Sponzorované odkazy

Pokud žijete v představě, že nejideálnějším obdobím na dovolenou jsou letní prázdniny, žijete v omylu! Mnohem výhodnější a komfortnější je využít podzimních termínů cestovních kanceláří, a vyrazit za sluncem na konci léta, tak jest v září. Taktéž ryze podzimní termíny, přibližně od poloviny října po polovinu listopadu mají své kouzlo – moře sice již ztrácí svou teplotu a sluneční paprsky nejsou tak intenzivní, nicméně krajina se halí do nádherných barev a podmínky vybízejí k aktivnější dovolené.

Malajsie táhne každoročně spoustu turistů, Ah Wei

Malajsie táhne každoročně spoustu turistů, Ah Wei

Kam?

Pokud byste rádi neopustili hranice Evropy, zůstávají jedinými hráči jižní státy. Baltské moře, i přes léto dost chladné, se na podzim doporučuje pouze otužilcům, případně u poznávacích zájezdů. Kde však rozhodně najdete tropické teploty a moře příjemné teploty je Korsika (jí věnovaný článek najdete mezi nejnovějšími), Kréta, Korfu, Kypr nebo řecké ostrovy. Obecně se dá říct, že ve všech těchto destinacích se teplota drží v příjemných hodnotách do konce září, respektive poloviny října. Jen si dejte pozor na vyšší vlny, které s podzimem přicházejí.

Mimo Evropu velmi láká Egypt a jeho teplé Rudé moře, v pokročilejším podzimu a na začátku zimy pak začíná letní období na jižní polokouli, čímž se otevírají širší možnosti exotična.

Není radno zapomenout

Stejně jako u jakékoliv jiné dovolené, je třeba myslet na pár stěžejních faktů. Především je nutné zajistit si adekvátní cestovní pojištění do zahraničí, zvláště pokud chcete zahrnout do svých plánů i trochu adrenalinu (například Vysoké Tatry vyžadují příplatky za vysokohorskou turistiku). Užitečným nástrojem je online srovnání cen cestovního pojištění, kde najdete přehledně porovnání nabídky na trhu. Rovněž je důležité zjistit, zda do dané destinace nepotřebujete vstupní víza. V Evropě nenarazíte na tuto potřebu kromě Ruska a Běloruska, exotičtější země však představují větší administrativní zařizování. Asie je rozdělena na dvě poloviny – vízum můžete vynechat u Thajska, Malajsie, Malediv či Japonska, naopak do Číny, Indonésie nebo na Srí Lanku vás bez něj nepustí. Afrika představuje asi největší oříšek, kromě pár výjimek se do většiny států nedostanete. Nezapomeňte, že i do Egypta je vízová povinnost.

Vízum je velmi důležitý doklad, Chris Guillebeau

Vízum je velmi důležitý doklad, Chris Guillebeau

Rovněž není od věci zjistit si, kolika kilogramový kufr si můžete s sebou vzít do letadla. Samozřejmě cílem tohoto článku není zjistit přesné hodnoty jednotlivých leteckých společností, spíše uvést průměrné limity jak pro příruční, tak klasické zavazadlo. Obecně se společnosti dělí do dvou skupin, jedna dovoluje maximálně 15 kg, druhá až průměrně 23 kg. U příručního se váha pohybuje okolo 5 kg.

Cena

Až po přečtení začnete přemýšlet o prodloužení léta, konejte rychle. Last-minute nabídky cestovních kanceláří mizí velmi rychle a není se čemu divit. U některých nabídek můžete ušetřit až desetitisíce korun. Zcela určitě s sebou přibalte i dobrou náladu, neboť s ní si dovolené užijete o to více.

Sponzorované odkazy