Rubrika: Evropa
V dnešním článku zakončíme náš minivýlet po jižním pobřeží Švédska. Zamíříme do města spjatého s jedním z nejvýznamnějších švédských spisovatelů, navštívíme jeden poloostrov a cestu ukončíme prohlídkou univerzitního města Kristianstadu.
Začněme nejprve přírodní atrakcí. Poloostrov Falsterbo, ležící jižním cípu země vám nabídne jak jednu přírodní rezervaci, její jméno je Måkläppen, tak stejnojmenné město Falsterbo, které je oblíbeným cílem turistů i místních obyvatel, zvláště v letním období. Poloostrov je omýván Baltským mořem a zálivem Øresund, přesto se zde na písečných plážích najde spousta odvážlivců, kteří do vln vstoupí. Mimochodem, průměrná teplota vody se během letních měsíců pohybuje okolo 17 °C. Måkläppen bude pro vaši návštěvu větším oříškem, v průběhu téměř celého roku je zde zakázán vstup z důvodu hnízdění ptáků, jak je tomu i v jiných částech Švédska. I tak nevěšte hlavu, do okolní přírody se dostanete tak, či tak, a výhled, který se vám naskytne po dosažení cípu poloostrova je jedinečný.
Cestou po pobřeží se dostáváme do města Trelleborg. Nejedná se nicméně o žádné malé městečko, podle posledního sčítání lidu žije v Trelleborgu téměř 45 000 obyvatel. Trelleborg je jedním z nejvýznamnějších skandinávských přístavů, stejně tak se jedná o krásné město, které na vás dýchne svou vlastní historií — navštivte například rekonstrukci vikingské vesnice Trelleborgen či část města zvanou Smygehuk, nejjižnější místo celého Švédska. Právě zde můžete najít sochu ženy, užívající si mořský vánek a sluneční paprsky v obličeji; dle místních stála malíři jako model babička herečky Umy Thurman.
O více než 50 kilometrů dál leží město Ystad, významná to zastávka naší cesty. Právě Ystad je stěžejním místem pro knihy Henninga Mankella, který se nechal inspirovat ponurou atmosférou švédských večerů a stvořit postavu detektiva Kurta Wallendera, jenž toto přístavní město proslavil po celém světě. Při návštěvě Ystadu byste rozhodně neměli minout tyto body — Änglahuset, který připomíná historii města; Sankta Maria Kyrka, nejvýznamnější luteránský kostel ve městě, či třeba vyhlášenou čajovnu a restauraci Maltes Mackor.
Míříme do cíle, a proto je třeba se zastavit ještě na dvou zajímavých zastávkách. Tou první je Ales Stenar, švédské Stonehenge, a Löderups Strandbad, místo s nádhernými plážemi a divokou přírodou. Kristianstad je naší poslední destinací, univerzitní město, které za posledních 15 let prodělalo obrovskou změnu ve vyspělé město oblíbené mezi turisty.
Minulý týden jsme zdůraznili nejdůležitější fakta ohledně přepravy a ubytování v jižní části Švédska zvané Skåne. Postupně se budeme prokousávat pobřežím, s tím, že vytyčíme ty nejdůležitější milníky, které byste při své cestě neměli minout. Začneme městem Malmö, třetím největším městem ve Švédsku, které je pro mnoho návštěvníků počátečním bodem jejich putování. Právě zde, jak si jistě pamatujete z předešlého článku, vede most přes úžinu Öresund mezi Dánskem a Švédskem. Hned na úvod je třeba zmínit, že Malmö má ráz spíše industriální, tudíž na romantické uličky a zákoutí narazíte spíše sporadicky. Rovněž stojí za zmínku fakt, že Malmö až do 17. století spadalo mezi nejnavštěvovanější dánská, nikoli švédská města — změnu způsobila mírová smlouva z roku 1658 zvaná Roskildský mír.
Malmöhus Slott ve švédštině, pevnost Malmöhus v češtině — renesanční stavba ležící v západní části města. Navštivte jej pro připomenutí historie, pak se však rozhodně zaměřte na moderní architekturu, kterou reprezentuje například Turning Torso, budova postavená v roce 2005 a inspirovaná otáčejícím se ženským tělem. Zajímavostí je, že u otáčení nezůstal jen samotný název, budova se rovněž otáčí kolem vlastní osy, respektive jednotlivá patra; bohužel, veřejnosti je přístup do budovy znemožněn, většina plochy je využita jako luxusní byty, případně jako kancelářské prostory.
