Sponzorované odkazy

Vánoce se nezastavitelně blíží a mnohým z nás se z té představy dělá lehce nevolno. Dárky, stres a počasí, které asi ani letos nebude jako z knížek pana Lady. Co takhle se toho všeho vzdát a odjet někam, kde se slaví Vánoce v plavkách a s koktejlem v ruce? A nemusíte při tom mít jakékoliv výčitky, neboť kde jinde strávit Vánoce, než na Vánočním ostrově? Tento malinký ostrůvek uprostřed Indického oceánu obývá necelých 2000 lidí, z toho je většina obyvatelstva soustředěna do měst, tudíž se nemusíte obávat přeplněných pláží a absence soukromí. Administrativně spadá pod Austrálii, přesto je obyvatelstvo převážně malajsko-čínského původu a převládajícím náboženstvím budhismus. Hlavním městem je Flying Fish Cove, a ačkoliv se na mnoha mapách můžete setkat s názvem The Settlement, jedná se o jedno a totéž město.

David Stanley

David Stanley

Přírodní dědictví

Ostrov byl údajně objeven na Boží hod roku 1643, avšak k osídlení Evropany došlo až o pár století později. Je možné, že právě toto dlouhé ponechání vlastnímu osudu bylo klíčovým faktorem pro přežití velké většiny endemitických rostlin a živočichů, které jsou symbolem Vánočního ostrova – terej červenonohý, holub Whartonův či řada orchidejí. Zajímavým živočichem byla krysa buldočí a její příbuzná krysa Maclearova, které dorůstaly téměř 50 cm (s ocasem), a jejich vyhynutí způsobila epidemie, která se rozšířila od zavlečených krys obecných. I tak zůstává ostrov velkým lákadlem pro botaniky a zoology z celého světa, zvlášť oblíbený je ostrov mezi milovníky krabů. Turistické nadšence nadchne velké množství vodopádů a jeskyní, kterých je na území Vánočního ostrova okolo 42.

David Stanley

David Stanley

Vánoce na písku

Vánoční ostrov disponuje až 80 km krásných pláží, avšak ne všechny jsou snadno dostupné, k mnohým se musíte doslova prosekat pralesem. Nicméně pak jsou tady místa, nad kterými se tají dech. Zadejte si schválně do vyhledávače Dolly Beach, Lily Beach, Greta Beach nebo Kiribati. Můžete se potápět, surfovat nebo si vypůjčit jachtu a obeplout ostrov.

Přístup k pláži Lily, David Stanley

Přístup k pláži Lily, David Stanley

PS: Až budete hledat Vánoční ostrov, neděste se, že vám vyhledávač nalezne dvě místa. Vánoční ostrov je totiž druhý název pro největší korálový ostrov na Zemi – Kiritimati.

Sponzorované odkazy