Sponzorované odkazy

Rubrika: Řecko

Meganissi, slyšeli jste kdy o něm?

Když se řekne Řecko, většině lidí se vybaví malebné bílé domy s barevnými střechami, úzké uličky, pestrá kuchyně a výhled na blankytně modré moře s klidnou hladinou. Řecko se nachází na poloostrově Peloponés, nicméně téměř polovina celkové rozlohy zaobírá na 3 000 ostrůvků v Egejském, Jónském a Lybijském moři. Na jeden takový ostrov se dnes podíváme, ačkoliv byste jej během své návštěvy Řecka mohli lehce přehlédnout pro svou malou velikost — celková rozloha celého ostrova činí necelých 22 kilometrů čtverečních. Hovoří se o něm jako o největším z nejmenších, neboť je členem skupiny malých ostrůvků v blízkosti jednoho z největších ostrovů Řecka Lefkády. Příliš mnoho superlativ? Inu Meganissi si zaslouží pozornost!

Ostrov zblízka

Meganissi je vyhledávaným cílem turistů s romantickou duší, neboť zde naleznete to, co na sousední Lefkadě rozhodně ne — soukromí, klid, malý počet turistů, a hlavně autentickou atmosféru ostrova, který na vás dýchne svým klidem, jenž je místy narušen jen šuměním olivových hájů. Co se týče domácího obyvatelstva, najdete jej rozloženo mezi tři vesnice, které se na ostrově rozkládají. Nejdůležitějším bodem je Katomeri, správní hlavní město ostrova, kde se nejenže soustřeďuje většina obyvatelstva, rovněž zde sídlí nejvíce obchůdků a restaurací, mnoho z nich v typických kamenných domech s květinovými předzahrádkami.

Spiros Vathis

Spiros Vathis

Přístavy Spartohori a Varthy patří spíše mezi turistické destinace, kde najdete většinu ostrovních resortů. Blízko Spartohori nalezneme pláž Spilia, pro kterou je typický hrubší písek smíšený s oblázky, blízký občerstvením a spoustou slunečníků a lehátek k pronájmu. Pokud zatoužíte po maximálním soukromí, mohu vám nabídnout tip na pláž Atherinos, která je přístupná pouze z vody. Mezi další oblíbené pláže patří Fanari (písčito-oblázková pláž dosažitelná z pevniny), Agios Ioannis či pláž Limonari (oblázková pláž s o něco horším přístupem).
Ostrov je poměrně hornatým místem, proto mnoho návštěvníků po několika dnech na pláží zamíří do vrcholků kopců, konkrétně k nejvyšší hoře ostrova Rachi, která se nachází přibližně v 300 metrech nad mořem. Další přírodní atrakcí je poměrně velký počet jeskyní rozsetých po ostrově, zvlášť ta nejznámější Papanikolis, která sehrála významnou roli během druhé světové války, kdy sloužila jako ukrýt pro ponorky.

Chris Barnes

Chris Barnes

 

Karpathos – opomíjený bratr Rhodosu

Ne, nebojte. Opravdu se nejedná o řecky znějící ostrov v Karpatech. Karpathos je totiž relativně velký ostrov (rozloha činí okolo tří set kilometrů čtverečních) na jihovýchodě Řecka. Jeho nejbližším sousedem je na východě Rhodos, na jihozápadě pak Kréta. Přestože hovořím v jednotném čísle, Karpathos ve skutečnosti tvoří ostrovy dva – Karpathos a Kasos, sdružené do jedné správní oblasti. Ostrov na první pohled působí trochu nevlídně – vysoké skály, zakrslé keře a silný vítr, což může mnohé odradit. Chyba lávky! Karpathos ukrývá spoustu malebných pláží, písčitých či kamenitých, kde si nejenže můžete užít odpočinku na pláži, ale i užít trochu adrenalinu ve vlnách.

Kostas Limitsios

Kostas Limitsios

Vzhůru do hor

Karpathos není ostrovem, na kterém byste se během dovolené měli nudit. Jakmile opustíte pobřeží a vydáte se trochu výš, zjistíte, že se vám otevírá svět sám pro sebe. U úpatí hor naleznete malebné louky plné bylin, borovicové lesy nebo cypřišové a olivové háje. Vystoupáte-li až na samotný vrcholek pohoří, které se táhne přes celý ostrov, zcela jistě se značně zapotíte. Kali Limni, nejvyšší vrcholek Karpathosu se tyčí do výšky 1 215 metrů, což není zrovna málo. Pokud si však netroufáte, nevadí. Hory totiž kromě adrenalinu nabízejí, či spíše schovávají ještě jednu památku. V údolích skal jsou ukryté malé vesničky, kde život plyne stejně, jako plynul před stovkami let.  Jednou z nich je Olympos, vesnička na severu ostrova, kde naleznete původní řecké obyvatelstvo žít v naprosté harmonii a soběstačnosti.

