Sponzorované odkazy

Rubrika: Portugalsko

Barevná perla Atlantiku zvaná Madeira

Portugalský ostrov Madeira, nazývaný taktéž Perla Atlantiku, patří zejména v jarních měsících mezi nejpopulárnější evropské destinace. Přízvisko „evropské“ vám možná po pohledu na mapu přijde zvláštní, jelikož vzdálenost Madeiry od Evropy je větší, než vzdálenost Madeira-Afrika, nicméně již od doby zámořských objevů a koloniální nadvlády, je Madeira střídavě pod Španělskou a Portugalskou správou. V souvislosti s dnešním článkem zmiňujeme ostrov Madeira, který je součástí stejnojmenné ho souostroví Madeira, čítající celkem 4 hlavní ostrovy — Madeira, Porto Santo, Ilhas Desertes a Ilhas Selvagens; všechny ostrovy jsou tektonického průvodu, a díky podmořskému Golfskému proudu, který ovlivňuje teplotu nejen okolního moře, si Madeira zachovává příjemné teploty během celého roku.

Artur Malinowski

Artur Malinowski

Svátky květin a barev

Madeira, jak již bylo zmíněno, je častým cílem turistů již v jarních měsících, kdy celý ostrov rozkvétá stovkami barev. Příroda na Madeiře je sama o sobě velmi zajímavou kapitolou, kvůli níž na ostrov zamíří každoročně tisíce turistů ročně. Milovníci květin jistě zamíří do hlavního města Funchalu, který je pověstný svou botanickou zahradou, kde naleznete květiny všemožných barev a druhů, zvláště orchideje. Madeira je místem, kde téměř v každém ročním období můžete být svědkem některé z mnoha slavností a oslav, které jsou pro tento ostrov tak typické. V květnu oslavy citrónů, cibule a květin, v červnu třešní a hudby, a na podzim oslavy vína, úrody a rolníků.

David Stanley

David Stanley

Madeira není ideální místem pro ty, kteří milují válení se u moře, horké dny a dlouhé hodiny strávené na slunci. Počasí je sice teplé, ale často oblačné díky mrakům sestupujícím z hor, doprovázené poměrně vysokou vlhkostí vzduchu.

Azorské ostrovy

azory1

Krajina skutečně připomíná Nový Zéland

Středomoří ani Černé moře nejsou nic pro vás? Zkuste netradiční exotiku, která není přehnaně daleko – Azory. Azorské souostroví tvoří 9 ostrovů, které patří k Portugalsku. Nacházejí se v Atlantském oceánu asi 1 500 km od Lisabonu. Ostrovy jsou sopečného původu a největší je ostrov São Miguel s rozlohou 759 km2. Mezi ostrovy se dostanete trajektem nebo letadlem.

Nový Zéland v Evropě

Přestože tu prakticky neustále fouká vítr od oceánu, je zde klima opravdu příjemné a teploty se celoročně pohybují mezi 14 – 25 °C. Díky častým dešťům jsou ostrovy krásně zelené a připomínají Nový Zéland. Na mnoha místech vyvěrají bohaté minerální prameny. Pláže jsou zde písčité nebo kamenité a moře nádherně modré a čisté. Na své si přijdou také milovníci vodních sportů a pozorovatelé velryb a delfínů. Potápěči zde zase mohou obdivovat několik vraků potopených lodí. Na výlet můžete vyrazit třeba k Ohnivému jezeru, do přírodního parku na ostrově São Miguel nebo vyšplhat na nejvyšší horu Portugalska – horu Pico. Obyvatelstvo je velice přátelské a zachovává staré tradice, jak křesťanské, tak i lidové. Pokud si chcete pochutnat na azorské kuchyni, vyzkoušejte tradiční pokrm cozido. Jedná se o maso, rýži, brambory a zeleninu, které se vloží do hrnce a společně se vaří v zemi. Díky vulkanické činnosti je na mnoha místech půda opravdu horká.

azory2

Pláže jsou čisté a moře azurově modré

Zkuste tedy netradiční dovolenou na Azorách. Není to přímo místo pro plážové povaleče, ale aktivní lidé a milovníci přírody si určitě přijdou na své.

Portugalsko – pláž Porto Santo

portugalsko1

Porto Santo – nejdelší portugalská pláž

Ačkoli Portugalsko nepatří mezi nejčastěji navštěvované dovolenkové destinace, místní pláže určitě stojí za zmínku. Na rozdíl od chorvatských nebo italských pláží tady nebudete muset řešit problémy s umístěním deky. Portugalské pláže nejsou tolik přeplněné jako více navštěvované evropské pláže. Užít si zde můžete romantické procházky s pohledem na útesy a skalní útvary vystupující z moře.

