Sponzorované odkazy

Rubrika: Španělsko

Kosmický výlet na vulkanické Lanzarote

Podívat se na planetu Mars patří mezi nejčastější lidská přání. Rudá planeta fascinuje vědce i širokou veřejnost, nicméně spatřit ji se podaří jen minimálnímu počtu lidí, a to až v daleké budoucnosti. Osvoboďme se nyní od snění a vezměte do rukou atlas, vyhledejte v něm Kanárské ostrovy a až budete jisti jejich geografickou polohou, zaměřte se na jeden konkrétní, a to ostrov Lanzarote, cíl dnešního putování. Jakmile spatříte fotografii pořízenou na ostrově Lanzarote, pochopíte, proč jsem na začátku zmiňovala právě planetu Mars — většinu povrchu pokrývá poušť červenohnědé barvy, tvořená lávovými vyvřelinami. Tento exotický vzhled nejenže staví Lanzarote mezi nejzajímavější místa planety Země, rovněž zde nalezneme spoustu endemitických druhů a specifické klima — velká část ostrova je proto chráněná zákonem, nejčastěji jako přírodní rezervace a národní parky.

Nadja Varga

Nadja Varga

Pokud vás zaujal vzhled ostrova, při jeho návštěvě rozhodně neopomeňte jihovýchod, kde se nachází vulkanické pohoří Montanas del Fuego, které je součástí národního parku Timanfaya. Specifika této oblasti jsou stále činné sopky, o jejichž aktivitě svědčí unikající sirné plyny, horké písky či gejzíry vařící vody. Místní využívají těchto přírodních skutečností ve svůj prospěch, a proto se můžete setkat s fenoménem restaurací, kde vám vaše jídlo připraví na lávovém písku, za což si sice připlatíte, ale za ten zážitek to přeci stojí!

Michael Panse

Michael Panse

Pěší turistika i pohádkové pláže

Lanzarote je místo, které oceníte jako milovník turistiky, i jako typický plážový povaleč, přestože ta druhá skupina osob bude mít přece jenom omezený výběr. Co se týče pěších výletů, můžete si vybrat z mnoha turistických tras, které těží z malé rozlohy ostrova. Nejzajímavější a také nejnáročnější trek se nazývá Camino de Guatifay, jenž začíná na severozápadním pobřeží Lanzarote a následně se klikatí pozvolně vzhůru. Je nutno podotknout, že tato trasa není pro turisty začátečníky, neboť není značená, v několik místech neznačená a nikterak jištěná.
Mezi nejznámější pláž patří Papagayo, respektive Playas de Papagayo, na jihovýchodním cípu ostrova. Pro tyto pláže je typický zlatý písek, úžasné výhledy a spousta drobných zákoutí, kde vás nikdo nebude rušit.

Lorena Suárez

Lorena Suárez

Ostrov stálého jara a zajímavých přírodních skutečností, to je Tenerife

Venkovní teploty klesají, slunce střídají těžké mraky a povětšinu času prší. Je pravdou, že léto se pomalu, ale jistě chýlí ke svému konci, nicméně pojďme si ho spolu prodloužit, ať už jste sami na cestách, či z tepla obývacího pokoje. Pro dnešní toulky jsem vybrala destinaci o notný kus jižněji, konkrétně známé španělské ostrovy ležící v Atlantském oceánu. Zamíříme na ten největší z nich, který se nachází přibližně 320 km od Maroka, tudíž jej můžeme geograficky přiřadit k Africe. Tenerife je povětšinou cílem turistů, kteří prahnou po bělostném písku a koupání v oceánu, nicméně tento ostrov má mnohem více co nabídnout, zvlášť pokud se zaměříme na přírodní krásy.
Začněme obecnými informacemi. Ostrov je spíše hornatého rázu, a to zvláště na severu, kde se nachází také nejvyšší hora celého Španělska El Teide (ani v Pyrenejích nenajdete vyšší), mimo jiné vulkanického původu, a právě vulkány, respektive z nich vytékající láva zformovala okolní krajinu a dodala ji charakteristický vzhled (běžná jsou lávová pole, věžičky a varhany, erodované pustiny i skalní útvary). Když na ostrov pohlédneme ještě detailněji, uvědomíme si význam jeho přízviska „mikrokontinent“ — fauna a flóra je tak rozmanitá, že zde najdete zástupce všech výškových pásů. A pokud nepatříte mezi biology, a zdá se vám tento popis příliš složitý, nasedněte na lanovku na El Teide, která vyjíždí co 10 minut, a postupně sledujte proměňující se krajinu — přes šťavnaté zelené lesy, přes porosty keřů a kleče, až po kamenitý vrchol ukrytý v mracích. Poslední zmínka týkající se přírody na Tenerife se týká ochrany přírody, které si místní na tolik cení, že téměř 50 % území je pod nějakým stupněm ochrany.