Vesnice Olympos, kde se zastavil čas, Kostas Limitsios

Vesnice Olympos, kde se zastavil čas, Kostas Limitsios

Evropský Karibik

Pláže jsou, jak jsem již zmínila v úvodu, různé zrnitosti. Od velejemného písku po větší kameny. Nicméně, ať už je pláž jakákoli (převažují písečné), moře zde je nádherné – sytě modré, s vlnami a prosluněné. Nejkrásnějí je údajně pláž Apella, kterou někteří návštěvníci směle porovnávají s Karibikem. Mezi další navštěvované patří Damatria, Achata a Kyra. Pokud vás zaujala úvodní nabídka vodních sportů, zvláště windsurfingu a surfingu, neopomeňte navštívit pláž Vatha na severu ostrova, kde jsou největší vlny.

Čistota moře na ostrově Karpathos je neuvěřitelná,  Miemo Penttinen

Čistota moře na ostrově Karpathos je neuvěřitelná, Miemo Penttinen

3 nejhezčí pláže Rhodosu

Rhodos, který je známý jako Sluneční ostrov, láká turisty na množství svých krás i nádherné počasí. Setkat se zde můžete až s 300 slunečními dny v roce a desítkami útulných pláží. V našem článku se zaměříme na jeho 3 nejkrásnější pláže.

Každá část ostrova Rhodos ukrývá jiný typ pláží a díky tomu si na své přijde doslova každý, tedy určitě každý milovník pláží, slunce a moře.

starfish-496836_1280

Pláž Kalathos

První z nejkrásnějších pláží ostrova Rhodos je pláž Kalathos, která se nachází na jihovýchodě ostrova. Písečná pláž je doplněna křišťálově čistou, mořskou vodou. Najmout si zde můžete lehátka se slunečníky, která vás ochrání před přímým sluníčkem a která vám dopřejí trochu toho svěžího stínku. Pláž přiléhá k příjemnému turistickému letovisku, kde najdete zábavu v podobě barů a restaurací.

Pláž Faliraki

Druhou nejkrásnější pláží je pláž Faliraki, která se nachází u největšího turistického centra ostrova. V okolí najdete velké hotelové komplexy, penziony a romantické hotýlky. Pláž je dlouhá 5 kilometrů a lemuje ji svěží zeleň. Pozvolný vstup do vody ocení hlavně rodiny s dětmi.

rhodes-214039_1280

Pláž Tsambika

Na východě najdete písečnou pláž Tsambika, kterou lemují útesy a kopce. Opět je zde pozvolný vstup do moře vhodný hlavně pro děti. Kromě pozvolného vstupu je na druhé straně pláže prudší vstup, vhodný pro dospělé.

Objednávejte levné zájezdy v rámci firstminute

Přesto, že je zima v plném proudu, tak ani ti, kteří se těší na jarní či letní měsíce a spolu s nimi spojené dovolené u moře plné slunce a nespoutané pohody, nemusí v tuto chvíli nikterak zahálet. Ba právě naopak, chcete-li ušetřit a mít jistotu, že tam, kam byste se letos chtěli podívat v tu a tu dobu, bude ještě volno, je možná ten nejvyšší čas začít objednávat. Využít lze akce firstminute, díky kterým nakoupíte pobyty u moře za velmi lákavé pořizovací ceny.

Na Korfu se vám bude líbit /

Na Korfu se vám bude líbit /

Je pouze a jen na vás, jak se rozhodnete. Krásných míst se nabízí opravdu nespočet. Co byste řekli na to, kdyby vás letos oslovila dovolená Řecko Korfu? Je to zajisté nádherná představa, na kterou se můžete začít pomalu, ale jistě těšit. Korfu vám toho může vskutku hodně nabídnout. Bez nadsázky se dá říci, že zdejší pobyt si užije na sto procent většina z vás. Chcete poznat tamější památky a přírodní úkazy? Láká vás teplé, čisté moře nebo místní dobroty? Potom není co řešit!

