Sponzorované odkazy

Štítek: Itálie

Zajeďte se pokochat do Itálie!

Itálie je cílem turistů ve dvou významných ročních obdobích, nejprve v létě, kdy se milióny turistů vyvalí na písečné či oblázkové pláže italského pobřeží a nechají se omývat vlnami Středozemního moře, a následně v zimě, kdy se svahy Alp pokryjí vysokou pokrývkou sněhu, a vytvoří tak perfektní podmínky pro sjezdové lyžování či snowboarding. Co ale v mezidobí? Má Itálie co nabídnout i na podzim, respektive na jaře? Jednoznačnou odpovědí je samozřejmě ano, my se zaměříme na Itálii podzimního času, konkrétně navštívíme region Kampánie, oblast na jihozápadním pobřeží mezi městy Neapol a Salerno. Možná si myslíte, že cílem dnešního putování bude legendární město Pompeje, které se právě v dané lokalitě nachází; nicméně zklamu vás — našim dnešním cílem je totiž městečko Amalfi, respektive Positano.

Vzhůru do kopce

užijete už při cestě tam. Silnice vedoucí od Neapole je rovná jen zpočátku, pak se zvedá do úzkých a klikatých serpentýn, které si užijí hlavně milovníci řízení. První zastávkou je město Postino, pro nějž jsou charakteristické velmi úzké uličky, ohromující výhledy a typické barevné domy. Nejedná se o místo, kde byste jeli cíleně za koupáním, spíše naopak — díky poměrně šikmým svahům je přístup k na pláž poměrně složitý, což se odráží i na množství pláží ve městě (naleznete zde všehovšudy dvě). Jak jsem již zmínila, ulice jsou v Postinu velmi úzké a křižují téměř celým městem, což sice znemožňuje dopravu auty, tím spíše však podněcují prozkoumávání všelijakých zákoutí a výklenků, a objevování tajů města. Co se týče kulturních památek, či jiných zajímavých míst, bude pro vás nejspíš Postino zklamáním — všeho všudy se zde nachází jeden jediný kostel, a to svaté Marie Assuntské.

Giuseppe Milo

Giuseppe Milo

Budeme-li se chtít trochu zapotit a nabažit se nových výhledů na krajinu, existuje zde velmi populární stezka Sentiero degli Dei, která se táhne po vrstevnici několik desítek kilometrů. Záleží na vaší fyzičce a odhodlání, je možné dojít totiž až do Sorrenta.

Amalfi je druhou zastávkou, město, které dává název celému pobřeží. Nutno podotknout, že na rozdíl od Postina, Amalfi je přece jen o něco známější mezi turisty, což v překladu znamená, že během letních měsíců je zde nejen hlava na hlavě, ale také se nával promítne na cenách. Hlavními lákadly jsou domy vystavené v prudkých svazích a katedrála Sant Andrea.

Giuseppe Milo

Giuseppe Milo

Žhavá a soptící Sicílie

Sicílie je oblíbeným místem mnoha cestovatelů, kteří chtějí svou dovolenou strávit poznáváním přírodních památek, ale zároveň nepohrdnou písečnou pláží s čistým mořem. Přestože je Sicílie autonomní oblastí Itálie, stále je úředním jazykem italština, která je však doplněná místní sicilštinou. O hlavním městě Palermu zcela jistě každý z vás už slyšel, a to nejen ve spojitosti s populární hrou Městečko Palermo. Ve skutečnosti je Palermo pátým největším italským městem a pokladnicí historických památek. Prolíná se zde arabská kultura s vlivem Normanů, islám s křesťanstvím. Nejvýznamnější památkou je kostel San Giovanni degli Eremiti, který se pyšní pěti orientálně zdobenými kopulemi, mešitou a křížovou chodbou. Pakliže chcete spatřit jeden z nejkrásnějších církevních interiérů, nenechte si ujít návštěvu Cappella Palatina, kaple, kterou najdete na náměstí Piazza Indipendenza, a to součástí vládní budovy Palazzo dei Normanni. Kaple je vyzdobena drahým dřevem, zlatem, mozaikami, mramorem a nábožnými symboly.

Cappella Palatina, Dimitry Bolgov

Cappella Palatina je vrcholem umění, Dimitry Bolgov

Vzhůru do oblak

Sicílie se nachází na seizmicky (vulkanicky) aktivním území, mnoho okolních ostrovů vzniklo vychladnutím a ztuhnutím vyvřelé lávy. Nejvyšší horou Itálie, a zároveň nejvyšší aktivní sopkou Evropy, je Etna, jejíž předchůdkyně se začala formovat již před 170 000 lety.  Etna každoročně vychrlí značné množství sopečných plynů a tefry (sopečný popel), k poslední silnější erupci došlo v roce 2009. Sopka však přináší svému okolí užitek – půda je velmi úrodná a vhodná tak na pěstování vína a ovoce. Cestovní ruch přináší regionu dostatek pracovních příležitostí.

