Sponzorované odkazy

Štítek: polární oblast

Laponsko – Finsko za polárním kruhem

Pokud zadáte do vyhledávače slovo „Laponsko“, možná budete lehce zmateni. Kdeže se to Laponsko vlastně nachází? Laponsko je označení oblasti za polárním kruhem na Skandinávském poloostrově, tudíž se rozkládá jak v Norsku, Švédku a Finsku, část zasahuje i na poloostrov Kolu, patřící Rusku. Ale poněvadž by bylo nemožné popsat celé toto území, zaměříme se na stejnojmenného „bratříčka“ velkého Laponska, finskou provincii – Laponsko. Centrem je město Rovaniemi, které samo o sobě je velkou zajímavostí. Přestože v něm žije jen 60 000 obyvatel, svou rozlohou se zapsalo mezi největší města na světě i v Evropě. Dalším zajímavým prvkem je půdorys města, které bylo po vybombardování během druhé světové války vystavěno do podoby sobí hlavy s parožím.

Úsvit nad městečkem Inarinjärvi, Jaro Larnos

Úsvit nad městečkem Inarinjärvi, Jaro Larnos

Zasněžená krajina a sobi

Nejvhodnější dobou k návštěvě Laponska se jeví začátek jara, čili březen až duben. Právě tehdy se teploty začínají dostávat do příjemnějších hodnot (i tak se mohou pohybovat až kolem -10 °C) a sníh se stále drží v úctyhodné tloušťce. Navíc je tento čas nejideálnějším k pozorování polární záře, která je se všemi severskými oblastmi neodmyslitelně spjatá.

Sněhová pokrývka se drží většinu roku, Markus Trienke

Sněhová pokrývka se drží většinu roku, Markus Trienke

Mezi nejoblíbenější aktivity patří bezesporu jízda sáněmi taženými buďto psím, nebo sobím spřežením. Pokud preferujete spíše rychlejší jízdu, smečka huskyů bude tou správnou volbou, milovníci rozvážné jízdy, během které se můžou kochat krajinou, spíše zvolí sobí pohon.  Krajina Laponska je rovněž hojně využívána k aktivnímu pohybu, mnoho cestovních kanceláří nabízí pobyty zaměřené na běžkování v zasněžené krajině.

Psí spřežení patří mezi oblíbené způsoby dopravy, Markus Trienke

Psí spřežení patří mezi oblíbené způsoby dopravy,  Markus Trienke

Za Santou Clausem

Zůstaňme ještě chvíli v Rovaniemi, hlavním městě Laponska, kde zcela určitě nepřehlédnete vesničku Santa Clause, trochu kýčovité a komerční místo uprostřed čisté přírody.  Tento malý zábavní park ocení zvláště děti, které mohou poslat své vánoční přáníčka opatřené razítkem Santy, či mají možnost prohodit pár slov se samotným Santou Clausem.

Mezi další atrakce Laponska patří vyjížďky ledoborcem spojené s možností koupele mezi krami (ve speciálním obleku), či noc v hotelu, kde je většina vybavení z ledu. Další možností, jak v Laponsku strávit čas, je návštěva Ranua Zoo, nejsevernější zoo na světě chovající spoustu divokých zvířat, převážně arktických druhů.

Lofoten – krása za polárním kruhem

Lofoten (česky poněkud nesprávně Lofoty) je souostroví na severu Norska táhnoucí se podél pevninských břehů jako šňůra perel – celkem více než 80 ostrovů a ostrůvků. Přestože se celá oblast nachází za polárním kruhem, podnebí se spíše podobá oceánskému až mírnému. Nečekejte však žádné tropy, i přes vliv Golfského proudu se průměrná teplota v létě drží okolo 12 °C. K počasí se váže ještě jedna zajímavost. Jižní část je nejsevernějším místem na světě, kde roční průměrná teplota neklesne pod bod mrazu.

Lofoten a jeho kouzelná krajina,Simo Räsänen

Lofoten a jeho kouzelná krajina, Simo Räsänen

Vysokohorská turistika? Ano!

Horské masivy, Sø Jord

Horské masivy, Sø Jord

Pokud patříte mezi ty, kteří místo fjordů dávají přednost zasněženým vrcholkům, nezoufejte. Nejvyšším vrcholem je Higravstinden (1 146 m n. m.), ostatní vrcholy se rovněž pohybují v podobné výšce. Lofoten je rájem zejména pro horolezce, mnohé skalní útvary stoupají už od úpatí strmě vzhůru, takže výstup je možný pouze s příslušnou výbavou. Zcela nejznámějším vrcholem je Svolværgeita, který se nachází na severovýchodě hory Fløyfjellet, a zároveň dominuje hlavnímu městu Svolværu. Svolværgeita je taky nazýván „The Svolvær Goat“, česky „Svolværský kozel“ – skalní masiv je tvořen dvěma vrcholy a horolezcům nezbývá nic jiného, než na jeden z druhého skočit, podobně jako vysokohorská koza.

Polární záře a písečné pláže

Hlavním lákadlem pláží je jejich jemný písek, průzračné moře a v zimním období hlavně polární záře. Krajina je taktéž vyhledávaným cílem fotografů. Mezi nejznámější patří pláž Haukland, která se nachází 10 km od městečka Leknes. Haukland patří mezi oblíbené turistické destinace hlavně v létě (někteří se i v blankytné vodě koupou), v zimě zde můžete pozorovat jedny z nejkrásnějších západů a východů slunce. Pokud se chcete vydat „lovit“ polární záři, mezi nejoblíbeněji místa patří pláže Uttakleiv, Skagsanden nebo Myrland. Během léta lze na Lofotenu pozorovat i tzv. půlnoční slunce. Jedná se o přírodní úkaz, kdy slunce zcela nezapadá, takže je v noci světlo.

Pláž Haukland, Peter Edwards

Pláž Haukland, Peter Edwards

S mořem souvisí jeden neobvyklý přírodní úkaz – mořský vír (tzv. Maelström). Díky obrovskému množství fjordů a zátok dochází ke vzniku velkých nálevkovitých vírů o průměru až 10 m, které se stávají nebezpečnými pro malé plavidla. O těchto vírech najdeme zmínku i v literatuře, přes Julese Verna, Edgara Allana Poea po Karla Čapka.

Historie a rybolov

Pokud chcete zapátrat po něčem z dějin souostroví, rozhodně navštivte Muzeum Vikingů (Lofotr Vikingmuseum), které najdete na ostrově Vestvågøya, konkrétně v malém městečku Borg. Zde si můžete prohlédnout vikingskou náčelnickou rezidenci, kde najdete několik místností a obrovskou hodovní síň. Zjistíte, jak Vikingové žili, jak vyráběli všemožné nástroje, nebo jen nasávejte atmosféru tohoto místa, kterou ještě podtrhuje krásná krajina okolo.

Rorbu – rybářské domky, Nelson Minar

Rorbu – rybářské domky, Nelson Minar

V každém městě narazíte na rorby, původně rybářské domky, které jsou dnes spíše využívány k ubytování turistů. Přestože se od rybářských domků ustoupilo, o rybolovu samotném toto nelze tvrdit. Lov ryb živí většinu obyvatel, loví se převážně tresky, které jsou následně sušeny. Sušené rybí maso je důležitým vývozním artiklem.

Sponzorované odkazy