Sponzorované odkazy

Štítek: Amsterdam

Amsterdam druhý díl, aneb přibalte si plavky

V minulém týdnu jsme věnovali největšímu městu Nizozemska, Amsterdamu, a dnes plynule navážeme tam, kde jsme skončili. Tentokrát se zaměříme na nejvýznamnější památky, oblíbená místa a neopomeneme zmínit ani stěžejní informace, pro nějž jste na naše stránky zavítali, a to seznámení s plážemi, které stojí za to v Amsterdamu navštívit. Mimochodem, pokud vám vrtá hlavou, zda používat název Amsterdam či Amsterodam, používejte oba, oba jsou správné, leč častěji se setkáte s Amsterdamem.

Johan Wieland

Johan Wieland

Z reklamních materiálů cestovních kanceláří si jistě pamatujete na vysoké, úzké, barevné domky, které lemují vodní kanály, na kterých se pomalu pohybují malé loďky. Jedná se o čtvrť The Jordaan, místo, které na vás dýchne tou pravou nizozemskou atmosférou — barevné domy, pouliční prodejci tulipánů, lahodných sýrů či v zimních období voňavého svařáku. Tato nejznámější městská část je velmi klidné místo, kde nikdo nikam nespěchá, zkuste to i vy, třeba s kornoutkem výborné zmrzliny či jiné pochoutky (navštivte zmrzlinářství Monte Pelmo, či o pár bloků dál vyhlášenou cukrárnu Upstairs Pancakes).
Jakmile se pokocháte architekturou starých časů, zamiřte srovnat um architektů současnosti — shlédnout film v EYE Film Institute, či zaparkovat kolo na parkovišti pro kola Bicycle Flat.

Henry Burrows

Henry Burrows

Až budou vaše oči unavené, rozhodně zamiřte do jednoho z mnoha městských parků, jejichž zeleň vám zcela jistě pomůže. Můžete vybírat z opravdu široké nabídky, ku příkladu odlehlejší Amsterdamse Bos, vhodný pro projížďky na kole či kánoi, nebo Vondelpark nedaleko Van Gogh Musea, při jehož návštěvě zapomenete, že jste uprostřed tepajícího města. Parky místní využívají nejen k procházkám, spatřit je tu můžete sportovat, hrát společenské hry, či jen tak v trávě posedávat a uždibovat oběd.

David van der Mark

David van der Mark

Přesuňme se však k jinému typu relaxace a navštivme místní pláže. Nejznámější a nejvyhledávanější pláží je Zandvoort aan Zee, místo, které navštěvují jak turisté, tak místní, zvláště oblíbené je u rodin s dětmi. Jakmile budete toto místo hledat na mapě, zjistíte, že neleží přímo v Amsterdamu, spíše na opačné straně pevninského výběžku. Pokud hledáte vyloženě městskou pláž, navštivte pláž Blijburg aan Zee s živou hudbou a kluby, StrandZuid na břehu jezera či Amsterdam Roest v lehce industriálním stylu.

Amsterdam, díl první

Amsterdam. Hlavní a největší město Nizozemska, sídlo nejdůležitějších státních institucí. Pokud patříte mezi světa znalé, jistě jste poznali jeden z důležitých faktických omylů v předcházející větě. Amsterdam, sic se jedná o největší a nejvýznamnější město Nizozemského království, není domovem ani královské rodiny, ani zde nesídlí nizozemský parlament či jiné státní útvary. Naopak bankovnictví a kultuře se v Asmterdamu daří. Historie Amsterdamu je natolik spletitá a dlouhá, že jejím popisem bychom vyplýtvali příliš mnoho slov, řádků, a hlavně vašeho čtenářského času. Mnohem lepší variantou, která se historie této koloniální země týká, je návštěva Rijksmusea, muzea, jež vás provede celou nizozemskou historií stejně dobře, jako vám nabídne umělecká díla nejpřednějších světových malířů — přes Rembrandta, Vermeera po Gogha. Jestliže patříte mezi fanoušky umění právě posledního zmíněného autora, zcela jistě naplánujte svou cestu i do Van Gogh Museum, které vám nejen představí nejslavnější díla, ale i pomocí krátkých několikajazyčných vzkazů přiblíží život samotného umělce. A to nemluvě o jiných muzeích jako je Museum Het Rembrandthuis (jak již z názvu vyplývá, točí se kolem života Rembrandta), Het Scheepvaartmuseum (muzeum námořnictví) či světoznámé Anne Frank House, kde na vás dolehne tíživá situace židovských rodin za druhé světové války.

 

Łukasz Lech

Łukasz Lech

Benátky západu?

Jestliže se budete pohybovat po Amsterdamu, zjistíte, že kromě nejpopulárnějšího způsobu přepravy, jízdy na kole, využívají místní i trajekty, přepravní čluny či se projíždějí ve chvílích volna na loďkách. Město samo o sobě působí velmi uvolněně, nikdo se nikam nežene, je zde nespočet parků, zeleň kontrastuje s městskou zástavbou a díky velkému množství cyklistů není ani v centru města příliš znečistěný vzduch z výfukových plynů automobilů. Obyvatelstvo Amsterdamu je věru různorodé, na ulici potkáte jak rodilé Nizozemce, tak Belgičany, Němce, Skandinávce, obyvatele jižní Evropy, či Araby. Úředním jazykem je nejen nizozemština, jazyk znějící lehce „chrochtavě“, ale i fríština, která je velmi blízká angličtině.
Kam vyrazit v Amsterdamu, jaké památky nevynechat, a proč musíte mít na návštěvu coffeeshopu víc než 18 let, se dočtete příští týden. Zatím vaarwel!

Bert Kaufmann

Bert Kaufmann

Sponzorované odkazy