Sponzorované odkazy

Rubrika: Tipy, doporučení

Další porce krásných a zajímavých pláží

Minulý týden jsme navštívili první sedmičku nejkrásnějších pláží světa, dnes bude pokračovat dalších sedm kandidátů na vaši budoucí dovolenou. Není třeba nikterak zdržovat, pojďme si je představit.

  1. Papakolea Beach – Kaʻū, Havaj — stejně jako minulý týden, i tentokrát začneme na Havaji. Papakolea je pláž, na kterou se dostanete pouze pěšky, a to křivolakou skalní stezkou. Zajímavostí je však barva samotné pláže, ta je totiž nazelenalá. Nebojte, barva není způsobena nadměrným množstvím řas, ale specifickým chemickým složením okolních hornin, konkrétně olivínu, minerálu, který je obsažen v lávě místních sopek.

    Lauren Bacon

    Lauren Bacon

  2. Bioluminescent Beach – Vaadhoo, Maledivy — pláž, na kterou se musíte vydat v noci, a to nejlépe v období od července do února, kdy nejvíce vynikne její nejzajímavější úkaz, a to modře fosforeskující plankton. Vyhledejte toto místo zvláště o novu, tehdy je noc nejtemnější a výsledný jev o to fascinující.

    Sandra Cox

    Sandra Cox

  3. Bowling Ball Beach – California, USA — většina lidí preferuje písčité pláže před těmi oblázkovými, nicméně tuto pláž byste neměli vynechat i pokud patříte mezi jejich zaryté odpůrce. Naleznete zde velké kameny, které jsou po mnoha letech omývání mořskými vlnami naprosto hladké a oblé, tudíž budete mít pocit, že zde někdo položil dokonale symetrické koule, téměř jak název vypovídá, bowlingové.

    John Fowler

    John Fowler

  4. Kaihalulu Red Sand Beach – Hana, Havaj — jakmile se podíváte na fotky z tohoto místa, zamilujete sis jej během okamžiku. Rudý písek omývaný blankytným mořem je místní rarita, nicméně natolik vzdálená civilizaci, že pokud chcete toto místo navštívit, čeká vás opravdu náročný pochod, který zvládnou jen ti nejpřipravenější. Nicméně odměna je jistá.

    Paul Bica

    Paul Bica

  5. Star Sand Beach (Hoshizuna-no-hama) – Iriomote Island, Japonsko — tato pláž na ostrůvku Itiomote na Okinawe je dostupná jenom z moře, nicméně kvůli moře se zde rozhodně nejezdí. Cílem turistů je samotná pláž, respektive její písek, kde můžete najít drobná hvězdicovitá zrnka, která patří mezi nejstarší fosilie na naší planetě Zemi. Zdá se vám to podivné? Jedná se o schránky drobných živočichů, kteří pobývali na Zemi přibližně před 550 miliony lety, a jejichž fosilie, složené převážně z vápenců, přečkaly až do 21. století.

    David Jackson

    David Jackson

  6. Giants Causeway Beach – Irsko — poslední dvě pláže budou spíše chladného rázu, nicméně jedná se o pláže krásné a zajímavé. Tou první je Giants Causeway Beach, místo zapsané v UNESCO a patřící mezi nejkrásnější místa na Zemi. Pláž tvoří různě vysoké vulkanické sloupy vzniklé v prehistorickém období. Dle legendy tuto pláž vytvořil obr.

    Lindy Buckley

    Lindy Buckley

  7. Reynisfjara Beach – Vik, Island — místo, kam si plavky nejspíše nevezmete, nicméně fotoaparát byste zapomenout neměli. Pověstná pláž s černým pískem, zpěněným mořem a masivními skalními sloupy rozhodně za vidění stojí.

    Giuseppe Milo

    Giuseppe Milo

Prvních sedm nejkrásnějších pláží světa

Po návštěvě chladného Švédska je čas, abychom se přesunuli do tropických krajů a pořádně prohřáli kosti. Dnes navštívíme nejkrásnější místa naší planety, ne všechna samozřejmě, a možná, že některá z vás natolik okouzlí, že při dalším plánování dovolené zvolíte právě jedno ze zmíněných míst. Ale konec řečí, dnes vás nebudu unavovat složitými geografickými údaji a informacemi o složení obyvatelstva.