Miguel Ángel Garcia

Miguel Ángel Garcia

K moři

Odkloňme svou pozornost od hor a vraťme se na břeh moře, chcete-li oceánu. Na Tenerife budete možná čelit problému, že ani jedna z pláží, kterou si vyberete, nebude zrovna liduprázdná. Tento problém se stále s rozvíjejícím se turismem zhoršuje, a nalézt klidné místo se stává oříškem. Typickým příkladem je asi nejznámější tenerifská pláž Playa de las Americas, pověstná svými druhy písku v barevné škále od černého po bělostný, který zde přivážejí až ze Sahary, aby tak podtrhli představu karibského ráje. Pro sportovní nadšence je zde pláž El Medano, která nabídne kvalitní podmínky vyznavačům windsurfingu. A pokud opravdu hledáte trochu soukromí a romantiky, místní doporučují pláž Playa de la Arena, která je tak trochu stranou od ostatních a nabízí tmavý sopečný písek. A to se vyplatí!

Brian Mullender Follow

Brian Mullender 

Fuerteventura, znáte ji?

Rádi byste do Španělska, ale nechcete pláže, kde se nebudete mačkat s tisíci, ale naopak si budete užívat samoty? Navštivte ostrov Fuerteventura, druhý největší ostrov Španělska, rozkládající se západně od Maroka a Západní Sahary. Z České republiky se na tento vzdálený ostrov nedostanete žádnou pravidelnou linkou, takže buď přestoupíte ve Španělsku, nebo můžete letět přes Německo či Velkou Británii. Pokud jste dočetli až sem, nechte mne nalákat vás na krásy této části Kanárských ostrovů.

Servis na plážích je spíše doménou hotelů, Ronald Saunders

Servis na plážích je spíše doménou hotelů, Ronald Saunders

Opuštěné klenoty pobřeží

O Fuerteventuře se traduje, že její pláže jsou srovnatelné s krásou karibských pláží, ne-li nejkrásnější v celém Atlantském oceánu. Pláže se zdají býti nekonečnými a jejich barva, od slonovinové po zlatožlutý písek, vytváří iluzi ráje. 55 kilometrů pláží je ryze písečných, což při faktu, že na celém ostrově pláže čítají celkovou délku okolo 75 kilometrů, činí z Fuerteventury ideální místo pro dovolenou. Schválně neříkám letní dovolenou, protože klima se celoročně pohybuje v příjemných rovinách, tudíž vyjet si na Fuerteventuru v zimě není nic neobvyklého. Přestože i zde doléhá vliv turismu a podél pobřeží začínají vznikat turistická letoviska, stále na ostrově naleznete spoustu míst, kde lidská noha nevstoupila, a kde se nemusíte nikterak omezovat. Samozřejmě, pro ty, kteří si potrpí na plážový servis, lehátka a sprchu se sladkou vodou, takováto dobrodružství nejsou. Nýbrž sportovci, potápěči a jiní milovníci vodních sportů, budou příst blahem. Ostrov je ošleháván pasátovými větry (pravidelné větry z okolí rovníku), které způsobují nejen rozrůstající se pouště, ale i velké a silné vlny.

Východní pobřeží je vskutku nádherné, Alex Healing

Východní pobřeží je vskutku nádherné, Alex Healing

Útulnost vnitrozemí?

