Sponzorované odkazy

Štítek: Skåne

Konec švédského putování po pobřeží

V dnešním článku zakončíme náš minivýlet po jižním pobřeží Švédska. Zamíříme do města spjatého s jedním z nejvýznamnějších švédských spisovatelů, navštívíme jeden poloostrov a cestu ukončíme prohlídkou univerzitního města Kristianstadu.
Začněme nejprve přírodní atrakcí. Poloostrov Falsterbo, ležící jižním cípu země vám nabídne jak jednu přírodní rezervaci, její jméno je Måkläppen, tak stejnojmenné město Falsterbo, které je oblíbeným cílem turistů i místních obyvatel, zvláště v letním období. Poloostrov je omýván Baltským mořem a zálivem Øresund, přesto se zde na písečných plážích najde spousta odvážlivců, kteří do vln vstoupí. Mimochodem, průměrná teplota vody se během letních měsíců pohybuje okolo 17 °C. Måkläppen bude pro vaši návštěvu větším oříškem, v průběhu téměř celého roku je zde zakázán vstup z důvodu hnízdění ptáků, jak je tomu i v jiných částech Švédska. I tak nevěšte hlavu, do okolní přírody se dostanete tak, či tak, a výhled, který se vám naskytne po dosažení cípu poloostrova je jedinečný.

Mary Bum

Kate Bum

Cestou po pobřeží se dostáváme do města Trelleborg. Nejedná se nicméně o žádné malé městečko, podle posledního sčítání lidu žije v Trelleborgu téměř 45 000 obyvatel. Trelleborg je jedním z nejvýznamnějších skandinávských přístavů, stejně tak se jedná o krásné město, které na vás dýchne svou vlastní historií — navštivte například rekonstrukci vikingské vesnice Trelleborgen či část města zvanou Smygehuk, nejjižnější místo celého Švédska. Právě zde můžete najít sochu ženy, užívající si mořský vánek a sluneční paprsky v obličeji; dle místních stála malíři jako model babička herečky Umy Thurman.

Maria Eklind

Maria Eklind

O více než 50 kilometrů dál leží město Ystad, významná to zastávka naší cesty. Právě Ystad je stěžejním místem pro knihy Henninga Mankella, který se nechal inspirovat ponurou atmosférou švédských večerů a stvořit postavu detektiva Kurta Wallendera, jenž toto přístavní město proslavil po celém světě. Při návštěvě Ystadu byste rozhodně neměli minout tyto body — Änglahuset, který připomíná historii města; Sankta Maria Kyrka, nejvýznamnější luteránský kostel ve městě, či třeba vyhlášenou čajovnu a restauraci Maltes Mackor.

Maria Eklind

Maria Eklind

Míříme do cíle, a proto je třeba se zastavit ještě na dvou zajímavých zastávkách. Tou první je Ales Stenar, švédské Stonehenge, a Löderups Strandbad, místo s nádhernými plážemi a divokou přírodou. Kristianstad je naší poslední destinací, univerzitní město, které za posledních 15 let prodělalo obrovskou změnu ve vyspělé město oblíbené mezi turisty.

Jürgen Jung

Jürgen Jung

Skåne, jižní část skandinávského obra Švédska

Ač se léto postupně přehouplo do své druhé poloviny, období teplého počasí a tropických teplot zdaleka nekončí. Jak tedy využít zbývajících hezkých dní bez toho, abyste se celé dny opékali na pražícím slunci, a přesto se mohli kochat přílivem a odlivem, krásnou přírodou a těšit se z další odškrtnuté položky ve vašem cestovatelském seznamu? Pojďme spolu navštívit jižní Švédsko, oblast zvanou Skåne, jeden z územních samosprávních celků Švédska, kde na vás čeká kombinace skandinávského a evropského ducha. Následujme tedy pobřeží Baltského moře a vyzvedněme ta nejdůležitější místa, která nelze během návštěvy opomenout.

Daniel Julià Lundgren

Daniel Julià Lundgren

Informací není nikdy dost

Na prvním místě samozřejmě vyvstává otázka, jak se do Skåne dostat. V dnešní době není třeba pochybovat o dopravní dostupnosti, spíše vás upozorním na pár maličkostí, které se vám mohou hodit. Co se týče samotného příjezdu, můžete zvolit jízdu autem, která je pro následné popojíždění po Švédsku nejspíše nejideálnější variantou. Autem se do Švédska dostanete přes Dánsko, respektive přejedete most přes úžinu Öresund, šestnanáct kilometrů impozantní most, který urychlil transport z obou zemí o několik hodin. Pozor, most je placený a částka za automobil se pohybuje okolo 57 eur. Druhá varianta je trajekt, přičemž trajektů do Švédska vyjíždí hned několik, a to jak z Polska, tak Německa, či výše zmíněného Dánska.

News Oresund

News Oresund

Pokud preferujete rychlejší způsob, nesmíme opomenout leteckou dopravu. Ve Švédsku je hned několik letišť — nejvytíženější je Stockholm Arlanda, které ročně odbaví několik milionů cestujících, a odkud můžete využít vnitrostátních letů, například do Malmö, vstupní brány do Skåne. V neposlední řadě bychom měli zmínit vlakovou dopravu, která může být zvlášť pro některé z vás velmi zajímavá. Do Malmö, respektive do Stockholmu a jiných měst, vede vlakové spojení z Berlína — Snälltåget. Cesta z Berlína do Malmö trvá řádově 12 hodin, přičemž vlaky vyjíždějí vždy večer, a druhý den ráno se probouzíte v jiné zemi — cestující si rezervují lůžka v lůžkových vagonech.Do Švédska vedou rovněž autobusové linky, u nich se však připravte na dlouhé hodiny strávené sezením v méně komfortních sedačkách.

Jakmile se do země dostanete, nabízí se další otázka, a to je ubytování. Vše se odvíjí od množství peněz, které máte na cestu vyhrazeno — všeobecně totiž platí, že Švédko je země poměrně drahá, a proto je třeba pečlivě zvážit každou investovanou korunu. Pro ty méně movité se nabízí varianta kempů, hostelů, sdílených pokojů či přespávání zcela zdarma ala politika couchsurfingu (pokud vás couchsurfing zajímá, přečtěte si pravidla, se kterými je třeba počítat). U kempů však musíte vlastnit speciální kempovací kartu, která vás vyjde cca na 150 SEK a platí po celé Skandinávii. Samozřejmě existuje také varianta stanování ve volné přírodě; zákon Allemansrätt hovoří o volném pohybu osob v přírodě, za podmínek, že přírodu neznečišťujete a nepoškozujete ji.

Mats Hagwall

Mats Hagwall

Ubytování i dopravu bychom probrali, příště se těšte na tipy kam a proč vyrazit právě do Skåne.

Sponzorované odkazy