  1. Honopu Beach – Kauai, Havaj — skrytá pláž, obklopená vysokými skalisky. Dostat se sem je velmi složité, v podstatě nemožné pro člověka, který nerad podniká dobrodružnější akce. De facto jediný způsob, jak se na pláž dostat je z moře, a i u této varianty je třeba počítat s odlivem, respektive přílivem — vydejte se sem za odlivu, příliv může být nebezpečný i pro zkušené plavce.

    Tavis Jacobs

    Tavis Jacobs

  2. Anse Source d’Argent – La Digue, Seychely — tato pláž nepotřebuje sáhodlouhý komentář. Jestli jsme kdy hovořili o pláži hodné ráji, pak je to rozhodně tato pláž s typickými balvany, blankytně modrým mořem a velejemným pískem, který někdy mění svou barvu ze zlaté na růžovou.

    Jean-Marie Hullot

    Jean-Marie Hullot

  3. Benagil Sea Cave Beach – Algarve, Portugalsko — už jste někdy byli na pláži a zároveň v jeskyni? Pakliže ne, navštivte toto impozantní místo, které vám svou jedinečností vyrazí dech. Pobřeží je obklopeno jeskyněmi, které mají nejen otvory v bocích, ale i ve stropech, čímž vytváří iluzi mořského „domu“, kterému nechybí střešní okna, ani několikery dveře.

    Alexey Ivantsov

    Alexey Ivantsov

  4. Pfeiffer Purple Sand Beach – California, USA — jak již z názvu vyplývá, na této pláži naleznete nafialovělý písek, což způsobuje chemické složení hornin, které se v blízkosti této pláže nacházejí. Samotné skály stojí za zmínku, neboť formulí nezaměnitelnou podobu tohoto místa — ostré linie versus jemný písek.

    Michael Hartley

    Michael Hartley

  5. Playa de las Catedrales (Beach of the Cathedrals) – Ribadeo, Španělsko — tuto pláž si nejvíce vychutnáte v době odlivu, kdy můžete procházet mezi jednotlivými skalními útvary a fascinovaně obdivovat krásu, do které tuto oblast příroda vytvořila. Jednotlivé skály přesahují výšku 30 metrů.

    Guillén Pérez

    Guillén Pérez

  6. Whitehaven Beach – Whitsunday Island, Austrálie — jestliže máte sen vidět ten nejbělejší písek, zamiřte do Austrálie. Písek na této pláži je tak bílý, že se nemusí bát po něm chodit naboso, nejen kvůli jeho čistotě, ale také díky schopnosti nezadržovat teplo, ač na něj svítí slunce několik hodin denně.

    Birger Kühnel

    Birger Kühnel

  7. Hidden Beach – Marieta Islands, Mexiko — pláž, kterou jste již pravděpodobně někdy viděli. Stejně jako u první zmíněné, i zde počítejte s obtížným přístupem, nabízí se však dvě varianty — helikoptéra či proplavání úzkým tunelem.

    José Guadalupe Carrillo

    José Guadalupe Carrillo

Města a jejich pláže, díl třetí – končíme!

V předchozích dvou dílech minisérie, která si dala za úkol zmapovat pláže s přívlastekem „městské“, jsme postupně zavítali do žhavé Brazílie, prosluněného Španělska i do deštivého Dánska. A jelikož je dnešní pokračování posledním dílem, měli bychom zamířit někam, kde slunce pálí během celého roku, písek je bílý jako slonovinová kost a moře je blankytně modré a čisté. Ano, zakončíme putování exotikou!

Začněme Asií

Pro mnohé je symbolem jihovýchodní Asie Thajsko. O jeho popularitě, která se během posledních let tak zvýšila, není třeba vést jakoukoli polemiku, jedná se o holý fakt. Nicméně, jihovýchodní Asie nabízí o mnoho víc, než jen Thajsko. Stačí zamířit do sousední Kambodži, která nabízí kromě úžasných kulturních památek a zajímavé, leč dosti krvavé historie, také krásnou přírodu. Hlavním turistickým cílem je město Sihanoukville, ležící na jižním pobřeží Kambodži, čítající populaci okolo 200 000 lidí. Kolem města se vinou písečné pláže, které jsou pro danou oblast tak typické. Proč tedy Kambodža místo Thajska? Inu, máte-li rádi soukromí, klid a neradi se přetlačujete o místo na pláži, a zároveň toužíte po stejné kvalitě služeb, není proč váhat.

