Sponzorované odkazy

Štítek: Finsko

Laponsko – Finsko za polárním kruhem

Pokud zadáte do vyhledávače slovo „Laponsko“, možná budete lehce zmateni. Kdeže se to Laponsko vlastně nachází? Laponsko je označení oblasti za polárním kruhem na Skandinávském poloostrově, tudíž se rozkládá jak v Norsku, Švédku a Finsku, část zasahuje i na poloostrov Kolu, patřící Rusku. Ale poněvadž by bylo nemožné popsat celé toto území, zaměříme se na stejnojmenného „bratříčka“ velkého Laponska, finskou provincii – Laponsko. Centrem je město Rovaniemi, které samo o sobě je velkou zajímavostí. Přestože v něm žije jen 60 000 obyvatel, svou rozlohou se zapsalo mezi největší města na světě i v Evropě. Dalším zajímavým prvkem je půdorys města, které bylo po vybombardování během druhé světové války vystavěno do podoby sobí hlavy s parožím.

Úsvit nad městečkem Inarinjärvi, Jaro Larnos

Úsvit nad městečkem Inarinjärvi, Jaro Larnos

Zasněžená krajina a sobi

Nejvhodnější dobou k návštěvě Laponska se jeví začátek jara, čili březen až duben. Právě tehdy se teploty začínají dostávat do příjemnějších hodnot (i tak se mohou pohybovat až kolem -10 °C) a sníh se stále drží v úctyhodné tloušťce. Navíc je tento čas nejideálnějším k pozorování polární záře, která je se všemi severskými oblastmi neodmyslitelně spjatá.

Sněhová pokrývka se drží většinu roku, Markus Trienke

Sněhová pokrývka se drží většinu roku, Markus Trienke

Mezi nejoblíbenější aktivity patří bezesporu jízda sáněmi taženými buďto psím, nebo sobím spřežením. Pokud preferujete spíše rychlejší jízdu, smečka huskyů bude tou správnou volbou, milovníci rozvážné jízdy, během které se můžou kochat krajinou, spíše zvolí sobí pohon.  Krajina Laponska je rovněž hojně využívána k aktivnímu pohybu, mnoho cestovních kanceláří nabízí pobyty zaměřené na běžkování v zasněžené krajině.

Psí spřežení patří mezi oblíbené způsoby dopravy, Markus Trienke

Psí spřežení patří mezi oblíbené způsoby dopravy,  Markus Trienke

Za Santou Clausem

Zůstaňme ještě chvíli v Rovaniemi, hlavním městě Laponska, kde zcela určitě nepřehlédnete vesničku Santa Clause, trochu kýčovité a komerční místo uprostřed čisté přírody.  Tento malý zábavní park ocení zvláště děti, které mohou poslat své vánoční přáníčka opatřené razítkem Santy, či mají možnost prohodit pár slov se samotným Santou Clausem.

Mezi další atrakce Laponska patří vyjížďky ledoborcem spojené s možností koupele mezi krami (ve speciálním obleku), či noc v hotelu, kde je většina vybavení z ledu. Další možností, jak v Laponsku strávit čas, je návštěva Ranua Zoo, nejsevernější zoo na světě chovající spoustu divokých zvířat, převážně arktických druhů.

Poznáváme Skandinávii – Dánsko a Finsko

Určitě mnozí z nás rádi cestujeme za teplem a sluníčkem. Občas však není na škodu změnit směr, konkrétně vyrazit trochu více na sever, tedy do severských států, které taktéž mají co nabídnout. V tomto článku vás pozveme do Dánska a Finska.

Finsko je zemí tisíců jezer

Finsko je vskutku kouzelným místem /

Finsko je vskutku kouzelným místem /

Finsko se rozprostírá ve východní části Skandinávie, sousedí přímo s Ruskem a Švédskem a prostřednictvím moře je potom odděleno od Estonska. Finsko je vskutku rozmanité. Jižní oblasti jsou charakterizovány větším osídlením a větší hustotou měst a obcí. Naopak na severu najdeme pohoří, která však nejsou nikterak vysoká. Finsko nabídne k obdivu téměř 190 tisíc větších jezer a 180 tisíc ostrovů a ostrůvků. Samozřejmostí je i bohatá místní fauna a flora. Máte-li rádi přírodu a nevadí-li vám o něco chladnější počasí, doporučujeme do Finska rozhodně vyrazit, bude se vám zde líbit! Kromě dobrodružství v zeleni vás však čeká i poznávání zdejší kultury, takže si na své přijde naprosto každý.

Špatnou volbou není ani návštěva Dánska  

Za návštěvu stojí zcela jistě také Dánsko, tedy království v jižní části Skandinávie. Dánsko je situováno na Jutském poloostrově, z části je potom tvořeno množstvím menších ostrůvků, z nichž téměř 500 má svá vlastní jména.

Dánsko nabídne obdiv a uznání /

Dánsko nabídne obdiv a uznání /

V Dánsku můžete zavítat do Kodaně, kde si nenechejte ujít historické památky, muzea a galerie. V městečku Billund se potom nachází zábavný park Legoland, zde si užijí jak děti, tak i dospělí. I tamější příroda má stejně, jako na jiných skandinávských místech, své jedinečné kouzlo.

Ať již dlouhodobější, tak i kratší pobyt ve Skandinávii vás může zásadním způsobem obohatit. Uvažujete-li, že byste se letos podívali na sever, je to jistě dobrá volba, budete spokojeni! Cestování a poznávání nových míst i v severní Evropě je velmi oblíbené a zažívá čím dál větší boom.

Sponzorované odkazy