Sponzorované odkazy

Štítek: Francie

Perla Provence zvaná Marseille

Provence je oblast na jihu Francie, která je spjata se silně vonícími levandulovými poli, hrubozrnnou solí z oblastí Camargue, či raritou v podobě divokých běloušů pobíhajících v podmáčených stepích. Nicméně dnes se zaměříme na jednu konkrétní oblast, světoznámý přístav Marseille, ležící na jižním cípu francouzského pobřeží. O Marseille se toho traduje mnoho, pro mnohé je synonymem zločinu, pro jiné pak symbolizuje francouzskou kulturu; pokud se však zaměříme na fakta, jedná se o přístavní město na severním pobřeží Středozemního moře, které bylo založeno před více než 2 600 lety, jedná o nejstarší město na území dnešní Francie. Marseille je bezesporu oblíbeným turistickým místem, ať už se jedná o milovníky historie, kteří nadšeně hledají stopy po římské nadvládě, či naopak gurmány, pro něž je město spjato s výbornou kuchyní, zaměřenou zvláště na mořské plody a ryby. Čtěte dál!

Martin Fisch

Martin Fisch

Napněme plachty

Marseille, jak již bylo zmíněno, je přístavní město, jedno z nejvýznamnějších v celé Francii. Dennodenně zde vyplouvá či naopak zakotvuje nespočet lodí, ty menší, a zvláště pak plachetnice, pravidelně vyhazují kotvu ve Starém přístavu, historické oblasti obklopené širokou kolonádou. Přibližně uprostřed kolonády naleznete templářský kostel Saint- Ferréol les augustins, bělostnou stavbu s kořeny sahajícími do 11. století. Nelze rovněž zapomenout na pevnost St. Jean vybudovanou Ludvíkem XIV. Při procházce si zcela jistě povšimnete pestrosti ve skladbě obyvatelstva — již od dob antiky se v Marseille mísí mnoho světových kultur, zvláště výrazná je zde arabská menšina.

Tiberio Frascari

Tiberio Frascari

Téměř ze všech koutů Marseille lze spatřit jeden z klenotů města, a to románsko-byzantskou basiliku Notre-Dame de la Garde, místo, které opravdu stojí za to navštívit. Bazilika leží na kopci nad Starým přístavem, a i ti nejlínější z nejlínějších musí poslední úsek zdolat pěšky, což může být někdy (zvláště v letních měsících, kdy teploty dosahují až 30 °C) poněkud namáhající. Nicméně, pokud vaše odhodlání neopadne, budete odměněni dechberoucím výhledem jak na celé město, tak na samotnou baziliku, v jejímž nitru se můžete zchladit. Samotný interiér je rovněž jakousi raritou — na stěnách visí obrazy s výjevy ze života námořníků a ze stropu se houpají malé lodičky.

Mark Franklin

Mark Franklin

Idyla, jenže…

Marseille je beze sporu krásné místo, nicméně i zde není vše růžové. Důvodem jsou poměrně bídné podmínky na předměstí Marseille, vysoká kriminalita a nepokoje mezi obyvatelstvem. Nicméně, pokud nebudete chodit do úzkých tmavých uliček, můžete si svou dovolenou v tomto prosluněném francouzském městě užít dokonale.

Jeanne Menjoulet

Jeanne Menjoulet

Nový rok, nová dobrodružství. Tentokrát na Svatém Martinovi

I v novém roce budeme společně objevovat ty nejkrásnější pláže celého světa, podnikat dobrodružné výpravy do vrcholků hor či navštěvovat pamětihodnosti všemožných kultur. Společně navštívíme malé ostrůvky v Tichomoří, provincie v Jižní Asii či studené kouty Skandinávie.

Tentokrát na Martina

Dnes se podíváme na francouzsko-nizozemský ostrov Svatý Martin ležící ve východní části Karibského moře. Ostrov byl objeven Kryštofem Kolumbem a pojmenován  podle Svatého Martina z Tours, významného šiřitele křesťanství.  Krátce po jeho objevení vešlo ve známost i jeho přírodní bohatství – obrovské zásoby těžitelné soli, což vedlo ke konkurenčním bojům mezi kolonialisty, kdo tento cenný zdroj získá. Nakonec byl ostrov rozdělen na dvě sféry vlivu – francouzskou s názvem Saint-Martin a nizozemskou nesoucí jméno Sint Maarten.

