Sponzorované odkazy

Štítek: Nizozemsko

Amsterdam druhý díl, aneb přibalte si plavky

V minulém týdnu jsme věnovali největšímu městu Nizozemska, Amsterdamu, a dnes plynule navážeme tam, kde jsme skončili. Tentokrát se zaměříme na nejvýznamnější památky, oblíbená místa a neopomeneme zmínit ani stěžejní informace, pro nějž jste na naše stránky zavítali, a to seznámení s plážemi, které stojí za to v Amsterdamu navštívit. Mimochodem, pokud vám vrtá hlavou, zda používat název Amsterdam či Amsterodam, používejte oba, oba jsou správné, leč častěji se setkáte s Amsterdamem.

Johan Wieland

Johan Wieland

Z reklamních materiálů cestovních kanceláří si jistě pamatujete na vysoké, úzké, barevné domky, které lemují vodní kanály, na kterých se pomalu pohybují malé loďky. Jedná se o čtvrť The Jordaan, místo, které na vás dýchne tou pravou nizozemskou atmosférou — barevné domy, pouliční prodejci tulipánů, lahodných sýrů či v zimních období voňavého svařáku. Tato nejznámější městská část je velmi klidné místo, kde nikdo nikam nespěchá, zkuste to i vy, třeba s kornoutkem výborné zmrzliny či jiné pochoutky (navštivte zmrzlinářství Monte Pelmo, či o pár bloků dál vyhlášenou cukrárnu Upstairs Pancakes).
Jakmile se pokocháte architekturou starých časů, zamiřte srovnat um architektů současnosti — shlédnout film v EYE Film Institute, či zaparkovat kolo na parkovišti pro kola Bicycle Flat.

Henry Burrows

Henry Burrows

Až budou vaše oči unavené, rozhodně zamiřte do jednoho z mnoha městských parků, jejichž zeleň vám zcela jistě pomůže. Můžete vybírat z opravdu široké nabídky, ku příkladu odlehlejší Amsterdamse Bos, vhodný pro projížďky na kole či kánoi, nebo Vondelpark nedaleko Van Gogh Musea, při jehož návštěvě zapomenete, že jste uprostřed tepajícího města. Parky místní využívají nejen k procházkám, spatřit je tu můžete sportovat, hrát společenské hry, či jen tak v trávě posedávat a uždibovat oběd.

David van der Mark

David van der Mark

Přesuňme se však k jinému typu relaxace a navštivme místní pláže. Nejznámější a nejvyhledávanější pláží je Zandvoort aan Zee, místo, které navštěvují jak turisté, tak místní, zvláště oblíbené je u rodin s dětmi. Jakmile budete toto místo hledat na mapě, zjistíte, že neleží přímo v Amsterdamu, spíše na opačné straně pevninského výběžku. Pokud hledáte vyloženě městskou pláž, navštivte pláž Blijburg aan Zee s živou hudbou a kluby, StrandZuid na břehu jezera či Amsterdam Roest v lehce industriálním stylu.

Amsterdam, díl první

Amsterdam. Hlavní a největší město Nizozemska, sídlo nejdůležitějších státních institucí. Pokud patříte mezi světa znalé, jistě jste poznali jeden z důležitých faktických omylů v předcházející větě. Amsterdam, sic se jedná o největší a nejvýznamnější město Nizozemského království, není domovem ani královské rodiny, ani zde nesídlí nizozemský parlament či jiné státní útvary. Naopak bankovnictví a kultuře se v Asmterdamu daří. Historie Amsterdamu je natolik spletitá a dlouhá, že jejím popisem bychom vyplýtvali příliš mnoho slov, řádků, a hlavně vašeho čtenářského času. Mnohem lepší variantou, která se historie této koloniální země týká, je návštěva Rijksmusea, muzea, jež vás provede celou nizozemskou historií stejně dobře, jako vám nabídne umělecká díla nejpřednějších světových malířů — přes Rembrandta, Vermeera po Gogha. Jestliže patříte mezi fanoušky umění právě posledního zmíněného autora, zcela jistě naplánujte svou cestu i do Van Gogh Museum, které vám nejen představí nejslavnější díla, ale i pomocí krátkých několikajazyčných vzkazů přiblíží život samotného umělce. A to nemluvě o jiných muzeích jako je Museum Het Rembrandthuis (jak již z názvu vyplývá, točí se kolem života Rembrandta), Het Scheepvaartmuseum (muzeum námořnictví) či světoznámé Anne Frank House, kde na vás dolehne tíživá situace židovských rodin za druhé světové války.

