Sponzorované odkazy

blue-flag-beaches-greece-M868Každý si chce svou dovolenou maximálně užít. Obzvlášť když se cyhstáme k moři. Už jen samotné vybrání destinace je oříšek. Letoviska jsou luxusní, nabízejí vše, na co si jen člověk vzpomene. Ale. Je pláž poblíž hotelu skutečně tak čistá, lze věřit prospektům vybraného hotelu a cestovní kanceláře? Od toho je tady skvělý pomocník – systém Blue Flag, neboli systém Modrých vlajek.

Modrá vlajka je prestižní mezinárodní ekologické ocenění pláží a přístavů. Uděluje ji rada Nadace pro ekologickou výchovu (The Foundation for Enviromental Education FEE) při Radě Evropy již od roku 1987. Ve spolupráci s OSN se z ryze evropského projektu postupně začalo stáva hodnocení světové a tak dnes je na adrese http://www.blueflag.org/ ohodnoceno již přes 3300 pláží a přístavů ve 36 státech celého světa. Po získání vlajky však ale pláž nemá vyhráno. Pláž chodí kontrolovat inpsektoři a ti vlajku mohu zase odebrat.

Jak se získá ocenění?

Je stanoveno 32 kritérií. Nejdůležitějšími jsou kvalita mořské vody, čistota pláže, upravenost povrchu, bezpečnost, služby na pláži a způsob recyklace odpadů. Pro získání ocenění je třeba splnit všechna kritéria.

Oceněné pláže

7990_34583_dominikanska_republika_bayahibe_1_v2Paradoxně třeba luxusní Thajsko nemá žádnou oceněnou pláž. Není to ale tím, že by pláže na panenských ostrůvcích v Andamanském moři byly znečištěné. Spíš naopak – dopad civilizace je tak malý, že tady nenajdete informační tabule s mapou, nebo bezbariérový přístup pro vozíčkáře – i to jsou totiž kritéria pro přidělení Modré vlajky. Nejlepší pláže jsou podle Modré vlajky v Dominikánské republice. V oblíbené české destinaci Chorvatsku je oceněných pláží 102. Nejlepší z nich je Zlatny rat na ostrově Brač.

Sponzorované odkazy