Hodláte letošní léto strávit lenošením u moře, ale nechcete znovu navštívit chorvatské, italské nebo řecké pobřeží? Máte chuť okusit trochu orientální kultury na evropském kontinentu, kde si budete moci nerušeně užívat svou dovolenou na písčitých plážích? Vyzkoušejte Albánii, jejíž písčité pláže, azurové moře a skalnatá pobřeží vás okouzlí natolik, že příští léto nebudete volit nijak jinak.

Albánie je krásná v horách..., Rob Hogeslag

Albánie je krásná v horách…, Rob Hogeslag

Hned na začátku své výpravy si musíme uvědomit několik faktů. Albánie není Chorvatsko. Ať už politicky, ale i geograficky. Proto se rozlučte se slabou desítkou hodin v autě, a připravte se na mnohem delší a namáhavější cestu. Přestože se země snaží o modernizaci silniční sítě, a během posledních deseti let se jim podařilo propojit kvalitními silnicemi nejvýznamnější města, nečekejte zrovna nejpříznivější podmínky na cestách. Pro představu z Prahy se do hlavního města této malé země – Tirany – dostanete za 18 hodin jízdy autem. Nicméně Albánská riviéra má mnoho k nabídnutí.

…ale i u moře, Artur Malinowski

Nejkrásnější pláže

Mezi nejbližší patří pláž Palasa, do nedohledna se táhnoucí písečná pláž bílého písku omývaná azurovým moře. Pokud zde nepřijdete na vrcholu letní sezóny, kdy zažívají zlaté období místí noční kluby a putyky, nečekejte davy turistů. Rušnější pláží už je pláž Dhërmi, která však svou délkou dokáže poskytnout soukromí i největším odpůrcům letní plážové zábavy. Velkou výhodou je i velké množství jeskyní vyhloubených do bílých skal, které skýtají neutuchající zdroj dobrodružství.

Klenotem je pláž, či spíše zátoka Ksamil, kde naleznete nejen bělostný písek, zároveň se v těsné blízkosti nacházejí tři malé ostrůvky, kde není vůbec těžké se dostat, a kde nalezne každý svůj kousek ráje. Pravdou je, že právě pláž Ksamil patří mezi turisticky vytíženější během letního období. A jestli se vám omrzí válení se na pláži, vyrazte do blízkého města Butrint, zapsaného do světového dědictví UNESCO pro své historické vykopávky.

Pohádková pláž Ksamil, Artur Malinowski

Pohádková pláž Ksamil, Artur Malinowski

Pár tipů závěrem

Až budete letos shánět last-minute dovolenou, zvažte Albánii jako potencionální možnost. Jen si prosím pamatujte pár kulturních odlišností – našim domáckým nesouhlasným zakroucením hlavy vyjádříte v Albánii souhlas, u pokývání naopak souhlas. Rovněž si nezapomeňte přibalit dlouhý šátek, celá země je silně islamizovaná.