Provence je oblast na jihu Francie, která je spjata se silně vonícími levandulovými poli, hrubozrnnou solí z oblastí Camargue, či raritou v podobě divokých běloušů pobíhajících v podmáčených stepích. Nicméně dnes se zaměříme na jednu konkrétní oblast, světoznámý přístav Marseille, ležící na jižním cípu francouzského pobřeží. O Marseille se toho traduje mnoho, pro mnohé je synonymem zločinu, pro jiné pak symbolizuje francouzskou kulturu; pokud se však zaměříme na fakta, jedná se o přístavní město na severním pobřeží Středozemního moře, které bylo založeno před více než 2 600 lety, jedná o nejstarší město na území dnešní Francie. Marseille je bezesporu oblíbeným turistickým místem, ať už se jedná o milovníky historie, kteří nadšeně hledají stopy po římské nadvládě, či naopak gurmány, pro něž je město spjato s výbornou kuchyní, zaměřenou zvláště na mořské plody a ryby. Čtěte dál!

Martin Fisch

Martin Fisch

Napněme plachty

Marseille, jak již bylo zmíněno, je přístavní město, jedno z nejvýznamnějších v celé Francii. Dennodenně zde vyplouvá či naopak zakotvuje nespočet lodí, ty menší, a zvláště pak plachetnice, pravidelně vyhazují kotvu ve Starém přístavu, historické oblasti obklopené širokou kolonádou. Přibližně uprostřed kolonády naleznete templářský kostel Saint- Ferréol les augustins, bělostnou stavbu s kořeny sahajícími do 11. století. Nelze rovněž zapomenout na pevnost St. Jean vybudovanou Ludvíkem XIV. Při procházce si zcela jistě povšimnete pestrosti ve skladbě obyvatelstva — již od dob antiky se v Marseille mísí mnoho světových kultur, zvláště výrazná je zde arabská menšina.

Tiberio Frascari

Tiberio Frascari

Téměř ze všech koutů Marseille lze spatřit jeden z klenotů města, a to románsko-byzantskou basiliku Notre-Dame de la Garde, místo, které opravdu stojí za to navštívit. Bazilika leží na kopci nad Starým přístavem, a i ti nejlínější z nejlínějších musí poslední úsek zdolat pěšky, což může být někdy (zvláště v letních měsících, kdy teploty dosahují až 30 °C) poněkud namáhající. Nicméně, pokud vaše odhodlání neopadne, budete odměněni dechberoucím výhledem jak na celé město, tak na samotnou baziliku, v jejímž nitru se můžete zchladit. Samotný interiér je rovněž jakousi raritou — na stěnách visí obrazy s výjevy ze života námořníků a ze stropu se houpají malé lodičky.

Mark Franklin

Mark Franklin

Idyla, jenže…

Marseille je beze sporu krásné místo, nicméně i zde není vše růžové. Důvodem jsou poměrně bídné podmínky na předměstí Marseille, vysoká kriminalita a nepokoje mezi obyvatelstvem. Nicméně, pokud nebudete chodit do úzkých tmavých uliček, můžete si svou dovolenou v tomto prosluněném francouzském městě užít dokonale.

Jeanne Menjoulet

Jeanne Menjoulet