Rubrika: Exotika
V dnešním článku se zaměříme na ryze exotickou oblast, která se nachází v jihovýchodní Asii a patří mezi nejlidnatější na světě. Rozprostírá se na téměř 7 000 ostrůvcích, a mnoho z nich patří mezi nejprestižnější a nejoblíbenější turistické destinace. Pokud již teď tipujete Filipíny, máte pravdu. Popisovat Filipíny jako celek je zhola nemožné, každý ostrůvek je něčím specifický, a proto jsem jako dnešní téma vybrala malý ostrůvek, kterému se přezdívá perla Filipín. Ostrov Boracay naleznete 300 kilometrů od hlavního města Manily, přičemž se na něj dostanete jak letecky, tak lodí.
Nejkrásnější pláž světa?
Hlavním lákadlem úzkého šestikilometrového ostrova je bezesporu nejznámější pláž White Beach, která se táhne téměř po celé délce ostrova, a společně s ostatními plážemi dotváří idylický vzhled ostrova — bílé písečné pláže ohraničující tmavě zelený prales v srdci ostrova. Samotná pláž je rozdělena do tří částí, z nichž každá je specifická určitou atmosférou a také odlišnou cenovou hladinou. První část, nejluxusnější a také nejdražší, je Station 1, kde si sice sáhnete hlouběji do kapsy, jelikož ceny příslušných hotelů patří mezi vyšší (odhadem zaplatíte od dvou do šesti tisíc za noc v závislosti na službách), nicméně odměnou vám bude nejen nejširší úsek samotné White Beach, ale také nejjemnější písek, perfektní plážové služby a klid.
Středová část, Station 2, je vysloveným centrem — hledáte-li restauraci, obchod, bar či povyražení, neexistuje lepší volba. Připravte se však, že ceny budou o něco vyšroubovanější, a pokud toužíte po klidném místě, zde jej rozhodně nenaleznete — divoké večírky na plážích trvají dlouho do noci. Třetí, nejjižnější částí, Station 3 nepohrdnou šetřílci, neboť zde naleznou bungalovy s příjemnými cenami i levnější hotely. Rovněž se jedná o klidnou oblast, často se o ní hovoří jako o nejméně vyspělé, avšak nepředstavujte si bůhvíjakou bídu a zaostalost, o tom to opravdu není.
Ačkoliv je White Beach hlavním lákadlem, ostrov Boracay má mnoha dalších míst, která stojí za to navštívit. Pokud chceme zůstat na pláži, nabízí se pro milovníky surfování i romantických procházek pláž Bulabog na východní straně ostrova. Klidným místem je Puka Beach, která splňuje obraz tropických dovolených tak, jak je známe z propagačních materiálů cestovních kanceláří — bílý písek, azurové moře a hlavně prázdná, nebo téměř prázdná pláž. Pokud tedy neholdujete kontaktu s jinými lidmi, nevadí vám, že si nebudete moci vybrat z desítek restaurací, rozhodně zamiřte zde. Pláž Puka je rovněž zajímavá tím, že zde moře vyplavuje drobné mušličky, které místní sbírají a následně z nich vyrábějí náhrdelníky, které si turisté odvážejí jako suvenýry domů.
Hledáte místo na míle vzdálené civilizaci, příliš nepoznamenané lidskou činností, avšak nabízející luxusní vybavení a pláže, na nichž vás bude rušit jen šplouchání vln? Pakliže ano, pokračujte ve čtení! Dnes navštívíme ostrov Koh Rong, druhý největší ostrov Kambodži, který můžeme s čistým svědomím označit jako jedno z nejkrásnějších míst jihovýchodní Asie. V současné době však ostrovu hrozí nebezpečí v podobě rozsáhlé přestavby, jejíž cílem by měla být destinace schopná konkurovat těm nejatraktivnějším na celém světě — je tudíž třeba zavčasu rezervovat své letenky, pokud si chcete vychutnat krásy ostrova bez rušení nákladních aut.