Mezi Francií a Nizozemskem

Ačkoli se geograficky jedná o jeden ostrov, vlivem rozdělení mezi dvě země najdete mezi jižní a severní částí ostrova rozdíly. Hlavním městem nizozemské části je Philipsburg, bujaré město plné obchůdků a tepající životem, které bude zcela jistě vaši první zastávkou po příletu/příjezdu na ostrov.

Philipsburg je významným přístavem, Connie Ma

Philipsburg je významným přístavem, Connie Ma

Nejenže je Philipsburg místem, kde kotví zaoceánské výletní lodě, rovněž se zde nachází Mezinárodní letiště princezny Juliany, které patří mezi světové unikáty. To, co dělá toto letiště jedinečným je vzdálenost ranveje od pláže, konkrétně fakt, že přilétající letadla jsou jen pár metrů nad písečnou pláží Maho, což je velmi nebezpečnou, avšak populární turistickou atrakcí. Místní bary a kluby se této atrakce snaží využít naplno, proto se nedivte podrobným statistikám příletů a odletů v místních podnicích, kde se takto orientují o dalším odlétajícím či přilétajícím letadle.

Přílety letadel jsou opravdovou atrakcí, Wilson Hui

Přílety letadel jsou opravdovou atrakcí, Wilson Hui

Francouzské části ostrova vévodí město Marigot, poklidné rybářské městečko, které však nezapře svou francouzskou povahu – kavárny, butiky a vyhlášené restaurace.  Nejvýznamnější památkou je pevnost postavená Ludvíkem XVI. Marigot je rovněž nástupní stanicí trajektů mířící na ostrov Anguilla, proslulý nádhernými písečnými plážemi. Pozor, Anguilla patří Velké Británii, proto nezapomeňte své doklady.

Marigot, Alexandre Duret-Lutz

Marigot, Alexandre Duret-Lutz

Vzhůru na pláž

Samozřejmě, že z našeho stručného přehledu nesmíme vypustit pláže, na které byste rozhodně měli zamířit. V celku se dá říci, že i pro Svatý Martin platí to, co pro ostatní karibské ostrovy – neuděláte chybu na žádné pláži, všechny jsou jak ze žurnálu. Avšak i zde platí, že čím dále od městského a turistického ruchu jste, tím krásnější a opuštěnější pláž je. Happy Bay je rájem pro nudisty, zátoka Bai des Petites Cayes nabízí jak šnorchlování, tak potápění a Orient Bay vás uhrane do dáli se táhnoucím písečným snem.

Happy Bay, Richie Diesterheft

Happy Bay, Richie Diesterheft

Bora Bora – turistický ráj v Pacifiku

Bora Bora je malý ostrov v Pacifickém oceánu, administrativně spadající pod Francouzskou Polynésii, která je jedním ze zámořských francouzských departmentů. Ostrov je vulkanického původu a je ohraničen systémem korálových ostrovů, které vytvářejí obrovskou přírodní lagunu a chrání centrální část před případnými přírodními vlivy.  Teploty se v průběhu roku pohybují okolo tropických 30° C, období dešťů trvá od listopadu do dubna. Nejvyšším bod se tyčí do výšky 725 m n. m. a po jeho stráních se pěstují banánovníky.

Michael Stout

Michael Stout

Důležitou plodinou pro ostrov Bora Bora je kokosovník, který dotváří charakteristický vzhled pobřeží a je stěžejním vývozním artiklem, respektive z něj těžená kokosová kopra. Mezi další vývozní plodiny patří vanilka a perleťovina získávaná z mořských měkkýšů. Administrativním centrem je město  Vaitape, kde nalezne vše, co by vám v hotelovém komplexu mohlo chybět (což je dosti nereálné). Město na vás dýchne francouzskou atmosférou, kterou nejen vykresluje vynikající kuchyně, trhy a pohodová atmosféra, ale i všude přítomná francouzština, jakožto úřední jazyk.

Hlavním zdrojem příjmu pro ostrov nicméně zůstává turismus. Bora Bora je jedním z nejluxusnějších exotických letovisek, tudíž počítejte s cenou blížící se stovce tisíc. Nejkrásnější pláží je beze sporu Matira Point v nejjižnější části ostrova. Pláže jsou dlouhé, písečné, vstup do moře mírný a postupný. Bora Bora se stalo centrem hlavně pro náročné klienty, kteří mají rádi svůj klid.  Díky propadu původní sopky vzniklo na ostrově hned několik průzračných lagun, které jsou rájem pro potápěče, kteří zde mohou pozorovat spoustu tropických čeledí ryb.  Oblíbené jsou  také windsurfing, paragliding a projížďky na šlapadlech/kajacích.

