Sponzorované odkazy

Rubrika: Nezařazeno

Amsterdam, díl první

Amsterdam. Hlavní a největší město Nizozemska, sídlo nejdůležitějších státních institucí. Pokud patříte mezi světa znalé, jistě jste poznali jeden z důležitých faktických omylů v předcházející větě. Amsterdam, sic se jedná o největší a nejvýznamnější město Nizozemského království, není domovem ani královské rodiny, ani zde nesídlí nizozemský parlament či jiné státní útvary. Naopak bankovnictví a kultuře se v Asmterdamu daří. Historie Amsterdamu je natolik spletitá a dlouhá, že jejím popisem bychom vyplýtvali příliš mnoho slov, řádků, a hlavně vašeho čtenářského času. Mnohem lepší variantou, která se historie této koloniální země týká, je návštěva Rijksmusea, muzea, jež vás provede celou nizozemskou historií stejně dobře, jako vám nabídne umělecká díla nejpřednějších světových malířů — přes Rembrandta, Vermeera po Gogha. Jestliže patříte mezi fanoušky umění právě posledního zmíněného autora, zcela jistě naplánujte svou cestu i do Van Gogh Museum, které vám nejen představí nejslavnější díla, ale i pomocí krátkých několikajazyčných vzkazů přiblíží život samotného umělce. A to nemluvě o jiných muzeích jako je Museum Het Rembrandthuis (jak již z názvu vyplývá, točí se kolem života Rembrandta), Het Scheepvaartmuseum (muzeum námořnictví) či světoznámé Anne Frank House, kde na vás dolehne tíživá situace židovských rodin za druhé světové války.

 

Łukasz Lech

Łukasz Lech

Benátky západu?

Jestliže se budete pohybovat po Amsterdamu, zjistíte, že kromě nejpopulárnějšího způsobu přepravy, jízdy na kole, využívají místní i trajekty, přepravní čluny či se projíždějí ve chvílích volna na loďkách. Město samo o sobě působí velmi uvolněně, nikdo se nikam nežene, je zde nespočet parků, zeleň kontrastuje s městskou zástavbou a díky velkému množství cyklistů není ani v centru města příliš znečistěný vzduch z výfukových plynů automobilů. Obyvatelstvo Amsterdamu je věru různorodé, na ulici potkáte jak rodilé Nizozemce, tak Belgičany, Němce, Skandinávce, obyvatele jižní Evropy, či Araby. Úředním jazykem je nejen nizozemština, jazyk znějící lehce „chrochtavě“, ale i fríština, která je velmi blízká angličtině.
Kam vyrazit v Amsterdamu, jaké památky nevynechat, a proč musíte mít na návštěvu coffeeshopu víc než 18 let, se dočtete příští týden. Zatím vaarwel!

Bert Kaufmann

Bert Kaufmann

La Isla Bonita? Zajeďte se podívat na ostrov Ambergris Caye!

Ambergris Caye je největší ostrov Belize, středoamerického státu ležící na břehu Karibského moře. Ostrov má poměrně atypický tvar — 40 kilometrů dlouhý, avšak pouze 1, 6 kilometru široký.  Rovněž jeho povrch stojí za zmínku, pobřeží je lemováno bílým pískem, avšak ve vnitrozemí nalezneme husté porosty mangrovů, stromů žijících v bahnitém terénu. Ambergris Caye je ideálním místem pro milovníky potápění a relaxace na pláži, kteří si potrpí na určitou úroveň služeb a rádi si za ni připlatí. Pakliže chceme hovořit o městech, na celém ostrově se nachází jen jedno a to bude vašim prvním kontaktem s ostrovem hned po příjezdu. San Pedro se nachází v jižní části ostrova, rozpíná se do celkové plochy 71 km2, přičemž domov zde našlo okolo 16 000 lidí. Každoročně se v San Pedru koná festival El Gran Carnaval de San Pedro, svátek plný barev, malování, tance a hudby. Mimochodem, San Pedru se přezdívá La Isla Bonita, a opravdu je tento název provázán s onou slavnou písničkou zpěvačky Madonny.

Bernt Rostad

Bernt Rostad

Trocha relaxace

Jak již bylo řečeno, Ambergris Caye je vyhledávanou destinací, což se odráží i na zastoupení luxusní hotelových středisek a všeobecnému většímu ruchu v ulicích během hlavní sezóny, která trvá od června do října. Teploty se v průběhu tohoto období pohybují okolo 30 °C v průměru, nicméně ani v zimních měsících neklesá hladina teploměru pod příjemných 20 ° C. Z pláží stojí za zmínku Secret Beach, která je pověstná svou blankytně čistou a průhlednou vodou, jemným pískem a úchvatným výhledem. Problémem však bývá množství turistů, kteří si tento skvost chtějí prohlédnout, avšak nebojte se ­— notnou část nadšených jejich nadšení opadne, když zjistí, že cesta, kterou se k pláži dostanou, je velmi rozbitá a k dopravním prostředkům příliš nešetrná.

