Sponzorované odkazy

V dnešním článku zakončíme náš minivýlet po jižním pobřeží Švédska. Zamíříme do města spjatého s jedním z nejvýznamnějších švédských spisovatelů, navštívíme jeden poloostrov a cestu ukončíme prohlídkou univerzitního města Kristianstadu.
Začněme nejprve přírodní atrakcí. Poloostrov Falsterbo, ležící jižním cípu země vám nabídne jak jednu přírodní rezervaci, její jméno je Måkläppen, tak stejnojmenné město Falsterbo, které je oblíbeným cílem turistů i místních obyvatel, zvláště v letním období. Poloostrov je omýván Baltským mořem a zálivem Øresund, přesto se zde na písečných plážích najde spousta odvážlivců, kteří do vln vstoupí. Mimochodem, průměrná teplota vody se během letních měsíců pohybuje okolo 17 °C. Måkläppen bude pro vaši návštěvu větším oříškem, v průběhu téměř celého roku je zde zakázán vstup z důvodu hnízdění ptáků, jak je tomu i v jiných částech Švédska. I tak nevěšte hlavu, do okolní přírody se dostanete tak, či tak, a výhled, který se vám naskytne po dosažení cípu poloostrova je jedinečný.

Mary Bum

Kate Bum

Cestou po pobřeží se dostáváme do města Trelleborg. Nejedná se nicméně o žádné malé městečko, podle posledního sčítání lidu žije v Trelleborgu téměř 45 000 obyvatel. Trelleborg je jedním z nejvýznamnějších skandinávských přístavů, stejně tak se jedná o krásné město, které na vás dýchne svou vlastní historií — navštivte například rekonstrukci vikingské vesnice Trelleborgen či část města zvanou Smygehuk, nejjižnější místo celého Švédska. Právě zde můžete najít sochu ženy, užívající si mořský vánek a sluneční paprsky v obličeji; dle místních stála malíři jako model babička herečky Umy Thurman.

Maria Eklind

Maria Eklind

O více než 50 kilometrů dál leží město Ystad, významná to zastávka naší cesty. Právě Ystad je stěžejním místem pro knihy Henninga Mankella, který se nechal inspirovat ponurou atmosférou švédských večerů a stvořit postavu detektiva Kurta Wallendera, jenž toto přístavní město proslavil po celém světě. Při návštěvě Ystadu byste rozhodně neměli minout tyto body — Änglahuset, který připomíná historii města; Sankta Maria Kyrka, nejvýznamnější luteránský kostel ve městě, či třeba vyhlášenou čajovnu a restauraci Maltes Mackor.

Maria Eklind

Maria Eklind

Míříme do cíle, a proto je třeba se zastavit ještě na dvou zajímavých zastávkách. Tou první je Ales Stenar, švédské Stonehenge, a Löderups Strandbad, místo s nádhernými plážemi a divokou přírodou. Kristianstad je naší poslední destinací, univerzitní město, které za posledních 15 let prodělalo obrovskou změnu ve vyspělé město oblíbené mezi turisty.

Jürgen Jung

Jürgen Jung

Sponzorované odkazy