Kambodža, Chris Cody

Kambodža, Chris Cody

V Asii ještě zůstaneme, tentokrát nás putování zavede do Hong Kongu. Zátoka Repulse Bay se nachází v jižní části města, moře je klidné a nemusíte se obávat silných vln. S čím však rozhodně můžete počítat, je čistota pláže, na které si Číňané velmi zakládají. V okolí se nachází spousta restaurací, obchodů či residencí.

Hong Kong,  Mark Lehmkuhler

Hong Kong, Mark Lehmkuhler

Poslední zastávka bude o notný kus západněji, v sultanátu Omán. Přestože na každé pláži musíte respektovat místní pravidla a titěrné bikiny nechte raději doma, neznamená to, že byste nemohli relaxovat blízko centra dění. Ku příkladu pláž Qurum Beach nabízí čtyři kilometry toho nejjemnějšího písku a jedny z nejkrásnějších západů slunce, navíc v těsné blízkosti nákupních center.

Omán,  Prasad Pillai

Omán, Prasad Pillai

Rada závěrem

Až příště budete trávit nějaký čas ve městě u moře, běžte se podívat na pláž. Třeba vás překvapí!

Města a jejich pláže, díl druhý

Dnes budeme pokračovat v našem miniseriálu zaměřeném na městské pláže po celém světě, které stojí za to navštívit. V dnešním díle si představíme místa, kde nejspíš odložíte svršky jen v létě, avšak mají své kouzlo po celý rok. A začneme velmi blízko – v Praze!

Praha je turistickým centrem střední Evropy, které každoročně navštíví milióny turistů, lačnící spatřit Pražský hrad, Staroměstské náměstí či Národní divadlo zblízka. Avšak praví Pražané, ti tráví svůj volný čas jindy, zvláště pak v létě. V Praze-Podolí, části, která je proslulá slavným plaveckým areálem, najdete místo zvané Žluté lázně. Žluté lázně nabízejí mnoho sportovních aktivit, prostranství na opalování, dětská hřiště, koná se zde velké množství koncertů, případně můžete shlédnout film promítaný v letním kině. A nejedná se o záležitost posledních pár let, Žluté lázně znali již naši předci před více než sto lety.

Vzhůru severněji

Když se řekne Kodaň, většina si nejspíš vybaví sochu Malé mořské víly Hanse Christiana Andersena. Málokdo však tuší, že kousek od samotného centra tohoto města se nachází ostrov, na kterém naleznete Amager Beach Park, komplex jak zelených parků, tak téměř pěti kilometrů písčitých pláží. Z pláže můžete pozorovat vzdálené větrné elektrárny, při zvláště dobrých podmínkách lze spatřit i most přes průliv Öresund, který rozděluje Dánsko a Švédsko.

Kodaň, Thomas Rousing

Kodaň, Thomas Rousing

V Dánsku můžete také zavítat na jeho opačný konec, do města Aarhus, které se stalo pro rok 2017 evropským centrem kultury.  Jelikož se jedná o město ležící na pobřeží, naleznete i zde příjemnou městskou pláž – Aarhus Strandbaren, spojení relaxu, sportovního vyžití a dobrého jídla či pití.

Aarhus, Walter Johannesen

Aarhus, Walter Johannesen

Poslední zastávkou je centrum mezinárodní spravedlnosti, nizozemské hlavní město Haag či Den Haag. To, kromě své přísné juristické stránky, nabízí i uvolněnou atmosféru na pobřeží, kde můžete sportovat, i se jen tak nečinně válet v teplém písku. Scheveningen, městská část, která se proslavila díky dílu Vincenta Van Gogha je cílem mnoha místních, i turistů každý rok.

