Sponzorované odkazy

Rubrika: Kypr

Severní Kypr zaujme svou krásou a bohatou historií

Severní KyprVšichni, kteří jezdí k moři z více důvodů, než jen pohodit své tělo na pláž a získat bronzový odstín své pokožky si zvolí právě toto oblíbené letovisko, pro svůj pobyt. Třetí největší ostrov Středozemního moře je rozdělen na dvě části. Jižní část patřící dříve Řecku je dnes samostatnou Kyperskou republikou a právě na severu se rozprostírá Severokyperská turecká republika. Tu běžně nazýváme Severní Kypr a neexistuje zde přímé letecké spojení z České republiky, pouze s mezipřistáním v turecké Antalyi. Zabírá jednu třetinu ostrova, kde najdete nespočet historických a přírodních památek, nádherné pláže s jemným světlým pískem, malebné hory a městečka.

300 slunečných dní v roce

Ostrov ležící v subtropickém pásmu, kde vás sluníčko šimrá svými nezbednými paprsky 300 dní v roce od května do října a teploty se drží kolem nádherných 25°C . Severní Kypr je přímo stvořený pro dovádění a potápění v moři, romantické procházky, návštěvu antických památek. Prakticky po celý rok můžete tady podnikat turistické, cyklistické a poznávací výlety v překrásné krajině, kde vás obklopí duch historie. Nejkrásnější pláže světa, sportovní a dobrodružné zážitky, potápění, romantika a skvělá kyperská i turecká kuchyně. Rozhodně si nenechejte ujít návštěvu Afroditina ostrova, ze kterého si odvezete spoustu nezapomenutelných zážitků.

Vydejte se po stopách historie

Najdete zde kostely ještě z dob Byzantské říše a pevnosti z časů Křižáků. Ujít byste si neměli nechat i návštěvu města Kyrenia, přístav i hrad a další památky, kterými se to tam jen hemží. Na východě pak stojí za zmínku letovisko Famagusta, kde lze spatřit benátskou pevnost nazývanou Othellova věž a masívní hradby, městské brány, nebo gotickou katedrálu Sv. Mikuláše. Další zajímavá města jsou Rizokarpaso na severovýchodním výběžku ostrova či Morphona na severu a také hlavní město ostrova Lefkosia.

Fotografie publikována se svolením Rosemary Ratcliff Photography Photography/FreeDigitalPhotos.net

Afroditin ostrov – Kypr

KyprSnad každý člověk miluje slunce, pláž, koupání a pohodu. Dovolená u moře představuje nejen odpočinek, ale také poznávaní nových míst a jejich historii. Dnes bude řeč o Kypru, kde se zrodila bohyně krásy a lásky Afrodité. Díky své kráse a kouzlům patřila mezi jednu z nejmocnějších bohyň, které neodolali ani lidé, ani bohové. Kypr bez jakýchkoliv pochyb patří mezi místa, která jsou ideální pro trávení dovolené. Pláže a tyrkysové moře vás nenechají v klidu a zamilujete se do těchto míst.

Památky i potápění

Pohoří Throdos tvoří více než jednu třetinu ostrova a nalézt zde můžete až 9 klášterů i kostelů, které jsou zapsány na seznamu UNESCO. Pokud se rozhodnete navštívit nejvyšší horu Olypmos, asi vás nepřekvapí, že tam vede silnice. Na Kypru se pod mořskou hladinou nalézají útesy, dlouhé kolonie korálů, různé prolákliny, mořské sasanky houby, pestrobarevné ryby a korýši. Pokud milujete místo prohlídky památek potápění, najdete potápěčská centra v Pafosu, Pakli, Coral Bay, Larance, Limassolu či Protarasu. Ale když už se člověk nalézá na tak překrásném místě, měl by absolvovat obojí. Mimochodem Limassol se pyšní památkami z doby římské a najdete zde terasovité divadlo, antické sloupy, dům gladiátorů, lázně, zříceniny baziliky, Apollonův chrám či stadion.

