolí a zdejší scenerie, ale její vody také ukrývají bohatý podmořský život, jež ocení začínající potápěči i jejich méně zkušení kolegové.

 

Sponzorované odkazy