Sponzorované odkazy

Minulý týden jsme zdůraznili nejdůležitější fakta ohledně přepravy a ubytování v jižní části Švédska zvané Skåne. Postupně se budeme prokousávat pobřežím, s tím, že vytyčíme ty nejdůležitější milníky, které byste při své cestě neměli minout. Začneme městem Malmö, třetím největším městem ve Švédsku, které je pro mnoho návštěvníků počátečním bodem jejich putování. Právě zde, jak si jistě pamatujete z předešlého článku, vede most přes úžinu Öresund mezi Dánskem a Švédskem. Hned na úvod je třeba zmínit, že Malmö má ráz spíše industriální, tudíž na romantické uličky a zákoutí narazíte spíše sporadicky. Rovněž stojí za zmínku fakt, že Malmö až do 17. století spadalo mezi nejnavštěvovanější dánská, nikoli švédská města — změnu způsobila mírová smlouva z roku 1658 zvaná Roskildský mír.

Malmöhus Slott ve švédštině, pevnost Malmöhus v češtině — renesanční stavba ležící v západní části města. Navštivte jej pro připomenutí historie, pak se však rozhodně zaměřte na moderní architekturu, kterou reprezentuje například Turning Torso, budova postavená v roce 2005 a inspirovaná otáčejícím se ženským tělem. Zajímavostí je, že u otáčení nezůstal jen samotný název, budova se rovněž otáčí kolem vlastní osy, respektive jednotlivá patra; bohužel, veřejnosti je přístup do budovy znemožněn, většina plochy je využita jako luxusní byty, případně jako kancelářské prostory.

Maria Eklind

Maria Eklind

Björn Söderqvist

Björn Söderqvist

Na začátku srpna, ač už doba minulá, se koná v Malmöfestivalen, festival, během něhož můžete ochutnat rozmanité chutě jak švédské, tak zahraniční kuchyně, seznámit se s kulturními zvyky, či zajít na koncert jedné z mnoha kapel. Festival má tradici již od roku 1985, a každoročně jej navštíví během festivalového týdne okolo 1,5 milionu návštěvníků.

Lund

O necelých dvacet kilometrů severněji leží město Lund, které je oproti Malmö v mnohem odlišné. Založeno bylo již okolo roku 990, a záhy se stalo velmi důležitým křesťanským centrem v severní Evropě. Ve světě je velmi známé pro svou univerzitu, která patří mezi nejvýznamnější ve Skandinávii. Dominantou města je katedrála Domkyrkan, její krypty a orloj; prohlídky v sezoně probíhají denně, a to s průvodcem a zdarma. Umělecky orientované duše zcela jistě zamíří ke Skissernas Museum, netradičního muzea, které se zaměřuje převážně na moderní současné umění, počínaje náčrty tužkou, konče monumentálními obrazy hrajícími všemi barvami. Stojí za návštěvu!

Ulf Karlsson

Ulf Karlsson

Sponzorované odkazy