Sponzorované odkazy

I v novém roce budeme společně objevovat ty nejkrásnější pláže celého světa, podnikat dobrodružné výpravy do vrcholků hor či navštěvovat pamětihodnosti všemožných kultur. Společně navštívíme malé ostrůvky v Tichomoří, provincie v Jižní Asii či studené kouty Skandinávie.

Tentokrát na Martina

Dnes se podíváme na francouzsko-nizozemský ostrov Svatý Martin ležící ve východní části Karibského moře. Ostrov byl objeven Kryštofem Kolumbem a pojmenován  podle Svatého Martina z Tours, významného šiřitele křesťanství.  Krátce po jeho objevení vešlo ve známost i jeho přírodní bohatství – obrovské zásoby těžitelné soli, což vedlo ke konkurenčním bojům mezi kolonialisty, kdo tento cenný zdroj získá. Nakonec byl ostrov rozdělen na dvě sféry vlivu – francouzskou s názvem Saint-Martin a nizozemskou nesoucí jméno Sint Maarten.

Mezi Francií a Nizozemskem

Ačkoli se geograficky jedná o jeden ostrov, vlivem rozdělení mezi dvě země najdete mezi jižní a severní částí ostrova rozdíly. Hlavním městem nizozemské části je Philipsburg, bujaré město plné obchůdků a tepající životem, které bude zcela jistě vaši první zastávkou po příletu/příjezdu na ostrov.

Philipsburg je významným přístavem, Connie Ma

Philipsburg je významným přístavem, Connie Ma

Nejenže je Philipsburg místem, kde kotví zaoceánské výletní lodě, rovněž se zde nachází Mezinárodní letiště princezny Juliany, které patří mezi světové unikáty. To, co dělá toto letiště jedinečným je vzdálenost ranveje od pláže, konkrétně fakt, že přilétající letadla jsou jen pár metrů nad písečnou pláží Maho, což je velmi nebezpečnou, avšak populární turistickou atrakcí. Místní bary a kluby se této atrakce snaží využít naplno, proto se nedivte podrobným statistikám příletů a odletů v místních podnicích, kde se takto orientují o dalším odlétajícím či přilétajícím letadle.

Přílety letadel jsou opravdovou atrakcí, Wilson Hui

Přílety letadel jsou opravdovou atrakcí, Wilson Hui

Francouzské části ostrova vévodí město Marigot, poklidné rybářské městečko, které však nezapře svou francouzskou povahu – kavárny, butiky a vyhlášené restaurace.  Nejvýznamnější památkou je pevnost postavená Ludvíkem XVI. Marigot je rovněž nástupní stanicí trajektů mířící na ostrov Anguilla, proslulý nádhernými písečnými plážemi. Pozor, Anguilla patří Velké Británii, proto nezapomeňte své doklady.

Marigot, Alexandre Duret-Lutz

Marigot, Alexandre Duret-Lutz

Vzhůru na pláž

Samozřejmě, že z našeho stručného přehledu nesmíme vypustit pláže, na které byste rozhodně měli zamířit. V celku se dá říci, že i pro Svatý Martin platí to, co pro ostatní karibské ostrovy – neuděláte chybu na žádné pláži, všechny jsou jak ze žurnálu. Avšak i zde platí, že čím dále od městského a turistického ruchu jste, tím krásnější a opuštěnější pláž je. Happy Bay je rájem pro nudisty, zátoka Bai des Petites Cayes nabízí jak šnorchlování, tak potápění a Orient Bay vás uhrane do dáli se táhnoucím písečným snem.

Happy Bay, Richie Diesterheft

Happy Bay, Richie Diesterheft

Sponzorované odkazy