Vnitrozemí na tomto ostrově není příliš zajímavé, alespoň z vizuálního hlediska. Kopce jsou porostlé tím nejodolnějším rostlinstvem, což je dáno silným nedostatek srážek, způsobeným absencí nějakého vyššího bodu, o který by se oblaka srazila a dala vzniknout dešťovým srážkám. I tak nabízí centrální část ostrova zajímavá místa k navštívení. Ať už se jedná o větrné mlýny ze 17. století, kterých je po ostrově opravdu značné množství, nebo o malebné vesničky, které vyvolávají dojem malých oáz uprostřed pouště. Typickým příkladem je vesnička Betancurie na západní straně ostrova.

Vnitrozemí je dosti nehostinné, Alex Healing

Vnitrozemí je dosti nehostinné, Alex Healing

Odvrácená strana ostrova

Fuerteventura si žije ospalým životem, který ruší jen bušení vln na západním pobřeží. Zde se také nachází národní park Jandía, který rozhodně stojí za navštívení. Jeho ráz je trochu jiný, než východní pobřeží – pobřeží je skalnaté a o útesy se rozbíjejí vlny, tudíž neslouží primárně ke koupání. Vybízí však k zamyšleným procházkám, buď po pláži Playa de los Muertos, neboli Pláži mrtvých, nebo k nejvzdálenější a bohem nejopuštěnější pláží, pláži Playa de Cofete. Šedá skaliska, vodní tříšť, zuřivý příboj. Pro někoho děsivá představa, pro jiného příjemný pocit opuštěnosti. Záleží zcela na vás.

Jaime González

Playa de Cofete, Jaime González

Další perla Kanárských ostrovů – Gran Canaria

Playa del Ingles v obležení turistů

Pokud vás nenalákal článek, ve kterém se psalo o ostrově Tenerife a jeho severní pláži, pokusíme se vás navnadit na další z ostrovů, který je hojně navštěvován turisty ze všech světových koutů. Gran Canaria je třetí největší ostrov Kanárského souostroví. Pláže se rozkládají na jihovýchodě ostrova. Moře je zde tyrkysově modré a lemují ho pláže se zlatavým pískem. Najít se tu dají i příkré skalní útesy, kde můžete obdivovat sílu mořských vln a šnorchlovat.

Playa del Ingles

Turistické středisko Playa del Ingles leží na jihu ostrova. Pláž nese stejné jméno a je opravdu jedním z nejvyhledávanějších míst na Kanárských ostrovech. Pláž Playa del Ingles je široká s velmi lehce svažitým rázem, což ocení malé děti a jejich rodiče. Přístup do vody a dno je taktéž mírně svažité, a proto i bezpečné. Voda v moři nabízí průzračně čistý odraz a právě pro svou čistotu získalo ocenění – takzvanou modrou hvězdu EU. Na pláži najdete veškerý komfort od lehátek či slunečníků až po odpadkové koše nebo půjčovny sportovního náčiní. Zcela běžné jsou i sporty ať už ty vodní, jako je potápění, jízda na vodních lyžích a windsurfing, nebo ty suchozemské, kam lze zařadit tenis nebo golf. Mnohé nadchne i turistická atrakce v podobě jízdy na koni nebo na velbloudu. Velmi časté jsou i výlety na moře, kde při troše štěstí uvidíte dovádějící delfíny nebo si můžete netradičně zarybařit.

del ingles2

Noční život je zde opravdu pestrý

Pokud jste noční ptáci, pak navštivte množství různorodých barů nebo diskoték, nočních klubů nebo kasin. Toto turistické středisko tedy nenadchne pouze rodiny s dětmi, ale i turisty toužící po netradičním nočním životě.

Kanárské ostrovy

kanáry1

Typický půlměsícový tvar playa Las Teresitas

Již léta oblíbená dovolenková destinace Kanárské ostrovy se skládá ze 13 ostrovů v Atlantiku. Všechny ostrovy jsou vulkanického původu a často jsou nazývány jako věčně zelené. Vydat se sem můžete prakticky po celý rok, protože zde panuje krásné slunečné počasí. Každý ostrov je jiný a něčím zvláštní a každý má své kouzlo. Liší se kulturou, atmosférou i rázem krajiny. Pouze 7 ostrovů je obydlených ale z nich si jistě vybere každý.