 

Łukasz Lech

Łukasz Lech

Benátky západu?

Jestliže se budete pohybovat po Amsterdamu, zjistíte, že kromě nejpopulárnějšího způsobu přepravy, jízdy na kole, využívají místní i trajekty, přepravní čluny či se projíždějí ve chvílích volna na loďkách. Město samo o sobě působí velmi uvolněně, nikdo se nikam nežene, je zde nespočet parků, zeleň kontrastuje s městskou zástavbou a díky velkému množství cyklistů není ani v centru města příliš znečistěný vzduch z výfukových plynů automobilů. Obyvatelstvo Amsterdamu je věru různorodé, na ulici potkáte jak rodilé Nizozemce, tak Belgičany, Němce, Skandinávce, obyvatele jižní Evropy, či Araby. Úředním jazykem je nejen nizozemština, jazyk znějící lehce „chrochtavě“, ale i fríština, která je velmi blízká angličtině.
Kam vyrazit v Amsterdamu, jaké památky nevynechat, a proč musíte mít na návštěvu coffeeshopu víc než 18 let, se dočtete příští týden. Zatím vaarwel!

Bert Kaufmann

Bert Kaufmann

Nový rok, nová dobrodružství. Tentokrát na Svatém Martinovi

I v novém roce budeme společně objevovat ty nejkrásnější pláže celého světa, podnikat dobrodružné výpravy do vrcholků hor či navštěvovat pamětihodnosti všemožných kultur. Společně navštívíme malé ostrůvky v Tichomoří, provincie v Jižní Asii či studené kouty Skandinávie.

Tentokrát na Martina

Dnes se podíváme na francouzsko-nizozemský ostrov Svatý Martin ležící ve východní části Karibského moře. Ostrov byl objeven Kryštofem Kolumbem a pojmenován  podle Svatého Martina z Tours, významného šiřitele křesťanství.  Krátce po jeho objevení vešlo ve známost i jeho přírodní bohatství – obrovské zásoby těžitelné soli, což vedlo ke konkurenčním bojům mezi kolonialisty, kdo tento cenný zdroj získá. Nakonec byl ostrov rozdělen na dvě sféry vlivu – francouzskou s názvem Saint-Martin a nizozemskou nesoucí jméno Sint Maarten.

Mezi Francií a Nizozemskem

Ačkoli se geograficky jedná o jeden ostrov, vlivem rozdělení mezi dvě země najdete mezi jižní a severní částí ostrova rozdíly. Hlavním městem nizozemské části je Philipsburg, bujaré město plné obchůdků a tepající životem, které bude zcela jistě vaši první zastávkou po příletu/příjezdu na ostrov.

Philipsburg je významným přístavem, Connie Ma

Philipsburg je významným přístavem, Connie Ma

Nejenže je Philipsburg místem, kde kotví zaoceánské výletní lodě, rovněž se zde nachází Mezinárodní letiště princezny Juliany, které patří mezi světové unikáty. To, co dělá toto letiště jedinečným je vzdálenost ranveje od pláže, konkrétně fakt, že přilétající letadla jsou jen pár metrů nad písečnou pláží Maho, což je velmi nebezpečnou, avšak populární turistickou atrakcí. Místní bary a kluby se této atrakce snaží využít naplno, proto se nedivte podrobným statistikám příletů a odletů v místních podnicích, kde se takto orientují o dalším odlétajícím či přilétajícím letadle.

