Sponzorované odkazy

Normandie je severozápadní region Francie, rozkládající se podél dolního toku řeky Seiny. Pobřeží lemují malebné křídové útesy (mezi nejznámější patří ty u městečka Etretat), vnitrozemí je naopak téměř rovinaté a přeměněné na pastviny. Místní zemědělci vyrábějí jedny z nejkvalitnějších sýrů v celé Francii, specialitou je měkký krémový sýr Camembert.

Něco z historie

Normandie dostala své jméno po severských Vikinzích, kteří se okolo 8. století násilně zmocnili vlády nad částí tohoto území. Nastalo jedno z temných období normandské historie. Normané (označení Franků pro vikingské nájezdníky) plenili, znásilňovali a pustošili kraj. Proto bylo nutné omezit jejich výbojnost. To se povedlo franckému králi Karlu III. Francouzskému, který dokázal invazi potlačit, rovněž došlo k sepsání spojeneckých smluv. Vzniká Normandské vévodství a na dlouhou dobu nastává klid. Dokud v Německu nenastoupí k moci Adolf Hitler a svět se neocitne podruhé ve víru světové války.

Krajina přeměněná k zemědělským účelům, Olivier Duquesne

Krajina přeměněná k zemědělským účelům, Olivier Duquesne

Den D

Normandie

Vylodění v roce 1944, Petr Opršálek

Cílem vylodění se v Normandii bylo prolomení tzv. Atlantského valu (jednalo se o německý systém pobřežního opevnění), čím by se zprůchodnila Spojencům cesta na kontinent. Proto byl vymyšlen důkladný plán, nazývaný též jako operace Overlord, jehož uskutečnění mělo začít 5. června 1944. Počasí však dovolilo provést vylodění až o den později  – 6. 6. 1944 – hovoříme o Dni D (z anglického „day of deliverance”). Nejprve byli vysláni parašutisté, kteří měli za úkol obsadit strategická místa a zabránit protivníkovi stáhnout se, teprve pak došlo k zapojení letectva a pozemních sil. Nejslavnější bitvou je bitva na Omaha Beach, jejíž cílem bylo vytvořit předmostí.  Tato bitva se nezapsala do dějin svou rychlostí či svým provedením. Přezdívku „krvavá Omaha“ pláž získala díky počtu obětí – až 2 400 amerických vojáků padlo. Důvodem tak velkých ztrát byla špatná komunikace mezi vojáky a vedením, poloha pláže a nezkušenost vojáků (z 12 000 měla zkušenost s bojem slabá polovina). Přestože patří tato bitva k těm nejkrvavějším, okolo poledne se vojákům podařilo pláž ovládnout a splnit tak svůj úkol. Zajímavou postavou, která je spjata s bitvou o Omaha Beach je Heinrich Severloh, německý svobodník přezdívaný „Bestie z Omahy“ – jeho kulomet zabil více než tisíc vojáků.

Vzpomínky na válku

3546988680_80d38a06b8_b

Omaha Beach dnes, Dan Melnek

Pokud chcete poznat více detailů týkajících se Bitvy o Normandii, můžete navštívit Muzeum vylodění (Musée du Débarquement), popřípadě se projít po písečných plážích, kde se psala historie. Odvážnější mohou celou scenérii pozorovat z útesů, kde si člověk uvědomí, jak riskantní a složitá operace to byla. Na pláži Omaha si můžete prohlédnout památník obětem, či uctít památku na vojenském hřbitově v Ranville.

Mont-Saint-Michel

Opusťme však melancholické válečné téma a představme si další zajímavé, a turisty hojně navštěvované místo Normandie. Jedná se o přílivový žulový ostrov Hora Sv. Michaela. Rozdíl hladiny mezi přílivem a odlivem je totiž celých 15 metrů, což činí tuto „horu“ jednou ostrovem a pak zase pevninou. Dominantou je klášter, který je dodnes obýván katolickými mnichy.

Mont-Saint-Michel, Nicolas Vollmer

Mont-Saint-Michel, Nicolas Vollmer

Sponzorované odkazy