Sponzorované odkazy

To, že se mezi Spojenými státy americkými a Kanadou táhne nejdelší hranice na světě je notoricky známý fakt. Není proto divu, že místy hranice kopíruje přírodní reliéf a sama příroda tyto dvě země od sebe odděluje. Skvělým příkladem je řeka Sv. Vavřince, která odvádí vodu, a zároveň sama tvoří přírodní hranici, z největšího komplexu sladkovodních jezer na světě – z Velkých jezer. Přestože se o jejich březích nedá hovořit jako o „mořské pláži“, jejich rozloha a objem zadržované vody je rozhodně nezanedbatelným údajem. Pojďme si tedy jednotlivá jezera představit.

Velká trojka

Začněme nejprve u největšího z nich, u Hořejšího (někdy se udává název Superior). Jen pro představu, toto druhé největší jezero světa dosahuje šířky 260 km a délky úctyhodných 560 km. K rekreaci se hodí hlavně jižní břehy, neboť právě tam je pobřeží písečné a vstup do vody pozvolný, naopak severní poloostrov láká na divoké peřeje, černá skaliska a fascinující scenerie, zvláště na podzim. Okolí jezer (hlavně Huronské a Hořejší) je nádherné, divoké a může se stát, že po dobu vašeho putování nepotkáte lidskou nohu

Hořejší jezero má divoké pobřeží, John Kocijanski

Hořejší jezero má divoké pobřeží, John Kocijanski

Zajímavostí Huronského jezera je bezesporu ostrov Manitoulin, největší ostrov ležící na jezeře, který je sám o sobě dosti kuriózní. Nejenže sám leží na jezeře, i na něm samotném se nacházejí jezera a na těchto jezerech další ostrovy. Pokud byste byli z toho příliš zmatení, můžete nad celou touto problematikou popřemýšlet během prohlídky jednoho z mnoha pobřežních měst.

Huronské jezero a jeho břeh, Jimmy Brown

Huronské jezero a jeho břeh, Jimmy Brown

Michiganské jezero je rozhodně turisticky nejoblíbenější lokalitou. Spousta slunečných dní, písečné pláže a duny, majáky. Nejkrásnější majáky naleznete v Ludingtonu, kde se vám okamžitě vybaví vzpomínky na dovolenou u Středozemního moře. Druhým klenotem je maják Point Betsie, který se nachází na pobřeží Orchard State Beach Parku.

Point Betsie, Jim D

Point Betsie, Jim D.

Erijské a Ontario

Erijské jezero mělo ve své historií dosti namále, a i v dnešní době, přestože se situace zlepšila, je jezero silně znečištěné a v některých úsecích dokonce prohlášeno za mrtvé. Hlavním znečišťovatelem byly kromě továren na břehu i domácnosti. Na druhou stranu má Erijské jezero i romantickou stránku a to tzv. Windsor – most, v jehož okolí najdete spoustu růžových zahrad a parků.

Posledním a nejmenším jezerem je jezero Ontario, jehož vody jsou neobyčejně čisté a průzračné. Právě z tohoto jezera je odváděna voda Sv. Vavřincem do Atlantského oceánu.

Východ slunce nad Ontariem, Joe de Sousa

Východ slunce nad Ontariem, Joe de Sousa

Sponzorované odkazy