Na začátku srpna, ač už doba minulá, se koná v Malmöfestivalen, festival, během něhož můžete ochutnat rozmanité chutě jak švédské, tak zahraniční kuchyně, seznámit se s kulturními zvyky, či zajít na koncert jedné z mnoha kapel. Festival má tradici již od roku 1985, a každoročně jej navštíví během festivalového týdne okolo 1,5 milionu návštěvníků.
Lund
O necelých dvacet kilometrů severněji leží město Lund, které je oproti Malmö v mnohem odlišné. Založeno bylo již okolo roku 990, a záhy se stalo velmi důležitým křesťanským centrem v severní Evropě. Ve světě je velmi známé pro svou univerzitu, která patří mezi nejvýznamnější ve Skandinávii. Dominantou města je katedrála Domkyrkan, její krypty a orloj; prohlídky v sezoně probíhají denně, a to s průvodcem a zdarma. Umělecky orientované duše zcela jistě zamíří ke Skissernas Museum, netradičního muzea, které se zaměřuje převážně na moderní současné umění, počínaje náčrty tužkou, konče monumentálními obrazy hrajícími všemi barvami. Stojí za návštěvu!
Ač se léto postupně přehouplo do své druhé poloviny, období teplého počasí a tropických teplot zdaleka nekončí. Jak tedy využít zbývajících hezkých dní bez toho, abyste se celé dny opékali na pražícím slunci, a přesto se mohli kochat přílivem a odlivem, krásnou přírodou a těšit se z další odškrtnuté položky ve vašem cestovatelském seznamu? Pojďme spolu navštívit jižní Švédsko, oblast zvanou Skåne, jeden z územních samosprávních celků Švédska, kde na vás čeká kombinace skandinávského a evropského ducha. Následujme tedy pobřeží Baltského moře a vyzvedněme ta nejdůležitější místa, která nelze během návštěvy opomenout.
Informací není nikdy dost
Na prvním místě samozřejmě vyvstává otázka, jak se do Skåne dostat. V dnešní době není třeba pochybovat o dopravní dostupnosti, spíše vás upozorním na pár maličkostí, které se vám mohou hodit. Co se týče samotného příjezdu, můžete zvolit jízdu autem, která je pro následné popojíždění po Švédsku nejspíše nejideálnější variantou. Autem se do Švédska dostanete přes Dánsko, respektive přejedete most přes úžinu Öresund, šestnanáct kilometrů impozantní most, který urychlil transport z obou zemí o několik hodin. Pozor, most je placený a částka za automobil se pohybuje okolo 57 eur. Druhá varianta je trajekt, přičemž trajektů do Švédska vyjíždí hned několik, a to jak z Polska, tak Německa, či výše zmíněného Dánska.
Pokud preferujete rychlejší způsob, nesmíme opomenout leteckou dopravu. Ve Švédsku je hned několik letišť — nejvytíženější je Stockholm Arlanda, které ročně odbaví několik milionů cestujících, a odkud můžete využít vnitrostátních letů, například do Malmö, vstupní brány do Skåne. V neposlední řadě bychom měli zmínit vlakovou dopravu, která může být zvlášť pro některé z vás velmi zajímavá. Do Malmö, respektive do Stockholmu a jiných měst, vede vlakové spojení z Berlína — Snälltåget. Cesta z Berlína do Malmö trvá řádově 12 hodin, přičemž vlaky vyjíždějí vždy večer, a druhý den ráno se probouzíte v jiné zemi — cestující si rezervují lůžka v lůžkových vagonech.Do Švédska vedou rovněž autobusové linky, u nich se však připravte na dlouhé hodiny strávené sezením v méně komfortních sedačkách.
Jakmile se do země dostanete, nabízí se další otázka, a to je ubytování. Vše se odvíjí od množství peněz, které máte na cestu vyhrazeno — všeobecně totiž platí, že Švédko je země poměrně drahá, a proto je třeba pečlivě zvážit každou investovanou korunu. Pro ty méně movité se nabízí varianta kempů, hostelů, sdílených pokojů či přespávání zcela zdarma ala politika couchsurfingu (pokud vás couchsurfing zajímá, přečtěte si pravidla, se kterými je třeba počítat). U kempů však musíte vlastnit speciální kempovací kartu, která vás vyjde cca na 150 SEK a platí po celé Skandinávii. Samozřejmě existuje také varianta stanování ve volné přírodě; zákon Allemansrätt hovoří o volném pohybu osob v přírodě, za podmínek, že přírodu neznečišťujete a nepoškozujete ji.