Nejdelší portugalská pláž

Porto Santo je nejdelší portugalská pláž. Kontrast se zelení, kterou uvidíte na sousedním ostrově Madeira, vás jistě ohromí. S délkou zhruba devíti kilometrů zde každý najde to, co hledá. Milenci uvítají množství klidných míst, kde nebudou ničím a nikým rušeni. Vyznavači adrenalinových sportů nebo rodiny s dětmi jistě ocení místa, kde mohou využít velkou spoustu vodních atrakcí. Na své si přijdou milovníci potápění i ti, kteří raději sportují na hladině. Vyzkoušet si tady můžete třeba surfing, kiting nebo paddleboarding. Písek této pláže obsahuje velkou spoustu minerálních látek a proto je léčivý. Rekonvalescenci zde mohou trávit lidé, kteří prodělali zlomeniny kostí a vhodný je také pro lidi s revmatismem.

portugalsko2

Pohled na skály vystupující z moře

Kombinace mořského vzduchu a slunce je balzám pro vaši duši i tělo. Pláže v Portugalsku se právem řadí ke špičkám mezi evropskými plážemi.

Majestátní palácový komplex Mafra

Městečko Mafra nachází se zhruba 35 kilometrů od hlavního město Portugalska – Lisabonu a ukrývá jeden z největších palácových komplexů mezi kláštery. Tento klášter zároveň představuje nejznámější a nejvýraznější památku tohoto portugalského městečka.

Klášter ve městě Mafra byl postaven za dob krále Jana V. Historie jeho vzniku je zajímavá a velmi pozitivní, neboť za sebou ukrývá příběh krále Jana V. Ten se zavázal, že dostane-li potomka, dá postavit klášter. Stalo se tak dvakráte – jednou nechal postavit klášter Batalha a podruhé klášter v Mafře.

Největší a lehce výstřední

Ač je klášter Mafra na první pohled monumentální a architektonicky běžný, jde o výstřední stavbu, jejíž realizace trvala mnoho let a zaměstnala na 50 tisíc lidí. Stejně tak náklady na jeho výstavbu byly závratné a daly dokonce vzniknout portugalskému pořekadlu, které praví, že král dal proměnit diamanty z Brazílie v kámen Mafry.

3Klášter z 18. století je největší církevní stavbou v Portugalsku. Rozsáhlý palácový komplex ukrývá královský palác, knihovnu a baziliku. A jak jste již z portugalského pořekadla pochopili, stavba byla financována brazilským zlatem a diamanty.

Kouzlo zvonů a vůně knih

Pro ty z vás, kteří milují libozvuké zvonění zvonů, je klášter Mafra ideální, neboť ukrývá neskutečné množství 114 zvonů. Stejně tak klášter zaujme vášnivé čtenáře, a to hlavně svojí 88 metrů dlouhou knihovnou, která ukrývá 30 tisíc svazků.

Klášter Mafra je zajímavým místem a tipem na výlet.

Mafra

Porto – místo, kde vzniklo portské

Na pobřeží Atlantského oceánu leží druhé největší město Portugalska – město Porto, které dalo jméno celé zemi, ale také báječnému a chutnému Portskému vínu, které se stalo hlavním vývozním artiklem Portugalska.

Všimli jste si někdy, že Portugalsko a Portské víno mají stejný slovní základ? Tato dvě pojmenování však nejsou odvozeny jedno od druhého, ale ještě od třetího jména, od jména druhého největšího města Portugalska, města Porto.

Porto – město obchodu

Porto se již dlouhá léta, až staletí zabývá hlavně obchodem a vývozem. V jednu dobu dávné historie existovalo Porto ve spojení dalšího města Cale a Maurové jej nazývali Portucale. Dodnes je Porto významným hospodářským centrem, pro které je významné hlavně již několikrát zmíněné Portské víno, ale také textilní, potravinářský a chemický průmysl.

2Město s bohatou historií

Porto není jen městem chutného vína, ale také bohaté historie. Nejstarší památky pochází z dob římského impéria. K největšímu rozkvětu města pak došlo za krále Jindřicha Mořeplavce, za jehož vlády došlo k obchodnímu rozkvětu města Porto.

Historické jádro Ribeira

Historické jádro město Porto je dokonce památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Čtvrť jakoby vypadla z romantických básní a písní, protkána je úzkými a klikatými cestičkami se stinnými podloubími.

1Katedrála, dominanta města

Dominantou města je katedrála založená ve 12. století, která ční vysoko nad městem a svou modrostí věků dohlíží na chod dnes již moderního města.

Město je protkáno mnohými malými náměstíčky se starými kostelíky a ještě staršími městskými domy.