Alessandro Caproni

Alessandro Caproni

Pakliže máte rádi opravdový luxus, nemáte hluboko do peněženky a chcete si užít božskou dovolenou, neváhejte a zarezervujte si hotel již teď!

Alessandro Caproni

Alessandro Caproni

Martinik a jeho panenská krása

V našem putování po krásách Karibiku se tentokrát podíváme na místo, které je podobně jako Réunion silně ovlivněno francouzskou koloniální nadvládou. Jedním z francouzským departementů, nacházející se na ostrově Martinik je stejnojmenný stát – Martinik. Hlavními lákadly ostrova jsou jeho donekonečna se táhnoucí písečné pláže, bujná vegetace, které se na ostrově daří díky jeho vulkanickému původu, ale i monumentální sopka Montagne Pele, jež v roce 1902 zničila tehdejší hlavní město Saint Pierre a od té doby tiše dřímá pod povrchem.

Dominanta ostrova, Antoine Hubert

Dominanta ostrova, Antoine Hubert

V dnešní době se hlavní město nazývá Fort de France, počet obyvatel se pohybuje okolo 100 000.  Teploty se v průběhu celého roku pohybují ve velmi příjemných polohách, neklesají pod hodnotu 20 °C, a období dešťů je převážně během středoevropského léta, tudíž jestli zvažujete dovolenou právě na Martiniku, vybírejte zimní termín.

Fort de France nedostala své jméno jen tak, Jean-Marc Astesana

Fort de France nedostala své jméno jen tak, Jean-Marc Astesana

Martinik je místem, kde se mísí evropská kultura s tou karibskou. Úředním jazykem je francouzština, měnou euro, a jelikož se jedná o součást Francie, nemusíte vyřizovat vízum. Mnoha turistům taktéž vyhovuje atmosféra, jakou znají z prosluněných břehů Francie, okořeněná trochou exotična.

Antoine Hubert

Antoine Hubert

Kam zamířit?

Zaměřme se na to nejdůležitější, na turistiku, konkrétně na tu plážovou. Martinik je místem, kde můžete kombinovat klasické „válení se“ na pláži s lázeňským relaxem. Příkladem je letovisko Tartan, kde se mísí ospalá lázeňská kultura s malými palírnami rumu. Trois Ilets je luxusnější verze Tartanu, tudíž zde naleznete jak lázně, tak zábavu, s tím rozdílem, že zde noční život opravdu tepe. Zajímavým architektonickým prvkem města je barva střech – rudě červená. Proto se také můžete občas v turistických průvodcích setkat s termínem „Červené město“.

Jardin de Balata, to je místo, kde zaplesá srdce nejednoho botanika a milovníka přírody. Botanická zahrada o celkové rozloze tří hektarů, nabízí přes dva tisíce druhů rostlin, zvláště pestrobarevných květin. Krásou ostrova se můžete taktéž pokochat při výstupu na Montagne Pele, která se tyčí nad celým ostrovem do výšky 1300 m. n. m.

Réunion, ostrůvek francouzské moci v Indickém oceánu

Dnešní Francie to není jen vlivný stát v jihozápadní Evropě. Jsou to i původní kolonie, které se rozhodly zachovat loajalitu vůči „imperátorské zemi“, a v dnešní době je považujeme za administrativní celky, třebaže tisíce kilometrů daleko. Takových oblastí je poměrně mnoho, avšak my se dnes zaměříme na jednu konkrétní, a to ostrov Réunion, ležící v Indickém oceánu.

Kam a proč?

Réunion je ostrovem, který vyhledávají převážně turisté toužící po poznání spojeném s relaxací. Na ostrově se nachází jedna z nejaktivnějších sopek na světě, Piton de la Fournaise, která se svou výškou téměř tři kilometry jednoznačně dominuje celému ostrovu. Podnebí je během celého roku velmi příjemné, teploty se drží okolo 28° C,  a na srážky narazíte jen během období dešťů, či v horách.  Vysokohorská turistika je jedním lákadlem, různorodá fauna a flóra je druhým, a rozhodně ne posledním, důvodem, který Réunionu hraje do karet. Nicméně největší turistickou atrakcí zůstává téměř neustále chrlící sopka, dennodenně ovlivňující život místních obyvatel.