Heath Alseike

Heath Alseike

Rozhodně byste při své návštěvě ostrova neměli doma zapomenout potápěčské brýle, neboť organizované potápění za krásami podmořského světa patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce. Vzpomínáte si na předešlý článek o ostrově Roatán, a v něm zmíněný Mezoamerický korálový útes? Tak právě jeho část nazývaná Belizský bariérový útes je velkým turistickým lákadlem, prvenství bezesporu drží místo zvané Great Blue Hole, 124 metrů hluboká propast vzniklá po podmořské jeskyni.

A to jste věděli, že výhradním dopravním prostředkem na ostrově jsou golfové vozíky?

Mauricius, místo kde čas plyne pomaleji

Mám pro vás malý kvíz. Pokud na něj přijdete, rozluštíte název dnešního článku o něco rychleji než ti, co si jej přečtou o pár řádků níže. Otázka zní — jak se jmenuje nejlidnatější stát Afriky, který ve své historii vystřídal mnoho vlastníků, od Nizozemců po Angličany, jehož hlavním vývozním artiklem je již od 18. století cukrová třtina, z níž místní vyrábějí proslulé třtinové rumy? Správnou odpovědí nemůže být nic jiného, než Mauritius, drobný stát na východě Afriky, který je ve světě znám díky svým bělostným písčitým plážím, azurovému moři, i jako místo bělostné pláže, azurové moře, zajímavou historii i jako domov endemitického dronteho mauricijského zvaného dodo, ptáka, kterému byla osudná invaze nepůvodních druhů živočichů.  Mauricius je hlavním ostrovem, Rodrigues pak druhým významným, zbytek tvoří různě rozseté ostrůvky.

Ludovic Lubeigt

Ludovic Lubeigt

Julian Mason

Julian Mason

Je libo pláž, či příroda?

Mark Twain jednou prohlásil, že nejprve byl stvořen Mauritius a až pak, podle jeho vzoru, nebe. Pakliže jste někdy viděli fotku, která byla na tomto ostrově pořízena, dáte mu pravděpodobně zapravdu. Pojďme si pomyslně rozdělit ostrov podle světových stran a uvést kam rozhodně zamířit. Severnímu pobřeží figuruje pláž Trou aux Biches, která vám nabídne dva kilometry jemného písku, korálové ostrovy a nezapomenutelné západy slunce; jižní pláž St. Felix díky své poloze znemožňuje koupání, avšak barevný kontrast mezi okolní zelení, azurově-tyrkysovým mořem a písečnou pláží společně s nebývalým klidem dělají ze St. Felix velmi oblíbené místo. Východní pobřeží nabízí o něco méně luxusní místa, co se servisu týče, nicméně šířka a čistota pláží celkový dojem znova zvrátí do kladných hodnot — co říkáte na pláž Belle Mare? Zbývá západ, jehož synonymum je pláž Flic en Flac.

Ludovic Lubeigt

Ludovic Lubeigt

Samozřejmě pro ty, kteří nejsou zvyklí lelkovat celý den na pláži, nabízí Mauritius mnoho jiných aktivit. Zkuste navštívit místní botanickou zahradu, kde mimo jiné naleznete největší leknín světa zvaný viktorie královská, mauricijské akvárium či se stát na chvíli Tarzanem a pokusit se zdolat lanový park na východním pobřeží.

Tom Ward

Tom Ward

<

Haiti, nenápadný soused Dominikánské republiky

Když jsme v jednom z minulých článků zmínili Dominikánskou republiku, bylo by záhodno věnovat pár slov i jejímu sousedovi, státu Haiti. Země mnoha zajímavostí, o kterých ne všichni vědí. Zvláštnosti je, že ač je jedním z úředních jazyků francouzština, druhým je haitská kreolština, nejedná se o závislý francouzský department, jak je tomu např. u Reunionu. Hlavním městem je Port-au-Prince. Z historického hlediska je Haiti jakousi anomálií; jako jediný stát na západní polokouli byl utvořen povstáním černochů, čímž se až do roku 1957 stal relativně demokratickým státem, dokud nepřišla na řadu vláda tyranských diktátorů.