Haag, Christopher A. Dominic

Haag, Christopher A. Dominic

 

Města a jejich pláže, díl první

Jsou lidé, kteří rádi tráví svou dovolenou uprostřed panenské přírody, obklopeni jen mořem, křikem ptáků a svými myšlenkami. Pak jsou takoví, kterým se líbí obdobná kombinace, s tím rozdílem, že místo relaxování vleže, raději volí aktivnější dovolenou – jezdí na surfu, potápějí se, hrají plážový volejbal. A pak jsou tu takoví, kterým vyhovuje být pořád ve středu dění, nenechat si nic uniknout, mít vše na dosah ruky, a zároveň nebýt ochuzen o to správné „válení se“ na pláži. Jestli jste se v této krátké charakteristice našli, pak vězte, že dnešní článek bude pro vás to pravé ořechové.

Dnes se totiž zaměříme na městské pláže, respektive pláže blízko měst, a to různě po světě.

Nejslavnější pláž na světě, Lima Pix

Nejslavnější pláž na světě, Lima Pix

Centrum=>pláž

Kde začít, když ne v Brazílii. Obecně by se dalo říct, že existují dva tábory lidí, jedni nedají dopustit na Copacabanu, druzí naopak za královnu Ria de Janeira považují její sesterskou pláž Ipanemu. První zmíněná je nejslavnější pláží na světě, a se svými čtyřmi kilometry jemného písku a divokých vln se jí její prvenství nedá vyčítat. Tyto kvality byly náležitě oceněny také zařazením na list UNESCO. Ipanema je pláží kratší, avšak může slavné „kolegyni“ směle konkurovat – nejen, co se zrnitosti písku týče.

Ipanema, Maxime Guilbot

Ipanema, Maxime Guilbot

Mombasa je keňské město, které se do českého povědomí díky pravidelným letům dostává do podvědomí během posledních deseti let. Toto půlmiliónové město je nabízí svým návštěvníkům něco z historie, něco z přírody a hlavně břeh Indického oceánu. Do karet nahrává i samotný fakt, že město je de facto rozmístěno na několika ostrovech, tudíž počet pláží a plážiček je vyšší, než by se očekávalo. Ať se vydáte na jih, či sever, vždy narazíte na písčité břehy omývané teplým oceánem.

Je libo Keňa? John Hickey-Fry

Je libo Keňa? John Hickey-Fry

Jestli nechcete cestovat příliš daleko, sedněte na první letadlo do Španělska, a vyrazte směr Barcelona. Ve stejnojmenné čtvrti Barceloneta se zde nachází rozlehlá písečná pláž lemovaná palmami, jedna z nejkrásnějších městských pláží vůbec. Odpočinout si zde pro svou skvělou dopravní dostupnost jezdí nejen turisté, ale i místní obyvatelé.

Nikos Roussos

Nikos Roussos

V příštím článku pokračujeme!

Nový rok, nová dobrodružství. Tentokrát na Svatém Martinovi

I v novém roce budeme společně objevovat ty nejkrásnější pláže celého světa, podnikat dobrodružné výpravy do vrcholků hor či navštěvovat pamětihodnosti všemožných kultur. Společně navštívíme malé ostrůvky v Tichomoří, provincie v Jižní Asii či studené kouty Skandinávie.

Tentokrát na Martina

Dnes se podíváme na francouzsko-nizozemský ostrov Svatý Martin ležící ve východní části Karibského moře. Ostrov byl objeven Kryštofem Kolumbem a pojmenován  podle Svatého Martina z Tours, významného šiřitele křesťanství.  Krátce po jeho objevení vešlo ve známost i jeho přírodní bohatství – obrovské zásoby těžitelné soli, což vedlo ke konkurenčním bojům mezi kolonialisty, kdo tento cenný zdroj získá. Nakonec byl ostrov rozdělen na dvě sféry vlivu – francouzskou s názvem Saint-Martin a nizozemskou nesoucí jméno Sint Maarten.

Mezi Francií a Nizozemskem

Ačkoli se geograficky jedná o jeden ostrov, vlivem rozdělení mezi dvě země najdete mezi jižní a severní částí ostrova rozdíly. Hlavním městem nizozemské části je Philipsburg, bujaré město plné obchůdků a tepající životem, které bude zcela jistě vaši první zastávkou po příletu/příjezdu na ostrov.