Etna se tyčí vysoko nad mraky,  Leandro Neumann Ciuffo

Etna se tyčí vysoko nad mraky, Leandro Neumann Ciuffo

Co se týče pláží, máte hned na výběr ze tří velkých skupin. Dáte přednost té, kterou omývá Tyrhénské, Středozemní nebo Jónské moře? Pro romantiky se nabízí placená pláž v Riserva Naturale dello Zingaro, která je součástí přírodní rezervace a nabízí neposkvrněnou panenskou přírodu. Žádná lehátka, sprchy, či bar. „Civilizovanější“, a taky hojně navštěvovanou, je pláž ve městě Giardini naxos, která nabízí krásná panoramata a oblázkovou pláž. Písečné naleznete na jižním pobřeží, například u Eraclea Minoa.

Pobřeží jednoho z malých vulkanických ostrůvků,  Tommie Hansen

Pobřeží jednoho z malých vulkanických ostrůvků, Tommie Hansen

Tradice

Každý rok se v Prizzi, malém městě jižně od Palerma, na Velikonoce koná svátek Ballo dei diavoli, překládaný jako Tanec s ďábly – lidé se přestrojují za děsivé čerty a jiné příšery, majíce tak připomínat děs mrtvých. Večery se tráví při svíčkách recitování Inferna z Božské komedie Danta Alighieriho, v domech nechybí sůl a česnek jako prevence proti zlým démonům.

Sardinie – ostrov bílých „karibských“ pláží

Prostě nádhera!

Sardinie je druhý největší italský ostrov a právem se řadí mezi nekrásnější evropské destinace lákající ke strávení exotické dovolené. Sardinie nepatří mezi nejčastěji navštěvované destinace a mezi turisty není tolik preferovaná jako jiné evropské ostrovy či přímořská letoviska. Nejspíš je to škoda – Sardinie nenabízí pouze relaxaci na pláži, ale i toulky bohatou historií.

Co je zde k vidění?

V červnu začíná na tomto ostrově hlavní turistická sezóna. Naopak určitě Sardinii nenavštěvujte v srpnu, kdy má volno snad celá Itálie. Mezi největší lákadla patří dlouhé pláže s bílým pískem a smaragdově modré moře. Léto zde trvá až sedm měsíců. Neustále tu však vane vítr, na jihu od Sahary horký a na severu o něco chladnější. Nejvyhledávanějším místem pro strávení dovolené je oblast Costa SmeraldaSmaragdové pobřeží. Moře je zde zbarveno do smaragdova a podél ho lemují bělostné pláže. Jinde v Evropě byste takovou nádheru nenašli. Smaragdové pobřeží se nachází na severu ostrova. Naleznete zde mnoho romantických zálivů, malých pláží i žulových výběžků nebo ostrůvků. Mezi touto nádherou jsou ukryty luxusní hotely.

Sardinie nejsou jenom pláže, ale i romantická městečka

Na Sardinii můžete obdivovat i nádhernou přírodu, a pokud toužíte po netradičním výletě, určitě se vypravte na solná jezera. Kromě krásné krajiny tam také můžete pozorovat elegantní růžové plameňáky, jejichž kolonie tam žije. Milovníky vína jistě nadchne výborné italské víno, které v kombinaci se zdejšími sýry dotvoří dokonalou atmosféru romantiky. Sardinie již dávno nepatří mezi ostrovy navštěvované pouze bohatou smetánkou. Na své si zde přijde opravdu každý.

Napříč Itálií aneb krásy Itálie – díl I.

ID-1001023Jednou z nejstarších zemí Evropy je Itálie, která byla vybudována na odkazu velkého Starověkého Říma. Itálie ukrývá nespočet krás počínaje samotným Římem, ve kterém je situován další samostatný stát, církevní Mekka Vatikán, pokračujíc přes umělecká města Florencie či Neapol a konče v úžasných romantických Benátkách.

Jaká jsou nejkrásnější místa Itálie?

Benátky

Benátky jsou postavené na vodě. Neskutečná romantika tohoto města přitahuje ročně miliony zamilovaných párů, které sem jezdí opěvovat a užívat si své lásky. Benátky jsou navíc městem plným kultury. Dokonce mají nejvíce uměleckých děl na kilometr čtvereční.

Místa: Piazza San Marco a bazilika Ponte dei sospiri.

Tip: Benátky si více užijete mimo sezónu. Krásy nepozbudou, ale aspoň zde nebudou tisícovky turistů.

Verona

Další město plné romantiky, a to hlavně kvůli Shakespearově Romeovi a Julii. Zároveň je Verona sama o sobě velmi krásným městem, ve kterém se nachází třetí největší římská aréna v Itálii. Město je na seznamu dědictví UNESCO.