Ostrov Tenerife a playa Las Teresitas

Mezi nejoblíbenější destinace patří ostrov Tenerife, v jehož severní části najdete pláž Las Teresitas. Tato pláž se nachází na severovýchod od hlavního města Santa Cruz a po mnoho let to byla jediná světlá pláž na ostrově. Pláž má tvar půlměsíce a mnohé jistě překvapí, že světlý písek sem byl dovezen ze Sahary. Tato destinace je velmi vhodná pro rodiny s malými dětmi, protože nechybí vlnové zábrany, které zajistí, že se nemusíte bát nebezpečných spodních proudů. Moře je tady klidné a vhodné pro plavání i cachtání se. Pláže mají pozvolný vstup do moře a jsou lemovány množstvím palem, kde se můžete ukrýt před ostrým sluncem. Pláž je vybavená kabinkami na převlékání i sprchami, takže splňuje i další podmínky při výběru vaší dovolené. Můžete si zde zapůjčit slunečník nebo využít množství barů a občerstvení.

Před sluncem se můžete schovat pod palmami

Nevýhodou však může být její přeplněnost. Je to velmi oblíbené letovisko, kam každoročně míří davy turistů, takže se občas najde problém rozložit někde deku. Milovníci klidné dovolené by se proto měli raději orientovat na jiná místa a zákoutí, jež Kanárské ostrovy nabízejí. I kvalita vody trpí tímto návalem turistů. Pláž Las Teresitas je na Tenerife největší a to je i důvodem, proč sem míří většina z návštěvníků ostrova. Jediným doporučením snad může být vybrat si pro svou dovolenou méně exponovanou část roku.

Poznejte Španělsko

Španělsko patří již několik let k oblíbeným letním destinacím. Každoročně sem za sluníčkem, příjemným teplým mořem a nekončící pohodou míří turisté z celého světa. Vy jste ještě Španělsko nepoznali? Tak to máte co dohánět. Naštěstí vám nic nebrání v cestě. Do poznávání Španělska se můžete pustit už letos. Sezona začne co nevidět, připravte se na ni!

Španělsko osloví každého. Ať již máte rádi nicnedělání a lenošení na pláži, nebo patříte k aktivnějším turistům, kteří rádi poznávají přírodní i historické bohatství, v obou případech si přijdete na své.

Andalusie a Costa Brava

Pobřeží Costa Brava vám nabídne maximální pohodu /

Pobřeží Costa Brava vám nabídne maximální pohodu /

A kam se tedy konkrétně vydat? Máte široké možnosti. Dnes vám nikdo v ničem nebrání. Pokud byste však tápali, přinášíme vám několik zajímavých námětů – navštívíte-li tato dvě místa ve Španělsku, nebudete litovat.

Prvním tipem je Andalusie, jež se rozprostírá na jihu Španělska při pobřeží Středozemního moře a Atlantského oceánu. Jedná se o jedno z nejlidnatějších míst země, kde značnou část tvoří i turisté, na které zde narazíte v podstatě po celý rok. Andalusie nabídne spoustu ubytovacích kapacit. Ty jsou soustředěny především do hotelových komplexů. Zavítáte-li sem, nebude vám opravdu vůbec nic chybět, budete si po celý pobyt připadat jako v pohádce.

Dalším místem k zamyšlení je potom Costa Brava. Kdo by alespoň někdy neslyšel o tomto „divokém pobřeží“ v Katalánsku. Na 220 kilometrů dlouhém pobřeží se střídají písčité pláže a strmé útesy.  Jde o vůbec nejnavštěvovanější lokalitu Španělska. Mezi zdejší hlavní turistická centra patří Lloret de Mar či Blanes a Tossa de Mar.

Jak vidět, ve Španělsku si to určitě užijete. Plánovat můžete začít už nyní, stačí se podívat na aktuální nabídku. Zájezdy do Španělska jsou oblíbené mezi všemi věkovými kategoriemi. Postarejte se tedy o to, abyste se letos na dovolené u moře nenudili!