Pobřeží je utvářeno sopečnou činností,  Olivier Gonthier

Pobřeží je utvářeno sopečnou činností, Olivier Gonthier

Obrovská část území je díky své druhové rozmanitosti chráněná jako národní park, který dokonce spadá pod ochranu UNESCO. Proto nezapomeňte dbát na správné chování a nikterak neničte okolní přírodu, za porušení hrozí vysoké sankce.

Hlavním cílem turistů jsou vysoké hory,  Vicente Villamón

Hlavním cílem turistů jsou vysoké hory, Vicente Villamón

Pláže, na kterých byste se mohli beze starostí vystavovat hřejivým slunečním paprskům, naleznete na západním pobřeží, kde se jich táhnou, blankytným mořem omývané, kilometry. Přesto se na některých místech můžete setkat s méně kvalitním servisem, než byste čekali, neboť turisticky ruch na tomto ostrově dosud není zcela na nejvyšší úrovni.

Východ slunce, Vicente Villamón

Východ slunce, Vicente Villamón

Na Réunionu nikdo nespěchá, což berme jako velké plus ovlivněním francouzskou kulturou a zvyky. Stejně jako ve Francii zde naleznete malé ostrůvky s čerstvými bagetami, sýry a vínem. Při plánování vaší dovolené vemte však v potaz své finanční možnosti, protože Réunion nepatří mezi levní destinace, nejnižší ceny začínají na 50 000 Kč.

Avšak za tu krásu rozhodně stojí!

Lesk Monackého knížectví

Zvu vás na cestu do malého knížectví, ležícího na břehu moře a světoznámého pro svůj zdroj bohatství. Poznáváte ho? Ano, skutečně vás vezmu na rychlou exkurzi Monakem, chcete-li Monackým knížectvím, druhou nejmenší zemí na světě. Pokud byste jej chtěli najít na mapě, museli byste si vzít na pomoc lupu; svou rozlohou 2,02 km2 je snadno přehlédnutelným bodem na Francouzské riviéře. Monako má velmi členitý povrch, od strmého mořského dna stoupá do vysokých skalních vrcholků, kde se příležitostně objeví menší dům či vilka. Nečekejte žádné políčka či pastviny, Monako všechny potraviny dováží a od toho se rovněž odvíjí jejich cena. Hlavní město lze velmi jednoduše určit, neboť Monako je městským státem a jediné město, tudíž i hlavní, je Monaco-Ville.

Monako je druhým nejlidnatějším státem na světě, Kurt Bauschardt Kurt Bauschardt

Monako je druhým nejlidnatějším státem na světě, Kurt Bauschardt

Kam vyrazit?

Během své návštěvy byste neměli ze svého programu vynechat Oceánografické muzeum, několikapatrovou budovu s mořským světem ve svém suterénu. Prohlídka vám zabere zcela jistě pár hodin, než si projdete akvária s živočichy a rostlinstvem jednotlivých světových moří, prozkoumáte vybavení prvních oceánografů a potápěčů, seznámíte se s kostrami největších mořských savců, až zjistíte, že se slunce kloní k západu. Jakmile úspěšně zdoláte všechna oddělení, můžete vystoupat na střechu a pokochat se výhledem na celé město, či si dát malé občerstvení v restauraci.

Oceánografické muzeum nabízí spoustu poznání, Bernard Santucci

Oceánografické muzeum nabízí spoustu poznání, Bernard Santucci

Před polednem zamiřte ke Knížecímu paláci, kde se vždy v 11:55 střídá knížecí garda. Monako nemá žádné ozbrojené složky, jedinou ochranou je policie a právě zmíněná garda (zajímavostí je, že pokud by hrozilo zemi nebezpečí, existují smlouvy s Francií o případné pomoci). V paláci samotném si můžete prohlédnout reprezentativní prostory, galerii či archív s rozsáhlou sbírkou mincí. Pozor, jen v letních měsících! Podle vlajky vlající na stožáru rovněž můžete poznat, zda se kníže Albert II. nachází doma. Jakmile se pokocháte aristokratickým sídlem, navštivte katedrálu Svatého Mikuláše, významné poutní místo a zároveň místo posledního odpočinku monacké kněžny Grace Kelly, původně hollywoodské herečky, matky současného knížete, která zemřela při autonehodě v roce 1982. Grace zůstává v srdcích Monačanů dodnes, a na mnoha místech si její výraznou osobnost stále připomínají.