Koh Rong je místem, které má co říct převážně milovníkům slunění v soukromí. Proto taky očekávejte jen pár jednoduchých, ale čistých bungalovů v okolí přístavu, stejně jako omezený počet restaurací. Co se týče dopravy, je třeba zatnout zuby a připravit se na poměrně časově náročnou cestu, která v případě levnějších trajektů dokáže být i docela nepohodlná. Vesměs se dá říci, že při levnější variantě trvá cesta okolo dvou a více hodin, pokud však uvolníte ze svých financí větší částku, dá se cesta stihnout během jedné hodiny. Na ostrově samotném nenajdete žádnou silnici, tudíž jako turisté budete odkázáni převážně pěší turistiku. Dejte si nicméně pozor, kam vaše kroky budete směřovat, na ostrově se nacházejí pastviny buvolů domácích, kterým se občas podaří překonat plot a stávají se velmi agresivními…
Vraťme se k aktivitám, které můžete na ostrově podnikat. Kromě již zmíněného slunění se na pláži, stojí a zmínku i potápění a objevování podmořského světa, kterým je celá jihovýchodní Asie pověstná. Pokud se na potápění na vlastní pěst příliš necítíte, můžete využít služeb jednoho z mnoha potápěcích center jejichž cenové rozmezí se pohybuje okolo 10-20 $. Pláží na ostrově naleznete celkem 23, přičemž volba každá z nich nebude šáhnutím vedle. Mimo to, prostředí ostrova je tak čisté a moře tak průzračné, že za klidných večerů můžete pozorovat fosforeskující plankton jen pár metrů od břehu.
Ambergris Caye je největší ostrov Belize, středoamerického státu ležící na břehu Karibského moře. Ostrov má poměrně atypický tvar — 40 kilometrů dlouhý, avšak pouze 1, 6 kilometru široký. Rovněž jeho povrch stojí za zmínku, pobřeží je lemováno bílým pískem, avšak ve vnitrozemí nalezneme husté porosty mangrovů, stromů žijících v bahnitém terénu. Ambergris Caye je ideálním místem pro milovníky potápění a relaxace na pláži, kteří si potrpí na určitou úroveň služeb a rádi si za ni připlatí. Pakliže chceme hovořit o městech, na celém ostrově se nachází jen jedno a to bude vašim prvním kontaktem s ostrovem hned po příjezdu. San Pedro se nachází v jižní části ostrova, rozpíná se do celkové plochy 71 km2, přičemž domov zde našlo okolo 16 000 lidí. Každoročně se v San Pedru koná festival El Gran Carnaval de San Pedro, svátek plný barev, malování, tance a hudby. Mimochodem, San Pedru se přezdívá La Isla Bonita, a opravdu je tento název provázán s onou slavnou písničkou zpěvačky Madonny.
Trocha relaxace
Jak již bylo řečeno, Ambergris Caye je vyhledávanou destinací, což se odráží i na zastoupení luxusní hotelových středisek a všeobecnému většímu ruchu v ulicích během hlavní sezóny, která trvá od června do října. Teploty se v průběhu tohoto období pohybují okolo 30 °C v průměru, nicméně ani v zimních měsících neklesá hladina teploměru pod příjemných 20 ° C. Z pláží stojí za zmínku Secret Beach, která je pověstná svou blankytně čistou a průhlednou vodou, jemným pískem a úchvatným výhledem. Problémem však bývá množství turistů, kteří si tento skvost chtějí prohlédnout, avšak nebojte se — notnou část nadšených jejich nadšení opadne, když zjistí, že cesta, kterou se k pláži dostanou, je velmi rozbitá a k dopravním prostředkům příliš nešetrná.
Rozhodně byste při své návštěvě ostrova neměli doma zapomenout potápěčské brýle, neboť organizované potápění za krásami podmořského světa patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce. Vzpomínáte si na předešlý článek o ostrově Roatán, a v něm zmíněný Mezoamerický korálový útes? Tak právě jeho část nazývaná Belizský bariérový útes je velkým turistickým lákadlem, prvenství bezesporu drží místo zvané Great Blue Hole, 124 metrů hluboká propast vzniklá po podmořské jeskyni.