Dalším tipem je dovolená Kos. Také tento ostrov se těší vysoké turistické návštěvnosti. Není se čemu divit, vždyť se zde setkáte s nádhernou přírodou a těmi nejlepšími podmínkami k opalování, případně i adrenalinovému vyžití.

Řecká letoviska vás všestranně uchvátí

Řecký ostrov Kos patří k těm nejoblíbenějším /

Řecký ostrov Kos patří k těm nejoblíbenějším /

Ať již centrální Řecko, nebo především řecké ostrovy a ostrůvky vás určitě uchvátí. Na takové dovolené si maximálně odpočinete a načerpáte nové síly do dalších, mnohdy nesnadných dnů. Ještě před tím, než začnete vybírat z firstminute nabídky se rozhodně vyplatí pročíst recenze hotelů v Řecku. Rozhodování a samotný výběr tak bude rázem zase o něco snadnější. A pokud vás zlákají i další místa, tak co vám brání v tom, abyste si toho letos naplánovali více? Začnete-li včas, tak to stihnete a vyplatí se to – s firstminute totiž výrazně ušetříte, již nyní!

Víte, kde sehnat akční letenky?

Možná to znáte, moc rádi byste cestovali a poznávali nová místa – bohužel však je všechno až příliš drahé a vy se tak nemůžete podívat všude tam, kam vás to zrovna láká. Pokud byste se však rozhodli využívat nejrůznější slevová zvýhodnění, možná vám to ani nepřijde, ale během pár cest můžete ušetřit klidně i několik tisíc korun a rázem vám nic nebrání v tom, abyste si během roku dopřáli jeden pobyt v místě, kam se tak těšíte, navíc. Stačí vědět, kde hledat! Chcete-li například levné letenky, neměl by vám být cizí portál cestolino.cz – váš věrný průvodce nejen při výběru dovolené!

Nevíte, kam příští rok na dovolenou? Co třeba na Rhodos /

Nevíte, kam příští rok na dovolenou? Co třeba na Rhodos /

Podívejte se s námi na tipy na levné letenky, podívejte se, kam se můžete s výraznou slevou zavítat třeba již za pár dní! Navštivte portál cestoline.cz – web, který by měl znát každý, kdo rád cestuje, internetovou stránku, která vám ušetří nemalé finanční výdaje spojené s poznáváním nových míst, tamější historie a možností relaxace a načerpání nových sil.

Neplaťte za letenky více, než je potřeba

Každá koruna se hodí, proč byste tak měli za letenky platit více, než je bezpodmínečně nutné. Je úplně jedno, jestli je zrovna léto nebo zima, jestli je vám dvacet nebo šedesát. Naplánujte si třeba již nyní dovolenou nebo jen několikadenní pobyt tam, kam se dostanete třeba jen letadlem.

A co je momentálně v kurzu pro příští rok? Co byste řekli třeba na letenky na Rhodos? Zní to zajisté lákavě, vezměte vaši drahou polovičku nebo klidně celou rodinu. Potěšte sebe, ale i ostatní. Zajímá-li vás Řecko, jistě neodoláte ani dostatečným lákadlům na návštěvu spousty zajímavých míst, které vám tento velmi oblíbený letní dovolenkový stát nabízí.

Nemusíte se omezovat, můžete cestovat, jak se vám jen bude chtít. Stačí vědět, jak postupovat, abyste ušetřili – vyzkoušejte to a uvidíte, že nebudete ani na chvíli litovat!

Réthymno, svět na pomezí renesance a orientu

Jedním z krásných krétských městeček, které stojí za návštěvu, je Réthymno. Najdete zde nejen mnoho historických pamětihodností, malebných zákoutí, zajímavých budov a míst pro odpočinek a načerpání energie. Co všechno v Réthymno můžete spatřit?

Réthymno, krásné městečko na severním pobřeží krétského ostrova, je hlavním městem kraje Chanií. Toto městečko určitě stojí za návštěvu, o čemž vás přesvědčíme v tomto článku. Pokud se chystáte na Krétu nebo byste tam jednou chtěli zamířit, pak čtěte dál a nechte se inspirovat našimi tipy na výlet.

V místě, kde dnes stojí toto slavné a malebné město, dříve bývalo mořské dno. Dříve bylo vybudováno jen na okraji přístavu, později však začalo expandovat a rozšiřovat se. S jeho rozšiřováním však docházelo i k rozšiřování celé šíje.