Výměna stráží patří mezi lákadla, Julian Fong

Výměna stráží patří mezi lákadla, Julian Fong

Monte-Carlo a jeho bohatství

Úplným vrcholem každého turisty je návštěva Monte-Carla, nejbohatší části Monaka, slavné pro svá kasina, herny, drahá auta a milionáře. Centrem je Hotel de Paris, luxusní hotel, do kterého mají vstup pouze dospělí a to v odpovídajícím oblečení, a před nímž se střídají každý večer auta nejdražších světových značek. Zajímavým faktem však je, že sami Monačané nesmějí v kasinech hrát, mohou být pouze krupiéry. To aby neutratili Monacké bohatství.

Kasino v Monte Carlu, Christine Vaufrey

Kasino v Monte Carlu, Christine Vaufrey

Bretaň – jeden z klenotů francouzského pobřeží

Láká vás nespoutaná příroda spjatá s historií a mýty? Nebo raději sledujete sílu oceánu, kterak naráží na skaliska, to celé doprovázené silným bičujícím větrem? Tak vítejte v Bretani, v severofrancouzské provincii, rozkládající se na stejnojmenném poloostrově, územně rozděleném na čtyři menší provincie – Côtes d´Amor, Ille et Vilaine, Finistère a Morbihan.

Bretaň patří mezi nejkrásnější části Francie, Jean-Louis Potier

Bretaň patří mezi nejkrásnější části Francie, Jean-Louis Potier

Historie všude okolo

Oblast Argoat (a zvláště Broceliandský les) je známa snad každému milovníku legendy o králi Artušovi, jeho kulatém stolu, kouzelném meči Excaliburu a kouzelníku Merlinovi. Zmíněný čaroděj má údajně v okolních lesích ukrytý hrob. Avšak ne všichni ocení romantiku rytířských legend, a proto má po historické stránce Bretaň mnohem více k nabídnutí. Všude se můžete setkat s gotickými katedrálami, středověkými hrady, renesančními sídly, kostelíky pomalovanými freskami, farními dvory či žulovými statky. Vrcholem je nejstarší bretaňské městečko Quimper a gotická katedrála Saint-Corentin ze 13. století. Rovněž je pro Quimper typická tzv. fajánsová keramika, tradičně vyráběná od 17. století.

Gotická katedrála Saint-Corentin, Marc Cousin

Gotická katedrála Saint-Corentin, Marc Cousin

Rodinná dovolená? Ano!

Jistě vás zajímá, jaké klima Bretaň nabízí. Mírné klima, příjemné teploty, klidné zálivy a nádherné pláže mluví za vše. Poloostrov Bretaň je ideálním místem pro rodinné dovolené. Nejkrásnější pláže najdete na Smaragdovém pobřeží (Côte d´Emeraude), případně na Côte de Granit Rose, které lze do češtiny přeložit jako „pobřeží růžové žuly“ – pobřeží je tvořeno narůžovělými žulovými útesy. Počasí je během roku stálé, téměř vždy je obloha modrá, což vybízí k další možné aktivitě kromě válení se na pláži – pozorování místní přírody, zvláště bohaté na ptactvo. Idylická krajina nepostrádající divoké prvky inspirovala nemálo umělců, od Picassa, Moneta po postimpresionistického malíře Paula Gauguina.   

Pláž lemovaná růžovou žulou, Eric Huybrechts

Pláž lemovaná růžovou žulou, Eric Huybrechts

Tradice a místní kuchyně

Bretonci, přestože jsou z našeho pohledu Francouzi jako ostatní, patří mezi nejtvrdohlavější a nejhrdější skupiny obyvatel celé Francie. Možnou příčinou je jistá izolovanost od centra země, možná historické události, které způsobily dlouhou anglickou nadvládou nad regionem. Bretonci jsou pyšní a rádi to dokazují – ať už vytetovaným symbolem bretaňského kraje, Triskelem, nebo používáním bretonštiny nejen během konverzace, ale i na dopravním značení, či ve školách.

