Sponzorované odkazy

Černá Hora je republika rozkládající se ve jihovýchodní Evropě. Její samostatná historie se datuje teprve od roku 2006, kdy byla oficiálně prohlášena za suverénní zemi, a zbavila se tak nadobro společenství se Srbskem. Republika Černá Hora je rozdělena obdobně jako Česká republika do několika správních celků, v černohorštině zvaných opštiny, z nichž nejvýznamnějším je Podgorica, která je zároveň hlavním městem země. Pakliže Černou Horu navštívíte, či jste tak již učinili, zcela jistě mi dáte za pravdu, že natrefit na skutečného Černohorce (pokud vynecháme ty narozené po roce 2006) bývá poměrně problém — země je obývána pouze 45-50 % původních obyvatel, zbytek je tvořen směsicí národností, etnických menšin i náboženství. Z toho vyplývá také určitá různorodost kultury, spjatá s odlišnými vyznáními — není výjimkou, že vedle sebe naleznete mešitu a pravoslavný kostel.

Mimochodem, víte, jakou vlastností se Černohorci častují nejčastěji? Možná vás to podle geografické polohy nepřekvapí, ale stejně jako Italové, i Černohorci jsou proslulí svou leností. Proto se vybavte ocelovými nervy, zvlášť pokud patříte mezi netrpělivé hosty.

Raymond Zoller

Raymond Zoller

Oblíbenější než Jadran?

Černá Hora není pro mnoho turistů neznámým pojmem, zvláště pro ty české — dle zachovaných dobových fotografií a záznamů, byli právě čeští turisté jedni z prvních, kteří objevili písečné černohorské pláže, tehdy součástí Jugoslávie. Destinací číslo jedna je bezesporu opština Budva, respektive Budvanská riviéra. Toto staré historické město datuje svůj vznik bezmála dva tisíce let zpět, a dodnes zde naleznete důkazy historie, která na vás dýchá z každého kroku. Navíc je samotný vznik města spjat s několika řeckými legendami.
V obou městech naleznete městské pláže, pro něž platí to, co pro ostatní městské pláže světa — velký nátřesk, nicméně nejširší nabídku aktivit, obchůdků a restaurací.

Trish Hartmann

Trish Hartmann

Přestože černohorské pobřeží je písečnější než chorvatské, méně přecpané a svým způsobem místy i hezčí, nabízí Černá Hora ještě jeden významný turistický cíl, a tím jsou hory. Černá Hora je silně zvrásněná země, kde si milovníci vysokohorské turistiky zamilují panoramata, která nabídnou nejvyšší vrcholky — Zla Kolata či Dobra Kolata. Připravte se na výstup nad 2 500 m n.m.

 Raymond Zoller

Raymond Zoller

Sponzorované odkazy