Pokud zadáte do vyhledávače slovo „Laponsko“, možná budete lehce zmateni. Kdeže se to Laponsko vlastně nachází? Laponsko je označení oblasti za polárním kruhem na Skandinávském poloostrově, tudíž se rozkládá jak v Norsku, Švédku a Finsku, část zasahuje i na poloostrov Kolu, patřící Rusku. Ale poněvadž by bylo nemožné popsat celé toto území, zaměříme se na stejnojmenného „bratříčka“ velkého Laponska, finskou provincii – Laponsko. Centrem je město Rovaniemi, které samo o sobě je velkou zajímavostí. Přestože v něm žije jen 60 000 obyvatel, svou rozlohou se zapsalo mezi největší města na světě i v Evropě. Dalším zajímavým prvkem je půdorys města, které bylo po vybombardování během druhé světové války vystavěno do podoby sobí hlavy s parožím.

Úsvit nad městečkem Inarinjärvi, Jaro Larnos

Úsvit nad městečkem Inarinjärvi, Jaro Larnos

Zasněžená krajina a sobi

Nejvhodnější dobou k návštěvě Laponska se jeví začátek jara, čili březen až duben. Právě tehdy se teploty začínají dostávat do příjemnějších hodnot (i tak se mohou pohybovat až kolem -10 °C) a sníh se stále drží v úctyhodné tloušťce. Navíc je tento čas nejideálnějším k pozorování polární záře, která je se všemi severskými oblastmi neodmyslitelně spjatá.

Sněhová pokrývka se drží většinu roku, Markus Trienke

Sněhová pokrývka se drží většinu roku, Markus Trienke

Mezi nejoblíbenější aktivity patří bezesporu jízda sáněmi taženými buďto psím, nebo sobím spřežením. Pokud preferujete spíše rychlejší jízdu, smečka huskyů bude tou správnou volbou, milovníci rozvážné jízdy, během které se můžou kochat krajinou, spíše zvolí sobí pohon.  Krajina Laponska je rovněž hojně využívána k aktivnímu pohybu, mnoho cestovních kanceláří nabízí pobyty zaměřené na běžkování v zasněžené krajině.

Psí spřežení patří mezi oblíbené způsoby dopravy, Markus Trienke

Psí spřežení patří mezi oblíbené způsoby dopravy,  Markus Trienke

Za Santou Clausem

Zůstaňme ještě chvíli v Rovaniemi, hlavním městě Laponska, kde zcela určitě nepřehlédnete vesničku Santa Clause, trochu kýčovité a komerční místo uprostřed čisté přírody.  Tento malý zábavní park ocení zvláště děti, které mohou poslat své vánoční přáníčka opatřené razítkem Santy, či mají možnost prohodit pár slov se samotným Santou Clausem.

Mezi další atrakce Laponska patří vyjížďky ledoborcem spojené s možností koupele mezi krami (ve speciálním obleku), či noc v hotelu, kde je většina vybavení z ledu. Další možností, jak v Laponsku strávit čas, je návštěva Ranua Zoo, nejsevernější zoo na světě chovající spoustu divokých zvířat, převážně arktických druhů.