A to jste věděli, že výhradním dopravním prostředkem na ostrově jsou golfové vozíky?
Dnes zamíříme někam, kde se domluvíte česky, a zároveň si budete máčet nohy v Karibském moři. Možná se do této destinace tak zamilujete, že rozbijete prasátko, a koupíte si jeden z volných domků v místní české vesnici, jejichž počet se povážlivě snižuje. Míříme na ostrov Roatán ležící 60 kilometrů od břehu Hondurasu, k němuž administrativně náleží. Roatán patří mezi ostrovy zvané Islas de la Bahía (ostrovy Utila, Roatán a Guanaja), které jsou zároveň jedním z mnoha honduraských departmentů. Centrem je město Coxen Hole, malé přístavní městečko pojmenované po pirátském kapitánovi Johnu Coxenovi, čítající okolo 5 000 obyvatel. Naleznete zde jak obchody a restaurace, tak malou nemocnici a letiště. Počasí na ostrově bývá velmi stálé, zvláště v období únor-červen, kdy teploty dosahují průměrných 30° C, a nebe je téměř bez mráčků.
Co podniknout?
Roatán leží v nejjižnějším cípu Mezoamerického korálového útesu, který je po Velkém bariérovém útesu v Austrálii druhým největším korálovým útesem světa. Velká část je pod ochranou národních parků, přírodních rezervací, či biosférických rezervací (území pod ochranou UNESCO), přesto jsou místní vody oblíbeným cílem potápěčů, kteří neodolají kráse místního podmořského světa. Pro ty, kteří příliš neholdují potápěčským brýlím a šnorchlu, jsou zde kilometry a kilometry pláží s jemným pískem, jež vám nabídnou soukromí a luxus zároveň. Oblíbeným místem turistů je Sandy Bay, kde můžete zkoumat svět pod hladinou, tak cvičit jógu při zapadajícím slunci.
Česká kolonie
V úvodu jsem zmínila, že se na Roatánu domluvíte česky. Opravdu je tomu tak, v posledních letech na ostrově rapidně vzrostla česká populace, která zde založila i první „české“ roatánské město nazvané jak jinak než Czech Village. Zde si nejen můžete pronajmout bungalov (pronájem se pohybuje okolo částky 55 $/noc), ale i koupit vlastní dům či stavební pozemek. Ceny jsou vyšší, než kdybyste si kupovali dům v České republice, nicméně kochat se každý den na bujnou vegetaci a poslouchat šumění moře má taky něco do sebe.
Mám pro vás malý kvíz. Pokud na něj přijdete, rozluštíte název dnešního článku o něco rychleji než ti, co si jej přečtou o pár řádků níže. Otázka zní — jak se jmenuje nejlidnatější stát Afriky, který ve své historii vystřídal mnoho vlastníků, od Nizozemců po Angličany, jehož hlavním vývozním artiklem je již od 18. století cukrová třtina, z níž místní vyrábějí proslulé třtinové rumy? Správnou odpovědí nemůže být nic jiného, než Mauritius, drobný stát na východě Afriky, který je ve světě znám díky svým bělostným písčitým plážím, azurovému moři, i jako místo bělostné pláže, azurové moře, zajímavou historii i jako domov endemitického dronteho mauricijského zvaného dodo, ptáka, kterému byla osudná invaze nepůvodních druhů živočichů. Mauricius je hlavním ostrovem, Rodrigues pak druhým významným, zbytek tvoří různě rozseté ostrůvky.
Je libo pláž, či příroda?
Mark Twain jednou prohlásil, že nejprve byl stvořen Mauritius a až pak, podle jeho vzoru, nebe. Pakliže jste někdy viděli fotku, která byla na tomto ostrově pořízena, dáte mu pravděpodobně zapravdu. Pojďme si pomyslně rozdělit ostrov podle světových stran a uvést kam rozhodně zamířit. Severnímu pobřeží figuruje pláž Trou aux Biches, která vám nabídne dva kilometry jemného písku, korálové ostrovy a nezapomenutelné západy slunce; jižní pláž St. Felix díky své poloze znemožňuje koupání, avšak barevný kontrast mezi okolní zelení, azurově-tyrkysovým mořem a písečnou pláží společně s nebývalým klidem dělají ze St. Felix velmi oblíbené místo. Východní pobřeží nabízí o něco méně luxusní místa, co se servisu týče, nicméně šířka a čistota pláží celkový dojem znova zvrátí do kladných hodnot — co říkáte na pláž Belle Mare? Zbývá západ, jehož synonymum je pláž Flic en Flac.