Kypr představuje dovolenou snů

Tudy kráčely dějiny antického Řecka i Říma a vliv na tamní kulturu měly i sousední velké říše: Egypt, Fénicie a Asýrie. Jestliže patříte mezi lidi, kteří plánují dovolenou na poslední chvíli, věnujte pozornost nabídkám last minute, díky kterým vás dovolená snů může vyjít „za hubičku“. Kypr patří hned po Sardinii a Sicílií mezi největší ostrovy Středozemního moře. Geograficky i politicky je Kypr rozdělen na menší část Tureckou a větší Řeckou část a řečtí Kypřané žijí na jihu republiky. Pro místní obyvatelé, kteří jsou laskaví, dobrosrdeční a pohostinní hraje velkou roli i náboženství. Díky příznivému počasí, kdy léto trvá cca 300 dní, od dubna do listopadu je možné koupat se tady po celý rok.

Fotografie: Banská ŠtiavnicaSaint Hilarion Castle, Girne, Northern Cyprus Author: bestfor / richard licencována pod CC BY 2.0./ www.flickr.com

Kypr – ostrov, kde se zrodila Afrodita

Krásná báje vypráví, že na jižním břehu ostrova Kypr se z mořské pěny zrodila bohyně lásky Afrodita. A právě v ten okamžik se do Kypru vryla neutuchající krása bohyně a z ostrova se stalo ještě poetičtější místo než dříve.

Kypr disponuje příjemnými plážemi a ještě příjemnějším klimatem. Můžete se zde kochat přírodou, západem slunce nad mořem a jemným pískem šimrajícím vás mezi prsty. Můžete si zde zasportovat i zarelaxovat, vyrazit na procházku i na památky.

images

Mísení kultury

Na Kypru se mísí dvě tradiční a staré kultury s dávnými a hlubokými kořeny, a to kultura evropská a blízkovýchodní. Vždy Kypr je zpola obsazen Řeky a zpola Muslimy. Můžete zde vidět spoustu tradičních kulturních akcí i obyčejných kulturních zvyků, s kterými se mezi přívětivými místními setkáte dennodenně.

Široká možnost ubytování

Ubytovat se můžete v těch nejluxusnějších hotelích, nebo také penzionech či soukromých chatičkách. Nejznámější letoviska se nacházejí na západní části ostrova.

Letoviska vám nabízejí možnost nemuset z areálu vystrčit nos a nemuset vycházet na jediný krok ven, neboť uprostřed nich najdete vše, co potřebujete, a mnohem více. Na druhou stranu vyjít ven a objevovat krásu ostrova se vám vyplatí.

615697_1680_948

Počasí

Na Kypru se letní teploty pohybují kolem 30 stupňů

Larnaka – Starobylá brána Kypru s průzračným mořem

Klidné přístavní letovisko, zvané taky „Brána ostrova“, je jedno z nejnavštěvovanějších na Kypru. Hodí se pro romantickou i rodinnou dovolenou plnou odpočinku i zábavy u čistého moře. V létě si užijete vodní sporty, odpočinek a potápění, zimě zase lyžování.


Lokalita, ubytování

347491573_91e1830782_m

V Larnace jsou rozsáhlé písčité i oblázkové pláže

Larnaka leží na jihovýchodním pobřeží ostrova. Je to významná dopravní tepna, dostanete se zde letecky přímo na mezinárodní letiště. V Larnace je i velký přístav. Najdete zde mnoho hotelů a možností ubytování. Mezi známé hotely patří třeba Goldan Bay Beach, Lordos Beach, Palm Beach nebo Sun Hall. Po okolí můžete cestovat autobusem, využít taxislužbu nebo si půjčit automobil. Nedaleko Larnaky je populární letovisko Agia Napa s překrásnými plážemi.