Jelikož se nacházíme v zemi kulinářů a gurmánů, nesmíme zapomenout na zmínku o místní kuchyni. Specialitou jsou slané palačinky z pohankového těsta, tzv. galetty, domácí pálenky či „obyčejné“ čerstvé croissanty.

Normandie – děsivá a krásná zároveň

Normandie je severozápadní region Francie, rozkládající se podél dolního toku řeky Seiny. Pobřeží lemují malebné křídové útesy (mezi nejznámější patří ty u městečka Etretat), vnitrozemí je naopak téměř rovinaté a přeměněné na pastviny. Místní zemědělci vyrábějí jedny z nejkvalitnějších sýrů v celé Francii, specialitou je měkký krémový sýr Camembert.

Něco z historie

Normandie dostala své jméno po severských Vikinzích, kteří se okolo 8. století násilně zmocnili vlády nad částí tohoto území. Nastalo jedno z temných období normandské historie. Normané (označení Franků pro vikingské nájezdníky) plenili, znásilňovali a pustošili kraj. Proto bylo nutné omezit jejich výbojnost. To se povedlo franckému králi Karlu III. Francouzskému, který dokázal invazi potlačit, rovněž došlo k sepsání spojeneckých smluv. Vzniká Normandské vévodství a na dlouhou dobu nastává klid. Dokud v Německu nenastoupí k moci Adolf Hitler a svět se neocitne podruhé ve víru světové války.

Krajina přeměněná k zemědělským účelům, Olivier Duquesne

Krajina přeměněná k zemědělským účelům, Olivier Duquesne

Den D

Normandie

Vylodění v roce 1944, Petr Opršálek

Cílem vylodění se v Normandii bylo prolomení tzv. Atlantského valu (jednalo se o německý systém pobřežního opevnění), čím by se zprůchodnila Spojencům cesta na kontinent. Proto byl vymyšlen důkladný plán, nazývaný též jako operace Overlord, jehož uskutečnění mělo začít 5. června 1944. Počasí však dovolilo provést vylodění až o den později  – 6. 6. 1944 – hovoříme o Dni D (z anglického „day of deliverance”). Nejprve byli vysláni parašutisté, kteří měli za úkol obsadit strategická místa a zabránit protivníkovi stáhnout se, teprve pak došlo k zapojení letectva a pozemních sil. Nejslavnější bitvou je bitva na Omaha Beach, jejíž cílem bylo vytvořit předmostí.  Tato bitva se nezapsala do dějin svou rychlostí či svým provedením. Přezdívku „krvavá Omaha“ pláž získala díky počtu obětí – až 2 400 amerických vojáků padlo. Důvodem tak velkých ztrát byla špatná komunikace mezi vojáky a vedením, poloha pláže a nezkušenost vojáků (z 12 000 měla zkušenost s bojem slabá polovina). Přestože patří tato bitva k těm nejkrvavějším, okolo poledne se vojákům podařilo pláž ovládnout a splnit tak svůj úkol. Zajímavou postavou, která je spjata s bitvou o Omaha Beach je Heinrich Severloh, německý svobodník přezdívaný „Bestie z Omahy“ – jeho kulomet zabil více než tisíc vojáků.

Vzpomínky na válku

3546988680_80d38a06b8_b

Omaha Beach dnes, Dan Melnek

Pokud chcete poznat více detailů týkajících se Bitvy o Normandii, můžete navštívit Muzeum vylodění (Musée du Débarquement), popřípadě se projít po písečných plážích, kde se psala historie. Odvážnější mohou celou scenérii pozorovat z útesů, kde si člověk uvědomí, jak riskantní a složitá operace to byla. Na pláži Omaha si můžete prohlédnout památník obětem, či uctít památku na vojenském hřbitově v Ranville.

Mont-Saint-Michel

Opusťme však melancholické válečné téma a představme si další zajímavé, a turisty hojně navštěvované místo Normandie. Jedná se o přílivový žulový ostrov Hora Sv. Michaela. Rozdíl hladiny mezi přílivem a odlivem je totiž celých 15 metrů, což činí tuto „horu“ jednou ostrovem a pak zase pevninou. Dominantou je klášter, který je dodnes obýván katolickými mnichy.

Mont-Saint-Michel, Nicolas Vollmer

Mont-Saint-Michel, Nicolas Vollmer

Sponzorované odkazy