Ubytování i dopravu bychom probrali, příště se těšte na tipy kam a proč vyrazit právě do Skåne.
V minulém týdnu jsme věnovali největšímu městu Nizozemska, Amsterdamu, a dnes plynule navážeme tam, kde jsme skončili. Tentokrát se zaměříme na nejvýznamnější památky, oblíbená místa a neopomeneme zmínit ani stěžejní informace, pro nějž jste na naše stránky zavítali, a to seznámení s plážemi, které stojí za to v Amsterdamu navštívit. Mimochodem, pokud vám vrtá hlavou, zda používat název Amsterdam či Amsterodam, používejte oba, oba jsou správné, leč častěji se setkáte s Amsterdamem.
Z reklamních materiálů cestovních kanceláří si jistě pamatujete na vysoké, úzké, barevné domky, které lemují vodní kanály, na kterých se pomalu pohybují malé loďky. Jedná se o čtvrť The Jordaan, místo, které na vás dýchne tou pravou nizozemskou atmosférou — barevné domy, pouliční prodejci tulipánů, lahodných sýrů či v zimních období voňavého svařáku. Tato nejznámější městská část je velmi klidné místo, kde nikdo nikam nespěchá, zkuste to i vy, třeba s kornoutkem výborné zmrzliny či jiné pochoutky (navštivte zmrzlinářství Monte Pelmo, či o pár bloků dál vyhlášenou cukrárnu Upstairs Pancakes).
Jakmile se pokocháte architekturou starých časů, zamiřte srovnat um architektů současnosti — shlédnout film v EYE Film Institute, či zaparkovat kolo na parkovišti pro kola Bicycle Flat.
Až budou vaše oči unavené, rozhodně zamiřte do jednoho z mnoha městských parků, jejichž zeleň vám zcela jistě pomůže. Můžete vybírat z opravdu široké nabídky, ku příkladu odlehlejší Amsterdamse Bos, vhodný pro projížďky na kole či kánoi, nebo Vondelpark nedaleko Van Gogh Musea, při jehož návštěvě zapomenete, že jste uprostřed tepajícího města. Parky místní využívají nejen k procházkám, spatřit je tu můžete sportovat, hrát společenské hry, či jen tak v trávě posedávat a uždibovat oběd.
Přesuňme se však k jinému typu relaxace a navštivme místní pláže. Nejznámější a nejvyhledávanější pláží je Zandvoort aan Zee, místo, které navštěvují jak turisté, tak místní, zvláště oblíbené je u rodin s dětmi. Jakmile budete toto místo hledat na mapě, zjistíte, že neleží přímo v Amsterdamu, spíše na opačné straně pevninského výběžku. Pokud hledáte vyloženě městskou pláž, navštivte pláž Blijburg aan Zee s živou hudbou a kluby, StrandZuid na břehu jezera či Amsterdam Roest v lehce industriálním stylu.
Amsterdam. Hlavní a největší město Nizozemska, sídlo nejdůležitějších státních institucí. Pokud patříte mezi světa znalé, jistě jste poznali jeden z důležitých faktických omylů v předcházející větě. Amsterdam, sic se jedná o největší a nejvýznamnější město Nizozemského království, není domovem ani královské rodiny, ani zde nesídlí nizozemský parlament či jiné státní útvary. Naopak bankovnictví a kultuře se v Asmterdamu daří. Historie Amsterdamu je natolik spletitá a dlouhá, že jejím popisem bychom vyplýtvali příliš mnoho slov, řádků, a hlavně vašeho čtenářského času. Mnohem lepší variantou, která se historie této koloniální země týká, je návštěva Rijksmusea, muzea, jež vás provede celou nizozemskou historií stejně dobře, jako vám nabídne umělecká díla nejpřednějších světových malířů — přes Rembrandta, Vermeera po Gogha. Jestliže patříte mezi fanoušky umění právě posledního zmíněného autora, zcela jistě naplánujte svou cestu i do Van Gogh Museum, které vám nejen představí nejslavnější díla, ale i pomocí krátkých několikajazyčných vzkazů přiblíží život samotného umělce. A to nemluvě o jiných muzeích jako je Museum Het Rembrandthuis (jak již z názvu vyplývá, točí se kolem života Rembrandta), Het Scheepvaartmuseum (muzeum námořnictví) či světoznámé Anne Frank House, kde na vás dolehne tíživá situace židovských rodin za druhé světové války.
