Sponzorované odkazy

Štítek: Moře

Dovolená na podzim? Ano!

Pokud žijete v představě, že nejideálnějším obdobím na dovolenou jsou letní prázdniny, žijete v omylu! Mnohem výhodnější a komfortnější je využít podzimních termínů cestovních kanceláří, a vyrazit za sluncem na konci léta, tak jest v září. Taktéž ryze podzimní termíny, přibližně od poloviny října po polovinu listopadu mají své kouzlo – moře sice již ztrácí svou teplotu a sluneční paprsky nejsou tak intenzivní, nicméně krajina se halí do nádherných barev a podmínky vybízejí k aktivnější dovolené.

Malajsie táhne každoročně spoustu turistů, Ah Wei

Malajsie táhne každoročně spoustu turistů, Ah Wei

Kam?

Pokud byste rádi neopustili hranice Evropy, zůstávají jedinými hráči jižní státy. Baltské moře, i přes léto dost chladné, se na podzim doporučuje pouze otužilcům, případně u poznávacích zájezdů. Kde však rozhodně najdete tropické teploty a moře příjemné teploty je Korsika (jí věnovaný článek najdete mezi nejnovějšími), Kréta, Korfu, Kypr nebo řecké ostrovy. Obecně se dá říct, že ve všech těchto destinacích se teplota drží v příjemných hodnotách do konce září, respektive poloviny října. Jen si dejte pozor na vyšší vlny, které s podzimem přicházejí.

Mimo Evropu velmi láká Egypt a jeho teplé Rudé moře, v pokročilejším podzimu a na začátku zimy pak začíná letní období na jižní polokouli, čímž se otevírají širší možnosti exotična.

Není radno zapomenout

Stejně jako u jakékoliv jiné dovolené, je třeba myslet na pár stěžejních faktů. Především je nutné zajistit si adekvátní cestovní pojištění do zahraničí, zvláště pokud chcete zahrnout do svých plánů i trochu adrenalinu (například Vysoké Tatry vyžadují příplatky za vysokohorskou turistiku). Užitečným nástrojem je online srovnání cen cestovního pojištění, kde najdete přehledně porovnání nabídky na trhu. Rovněž je důležité zjistit, zda do dané destinace nepotřebujete vstupní víza. V Evropě nenarazíte na tuto potřebu kromě Ruska a Běloruska, exotičtější země však představují větší administrativní zařizování. Asie je rozdělena na dvě poloviny – vízum můžete vynechat u Thajska, Malajsie, Malediv či Japonska, naopak do Číny, Indonésie nebo na Srí Lanku vás bez něj nepustí. Afrika představuje asi největší oříšek, kromě pár výjimek se do většiny států nedostanete. Nezapomeňte, že i do Egypta je vízová povinnost.

Vízum je velmi důležitý doklad, Chris Guillebeau

Vízum je velmi důležitý doklad, Chris Guillebeau

Rovněž není od věci zjistit si, kolika kilogramový kufr si můžete s sebou vzít do letadla. Samozřejmě cílem tohoto článku není zjistit přesné hodnoty jednotlivých leteckých společností, spíše uvést průměrné limity jak pro příruční, tak klasické zavazadlo. Obecně se společnosti dělí do dvou skupin, jedna dovoluje maximálně 15 kg, druhá až průměrně 23 kg. U příručního se váha pohybuje okolo 5 kg.

Cena

Až po přečtení začnete přemýšlet o prodloužení léta, konejte rychle. Last-minute nabídky cestovních kanceláří mizí velmi rychle a není se čemu divit. U některých nabídek můžete ušetřit až desetitisíce korun. Zcela určitě s sebou přibalte i dobrou náladu, neboť s ní si dovolené užijete o to více.

Korsika vás zve na návštěvu

Toužíte po kouzlu francouzské dovolené, ale bojíte se cesty do Francie? Existuje alternativa, která vám poskytne pocit bezpečí a zároveň na vás dýchne kouzlo země galského kohouta. Jmenuje se Korsika a leží na jihovýchodě od francouzských břehů ve Středozemním moři. Tato autonomní oblast Francie spadá pod správu velmoci už od roku 1768, a vliv francouzské kultury je na první pohled jasný. Na Korsiku se můžete dostat několika způsoby, záleží na vašich možnostech a preferencích. Všeobecně převažuje letecká doprava, případně lidé volí vlastní automobil a následně přepravu trajektem. Počasí je typicky středomořské, v létě tropy, zimy jsou mírné. Jedinou nepříjemností může být místy silně vanoucí vítr.

