Sponzorované odkazy

Dnes zamíříme někam, kde se domluvíte česky, a zároveň si budete máčet nohy v Karibském moři. Možná se do této destinace tak zamilujete, že rozbijete prasátko, a koupíte si jeden z volných domků v místní české vesnici, jejichž počet se povážlivě snižuje. Míříme na ostrov Roatán ležící 60 kilometrů od břehu Hondurasu, k němuž administrativně náleží. Roatán patří mezi ostrovy zvané Islas de la Bahía (ostrovy Utila, Roatán a Guanaja), které jsou zároveň jedním z mnoha honduraských departmentů. Centrem je město Coxen Hole, malé přístavní městečko pojmenované po pirátském kapitánovi Johnu Coxenovi, čítající okolo 5 000 obyvatel. Naleznete zde jak obchody a restaurace, tak malou nemocnici a letiště. Počasí na ostrově bývá velmi stálé, zvláště v období únor-červen, kdy teploty dosahují průměrných 30° C, a nebe je téměř bez mráčků.

Co podniknout?

Roatán leží v nejjižnějším cípu Mezoamerického korálového útesu, který je po Velkém bariérovém útesu v Austrálii druhým největším korálovým útesem světa. Velká část je pod ochranou národních parků, přírodních rezervací, či biosférických rezervací (území pod ochranou UNESCO), přesto jsou místní vody oblíbeným cílem potápěčů, kteří neodolají kráse místního podmořského světa. Pro ty, kteří příliš neholdují potápěčským brýlím a šnorchlu, jsou zde kilometry a kilometry pláží s jemným pískem, jež vám nabídnou soukromí a luxus zároveň. Oblíbeným místem turistů je Sandy Bay, kde můžete zkoumat svět pod hladinou, tak cvičit jógu při zapadajícím slunci.

James Willamor

James Willamor

Česká kolonie

V úvodu jsem zmínila, že se na Roatánu domluvíte česky. Opravdu je tomu tak, v posledních letech na ostrově rapidně vzrostla česká populace, která zde založila i první „české“ roatánské město nazvané jak jinak než Czech Village. Zde si nejen můžete pronajmout bungalov (pronájem se pohybuje okolo částky 55 $/noc), ale i koupit vlastní dům či stavební pozemek. Ceny jsou vyšší, než kdybyste si kupovali dům v České republice, nicméně kochat se každý den na bujnou vegetaci a poslouchat šumění moře má taky něco do sebe.

Bruce Harlick

Bruce Harlick

Sponzorované odkazy