Samozřejmě pro ty, kteří nejsou zvyklí lelkovat celý den na pláži, nabízí Mauritius mnoho jiných aktivit. Zkuste navštívit místní botanickou zahradu, kde mimo jiné naleznete největší leknín světa zvaný viktorie královská, mauricijské akvárium či se stát na chvíli Tarzanem a pokusit se zdolat lanový park na východním pobřeží.
<
Již několikrát jsme zmínili zámořská koloniální území patřící evropským velmocím. Dnes navštívíme další, konkrétně spadající pod Velkou Británii. Ostrovy Turks a Caicos se nacházejí v Karibiku, stovky kilometrů od deštivé Anglie a jejího počasí — místní teploty se pohybují v průměru okolo 30 ° C během léta, a v zimě dojde jen k nepatrnému ochlazení na průměrných 25. Se srážkami příliš nepočítejte, stejně tak s davy turistů, právě naopak. Jedním z důvodů, proč je tato skupina ostrovů řazena spíše k neznámějším je fakt, že geograficky spadají pod Bahamy, které zhltnou 99 % veškerého turismu. I tak zde naleznete luxusní resorty nabízející ty nejkvalitnější služby, zvláště v zátoce Grace Bay na ostrově Providenciales.
Hlavním městem je Cockburn Town ležící na ostrově Grand Turk, kde naleznete typické pestrobarevné koloniální domy i muzeum otroctví.
Ráj potápěčů
Pakliže se zaměříme na ostrov Provedenciales, jsou dva důvody, proč na něj jet. První jsou dokonalé podmínky pro pozorování podmořského světa, plného pestrobarevných rybek, rozsáhlých korálových útesů či vodních rostlin rostoucích z písečného dna. Proto by neměl žádný milovník potápění vynechat místo zvané Chalk Sound. Druhým důvodem jsou samozřejmě písečné pláže, které splňují všechny atributy karibského standardu, v některých parametrech jej dokonce převyšují. V roce 2011 byla jedna z provedencialských pláží (abychom byli přesní, již zmíněná Grace Bay) zvolena nejkrásnější pláží světa. Posuďte sami, zda se vám líbí…
Návštěva ostrovů Turks a Caicos je záležitostí pro všechny, kteří mají rádi soukromí a luxus zároveň. I tak může být pro mnohé problémem cenová hladina, v jaké se pobyt na těchto drobných ostrůvcích pohybuje. Ceny se pohybují od 50 000 a výše, záleží na službách, které během své dovolené chcete využívat. Paradoxně je toto letovisko oblíbeným místem rodin s dětmi, které si tak užívají vstřícnost hotelových komplexů — tobogány, skluzavky a dětské bazény nechybí u žádného většího hotelu.
Karibik je oblastí, kde se mísí velké množství kulturních vlivů díky koloniální nadvládě odlišných evropských kultur. Našim dnešním cílem budou Britské panenské ostrovy, skupina okolo padesáti drobných ostrůvků rozsetých v Atlantském oceánu a Karibském moři, z nichž je dlouhodobě osídlena necelá čtvrtina. V současné době jsou ostrovy součástí zámořského území Velké Británie, nicméně během 17. a 18. století vystřídaly Britské panenské ostrovy celou řadu správců – Španělsko, Dánsko, Holandsko, Francie a již zmíněná Velká Británie.
Britské panenské ostrovy patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace převážně Američanů, pro Evropany, alespoň dle průzkumů, jsou stále velkou neznámou. Pojďme si představit pár argumentů, které by mohly ovlivnit vaše příští rozhodování při výběru dovolené.