Hory a krásná příroda

Jeden z důvodů, proč byste se měli na Korsiku vypravit je bezesporu její krásná, místy až panenská příroda. Skoro celý ostrov pokrývají machie – zakrslé stromy a keře, které na jaře hýří všemi barvami. Rovněž zde najdete endemické druhy, pod horami husté lesy borovic a dubů, na loukách bylinky a okrasné rostliny. Hory jsou svou výškou přirovnatelné k Vysokým Tatrám a celoročně se na jejich vrcholcích drží sněhová pokrývka. Samozřejmě i zde naleznete turistické stezky, kterou jsou na Korsice značené barevnými puntíky na kamenech, nejznámější trasa je GR-20, která se táhne po hřebenu hor od severu k jihu Korsiky.

Korsika je silně zvrásněná, Pascal Poggi

Korsika je silně zvrásněná, Pascal Poggi

Moře a památky

Samozřejmě, že velkou část turistického ruchu tvoří rekreace u moře. Pláže jsou na Korsice krásné, dlouhé a místy zcela opuštěné, takže jestli hledáte místo, kde nebudete nikým rušeni, a chcete si užívat romantických zátok, pak je Korsika pro vás to pravé. Můžete se těšit na písečné pláže s velkými balvany a na azurově průzračnou vodu.

V dáli se rozkládá město Accacio, Jean Baptiste Mon

Typická písečná pláž s městem Ajaccio v dáli, Jean Baptiste Mon

Milovníci historie zcela jistě navštíví Ajaccio, město známe jako rodiště Napoleona Bonaparte, a na jehož odkaz zde narazíte na každém kroku- přes rodný dům, po místo, kde byl jako dítě křtěn. Město, které na vás dýchne středomořskou atmosférou, najdete na úplném jihu ostrova – Bonifacio. Dominantou je opevnění z 12. století, na něj pak vede z přístavu starobylé schodiště Escalier du Roi d`Dragona, které mělo údajně pomoci dobýt město.

Město Bonifacio se rozkládá na útesu, Pascal Poggi

Město Bonifacio se rozkládá na útesu, Pascal Poggi

Barcelona, kouzelná zahrada fantazie a splněných přání

Barcelona je město plné fantazie, umění a vášně. Většina lidí si ji spojuje se jménem slavného architekta Antonia Gaudího. Gaudího dílo je dominantou města, dává mu speciální ráz a díky němu Barcelona přiláká ročně miliony turistů. Sagrada Família, Casa Milá, park Gruell a to vše zvýrazněno nespoutanou krásou moře.

Barcelona má dlouhou historii stejně jako Česká republika či Anglie. Známky jejího prvního osídlení pochází z paleolitu. Původní Barcelona stála na vrchu Montjüic, kde se dnes nachází slavný a turisty obdivovaný a často vyhledávaný olympijský stadion. Město vzkvetlo v období, kdy bylo osídleno Římany, kteří zde vytvořili osadu s názvem Barcino. Jedno ze zdejších muzeí (Museu d’Historia de la Ciutat) ukrývá celou historii zdejšího kouzelného místa. Můžete se tak projít napříč historií jednoho z velmi starých a krásných měst Evropy.

Barcelona je historicky známá i díky Krištofu Kolumbovi, kterého zde přijala královská rodina po jeho návratu z nově objevené Ameriky. Zajímavostí je, že Barcelona je v dnešní době přístavním městem, které ale nikdy nebylo přístavem přirozeným. Přístav zde byl vytvořen uměle a právě díky tomu sem můžete připlout lodí nebo naopak vyplout na moře či se jen kochat krásou majestátných dřevěných lodí.

Sestřička Prahy?

Barcelona je městem kostelů, tak jako je Praha městem stověžatým. Nejvýznamnějším kostelem je Gaudího Sagrada Família, na jehož dokončení se stále pracuje. Ještě skvostnějšími díly jsou barcelonská katedrála či bazilika Santa María del Mar.

Katalánská kytara, víno a nespoutaná vášeň

Barcelona vás pohltí všechny. Dáváte přednost antice či moderně? Milujete kulturu či sport? Tanec či hudbu? Moře s přístavy či památky? To všechno v sobě skloubí právě skvost Španělska, Barcelona.

Sponzorované odkazy