Sponzorované odkazy

Rubrika: Černá Hora

S Černou Horou to nebude přeci jen černé

Černá Hora je republika rozkládající se ve jihovýchodní Evropě. Její samostatná historie se datuje teprve od roku 2006, kdy byla oficiálně prohlášena za suverénní zemi, a zbavila se tak nadobro společenství se Srbskem. Republika Černá Hora je rozdělena obdobně jako Česká republika do několika správních celků, v černohorštině zvaných opštiny, z nichž nejvýznamnějším je Podgorica, která je zároveň hlavním městem země. Pakliže Černou Horu navštívíte, či jste tak již učinili, zcela jistě mi dáte za pravdu, že natrefit na skutečného Černohorce (pokud vynecháme ty narozené po roce 2006) bývá poměrně problém — země je obývána pouze 45-50 % původních obyvatel, zbytek je tvořen směsicí národností, etnických menšin i náboženství. Z toho vyplývá také určitá různorodost kultury, spjatá s odlišnými vyznáními — není výjimkou, že vedle sebe naleznete mešitu a pravoslavný kostel.

Mimochodem, víte, jakou vlastností se Černohorci častují nejčastěji? Možná vás to podle geografické polohy nepřekvapí, ale stejně jako Italové, i Černohorci jsou proslulí svou leností. Proto se vybavte ocelovými nervy, zvlášť pokud patříte mezi netrpělivé hosty.

Raymond Zoller

Raymond Zoller

Oblíbenější než Jadran?

Černá Hora není pro mnoho turistů neznámým pojmem, zvláště pro ty české — dle zachovaných dobových fotografií a záznamů, byli právě čeští turisté jedni z prvních, kteří objevili písečné černohorské pláže, tehdy součástí Jugoslávie. Destinací číslo jedna je bezesporu opština Budva, respektive Budvanská riviéra. Toto staré historické město datuje svůj vznik bezmála dva tisíce let zpět, a dodnes zde naleznete důkazy historie, která na vás dýchá z každého kroku. Navíc je samotný vznik města spjat s několika řeckými legendami.
V obou městech naleznete městské pláže, pro něž platí to, co pro ostatní městské pláže světa — velký nátřesk, nicméně nejširší nabídku aktivit, obchůdků a restaurací.

Trish Hartmann

Trish Hartmann

Přestože černohorské pobřeží je písečnější než chorvatské, méně přecpané a svým způsobem místy i hezčí, nabízí Černá Hora ještě jeden významný turistický cíl, a tím jsou hory. Černá Hora je silně zvrásněná země, kde si milovníci vysokohorské turistiky zamilují panoramata, která nabídnou nejvyšší vrcholky — Zla Kolata či Dobra Kolata. Připravte se na výstup nad 2 500 m n.m.

 Raymond Zoller

Raymond Zoller

Národní park Durmitor

Nejvyšším bodem celé země je hora Bobotov Kuk nacházející se v pohoří Durmitor, které je od roku 1980 zapsáno do světového přírodního dědictví UNESCO. Jde o národní park, na kterém jsou patrné morénové nánosy a četná jezera. Pojďme se podívat, co všechno za krásy můžeme v tomto černohorském pohoří objevit.

sunrise-77677_1280

Černé jezero

Národní park Durmitor leží u Černého jezera, jehož délka činí 1 kilometr a je tak největším jezerem v Durmitoru. Pro zajímavost, víte, proč se Černé jezero nazývá Černým? Je to kvůli odrazu jehličnatých stromů na hladině.

Titova jeskyně

Také můžete navštívit Titovu jeskyni, v níž byl za války štáb partyzánů v čele s Titem.

Crvena Greda

Budete-li chtít, můžete vystoupit na vrchol Crvena Greda. Cestou podél jezera se můžete zastavit k jezeru Zminje.

Najdete zde krásné ledovcové jezero Jabljan, mnoho cestiček klikatících se mezi vysokými stromy a skalnatými svahy, mezi hustými lesy a kouzelnými horskými salašemi.

Dovolená v Černé Hoře je mezi Čechy stále oblíbenější destinací

Černá Hora nabídne jedinečné scénérie

Černá Hora nabídne jedinečné scénérie

Je všeobecně známo, že velké množství nejen Čechů, vyráží o letních měsících na dovolenou k moři velmi často do Chorvatska nebo Černé Hory. Právě druhá zmiňovaná destinace zažívá v posledních letech obrovský boom a není se čemu divit. Černá Hora s sebou totiž přináší celou řadu výhod, které by byla škoda nevyužít. V prvé řadě se jedná o lokalitu, která není zase tak daleko. Bez problémů se sem dostanete autem, ale jezdí zde i několik linkových či zájezdových autobusů. Pokud se do Černé Hory vydáte, počítejte s překrásnou přírodou, čistým mořem a přívětivými lidmi. To již je dostatek pozitiv k tomu, abyste dlouho neváhali!

A kdy vyrazit? Nejlepší doba je někdy od června do září. To máte téměř stoprocentní jistotu, že zažijete nádherné počasí, které doslova láká k poflakování se u moře a samozřejmě i k celodenní zábavě.

