Sponzorované odkazy

Štítek: USA

Velká jezera aneb sladkovodní moře uprostřed Severoamerického kontinentu

To, že se mezi Spojenými státy americkými a Kanadou táhne nejdelší hranice na světě je notoricky známý fakt. Není proto divu, že místy hranice kopíruje přírodní reliéf a sama příroda tyto dvě země od sebe odděluje. Skvělým příkladem je řeka Sv. Vavřince, která odvádí vodu, a zároveň sama tvoří přírodní hranici, z největšího komplexu sladkovodních jezer na světě – z Velkých jezer. Přestože se o jejich březích nedá hovořit jako o „mořské pláži“, jejich rozloha a objem zadržované vody je rozhodně nezanedbatelným údajem. Pojďme si tedy jednotlivá jezera představit.

Velká trojka

Začněme nejprve u největšího z nich, u Hořejšího (někdy se udává název Superior). Jen pro představu, toto druhé největší jezero světa dosahuje šířky 260 km a délky úctyhodných 560 km. K rekreaci se hodí hlavně jižní břehy, neboť právě tam je pobřeží písečné a vstup do vody pozvolný, naopak severní poloostrov láká na divoké peřeje, černá skaliska a fascinující scenerie, zvláště na podzim. Okolí jezer (hlavně Huronské a Hořejší) je nádherné, divoké a může se stát, že po dobu vašeho putování nepotkáte lidskou nohu

Hořejší jezero má divoké pobřeží, John Kocijanski

Hořejší jezero má divoké pobřeží, John Kocijanski

Zajímavostí Huronského jezera je bezesporu ostrov Manitoulin, největší ostrov ležící na jezeře, který je sám o sobě dosti kuriózní. Nejenže sám leží na jezeře, i na něm samotném se nacházejí jezera a na těchto jezerech další ostrovy. Pokud byste byli z toho příliš zmatení, můžete nad celou touto problematikou popřemýšlet během prohlídky jednoho z mnoha pobřežních měst.

Huronské jezero a jeho břeh, Jimmy Brown

Huronské jezero a jeho břeh, Jimmy Brown

Michiganské jezero je rozhodně turisticky nejoblíbenější lokalitou. Spousta slunečných dní, písečné pláže a duny, majáky. Nejkrásnější majáky naleznete v Ludingtonu, kde se vám okamžitě vybaví vzpomínky na dovolenou u Středozemního moře. Druhým klenotem je maják Point Betsie, který se nachází na pobřeží Orchard State Beach Parku.

Point Betsie, Jim D

Point Betsie, Jim D.

Erijské a Ontario

Erijské jezero mělo ve své historií dosti namále, a i v dnešní době, přestože se situace zlepšila, je jezero silně znečištěné a v některých úsecích dokonce prohlášeno za mrtvé. Hlavním znečišťovatelem byly kromě továren na břehu i domácnosti. Na druhou stranu má Erijské jezero i romantickou stránku a to tzv. Windsor – most, v jehož okolí najdete spoustu růžových zahrad a parků.

Posledním a nejmenším jezerem je jezero Ontario, jehož vody jsou neobyčejně čisté a průzračné. Právě z tohoto jezera je odváděna voda Sv. Vavřincem do Atlantského oceánu.

Východ slunce nad Ontariem, Joe de Sousa

Východ slunce nad Ontariem, Joe de Sousa

Podlehněte kouzlu hlavního města „Americké riviéry“

Santa Barbara vás okouzlí nádhernými plážemi

Město, jehož tradice sahá až do roku 1786, se smí pyšnit nejen svoji rodačkou, v současné době velmi populární zpěvačkou Katy Perry, ale zejména nádhernými plážemi a hned několika vysokými školami, které se nachází na jižním pobřeží. Řeč je o městě Santa Barbara, které je oblíbeným cílem mnoha turistů a pokud patříme k těm, kteří se ještě nerozhodli, kam letos vyrazit, rozhodně byste neměli na toto kalifornské městečko jen tak zapomenout. Nabídnout vám toho totiž může opravdu mnoho!

Vítejte v Kalifornii

Do Santa Barbary se můžete nejčastěji vydat letadlem, které přistane zhruba 11 km od centra města a to na letišti Santa Barbara Municipal Airport, nebo autem po U.S. Route 101 vedoucí z Los Angeles. Po příjezdu do města vás jistě zaujme tamní architektura, která se nese ve španělském duchu bílých domů s červenými střechami. Zvláštní pozornost si pak zaslouží zejména budova místního soudu, kde mohou návštěvníci obdivovat nástěnné malby či se projít přilehlými tropickými zahradami. Za návštěvu jistě stojí i některá z tamních muzeí jako jsou například Santa Barbara Museum of Art či Museum of Natural History.

Za odpočinkem na pláž

španělskou architekturu naleznete na každém rohu

Městečko Santa Barbara je jakýmsi synonymem pro průzračně čistou vodu a nádherné pláže. Nejznámější z nich je patrně Butterfly Beach, která se do podvědomí turistů dostala především díky své oblíbenosti u mnoha slavných celebrit. Z této pláže se můžete pěšky vydat na tu údajně nejoblíbenější v celé zemi, která nese název East Beach. Na jejím konci naleznete molo Stearns Wharf a přístav Santa Barbara Harbor. Díky středomořskému podnebí nabízí Santa Barbara koupání téměř po celý rok a není tedy divu, že do ní každoročně zavítá tak velké množství turistů.

Cesta do USA, na co nezapomenout

Sujin JetkasettakornMožná, že i vás oslovil pobyt nebo třeba jen několikadenní výlet do USA. V takových případech se jistě vyplatí nic nepodcenit. Je třeba se na vše pečlivě připravit. Cesta do USA je totiž něco zcela jiného, než cestování po evropských městech, jde hlavně o, v určitých okolnostech, povinnost víza a uvědomění si časových posunů.

V prvé řadě je třeba mít na paměti, že chcete-li se vypravit za velkou louži, budete potřebovat povolení k pobytu …more »

Sponzorované odkazy