Pokud vámi ještě stále cloumá touha po mořských, plných teplých slunečních paprsků, a zároveň nechcete opustit evropské vody, pak je pro vás dnešní článek to pravé ořechové. V něm zamíříme na břehy Malty, kde se drží příjemné teploty kolem 20° C až do poloviny listopadu. Malta, přestože se zdá být odlehlá, je v dnešní době velmi vyspělou zemí, které na atraktivnosti dodává její bohatá historie – v průběhu staletí se zde vystřídali Féničané, Římané, Francouzi a Britové, kterým Malta patřila až do roku 1964. Vliv britské nadvlády je zřejmý do dnešní doby, jedním z úředních jazyků je angličtina a Malta je jedním z členů Britského společenství národů (Commonwealth).

V překladu "Azurové okno" je zajímavý geologický útvar při pobřeží, Berit Watkin

V překladu „Azurové okno“ je zajímavý geologický útvar při pobřeží, Berit Watkin

Kam za koupáním?

Malta je pověstná svým čistým mořem a dlouhými plážemi, mnoho z nich je skryto v drobných zátokách. Možností je i návštěva drobných ostrůvků, které náleží k Maltě, příkladem je Ramla Bay na ostrově Gozo, kde je písek zbarven místy do oranžova, místy do růžova. Na ostrově samotném nesmíme vynechat Mellieha Bay, nejnavštěvovanější pláž Malty, jejíž písečné břehy se táhnou do dálky přes kilometr, či Golden Bay, která taktéž patří mezi nejoblíbenější, zvlášť díky své dobré dopravní dostupnosti.

Zátoky jsou malebné po celé Maltě, Robert Pittman

Zátoky jsou malebné po celé Maltě, Robert Pittman

Historie? Ano!

V případě, že by vám počasí překazilo koupání, nezoufejte. Malta překypuje množstvím kulturním památek díky své bohaté historii. Ať už chcete vyrazit pod zem, do rušných měst nebo zatajovat dech před monumentálními chrámy. Podzemní systém chodeb a podlaží, který je starý více než 5 000 let najdete na předměstí hlavního města VallettyHypogeum. Objev tak ojedinělé památky způsobil v roce 1902 obrovský poprask. Zajímavostí je, že samotné město Valletta je ve své podstatě velkou památkou UNESCO. Masivní hradby, rozsáhlé zahrady, vrcholní baroko v katedrále sv. Jana, Národní archeologické muzeum.; to vše zdobí srdce Malty.

Hlavní město Valletta,  Berit Watkin

Hlavní město Valletta, Berit Watkin

Nedaleko Valletty leží na jižním pobřeží dva chrámy, jejichž stáří se odhaduje okolo 5 000 let, čímž by byly starší než světoznámé egyptské pyramidy! Dodnes je však tento komplex chrámů Hagar Qim a Mnajdra opředený tajemstvím, neboť není známá civilizace, která za touto monolitickou stavbou stála.

Chrámy jsou chráněny před počasím střechou,  Jennifer Morrow

Chrámy jsou chráněny před počasím střechou, Jennifer Morrow