Přírodní podmínky

Nejspíše očekáváte, že i Haiti má bohatou faunu a flóru, že poskytuje dobrodružným jedincům možnosti neohrožených výprav do pralesů či na vysoké hory. Z části ano, z části ne. Hned vám vysvětlím důvody.

Haiti je místem poměrně hornatým, kde naleznete spoustu skalních soutěsek, v nichž se skrývají malebné vodopády, či krasové jeskyně. Příkladem dechberoucího vodopádu s blankytně modrým dopadovým jezírkem je Bassin Bleu v jižní části ostrova, či jeskyně Grotte Marie Jeanne na jihozápadě.  Avšak zelené Haiti už moc není, díky intenzivnímu odlesňování v minulém století, kde padlo k zemi okolo 90 % lesů, což se negativně podepsalo i na šíření erozí půdy, či přílivových vln.

Haiti je hornatým státem, Chad Sparkes

Haiti je hornatým státem, Chad Sparkes

Pokochat se přírodou a hlavně rozhledem můžete na místě zvaném Laferrière, symbol povstání, či z ruin paláce Sans Souci.

Dříve palác, dnes už jen ruina, Rémi Kaupp

Dříve palác, dnes už jen ruina, Rémi Kaupp

Nejznámější geologicko-přírodní událostí haitských dějin je bezesporu zemětřesení z roku 2010. Během něj přišlo o život více než 200 000 lidí a velká část hlavního města byla nenávratně pohřbena pod sutinami domů.  Dá se říct, že do dnešní doby Haiti bojuje s problémy, které sebou zemětřesení přineslo, neboť se jedná o velmi chudou zemi, trpící na mocenské rozbroje.

Zemětřesení postihlo všechny typy budov, James Emery

Zemětřesení postihlo všechny typy budov, James Emery

Pláže

Dnešní povídání zakončíme odlehčeněji, tudíž se ideálním místem nabízí pláž. Haiti ještě není úplným cestovatelským regionem č. 1, takže se musíte obrnit notnou dávkou trpělivosti a nezaujatosti vůči pohledům místních obyvatel, pokud se rozhodnete slunit mimo vyhrazené pláže hotelových resortů.  Vyhlášenou destinací je pláž Abaka bay, kterou rozhodně stojí za to navštívit. Bílý písek, čisté moře, palmy. Paráda!

Moře je překrásné, Todd Huffman

Moře je překrásné, Todd Huffman

Dovolená pod hladinou moře

manta

I takhle můžete trávit svoji dovolenou

Nejedná se o dovolenou v ponorce, ale o netradiční třípatrový apartmán, jehož dvě patra jsou umístěna pod hladinou Indického oceánu. Tento apartmán najdete na ostrově Pemba v resortu Manta. Ostrov je součástí souostroví Zanzibar, které patří k Tanzanii. Toto plovoucí apartmá si můžete pronajmout za cca 30 000 Kč.

Nic pro klaustrofobiky

Apartmán navrhli švédští architekti. Je obložen místním tvrdým dřevem a ke dnu je připevněn silnými lany. Jeho nejspodnější část je ponořena 4 metry pod hladinou moře. Zde je také umístěna ložnice. Kolem celého pokoje jsou okna, takže máte k dispozici výhled v téměř 360 stupních. Ve druhém patře je obývací pokoj a koupelna a střechu tvoří opalovací terasa. Ve dne je k vidění bohatý podmořský život, ale o nic nebudete ochuzeni ani v noci. Můžete rozsvítit podvodní reflektory a pozorovat například olihně. Pobyt samozřejmě nemusíte trávit pouze ve vašem apartmá. Ostrov Pemba je proslulý řadou malých pláží, kde na moc turistů nenarazíte. Stále tu totiž chybí odpovídající infrastruktura. Ostrov má rozlohu 988 km2 a žije zde asi 30 000 obyvatel. Největší město se jmenuje Chake a mezi hlavní přístavy patří Wete a Mkoani. Najdete tu i malé letiště. Ostrov je proslulý pěstováním hřebíčku a jeho vůní je prosycený prakticky celý ostrov.

pemba

Azurové moře, čisté pláže, co víc si přát?

Nemusíte si užívat luxusu v podobě podmořského apartmánu, i s normálním ubytováním stojí ostrov Pemba za to. Dopřejte si tedy klid a pohostinnost místních obyvatel v v exotickém prostředí.

Azur, slunce a kouzlo Blízkého východu – Turecká riviéra

Víte, jaká je neoblíbenější dovolenková oblast v Turecku? Ano, přesně, je jím Turecká riviéra, která je velmi oblíbená u Evropanů. Není se čemu divit, vždyť letoviska, která zde najdete, oplývají veškerou vybaveností a všestranností. Najdete zde krásné pláže, moře plné křišťálové vody a množství možností, díky kterým můžete sportovat i vzdělávat se.