Philipsburg je významným přístavem, Connie Ma

Philipsburg je významným přístavem, Connie Ma

Nejenže je Philipsburg místem, kde kotví zaoceánské výletní lodě, rovněž se zde nachází Mezinárodní letiště princezny Juliany, které patří mezi světové unikáty. To, co dělá toto letiště jedinečným je vzdálenost ranveje od pláže, konkrétně fakt, že přilétající letadla jsou jen pár metrů nad písečnou pláží Maho, což je velmi nebezpečnou, avšak populární turistickou atrakcí. Místní bary a kluby se této atrakce snaží využít naplno, proto se nedivte podrobným statistikám příletů a odletů v místních podnicích, kde se takto orientují o dalším odlétajícím či přilétajícím letadle.

Přílety letadel jsou opravdovou atrakcí, Wilson Hui

Přílety letadel jsou opravdovou atrakcí, Wilson Hui

Francouzské části ostrova vévodí město Marigot, poklidné rybářské městečko, které však nezapře svou francouzskou povahu – kavárny, butiky a vyhlášené restaurace.  Nejvýznamnější památkou je pevnost postavená Ludvíkem XVI. Marigot je rovněž nástupní stanicí trajektů mířící na ostrov Anguilla, proslulý nádhernými písečnými plážemi. Pozor, Anguilla patří Velké Británii, proto nezapomeňte své doklady.

Marigot, Alexandre Duret-Lutz

Marigot, Alexandre Duret-Lutz

Vzhůru na pláž

Samozřejmě, že z našeho stručného přehledu nesmíme vypustit pláže, na které byste rozhodně měli zamířit. V celku se dá říci, že i pro Svatý Martin platí to, co pro ostatní karibské ostrovy – neuděláte chybu na žádné pláži, všechny jsou jak ze žurnálu. Avšak i zde platí, že čím dále od městského a turistického ruchu jste, tím krásnější a opuštěnější pláž je. Happy Bay je rájem pro nudisty, zátoka Bai des Petites Cayes nabízí jak šnorchlování, tak potápění a Orient Bay vás uhrane do dáli se táhnoucím písečným snem.

Happy Bay, Richie Diesterheft

Happy Bay, Richie Diesterheft

Vánoce jedině na Vánočním ostrově!

Vánoce se nezastavitelně blíží a mnohým z nás se z té představy dělá lehce nevolno. Dárky, stres a počasí, které asi ani letos nebude jako z knížek pana Lady. Co takhle se toho všeho vzdát a odjet někam, kde se slaví Vánoce v plavkách a s koktejlem v ruce? A nemusíte při tom mít jakékoliv výčitky, neboť kde jinde strávit Vánoce, než na Vánočním ostrově? Tento malinký ostrůvek uprostřed Indického oceánu obývá necelých 2000 lidí, z toho je většina obyvatelstva soustředěna do měst, tudíž se nemusíte obávat přeplněných pláží a absence soukromí. Administrativně spadá pod Austrálii, přesto je obyvatelstvo převážně malajsko-čínského původu a převládajícím náboženstvím budhismus. Hlavním městem je Flying Fish Cove, a ačkoliv se na mnoha mapách můžete setkat s názvem The Settlement, jedná se o jedno a totéž město.

David Stanley

David Stanley

Přírodní dědictví

Ostrov byl údajně objeven na Boží hod roku 1643, avšak k osídlení Evropany došlo až o pár století později. Je možné, že právě toto dlouhé ponechání vlastnímu osudu bylo klíčovým faktorem pro přežití velké většiny endemitických rostlin a živočichů, které jsou symbolem Vánočního ostrova – terej červenonohý, holub Whartonův či řada orchidejí. Zajímavým živočichem byla krysa buldočí a její příbuzná krysa Maclearova, které dorůstaly téměř 50 cm (s ocasem), a jejich vyhynutí způsobila epidemie, která se rozšířila od zavlečených krys obecných. I tak zůstává ostrov velkým lákadlem pro botaniky a zoology z celého světa, zvlášť oblíbený je ostrov mezi milovníky krabů. Turistické nadšence nadchne velké množství vodopádů a jeskyní, kterých je na území Vánočního ostrova okolo 42.

David Stanley

David Stanley

Vánoce na písku

Vánoční ostrov disponuje až 80 km krásných pláží, avšak ne všechny jsou snadno dostupné, k mnohým se musíte doslova prosekat pralesem. Nicméně pak jsou tady místa, nad kterými se tají dech. Zadejte si schválně do vyhledávače Dolly Beach, Lily Beach, Greta Beach nebo Kiribati. Můžete se potápět, surfovat nebo si vypůjčit jachtu a obeplout ostrov.