Kanárské ostrovy nabídnou příjemné, všestranné vyžití

Pokud už pomalu přemýšlíte, kam se letos vydáte za sluníčkem a teplem, nejsou špatným nápadem ani Kanárské ostrovy. Každoročně se sem vydává mnoho turistů z celého světa. Není se čemu divit, vždyť zde na každého čeká výborná atmosféra. Nádherná příroda, čisté teplé moře, spousta slunečních paprsků a vyžití všeho druhu. To všechno a ještě mnohem více nabízí dovolená na Kanárských ostrovech.

Na Kanárských ostrovech se budete cítit jako v pohádce /

Na Kanárských ostrovech se budete cítit jako v pohádce /

A kam konkrétně na Kanárské ostrovy? Možností je spousta. Prvním doporučením je Gran Canaria. Jedná se o třetí největší ostrov oblasti. Díky rozdílným klimatům je mu přezdíváno názvem „miniaturní kontinent“. Během jediného dne zde tak můžete prožít celé roční období. Záleží na konkrétním místě, kde se budete zrovna nacházet. Samozřejmě nejvíce lidí se vyrazí na pláže, a že jich tady je. Celkem na 150 pláží zabírá až 60 kilometrů ostrova. Věřte, že na plážích se nebudete nudit!

Špatnou volbou není ani dovolená Tenerife, navštivte tento největší Kanárský ostrov u Afriky i vy. Můžete zde obdivovat jedinečnou faunu a floru. Můžete se vydat za poznáním historie nebo si to užívat v hotelových komplexech na pobřeží moře.

Vycestujte ve kteroukoliv roční dobu

Ať již se rozhodnete navštívit jakékoliv místo na Kanárských ostrovech, je velmi pravděpodobné, že si to maximálně užijete. Výhodou je, že sem můžete vycestovat prakticky v jakoukoliv roční dobu. Nemusí to být pouze v létě.

Dovolená na Kanárských ostrovech je vyhledávaným produktem snad mezi všemi věkovými skupinami. Užijí si ji jak mladí, kteří se chtějí bavit a poznávat, tak starší, kteří mají radši klid a relaxaci. Na své si přijdou i rodiny s dětmi. Podívejte se sami, jaká zajímavá místa se vám v této španělské lokalitě nabízí, a naplánujte si oddech při vodách Atlantského oceánu – naberete tak sílu do dalších dnů!

Zajímavosti ze Španělska – býci, tanec a siesta

Španělsko, země slunce na nebi i v duši, je zemí, která určitě stojí za návštěvu. Můžete si zde užít moře, pláže, ale i místní kulturu v podobě tradičního jídla, tradičního pití i tradičního tance. Zajímá vás, co je pro Španělsko tradiční?

V dnešním článku se podíváme na to, s jakými zajímavostmi se můžete setkat ve Španělsku. Nedávno jsme si povídali o býčích zápasech corrida. Dnes začneme opět s býky, ale povíme si něco i o siestě či tradičním flamencu.

tango-29947_1280Sanfermines de Pamplona

Od 6. do 14 července v Pamploně vypouštějí býci do ulic, před kterými potom všichni muži utíkají ulicí. Tato tradice je spojená s oslavami svátku sv. Fermína.

Flamenco

Flamenco pochází z jihošpanělské Andalusii. Vzniklo v komunitě cikánů. Tak jak znáte flamenco dnes i s jeho hudbou, tancem a zpěvem, tak se začalo rozvíjet v 18. století. Dnes se o flamencu vypráví příběhy a spekulace. Nejčastější verzí je, že flamenco má maurský původ a cikáni jej jenom přejali. Každopádně flamenco je nehmotným dědictvím UNECSO.

flamenco-594272_1280Siesta

O polední přestávce, siestě, jste již pravděpodobně také slyšeli. Siesta je dlouhý tři hodiny a dodržuje se od druhé do páté hodiny odpolední. Jde hlavně o to, aby lidé nepracovali v největším horku.

Sponzorované odkazy

1 2 3 4