Turecká riviéra se stává častějším a častějším tématem a samozřejmě také častěji navštěvovanou destinací. Tedy přesněji řečeno oblastí, ve které najdete množství oblíbených letovisek, počínaje Alanve a konče Antalve. Turecká riviéra označuje oblast Antalyaského zálivu, který představuje jižní část Turecka, jejíž břehy jsou omývány Středozemním mořem.

01_titanic_deluxe_belek_exterior

Letoviska

Jak již bylo řečeno, Turecká riviéra zahrnuje množství letovisek, které počínají destinací Antalye. Jde o největší město dané oblasti a najdete zde i hlavní letiště.

Riviéru uzavírá město Alanya, které oplývá stejnými možnostmi jako Antalya. Mezi další letoviska, kterých je zde nespočet patří Side, Belek nebo Kemer.

A kam vyrazit?

Již jsme naznačili, že riviéra nabízí široké možností. Navštívit můžete jak přírodu, tak staré památky. Za památkami se vydejte do měst Side, Perge, Aspendos a Thermessos.

Tipy na výlety

  • Národní park Köprülü
  • Národní park Olympos
  • Vodopády Dudensee v Antalyi

4.1.1

Za krásami Baltského moře do sousedního Německa

Německo láká na nádherní písčité pláže

Německo láká na nádherní písčité pláže

Abychom mohli obdivovat krásu mořských pláží, nemusíme cestovat daleko. Například sousední Německo bývá, co se týče pláží, u českých turistů poněkud opomíjeno, což je obrovská škoda. Dnes navštívíme jednu ze spolkových zemí Německa, kde budete okouzleni nejen tamními plážemi, ale i okolní přírodou.

Navštivte písečné pláže Baltského moře

Spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko

Zámek Schwerin

Zámek Schwerin

nepatří mezi tradiční turistické cíle, protože málokdo ví, co by mu návštěva tohoto místa mohla přinést. Lákavé jsou nejen široké písčité pláže a vysoké útesy, ale také například neo-renesanční zámek Schwerin, neboli Zvěřín, který bezesporu zaujme každého návštěvníka na první pohled. Na nadarmo se mu přezdívá „Florencie severu“. Nachází se v překrásném prostředí zahrad a jezer Meklenburské jezerní plošiny.

Za přírodou i historií

Za návštěvu jistě stojí také druhý největší ostrov v Německu, Usedom, který s pevninou pojí dva padací mosty. Zde si přijdou na své především milovníci rozmanité krajiny. Ostrov se může pyšnit značným počtem poloostrovů, pláží, lesů a rašelinišť. Pokud vás naopak lákají spíše historické památky, zavítejte do městečka Stralsund. Jeho historie spadá až do 13. století, kdy je založili Slované z Rujany. V městě se dochovalo mnoho

Malebné pláže Baltského moře

Malebné pláže Baltského moře

gotických cihlových staveb, např. radnice ze 13. století, kostel Nikoliakirche s orlojem a další.

Unikátní Vikingský park Vás vezme na výpravu do minulosti. Nabídne horské dráhy i drsné bitvy

Náhled do prastaré severské kultury Vikingů nabídne nový zábavní park v norské obci Fosen. Návštěvníci parku budou mít možnost život skandinávských objevitelů zažít na vlastní kůži. Žádná z dosavadních světových atrakcí nenaskýtá pohlédnout do života Vikingů.

Na turisty čeká nejen prohlídka vikingské vesnice, ale také ukázky krvelačných bojů a návštěva bujarých slavností a hostin. Pro odvážlivce nebude chyěbt ani horská dráha.

c25-Asgard_coastline2

Bájný Ásgard

Park má celkem tři zóny. Nejatraktivnější částí se jeví zóna inspirována bájnou zemí bohů, kterou je Ásgard. Další dvě zóny provedou návštěvníky dobovou krajinou a vikingskou vesnicí.

Vikingský park by se měl v Norsku otevřít již během letošního roku, norský deník The Norway Post však zmiňuje až rok 2017. Celý projekt podle odhadů v přepočtu vyjde přibližně na 1,15 miliardy korun. Viking Land je jedinečným projektem. A možná právě jedinečnost by k vikingským atrakcím mohla přilákat kolem 300 000 návštěvníků ročně.

9461b62a5eb935be4f33b69717d58c51e06aaa0cc81eaa05eb59342ccb59f620

Sponzorované odkazy