Koupání, sport, zábava

14623571448_5b7632b35c_m

Hlavní pláž a Palmová promenáda

Letovisko Larnaka má čisté moře a mnoho kilometrů čistých pláží s pískem i oblázky. Poskytují možnost odpočinku i sportovních aktivit. Užít si můžete rozmanité vodní sporty. Některé z pláží, třeba McKenzie nebo Phinikoudes, získaly modrou vlajku za skvělou vybavenost a čistotu. Poblíž přístavu je oblíbená potápěčská lokalita s vrakem Zenobia. V místě je mnoho barů, kaváren, restaurací a obchodů. Známá je hlavní promenáda Finikoudes (Palmová promenáda), dlouhá asi dva kilometry, s hlavní městskou pláží. Pokud zatoužíte po hlučnějším nočním životě, navštivte nedaleké letovisko Agia Napa. V Larnace se pořádají pravidelně kulturní festivaly, při kterých si užijete hudbu a tanec. K horským túrám vybízí majestátné pohoří Troodos s borovými lesy. Okolí je poseto malebnými údolími, vesničkami a historickými pozůstatky původního osídlení. V zimě je zde také krásně, na své si přijdou i milovníci lyžování.

Památky

347494596_70bdc67c3c_m

Kostel svatého Lazara

Dnešní Larnaka je postavena na místě starověkého města Kitionu. Za návštěvu stojí kostel svatého Lazara z konce 19. století. V místě je několik muzeí, klášterů, mešit a archeologických nalezišť. Oblíbeným místem je Slané jezero, útočiště plameňáků v zimě, které v létě vysychá. U něj leží Hala Sultam Tekke, místo Muslimské poutě.

Protaras – širokospektré vyžití i pohoda u moře

ID-100104288Uvažujete-li letos o návštěvě Kypru a chcete-li se nenudit, doporučujeme vám popřemýšlet o středisku Protaras na východním cípu ostrov Kypr. Protaras patří vůbec mezi nejnavštěvovanější kyperská letoviska. Líbí se zde všem generacím, je tedy úplně jedno jestli vám je dvacet a toužíte po dostatku zábavy a vyžití, které skýtá především blízká Agia Napa, nebo jste již usedlejší a plánujete dovolenou pro celou rodinu. Ať tak či onak, Protaras je oblíbené kyperské středisko, které by bylo škoda nenavštívit, podívejte se tedy po jeho nabídce třeba v cestovních kancelářích!

…more »

Agia Napa – populární středisko jihovýchodního Kypru

ID-100104288Agia Napa patří v současné době mezi nejznámější, nejoblíbenější a nejvyhledávanější střediska na Kypru vůbec, nachází se v jihovýchodním cípu ostrova. Agia Napa byla původně malá rybářská osada, která se však velmi rychle kvůli svému ideálnímu místu stala světoznámým letoviskem.

V Agia Napa můžete obdivovat nádhernou přírodu, ale hlavním důvodem návštěvy bude bezesporu stabilní slunečné a teplé počasí, které dává všechny předpoklady k ideální letní dovolené. Počítejte také s písčitými plážemi …more »

Larnaca – jedno z nejznámějších kyperských letovisek

ID-100104288Pokud uvažujete o dovolené na Kypru, jistě jste do možných míst, kam se zde vydat, zařadili i oblast města Larnaca, tedy jednoho z vůbec nejznámějších kyperských středisek. Už je fakt, že sem jezdí mnoho turistů, svědčí o tom, že se zde budete cítit velmi dobře a to po všech stránkách. Tedy ideál pro strávení letní dovolené u moře!

Larnaca se nachází na jihu ostrova a jeho velkým pozitivem je blízkost největšího kyperského, nově zrekonstruovaného letiště, které je situováno necelé čtyři kilometry za městem. …more »

Paphos – starobylé kyperské městečko -Kypr

Kypr patří během letní sezony mezi stále více navštěvovaná místa a to nejen českými turisty. Nachází se zde celá řada letovisek, která stojí za několikadenní pobyt. Jedním z oblíbených je i Paphos, starobylé městečko s téměř nezměněnou mentalitou.

Kromě bohaté historie, kterou ve středisku můžete poznávat prostřednictvím dochovalých památek, určitě neodoláte ani místním plážím. Na výběr máte městskou pláž, písčitou pláž i kamenitou pláž. Většinu návštěvníků to láká na jemnou písčitou pláž Coral Bay. …more »

Sponzorované odkazy