Rethymno2

Dominanta města

Navštívit můžete dominantu města, Benátsko-tureckou pevnost, která se tyčí na vyvýšenině vystrčené do moře, tedy na místě původního centra městečka, které (jak již bylo řečeno) se začalo později rozšiřovat.

Malebnost úzkých uliček a zapadlých koutů

Město je propleteno úzkými uličkami, které skýtají možnost utéct před světem a užít si kouzlo přítomného okamžiku a zapadnout tak do malé hospůdky či krámku. Město je z větší části benátské, přesto se zde mísí kultura a prvky, jak renesance, tak Orientu.

Příroda i památky

Pobřeží je lemováno písečnou pláží a najdete jej díky majáku ze 13. století, který se tyčí nad městem. Kromě moře si můžete užít i koncert konaný v zachovalé pevnosti nad pobřežím a přitom pozorovat západ slunce nad horizontem mořské hladiny.

58_437d_p_img1

Chaniá, město s nejstarší krétskou mešitou

Kréta je bezesporu velmi krásným místem, které skrývá neskonalé bohatství zajímavostí, nádherných měst, historických budov a jiných památek. Jedním z takových kouzelných měst je městečko Chaniá. Co všechno nám nabízí a jaké krásy zde můžete objevit?

Chaniá je řazena k nejkrásnějším krétským městům. Představuje skvělý výchozí bod pro výlety. Najdete v něm zajímavá, útulná i historická místa, jako jsou neoklasicistní sídla, benátské hrady a muzea.

13

Benátská přístavní čtvrť

Jednou ze zajímavých částí města je Benátská přístavní čtvrť, ve které najdete Janičářskou mešitu, která je první tureckou stavbou na Krétě. Pochází z roku 1645. Za ní stoupá vrch s nejstarší čtvrtí ostrova, čtvrť Kastélli. Nachází se u přístavu, u kterého jsou u benátské arzenály z 16. století a benátský maják.

Na severozápadním cípu přístavu stojí námořní muzeum, které je umístěno v rekonstruované benátské pevnosti Firkás. Kromě muzea v ní najdete i divadlo.

Okolí lemují tržnice pocházející z přelomu 19. a 20. století, Archeologické muzeum západní Kréty a katedrálu Agía Triáda.

12

Čtvrť Splántzia

Další zajímavou čtvrtí je Staré město, tedy čtvrť Splántzia, ve které najdete benátský kostel Agios Nikólaos, kostel Agioi Anárgyroi a kostel San Rocco.

Kam ještě vyrazit?

Dál můžete vyrazit do městského parku se zoologickou zahradou či Historického muzea.

Ostrov Lesbos splňuje všechny nároky na výtečnou dovolenou v Řecku

OLYMPUS DIGITAL CAMERALesbos, ostrov básnířky Sapfó a domova jejich múz, je trošku netradičním místem pro turistickou návštěvu. Z druhé strany Lesbos splňuje veškeré nároky na ideální dovolenou. Objevte všechny čtyři tváře kouzelného ostrova – zelený jih, západ plný sopek, východ bohatý na průmysl a vnitrozemský ráj ptactva.

Severoegejské souostroví ukrývá ostrov Lesbos, třetí největší ostrov Řecka. Pokud se vduchu ptáte na jméno ostrova, pak odpovídáme „ano, ostrov nese název po lásce mezi dvěma ženami“. Důvodem je básnířka Sapfó, která se zde věnovala psaní svých básní plných lásky a obdivu k ženám. Zajímavostí je, že Sapfó milovala muže, kvůli kterému dokonce skočila z útesu.

Historie

Lesbos je ostrov s bohatou historií. Jeho kořeny sahají až do historie 4 tisíce let př. n. l. Ostrov oplývá mnohými krásami divoké přírody, které vábili i samotného Caesara. Po nadvládě Římanů přišla záhy nadvláda Byzancie, která Lesbos odstrkovala jako nezajímavé a pusté místo. Spletitá historie byla rozpletena roku 1914, kdy byl Lesbos připojen k Řecku.

Zajímavosti

Za návštěvu stojí zkamenělý prales, římský akvadukt v Morii, který je známý léčbou závažných nemocí, hrad ve městě Molyvos či městečko Patra s kostelíkem Panny Marie sladce líbající.

Zdroj obrázku: www.discovergreekislands.co.uk

Sponzorované odkazy

1 2 3 4