Benátky západu?
Jestliže se budete pohybovat po Amsterdamu, zjistíte, že kromě nejpopulárnějšího způsobu přepravy, jízdy na kole, využívají místní i trajekty, přepravní čluny či se projíždějí ve chvílích volna na loďkách. Město samo o sobě působí velmi uvolněně, nikdo se nikam nežene, je zde nespočet parků, zeleň kontrastuje s městskou zástavbou a díky velkému množství cyklistů není ani v centru města příliš znečistěný vzduch z výfukových plynů automobilů. Obyvatelstvo Amsterdamu je věru různorodé, na ulici potkáte jak rodilé Nizozemce, tak Belgičany, Němce, Skandinávce, obyvatele jižní Evropy, či Araby. Úředním jazykem je nejen nizozemština, jazyk znějící lehce „chrochtavě“, ale i fríština, která je velmi blízká angličtině.
Kam vyrazit v Amsterdamu, jaké památky nevynechat, a proč musíte mít na návštěvu coffeeshopu víc než 18 let, se dočtete příští týden. Zatím vaarwel!
Pro mnohé z nás je Slovinsko jen jednou z etap na cestě na dovolenou do Chorvatska. Proč vlastně? V čem se Slovinsko od Chorvatska tak liší, respektive proč jeho jižní soused sklízí většinovou popularitu?
Možná vás to překvapí, ale Slovinsko patří mezi nejvyspělejší evropské země, a svou životní úrovní se nemusí stydět konkurovat i tak silným protivníkům jako je Rakousko či Německo. Dalším významným faktem, který hraje Slovinsku do karet, je téměř minimální vliv bývalé Jugoslávie na společenské poměry, dobrá dopravní dostupnost a s ní spojena vysoká kvalita silničního systému (nezapomeňte, že slovinské dálnice jsou zpoplatněny a je třeba proto zakoupit dálniční známku), či ideální kombinace přírodního i kulturního dědictví, které má co nabídnout téměř každé skupině návštěvníků. Pojďme si však představit ty nejoblíbenější plážové destinace ve Slovinsku!
Růžové brýle nechce doma
Slovinsko je omýváno Jaderským mořem, přičemž délka samotného pobřeží se pohybuje okolo 50 kilometrů. Co se týče samotných pláží, tak je třeba počítat s horší přístupností, skalnatým pobřežím či turistickými poplatky za využívání pláže (pokud není pláž součástí hotelového komplexu). Výjimkou je nejsevernější letovisko Ankaran na poloostrově Milje, kde kromě vybetonovaných pláží pod korunami vzrostlých pinií, naleznete také přírodní písčitou pláž. Celá oblast je nejenže dobře pokryta množství restaurací a obchodů, rovněž zde dojdou uspokojení pěší turisté, kteří zcela jistě ocení procházky mezi vzrostlými stromy, či o něco náročnější výlet na horu Slavnik (1028 m n.m.). Pakliže zamíříme o něco jižněji, zcela jistě nelze z výčtu vynechat lokalitu okolo města Koper, starobylého přístavu, který má co nabídnout milovníkům historie a městského ruchu, tak obdivovatelům lodí — jedná se o důležitý přístav.
Portorož je nejspíše nejoblíbenějším přímořským střediskem v celém Slovinsku, což je nejen dáno nejdelší písečnou (leč umělou) pláží v zemi, ale také výborným zázemím pro jachtaře, krásnou architekturou, uličkami s obchůdky nebo parky plných růží.
Pokud vámi ještě stále cloumá touha po mořských, plných teplých slunečních paprsků, a zároveň nechcete opustit evropské vody, pak je pro vás dnešní článek to pravé ořechové. V něm zamíříme na břehy Malty, kde se drží příjemné teploty kolem 20° C až do poloviny listopadu. Malta, přestože se zdá být odlehlá, je v dnešní době velmi vyspělou zemí, které na atraktivnosti dodává její bohatá historie – v průběhu staletí se zde vystřídali Féničané, Římané, Francouzi a Britové, kterým Malta patřila až do roku 1964. Vliv britské nadvlády je zřejmý do dnešní doby, jedním z úředních jazyků je angličtina a Malta je jedním z členů Britského společenství národů (Commonwealth).
Kam za koupáním?