Není nic krásnějšího než si vybrat malou vinárničku v jedné ze zapadlých uliček a vychutnat si báječnou chuť Portského.

Ostrov květin Madeira – tipy na výlet

madeiraZavítejme ještě do třetice na ostrov Madeira a dnes se podíváme, co nám může nabídnout, jaké krásy můžeme objevovat a kam se můžeme vydat.

Tipy na výlet

Skrze hornatost Madeiry bude cestování trošku náročnější, ale určitě bude stát za to. K vidění je tady toho požehnaně. Navštívit můžete malebná městečka, přírodu plnou scenérií, kosmopolitní hlavní město a mnoho památek a dalších krás.

  • Rybářská vesnice Camara de Lobos, kterou namaloval Winston Churchill
  • Jeden z nejvyšších útesů na ostrově se jménem Cabo Girao
  • Kráter a nad ním se tyčící vrchol Eira do Serrado
  • Vesnice Monte, která vás přivítá známými zahradami a kostelíkem, kde je pohřben císař Karel V.
  • Okolní ostrůvky obklopující blízký ostrov Porto Santo, kde žil i Kryštof Kolumbus a kde najdete 9 kilometrů dlouhou Zlatou pláž

Bonus na závěr

Madeira je plná zázraků, které vyléčí nejedno nemocné tělo a zajisté i duši. Léčivé účinky má jemný písek i pramenitá voda.

Ostrov květin Madeira – zábava pro všechny

Těšit se můžete na bohatý podmořský svět

Těšit se můžete na bohatý podmořský svět

Vydejte se za perlou Atlantiku, není řeč o ničem jiném, než o ostrově  Madeira a dnes se podíváme, co nás zde vlastně čeká. Aneb neunudíme se k smrti a budeme zde mít co dělat?

Procházky kolem Levadas

Levadas jsou zavlažovací kanály, kolem kterých se dají podnikat zajímavé, krátké i dlouhé, náročné i nenáročné procházky. Na cestách kolem Levadas můžete objevovat veškeré krásy Madeiry, neboť kanály křížem krážem lemují celý ostrov.

Potápění v průzračných vodách

Madeira bývá spojována s potápěním. U Garajau, jedno města na Madeiře, se totiž nachází první podmořská rezervace v Evropě. Díky ní se můžete potápět a obdivovat tak krásy pestrých barev malých, středních i větších rybiček, prozkoumat vraky potopených lidí a vydat se jimi cestou za hledáním pokladu.

Ostrov je na potápění zaměřen, a tak vám nabídne několik potápěčských škol.

Víno, ženy, zpěv…

Madeira je proslulá také vynikajícím vínem a také specialitou Espetades (kousky masa na rožni).

A samozřejmě nesmí chybět přehršel sportů a slunění na plážích…

Madeira – ostrov květin či perla Atlantiku

madeiraOstrov květin a perla Atlantiku v jednom? O čem je řeč? O jednom krásném ostrově, který se ukrývá v Atlantickém oceánu a těší oko všech, kteří se sem vydají. Zkrátka řečeno by se dalo říci, že jde o „poetické názvy pro ještě poetičtější ostrov“.

Portugalské ostrov schovaný v Atlantském oceánu je vzdáleno 580 kilometrů od pobřeží Maroka a téměř tisíc kilometrů od Lisabonu. Ostrov byl objeven roku 1420 dvěma mořeplavci a později se stal zastávkou či odpočinkovým místem na cestách do daleké Asie.

Ostrov květin

Na ostrově sopečného původu se díky vulkanické půdě velmi daří exotickým rostlinám. Vulkanická půda v kombinaci s teplým podnebím tvoří ideální prostředí pro rozmatlou škálu 700 exotických květin, které jinde na světě uvidíte jen v botanických zahradách.

Vidět zde můžete kapradiny, jalovce vavříny, orchideje, lilie, magnolie či azalky.

Podnebí vhodné pro dovolenou

Zmíněné podnebí společně s působením Golfského proudu dělá z Madeiry populární a turisticky milovanou destinaci. Nespornou výhodou je, že na Madeiru se můžete vydat v jakémkoli ročním období a vždy si dovolenou báječně užijete.

V zimě dosahuje teplota 20 stupňů a v létě průměrně 24 stupňů.

Příroda rozmanitých scenérií

Nejen rostlinstvo je velmi rozmanité, ale také příroda samotná. Milovníci turistiky to zde budou dozajista milovat. Vnitrozemí totiž ukrývá hory s krásnými scenériemi a pobřeží poskytují příjemné pláže s průzračnou hřejivou vodou.

Sponzorované odkazy