Sponzorované odkazy

Přestože jsou písečné pláže tropických ostrůvků v Tichomoří velmi žádanou destinací, zkusíme vám odhalit i pár krásných míst, kde plavky oblékají jen otužilci, ale která rozhodně stojí za návštěvu.

Zastávka v městečku

Skagen je nejsevernějším městem Jutského poloostrova a zároveň i nejsevernějším městem celého Dánska. Poklidné městečko plné domů z červených cihel a se vzduchem prosyceným solí. To však nebude naší zastávkou, proto se přesuneme ještě o něco severněji, konkrétně ke Skagenskému majáku, jenž je vzdálen od městečka necelé 4 kilometry. Pokud chcete podniknout delší procházku, můžete zastavit již zde a pokračovat dál po pláži, v opačném případě se o necelý kilometr dále nachází parkoviště s toaletami. Dál už cesta nevede.

Kombinace severské krajiny a moře, Eric Gross

Kombinace severské krajiny a moře, Eric Gross

Procházka začíná

Dopněte zipy svých bund a nasaďte si čepice (i během léta se drží v Dánsku průměrná teplota okolo 17 °C), tady opravdu pořádně fouká! Krajina severského rázu plná dlouhých trav a zakrslých keřů se rozprostírá okolo, plynule přechází v písečnou pláž. Na své cestě potkáte bunkry z druhé světové války, jeden i s lehce ironickým nápisem „Zimmer frei“ (volné pokoje). Pláž je dlouhá a krásná. Zcela jistě na ni najdete nějakou tu mušli či kamínek, občas moře vyplaví i mrtvou medúzu. Pokud však přece jenom preferujete pozorování přírody vsedě, nezoufejte. Z parkoviště jezdí pravidelná linka „písečného červa“ (Sandworn), což není nic jiného, než traktor táhnoucí pár vagónků. Za deset dánských korun vás zaveze až na konec pláže.

Pláž přechází v moře

střet moří

Střet dvou moří, Markus Melssner

Po necelém kilometru najednou zjistíte, že pláž končí a kolem vás je ze tří stran moře. Vítejte na Grenenu (z dánského gren = větev), jednom z evropských mysů, kde můžete pozorovat úkaz, pro který je toto místo tak oblíbené a navštěvované. Přímo před vámi spolu bojují jako dva silní titáni vody průlivů Kattegat a Skagerrak. Baltské moře proti Severnímu. Vlny se o sebe rozbíjejí a v kombinaci s často rozbouřenou hladinou utvářejí okouzlující podívanou. Kvůli silným proudům je koupání v celé oblasti zakázáno. Proudy jsou tak silné, že mají i za následek i pár ztroskotaných lodí. Grenen vám ukáže drsnou stránku severu, ale zároveň vás bude táhnout zase zpátky na své bělostné pláže a modrou oblohu. Vychutnejte si proto i výhled z majáku, který vás vyjde na pět korun (asi dvacet českých), což rozhodně stojí za to.

Sponzorované odkazy