Přílety letadel jsou opravdovou atrakcí, Wilson Hui

Přílety letadel jsou opravdovou atrakcí, Wilson Hui

Francouzské části ostrova vévodí město Marigot, poklidné rybářské městečko, které však nezapře svou francouzskou povahu – kavárny, butiky a vyhlášené restaurace.  Nejvýznamnější památkou je pevnost postavená Ludvíkem XVI. Marigot je rovněž nástupní stanicí trajektů mířící na ostrov Anguilla, proslulý nádhernými písečnými plážemi. Pozor, Anguilla patří Velké Británii, proto nezapomeňte své doklady.

Marigot, Alexandre Duret-Lutz

Marigot, Alexandre Duret-Lutz

Vzhůru na pláž

Samozřejmě, že z našeho stručného přehledu nesmíme vypustit pláže, na které byste rozhodně měli zamířit. V celku se dá říci, že i pro Svatý Martin platí to, co pro ostatní karibské ostrovy – neuděláte chybu na žádné pláži, všechny jsou jak ze žurnálu. Avšak i zde platí, že čím dále od městského a turistického ruchu jste, tím krásnější a opuštěnější pláž je. Happy Bay je rájem pro nudisty, zátoka Bai des Petites Cayes nabízí jak šnorchlování, tak potápění a Orient Bay vás uhrane do dáli se táhnoucím písečným snem.

Happy Bay, Richie Diesterheft

Happy Bay, Richie Diesterheft

Kousek Nizozemí uprostřed Karibiku

Hovoříte nizozemsky a máte dojem, že pokud nepojedete do Nizozemí, že je vám vaše schopnost zbytečná?  Natož pak hovořit nizozemštinou a zároveň se kochat blankytným mořem a pít drink na písečné pláži. Mám pro vás destinaci, která vás možná překvapí, ano, moudří už vědí, jedná se o malý ostrovní stát v Karibském moři – Curaçao. Nejbližší kontinentální zemí je Venezuela, vzdálena okolo šedesáti kilometrů, západě se pak nachází další nizozemská autonomní oblast – Aruba.  Úředním jazykem je nizozemština, dominantním náboženstvím je římskokatolické.

Amsterdam západního světa

Curaçao vás hned po příletu zaujme svou barevností, zvláště hlavní město Williemstad, které nápadně připomíná Amsterdam – úzké vysoké domy se šikmými střechami;  vše jak známe my Evropané, s tím rozdílem, že fasády místních domů jsou přece jen barevnější. Samotné historické centrum města a přilehlý přístav jsou na seznamu chráněných památek UNESCO, velká část jednotlivých památek se nachází v městské čtvrti Otrobanda. Krásným výhledem se můžete rovněž pokochat z Queen Emma Bridge, pontonového mostu, který spojuje dvě městské části – Pundu a již zmiňovanou Otrobandu.

Hlavní město Edward Dalmulder

Hlavní město Williemstad, Edward Dalmulder

Kam zamířit

Co se týče výletů mimo hlavní město, nabízí se poměrně široká paleta možností. Ku příkladu národní park Christofell, rozprostírající se na severu ostrova. Díky suššímu klimatu a vysokým teplotám, se na Curaçau vyskytuje opravdu velké množství kaktusů; velkou většinu můžete najít právě v tomto národním parku.

Nejvyšší hora, Nelo Hotsuma

Nejvyšší hora, Nelo Hotsuma

Co se týče pláží, nebudete zklamáni. Curaçao nabízí typický karibský standard – bílé pláže, azurové čisté moře a palmy. Pokud vás láká představa opalování se vedle vzrostlých kaktusů, navštivte Baya Beach. Kousek od hlavního města najdete Jan Thiel Beach, velmi populární místo i mezo místními.

Sergio Lennen

Sergio Lennen

Jakmile budete po celém dni na sluníčku unaveni, avšak nechtěli byste ještě ulehnout, neopomeňte navštívit některý z místních barů. Curaçao je nejen zemí kaktusů a pomerančů, nýbrž i domovem likéru se stejnojmenným názvem – curaçao. Ochutnejte jeho nahořklou chuť!

Sponzorované odkazy