Přístup k pláži Lily, David Stanley

Přístup k pláži Lily, David Stanley

PS: Až budete hledat Vánoční ostrov, neděste se, že vám vyhledávač nalezne dvě místa. Vánoční ostrov je totiž druhý název pro největší korálový ostrov na Zemi – Kiritimati.

Dovolená na podzim? Ano!

Pokud žijete v představě, že nejideálnějším obdobím na dovolenou jsou letní prázdniny, žijete v omylu! Mnohem výhodnější a komfortnější je využít podzimních termínů cestovních kanceláří, a vyrazit za sluncem na konci léta, tak jest v září. Taktéž ryze podzimní termíny, přibližně od poloviny října po polovinu listopadu mají své kouzlo – moře sice již ztrácí svou teplotu a sluneční paprsky nejsou tak intenzivní, nicméně krajina se halí do nádherných barev a podmínky vybízejí k aktivnější dovolené.

Malajsie táhne každoročně spoustu turistů, Ah Wei

Malajsie táhne každoročně spoustu turistů, Ah Wei

Kam?

Pokud byste rádi neopustili hranice Evropy, zůstávají jedinými hráči jižní státy. Baltské moře, i přes léto dost chladné, se na podzim doporučuje pouze otužilcům, případně u poznávacích zájezdů. Kde však rozhodně najdete tropické teploty a moře příjemné teploty je Korsika (jí věnovaný článek najdete mezi nejnovějšími), Kréta, Korfu, Kypr nebo řecké ostrovy. Obecně se dá říct, že ve všech těchto destinacích se teplota drží v příjemných hodnotách do konce září, respektive poloviny října. Jen si dejte pozor na vyšší vlny, které s podzimem přicházejí.

Mimo Evropu velmi láká Egypt a jeho teplé Rudé moře, v pokročilejším podzimu a na začátku zimy pak začíná letní období na jižní polokouli, čímž se otevírají širší možnosti exotična.

Není radno zapomenout

Stejně jako u jakékoliv jiné dovolené, je třeba myslet na pár stěžejních faktů. Především je nutné zajistit si adekvátní cestovní pojištění do zahraničí, zvláště pokud chcete zahrnout do svých plánů i trochu adrenalinu (například Vysoké Tatry vyžadují příplatky za vysokohorskou turistiku). Užitečným nástrojem je online srovnání cen cestovního pojištění, kde najdete přehledně porovnání nabídky na trhu. Rovněž je důležité zjistit, zda do dané destinace nepotřebujete vstupní víza. V Evropě nenarazíte na tuto potřebu kromě Ruska a Běloruska, exotičtější země však představují větší administrativní zařizování. Asie je rozdělena na dvě poloviny – vízum můžete vynechat u Thajska, Malajsie, Malediv či Japonska, naopak do Číny, Indonésie nebo na Srí Lanku vás bez něj nepustí. Afrika představuje asi největší oříšek, kromě pár výjimek se do většiny států nedostanete. Nezapomeňte, že i do Egypta je vízová povinnost.

Vízum je velmi důležitý doklad, Chris Guillebeau

Vízum je velmi důležitý doklad, Chris Guillebeau

Rovněž není od věci zjistit si, kolika kilogramový kufr si můžete s sebou vzít do letadla. Samozřejmě cílem tohoto článku není zjistit přesné hodnoty jednotlivých leteckých společností, spíše uvést průměrné limity jak pro příruční, tak klasické zavazadlo. Obecně se společnosti dělí do dvou skupin, jedna dovoluje maximálně 15 kg, druhá až průměrně 23 kg. U příručního se váha pohybuje okolo 5 kg.

Cena

Až po přečtení začnete přemýšlet o prodloužení léta, konejte rychle. Last-minute nabídky cestovních kanceláří mizí velmi rychle a není se čemu divit. U některých nabídek můžete ušetřit až desetitisíce korun. Zcela určitě s sebou přibalte i dobrou náladu, neboť s ní si dovolené užijete o to více.

Sponzorované odkazy

1 2 3 17