Nikdo se nebude nudit

pláž v Sutomore je dlouhá 1,5 kilometru

pláž v Sutomore je dlouhá 1,5 kilometru

Dovolená v Černé Hoře vám nabídne maximální a všestranné vyžití. Kromě slunění se a relaxaci u teplého moře se můžete vydat do zdejší přírody. Nic vám nebrání ani v tom, abyste si dopřáli dobré jídlo a pití. Samozřejmostí jsou vodní adrenalinové sporty a večerní romantické procházky a nakupování na zdejších tržnicích. Zkrátka pravá letní pohoda bez jakékoliv nudy!

A kam konkrétně zajet? Co třeba nejoblíbenější středisko Sutomore? Možná, že jste o něm již slyšeli, ale neznáte ho, popřemýšlejte tedy o jeho návštěvě! Středisko se nachází asi 5 kilometrů od města Bar. V Sutomore jsou ty nejlepší hotely, počítejte s 1,5 kilometrů dlouhou písčitou pláží a pozvolným vstupem do moře. K tomu všemu budete mít výhled na kolem obklopující skaliska, v jejichž výběžku můžete najít i nudistickou pláž. Vydejte se tedy třeba příští rok do Černé Hory, nebudete litovat!

Boka Kotorská – kulturní dědictví UNESCO

ID-100279161Starobylé město Kotor s přístavem se rozprostírá na konci Kotorského zálivu na úpatí pohoří Lovćen. V roce 1979 bylo město zapsáno na seznam kulturního dědictví organizace UNESCO, a to především pro své kulturní bohatství. Proslavenou památku neporušeného opevnění města navštěvují tisíce turistů. Kotor nabízí turistům pestré sportovní využití i nekonečnou zábavu a rekreační vyžití. Kotor má velmi silnou námořní tradici. V létě se proto provozují trajektové spojení do Itálie. Nakoupit můžete také originální suvenýry s touto tématikou. …more »

Černohorské Igalo – léčebné lázně s plážemi

ID-100279161Igalo, léčebné lázně s radioaktivní minerální vodou, leží v severozápadní části Hercegnovského zálivu na úpatí hory Dobrostica. Igalo symbolizuje oblast, která láká celou Evropu. Zdejší lázně navštěvují tisíce stále se vracejících klientů. Černohorská oblast slibuje svým  návštěvníkům příjemné podnebí a čisté moře. Mělké mořské dno je pokrytou silnou vrstvou léčivého bahna a nedaleko řeky Sutoriny najdeme také vyvěrající léčivé prameny. Léčit se zde můžete hlavně z nemocí pohybového ústrojí, po úrazech nebo kožních …more »

Tivat – rušné černohorské letovisko

ID-100279161Nechte se zlákat rušným letoviskem Tivat, které leží v Tivatském zálivu na úpatí kopce Vrmac. U Tivatu se nachází jediné černohorské letiště. Patříte mezi vášnivé jachtaře? Určitě vás zaujme velký komplex jachtařského přístavu „Porto Montenegro“, založený v roce 2009, který patří mezi prestižní destinace námořní turistiky.

Oblast Tivat nabízí dlouhé písčité a oblázkové pláže. V blízkém okolí letoviska se nachází malé ostrůvky Ostrvo cvijeća  (Ostrov květin), Sveti Marko a Otok. V blízkosti Ostrova květin najdeme odlehlou písečnou pláž Kalardovo …more »

Malebné pláže na osm – Petrovac

ID-100279161Letovisko Petrovac patří sice mezi malá města v Černé Hoře, ale zato nabízí svým klientům příjemné podnebí s písečnými plážemi a komfortními službami. Nejznámější a zároveň největší pláž se jmenuje Petrovacká pláž, kterou lemují pohostinské podniky a cukrárny. Pláž je dlouhá 600 metrů. Má zajímavě zbarvený písek do červena a místy je pokryta vrstvou malých oblázků. Samozřejmostí je zde křišťálově čisté moře a nekončící nabídka sportovního vyžití pro všechny věkové skupiny.

Menší ale také velmi oblíbenou pláží je Lučina, která se nachází v Petrovacké zátoce …more »

Ulcinj – ozdravná dovolená

ID-100279161Ulcinj je nejjižněji položené město a leží 23 kilometrů od Baru. Jako jediné přímořské místo má Ulcinj zemědělské zázemí a není tvořeno hornatými skalisky. Vzhledem k mimořádně výhodnému teplému podnebí, se zde pěstují tropické plodiny, jako jsou například citrusy, vinná réva, granátová jablka a v neposlední řadě olivovníky, jejichž počet dosahuje k sedmdesáti tisícům. Město je obydleno převážně Černohorci, Albánci a Muslimy. Ulcinj nabízí příjemnou orientální atmosféru, kterou podtrhují tradiční ulcinjské trhy.

Možnosti koupání jsou v Ulcinji velmi široké. Pláže jsou dlouhé, široké a z 80 procent tvořeny pískem. …more »

Sponzorované odkazy