Malta je pověstná svým čistým mořem a dlouhými plážemi, mnoho z nich je skryto v drobných zátokách. Možností je i návštěva drobných ostrůvků, které náleží k Maltě, příkladem je Ramla Bay na ostrově Gozo, kde je písek zbarven místy do oranžova, místy do růžova. Na ostrově samotném nesmíme vynechat Mellieha Bay, nejnavštěvovanější pláž Malty, jejíž písečné břehy se táhnou do dálky přes kilometr, či Golden Bay, která taktéž patří mezi nejoblíbenější, zvlášť díky své dobré dopravní dostupnosti.
Historie? Ano!
V případě, že by vám počasí překazilo koupání, nezoufejte. Malta překypuje množstvím kulturním památek díky své bohaté historii. Ať už chcete vyrazit pod zem, do rušných měst nebo zatajovat dech před monumentálními chrámy. Podzemní systém chodeb a podlaží, který je starý více než 5 000 let najdete na předměstí hlavního města Valletty – Hypogeum. Objev tak ojedinělé památky způsobil v roce 1902 obrovský poprask. Zajímavostí je, že samotné město Valletta je ve své podstatě velkou památkou UNESCO. Masivní hradby, rozsáhlé zahrady, vrcholní baroko v katedrále sv. Jana, Národní archeologické muzeum.; to vše zdobí srdce Malty.
Nedaleko Valletty leží na jižním pobřeží dva chrámy, jejichž stáří se odhaduje okolo 5 000 let, čímž by byly starší než světoznámé egyptské pyramidy! Dodnes je však tento komplex chrámů Hagar Qim a Mnajdra opředený tajemstvím, neboť není známá civilizace, která za touto monolitickou stavbou stála.
Sicílie je oblíbeným místem mnoha cestovatelů, kteří chtějí svou dovolenou strávit poznáváním přírodních památek, ale zároveň nepohrdnou písečnou pláží s čistým mořem. Přestože je Sicílie autonomní oblastí Itálie, stále je úředním jazykem italština, která je však doplněná místní sicilštinou. O hlavním městě Palermu zcela jistě každý z vás už slyšel, a to nejen ve spojitosti s populární hrou Městečko Palermo. Ve skutečnosti je Palermo pátým největším italským městem a pokladnicí historických památek. Prolíná se zde arabská kultura s vlivem Normanů, islám s křesťanstvím. Nejvýznamnější památkou je kostel San Giovanni degli Eremiti, který se pyšní pěti orientálně zdobenými kopulemi, mešitou a křížovou chodbou. Pakliže chcete spatřit jeden z nejkrásnějších církevních interiérů, nenechte si ujít návštěvu Cappella Palatina, kaple, kterou najdete na náměstí Piazza Indipendenza, a to součástí vládní budovy Palazzo dei Normanni. Kaple je vyzdobena drahým dřevem, zlatem, mozaikami, mramorem a nábožnými symboly.
Vzhůru do oblak
Sicílie se nachází na seizmicky (vulkanicky) aktivním území, mnoho okolních ostrovů vzniklo vychladnutím a ztuhnutím vyvřelé lávy. Nejvyšší horou Itálie, a zároveň nejvyšší aktivní sopkou Evropy, je Etna, jejíž předchůdkyně se začala formovat již před 170 000 lety. Etna každoročně vychrlí značné množství sopečných plynů a tefry (sopečný popel), k poslední silnější erupci došlo v roce 2009. Sopka však přináší svému okolí užitek – půda je velmi úrodná a vhodná tak na pěstování vína a ovoce. Cestovní ruch přináší regionu dostatek pracovních příležitostí.
Co se týče pláží, máte hned na výběr ze tří velkých skupin. Dáte přednost té, kterou omývá Tyrhénské, Středozemní nebo Jónské moře? Pro romantiky se nabízí placená pláž v Riserva Naturale dello Zingaro, která je součástí přírodní rezervace a nabízí neposkvrněnou panenskou přírodu. Žádná lehátka, sprchy, či bar. „Civilizovanější“, a taky hojně navštěvovanou, je pláž ve městě Giardini naxos, která nabízí krásná panoramata a oblázkovou pláž. Písečné naleznete na jižním pobřeží, například u Eraclea Minoa.
Tradice
Každý rok se v Prizzi, malém městě jižně od Palerma, na Velikonoce koná svátek Ballo dei diavoli, překládaný jako Tanec s ďábly – lidé se přestrojují za děsivé čerty a jiné příšery, majíce tak připomínat děs mrtvých. Večery se tráví při svíčkách recitování Inferna z Božské komedie Danta Alighieriho, v domech nechybí sůl a česnek jako prevence proti zlým démonům.
Sponzorované odkazy