Venkovní teploty klesají, slunce střídají těžké mraky a povětšinu času prší. Je pravdou, že léto se pomalu, ale jistě chýlí ke svému konci, nicméně pojďme si ho spolu prodloužit, ať už jste sami na cestách, či z tepla obývacího pokoje. Pro dnešní toulky jsem vybrala destinaci o notný kus jižněji, konkrétně známé španělské ostrovy ležící v Atlantském oceánu. Zamíříme na ten největší z nich, který se nachází přibližně 320 km od Maroka, tudíž jej můžeme geograficky přiřadit k Africe. Tenerife je povětšinou cílem turistů, kteří prahnou po bělostném písku a koupání v oceánu, nicméně tento ostrov má mnohem více co nabídnout, zvlášť pokud se zaměříme na přírodní krásy.
Začněme obecnými informacemi. Ostrov je spíše hornatého rázu, a to zvláště na severu, kde se nachází také nejvyšší hora celého Španělska El Teide (ani v Pyrenejích nenajdete vyšší), mimo jiné vulkanického původu, a právě vulkány, respektive z nich vytékající láva zformovala okolní krajinu a dodala ji charakteristický vzhled (běžná jsou lávová pole, věžičky a varhany, erodované pustiny i skalní útvary). Když na ostrov pohlédneme ještě detailněji, uvědomíme si význam jeho přízviska „mikrokontinent“ — fauna a flóra je tak rozmanitá, že zde najdete zástupce všech výškových pásů. A pokud nepatříte mezi biology, a zdá se vám tento popis příliš složitý, nasedněte na lanovku na El Teide, která vyjíždí co 10 minut, a postupně sledujte proměňující se krajinu — přes šťavnaté zelené lesy, přes porosty keřů a kleče, až po kamenitý vrchol ukrytý v mracích. Poslední zmínka týkající se přírody na Tenerife se týká ochrany přírody, které si místní na tolik cení, že téměř 50 % území je pod nějakým stupněm ochrany.

Miguel Ángel Garcia

Miguel Ángel Garcia

K moři

Odkloňme svou pozornost od hor a vraťme se na břeh moře, chcete-li oceánu. Na Tenerife budete možná čelit problému, že ani jedna z pláží, kterou si vyberete, nebude zrovna liduprázdná. Tento problém se stále s rozvíjejícím se turismem zhoršuje, a nalézt klidné místo se stává oříškem. Typickým příkladem je asi nejznámější tenerifská pláž Playa de las Americas, pověstná svými druhy písku v barevné škále od černého po bělostný, který zde přivážejí až ze Sahary, aby tak podtrhli představu karibského ráje. Pro sportovní nadšence je zde pláž El Medano, která nabídne kvalitní podmínky vyznavačům windsurfingu. A pokud opravdu hledáte trochu soukromí a romantiky, místní doporučují pláž Playa de la Arena, která je tak trochu stranou od ostatních a nabízí tmavý sopečný písek. A to se vyplatí!

Brian Mullender Follow

Brian Mullender