- Ať už si vyberete jakýkoli ostrov, na všech můžete počítat se soukromím, písečnými plážemi, barevnými korály a překrásnými scenériemi.
- Pokud trpíte špatným pocitem, když během své luxusní dovolené čelíte realitě v podobě zchudlého místního obyvatelstva, na Britských panenských ostrovech se něčeho podobného obávat nemusíte. Právě naopak, díky příjmům z cestovního ruchu a poměrně silné ekonomice vlivem dolaru, se obyvatelé těší vysoké životní úrovni.
Destinace
Největším ostrovem je Tortola, na kterém se rovněž nachází hlavní město Road Town, kde se koncentruje většina obyvatelstva, a to nejen místního. Do Tortory přijíždí většina zaoceánských lodí, naleznete zde noční kluby, restaurace a obchody, to vše blízko krásných pláží, např. proslulá Cane Garden Bay.
Pokud na se na Britské panenské ostrovy hodláte vydat lodí, jakožto jednu ze zastávek, nebudete si muset sáhnout tak hluboko do kapes. V případě, že se vám tato země zalíbila natolik, že toužíte spatřit její kouty zblízka, musím vás upozornit na poněkud vyšší cenu pobytu – za týdenní dovolenou v luxusním hotelu zaplatíte v průměru 150 000 Kč. Samozřejmě, lze nalézt levnější variantu, nicméně samotná letenka vás přijde cirka na 30 000 Kč, a nemůžete počítat s nízkonákladovými společnostmi a lety bez mezipřistání. Inu, ne nadarmo jsou tyto ostrovy tzv. daňovým rájem.
Vzpomínáte na sérii článků věnovaným plážím v blízkosti velkých měst? Dnes se k podobnému tématu vrátíme, konkrétně zamíříme na australské jihovýchodní pobřeží, do oblasti kolem města Gold Coast. Gold Coast je druhé největší město spolkového státu Queensland, světoznámé pro své dlouhé písečné pláže, divoké vlny a pásmo moderních mrakodrapů, táhnoucí se do dáli jako pomyslná hradba. Tato oblast je vyhledávaným cílem turistů hlavně díky plážím, avšak i v okolí města, zvlášť pokud zamíříte směrem do vnitrozemí, zažijete nová dobrodružství. Springbrook National Park je nejbližším národním parkem, rozkládajícím se na celkové výměře přesahující 6 000 hektarů. Při jeho návštěvě byste neměli vynechat jeskyni Natural Bridge, do níž spadá vodopád a vytváří tak nádhernou, téměř pohádkovou scenérii. Nehledě na fakt, že při teplé australském zimě (pozor, jsme na jižní polokouli) skýtá příjemný chládek.
Písečné unikáty
Hlavní náplní dnešního článku budou samozřejmě pláže, a tentokrát navštívíme rovnou tři. Začneme s tou, která si vysloužila přízvisko „nejvyhledávanější v oblasti Gold Coast“ – Burleigh Heads Beach. Tato pláž vám nabídne velejemný písek, bouřlivé vlny a okolí lemované stromy, pod kterými se můžete schovat před poledním sluncem. Možná vás překvapí, že místo palmových porostů, zde převládají spíše pinie a jiné jehličnany.
Surfer’s Paradise Beach, jak již název vypovídá, je snem snad každého surfaře, který do Austrálie zamíří. Široká písečná pláž, vysoké vlny a úžasná panoramata kolem. Výhodou je i perfektní dostupnost z města, či blízkost restaurací a obchůdků. Na celou pláž je navíc krásný výhled z vyhlídkové plošiny mrakodrapu Q1, sedmé nejvyšší budovy světa.
Lehce vzdálenější od středu města, nicméně neméně příjemnou je Coolangatta Beach. Opět i zde najdeme bělostný písek, vlny a bohužel stejně jako u již zmíněných, poměrně silný vítr. Vítr může být tou jedinou nepříjemností, která vás na těchto plážích může zastihnout; tím, že se nejedná o pobřeží kryté pohořím, zátokou či zálivem, vítr zde od moře fouká poměrně silně.
Zlákala jsem vás?
Sponzorované odkazy