Štítek: Černá Hora
Černá Hora je republika rozkládající se ve jihovýchodní Evropě. Její samostatná historie se datuje teprve od roku 2006, kdy byla oficiálně prohlášena za suverénní zemi, a zbavila se tak nadobro společenství se Srbskem. Republika Černá Hora je rozdělena obdobně jako Česká republika do několika správních celků, v černohorštině zvaných opštiny, z nichž nejvýznamnějším je Podgorica, která je zároveň hlavním městem země. Pakliže Černou Horu navštívíte, či jste tak již učinili, zcela jistě mi dáte za pravdu, že natrefit na skutečného Černohorce (pokud vynecháme ty narozené po roce 2006) bývá poměrně problém — země je obývána pouze 45-50 % původních obyvatel, zbytek je tvořen směsicí národností, etnických menšin i náboženství. Z toho vyplývá také určitá různorodost kultury, spjatá s odlišnými vyznáními — není výjimkou, že vedle sebe naleznete mešitu a pravoslavný kostel.
Mimochodem, víte, jakou vlastností se Černohorci častují nejčastěji? Možná vás to podle geografické polohy nepřekvapí, ale stejně jako Italové, i Černohorci jsou proslulí svou leností. Proto se vybavte ocelovými nervy, zvlášť pokud patříte mezi netrpělivé hosty.
Oblíbenější než Jadran?
Černá Hora není pro mnoho turistů neznámým pojmem, zvláště pro ty české — dle zachovaných dobových fotografií a záznamů, byli právě čeští turisté jedni z prvních, kteří objevili písečné černohorské pláže, tehdy součástí Jugoslávie. Destinací číslo jedna je bezesporu opština Budva, respektive Budvanská riviéra. Toto staré historické město datuje svůj vznik bezmála dva tisíce let zpět, a dodnes zde naleznete důkazy historie, která na vás dýchá z každého kroku. Navíc je samotný vznik města spjat s několika řeckými legendami.
V obou městech naleznete městské pláže, pro něž platí to, co pro ostatní městské pláže světa — velký nátřesk, nicméně nejširší nabídku aktivit, obchůdků a restaurací.
Přestože černohorské pobřeží je písečnější než chorvatské, méně přecpané a svým způsobem místy i hezčí, nabízí Černá Hora ještě jeden významný turistický cíl, a tím jsou hory. Černá Hora je silně zvrásněná země, kde si milovníci vysokohorské turistiky zamilují panoramata, která nabídnou nejvyšší vrcholky — Zla Kolata či Dobra Kolata. Připravte se na výstup nad 2 500 m n.m.
Starobylé město Kotor s přístavem se rozprostírá na konci Kotorského zálivu na úpatí pohoří Lovćen. V roce 1979 bylo město zapsáno na seznam kulturního dědictví organizace UNESCO, a to především pro své kulturní bohatství. Proslavenou památku neporušeného opevnění města navštěvují tisíce turistů. Kotor nabízí turistům pestré sportovní využití i nekonečnou zábavu a rekreační vyžití. Kotor má velmi silnou námořní tradici. V létě se proto provozují trajektové spojení do Itálie. Nakoupit můžete také originální suvenýry s touto tématikou. …more »
Igalo, léčebné lázně s radioaktivní minerální vodou, leží v severozápadní části Hercegnovského zálivu na úpatí hory Dobrostica. Igalo symbolizuje oblast, která láká celou Evropu. Zdejší lázně navštěvují tisíce stále se vracejících klientů. Černohorská oblast slibuje svým návštěvníkům příjemné podnebí a čisté moře. Mělké mořské dno je pokrytou silnou vrstvou léčivého bahna a nedaleko řeky Sutoriny najdeme také vyvěrající léčivé prameny. Léčit se zde můžete hlavně z nemocí pohybového ústrojí, po úrazech nebo kožních …more »
Nechte se zlákat rušným letoviskem Tivat, které leží v Tivatském zálivu na úpatí kopce Vrmac. U Tivatu se nachází jediné černohorské letiště. Patříte mezi vášnivé jachtaře? Určitě vás zaujme velký komplex jachtařského přístavu „Porto Montenegro“, založený v roce 2009, který patří mezi prestižní destinace námořní turistiky.
Oblast Tivat nabízí dlouhé písčité a oblázkové pláže. V blízkém okolí letoviska se nachází malé ostrůvky Ostrvo cvijeća (Ostrov květin), Sveti Marko a Otok. V blízkosti Ostrova květin najdeme odlehlou písečnou pláž Kalardovo …more »
Letovisko Petrovac patří sice mezi malá města v Černé Hoře, ale zato nabízí svým klientům příjemné podnebí s písečnými plážemi a komfortními službami. Nejznámější a zároveň největší pláž se jmenuje Petrovacká pláž, kterou lemují pohostinské podniky a cukrárny. Pláž je dlouhá 600 metrů. Má zajímavě zbarvený písek do červena a místy je pokryta vrstvou malých oblázků. Samozřejmostí je zde křišťálově čisté moře a nekončící nabídka sportovního vyžití pro všechny věkové skupiny.
Menší ale také velmi oblíbenou pláží je Lučina, která se nachází v Petrovacké zátoce …more »
Ulcinj je nejjižněji položené město a leží 23 kilometrů od Baru. Jako jediné přímořské místo má Ulcinj zemědělské zázemí a není tvořeno hornatými skalisky. Vzhledem k mimořádně výhodnému teplému podnebí, se zde pěstují tropické plodiny, jako jsou například citrusy, vinná réva, granátová jablka a v neposlední řadě olivovníky, jejichž počet dosahuje k sedmdesáti tisícům. Město je obydleno převážně Černohorci, Albánci a Muslimy. Ulcinj nabízí příjemnou orientální atmosféru, kterou podtrhují tradiční ulcinjské trhy.
Možnosti koupání jsou v Ulcinji velmi široké. Pláže jsou dlouhé, široké a z 80 procent tvořeny pískem. …more »
Město Bar je známé především jako hlavní nákladní i osobní černohorský přístav, z něhož vyplouvají trajekty do Itálie a Řecka. Město Bar je turisty navštěvováno zatím jen zřídka, ale oblibu si získává Barská riviéra. Její rozvoj zastavilo zemětřesení v roce 1979. Naštěstí byl vybudován nový plán na obnovu Barské riviéry. Celou oblastí se táhne přes dvacet překrásných písečných i oblázkových pláží. Riviéra se zaměřuje na podporu vodních sportů, především jachtingu. Za tímto účelem byl vybudován na okraji Baru jachtařský přístav s širokým zázemím služeb pro jachtaře, největší a nejlépe vybavený v Černé Hoře. …more »
Sponzorované odkazy