Florencie

Florencie, město umění a metropole kouzelného Toskánska, nabízí muzea plná slavných soch a obrazů. Florencie a Toskánsko, kolébky renesance, se chlubí úžasnou kuchyní a vínem.

Místa: galerie Pitti a galerie Uffizi

Zdroj obrázků: www.freedigitalphotos.net

Nejromantičtější pláže světa

Oslavte Valentýna na pláži

Oslavte Valentýna na pláži

Valentýn už je za dveřmi a vy stále nevíte, jak jej letos budete trávit? Vyrazte na některou z nejromantičtějších pláží světa a prožijte svátek zamilovaných opravdu stylově. My vám dnes představíme několik pláží, na které byste při výběru rozhodně neměli zapomenout.

Za romantikou do Mexika

Nejromantičtějším místem jistě bude Lover's Beach

Nejromantičtějším místem jistě bude Lover’s Beach

A čím jiným bychom měli začít tento článek než oblíbenou Lover’s Beach neboli pláží Milenců. Tu můžeme navštívit v Mexiku, kde najdeme i letovisko Playa del Carmen, které je velmi populární u českých turistů. A není se čemu divit – rostou zde jak nové hotely, tak obchodní centra a v neposlední řadě tu najdeme jedny z nejkrásnějších pláží na světě. Pokud jste milovníky luxusu, jistě si zde přijdete na své.

Okouzlující Thajsko, blízká Itálie

Ačkoliv je Thajsko u turistů oblíbené zejména pro své tamní ceny, přeci jen i zde lze nalézt místa, kde je třeba si připlatit. Odměnou nám však bude jedna z nejkrásnějších pláží světa v zátoce Maya Bay.

Známá zátoka Maya Bay

Známá zátoka Maya Bay

Na takovou dovolenou budete skutečně vzpomínat s radostí. Nemusíte ale cestovat tak daleko. Skvělé pláže, na kterých si užijete Valentýn, lze navštívit i v blízké Itálii. Na jejím severozápadě nás přivítá Levantská riviéra, jejíž součástí jsou i malebné vesničky Cinque Terre, neboli Pět zemí.

Valentýn ve městě?

Čím dál oblíbenější jsou ale i jednodenní zájezdy do různých evropských měst. Královnou mezi těmi nejromantičtějšími je bezesporu Paříž. Okouzlí vás ale také Benátky, Řím nebo Amsterdam. Výhodou těchto zájezdů je jejich nízká cena, díky které jsou dostupné skutečně každému.

Nejkrásnější pláže Evropy 2013

porto-katsiki

Ačkoliv se srpen blíží kvapem ke konci a děti se pomalu začínají chystat do školy, dovolená nekončí! Přinášíme vám speciál o nejkrásnějších plážích Evropy, které stojí za to navštívit? Zaleťte se s last minute do nejúžasnějších destinací, které si získají vaše srdce!

Modrá laguna, Turecko

První místo ve čtenářské anketě získala tato překrásná pláž rozprostírající se na pobřeží jihozápadního Turecka. Pláž nabízí tyrkysové moře s bělavým pískem a čistotou nejvyššího stupně. Nejoblíbenější letovisko Marmaris navštíví každou sezonu asi čtyři sta tisíc turistů. Dlouhá pláž, příjemné zátoky s jemným pískem může směle konkurovat samotnému Karibiku!

Playa de ses Illetes, Baleárské ostrovy

Baleárské ostrovy se chlubí nejhezčími plážemi v Evropě. Impozantní příroda, skaliska vystupující do čistého moře a bílý hřejivý písek – to vše nabízí Playa de ses Illetes. Čím později se přijedete, tím více si užijete klid a relaxaci a možná najdete i den, kdy budete na pláži úplně sami. Západy slunce a exotické koktejly – skutečná romantika!

Porto Katsiki, Lefkada

 V překladu znamená „kozí zátoka“ a patří mezi nejkrásnější pláže Řecka. Přijeďte si odpočinout k průzračně čisté vodě, která omývá vysoká vápencová skaliska.

Rabbit Beach, Sicílie

V září stihnete ještě návštěvu této vyhlášené oblasti, která nabízí úchvatnou a fascinující přírodu a moře tak čisté! Rabbit beach  je jednou z mála pláží, kde můžete pozorovat želvy kladoucí vajíčka do písku. Na pláži se zabaví jak potápěči, tak milovníci šnorchlování.

praia-da-falesia-algarve-portugalPraida da Falésia, Portugalsko

Nejvyhledávanější letovisko v Portugalsku nabízí širokou škálu kulturního vyžití a památek. Turisté hojně využívají nádherných pláží obklopených červenými útesy. Kolem jsou i menší pláže, takže pokud dáváte přednost samotě, zkuste třeba Sao Rafael nebo Coelha. Chcete-li být na pláži úplně sami, vybírejte termíny příští rok od dubna do května.

