Sponzorované odkazy

Láká vás nespoutaná příroda spjatá s historií a mýty? Nebo raději sledujete sílu oceánu, kterak naráží na skaliska, to celé doprovázené silným bičujícím větrem? Tak vítejte v Bretani, v severofrancouzské provincii, rozkládající se na stejnojmenném poloostrově, územně rozděleném na čtyři menší provincie – Côtes d´Amor, Ille et Vilaine, Finistère a Morbihan.

Bretaň patří mezi nejkrásnější části Francie, Jean-Louis Potier

Bretaň patří mezi nejkrásnější části Francie, Jean-Louis Potier

Historie všude okolo

Oblast Argoat (a zvláště Broceliandský les) je známa snad každému milovníku legendy o králi Artušovi, jeho kulatém stolu, kouzelném meči Excaliburu a kouzelníku Merlinovi. Zmíněný čaroděj má údajně v okolních lesích ukrytý hrob. Avšak ne všichni ocení romantiku rytířských legend, a proto má po historické stránce Bretaň mnohem více k nabídnutí. Všude se můžete setkat s gotickými katedrálami, středověkými hrady, renesančními sídly, kostelíky pomalovanými freskami, farními dvory či žulovými statky. Vrcholem je nejstarší bretaňské městečko Quimper a gotická katedrála Saint-Corentin ze 13. století. Rovněž je pro Quimper typická tzv. fajánsová keramika, tradičně vyráběná od 17. století.

Gotická katedrála Saint-Corentin, Marc Cousin

Gotická katedrála Saint-Corentin, Marc Cousin

Rodinná dovolená? Ano!

Jistě vás zajímá, jaké klima Bretaň nabízí. Mírné klima, příjemné teploty, klidné zálivy a nádherné pláže mluví za vše. Poloostrov Bretaň je ideálním místem pro rodinné dovolené. Nejkrásnější pláže najdete na Smaragdovém pobřeží (Côte d´Emeraude), případně na Côte de Granit Rose, které lze do češtiny přeložit jako „pobřeží růžové žuly“ – pobřeží je tvořeno narůžovělými žulovými útesy. Počasí je během roku stálé, téměř vždy je obloha modrá, což vybízí k další možné aktivitě kromě válení se na pláži – pozorování místní přírody, zvláště bohaté na ptactvo. Idylická krajina nepostrádající divoké prvky inspirovala nemálo umělců, od Picassa, Moneta po postimpresionistického malíře Paula Gauguina.   

Pláž lemovaná růžovou žulou, Eric Huybrechts

Pláž lemovaná růžovou žulou, Eric Huybrechts

Tradice a místní kuchyně

Bretonci, přestože jsou z našeho pohledu Francouzi jako ostatní, patří mezi nejtvrdohlavější a nejhrdější skupiny obyvatel celé Francie. Možnou příčinou je jistá izolovanost od centra země, možná historické události, které způsobily dlouhou anglickou nadvládou nad regionem. Bretonci jsou pyšní a rádi to dokazují – ať už vytetovaným symbolem bretaňského kraje, Triskelem, nebo používáním bretonštiny nejen během konverzace, ale i na dopravním značení, či ve školách.

Jelikož se nacházíme v zemi kulinářů a gurmánů, nesmíme zapomenout na zmínku o místní kuchyni. Specialitou jsou slané palačinky z pohankového těsta, tzv. galetty, domácí pálenky či „obyčejné“ čerstvé croissanty.

Sponzorované odkazy