Pobřeží pestrobarevných domečků aneb vítejte v Cinque Terre

První, na co vám zde padne zrak, jsou malebné domečky, které se tyčí nad pobřežím. Jejich historie sahá daleko do minulosti a tak není překvapením, že v roce 1997 se italská oblast Cinque Terre stala součástí světového dědictví UNESCO.

Malebné domečky vám jistě učarují

Malebné domečky vás jistě okouzlí

Pět městeček jako malovaných

Oblast Cinque Terre v sobě zahrnuje hned pět městeček. Navštívit byste rozhodně měli např. městečko Corniglia, jenž vás zaujme svoji pláží, která nabízí jedno z nejkrásnějších míst pro koupání. Právě do tohoto místa byla zasazena jedna z erotických povídek Boccacciova Dekameronu.

Nádherná Vernazza vás přivítá pro změnu překrásným hradem, který pohlíží z kopce na celou vesnici, ke kterému se dostanete úzkými uličkami. Zajímat by vás mohla i místní hospůdka, který nabízí překrásný výhled na moře a jeho okolí. Že zde podávají vynikající exotická jídla snad ani není třeba zmiňovat.

Manarola vám nabídne nejen tamní specialitu v podobě datlové polévky, ale především skvostný pohled na barevné domy přilepené ke skále. Okouzlující scenérie podtrhuje fakt, že se jedná o nejstarší městečko z Cinque Terre.

Nejmodernějším je pro změnu Monterosso s písečnou pláží a průzračně čistou vodou. Jedná se o velké lákadlo pro turisty, kterému trochu ubírá již zmíněný moderní nádech, který do městečka postupně proniká.

Malebná krajina a dlouhé pláže - takové je Cinque Terre

Malebná krajina a dlouhé pláže – takové je Cinque Terre

Posledním a nejmenším je městečko Riomaggiore. Je tak malé, že v něm naleznete jen jeden jediný hotel. Zaujmout by vás zde mohly nástěnné malby u tamního nádraží, které mapují historii tohoto nádherného města. Turisté sem často zavítají za účelem odpočinku, jelikož ten zde skutečně můžete vychutnávat plnými doušky. Malebné domky, blízký přístav plný loděk a romantické scenérie jsou pro hledání odpočinku to pravé.

Sardinie – perla Středomoří

Sardegna-maddalena

Překrásná oblast Maddalena

Sardinie je ostrov ležící ve Středozemním moři s hlavním městem Cagliari. Počasí je v létě velice příznivé, teploty se šplhají až 35 °C. V jarních a podzimních měsících se teplota pohybuje v rozmezí dvacet až dvacet čtyři stupňů, což je ideální klima pro turistiku. Sever ostrova je zelený díky srážkám, zatímco jih je velmi suchý. Sardinie je oblíbeným cílem mnoha turistů pro svou klidnou atmosféru a nádherné pláže. Poznejte krásu tohoto ostrova i vy!

Na Sardinii se můžete potápět i lézt po horách

Tyrkysové moře, čisté pláže a jednu z deseti nejlepších pobřežních oblastí Itálie najdete na jihovýchodním pobřeží Sardinie u městečka Villasimius. Z této oblasti patří mezi nejznámější pláž Marina Protetta Capo Carbonara, kde se kromě relaxace můžete věnovat i potápění. Kousek od hlavního města Cagliari se rozprostírá pláž Poetto, kterou vyhledávají nejen mladí lidé, ale rádi si zde odpočinou i rodiny s dětmi. Úchvatnou mořskou Neptunovou jeskyni si můžete prohlédnout, když budete pobývat na plážích Le Bombarde nebo Maria Pia, které se nacházejí na západním pobřeží ostrova poblíž města Alghero. Ve městě můžete navštívit řadu kulturních či historických památek a ochutnat vynikající víno a jídlo. Luxus si užijete  v jedné z nejvyhlášenějších oblastí Costa Smeralda, kde se to hemží jachtami a butiky. Na Sardinii narazíte i na opuštěné pláže, kde vás nebude nikdo rušit.

Sardegna-Grotta-di-nettuno

Za návštěvu stojí i Grotta di Nettuno

Pro milovníky výletů se na Sardinii naskýtá mnoho míst, které mohou navštívit. Mezi zajímavý cíl může patřit hornato-skalnatá oblast Aggius s obrovskými monolity. Horolezci se mohou vyřádit u pobřeží Capo Testa, kde na ně čekají mohutná skaliska. Soutěska Gola di Goroppu vás ohromí svou impozantní scenérií. Za návštěvu rozhodně stojí i vnitrozemí. Sardinie vám díky své rozmanitosti přiroste k srdci.

 

Sponzorované odkazy