Amsterdam, díl první
Sponzorované odkazy
Amsterdam. Hlavní a největší město Nizozemska, sídlo nejdůležitějších státních institucí. Pokud patříte mezi světa znalé, jistě jste poznali jeden z důležitých faktických omylů v předcházející větě. Amsterdam, sic se jedná o největší a nejvýznamnější město Nizozemského království, není domovem ani královské rodiny, ani zde nesídlí nizozemský parlament či jiné státní útvary. Naopak bankovnictví a kultuře se v Asmterdamu daří. Historie Amsterdamu je natolik spletitá a dlouhá, že jejím popisem bychom vyplýtvali příliš mnoho slov, řádků, a hlavně vašeho čtenářského času. Mnohem lepší variantou, která se historie této koloniální země týká, je návštěva Rijksmusea, muzea, jež vás provede celou nizozemskou historií stejně dobře, jako vám nabídne umělecká díla nejpřednějších světových malířů — přes Rembrandta, Vermeera po Gogha. Jestliže patříte mezi fanoušky umění právě posledního zmíněného autora, zcela jistě naplánujte svou cestu i do Van Gogh Museum, které vám nejen představí nejslavnější díla, ale i pomocí krátkých několikajazyčných vzkazů přiblíží život samotného umělce. A to nemluvě o jiných muzeích jako je Museum Het Rembrandthuis (jak již z názvu vyplývá, točí se kolem života Rembrandta), Het Scheepvaartmuseum (muzeum námořnictví) či světoznámé Anne Frank House, kde na vás dolehne tíživá situace židovských rodin za druhé světové války.
Benátky západu?
Jestliže se budete pohybovat po Amsterdamu, zjistíte, že kromě nejpopulárnějšího způsobu přepravy, jízdy na kole, využívají místní i trajekty, přepravní čluny či se projíždějí ve chvílích volna na loďkách. Město samo o sobě působí velmi uvolněně, nikdo se nikam nežene, je zde nespočet parků, zeleň kontrastuje s městskou zástavbou a díky velkému množství cyklistů není ani v centru města příliš znečistěný vzduch z výfukových plynů automobilů. Obyvatelstvo Amsterdamu je věru různorodé, na ulici potkáte jak rodilé Nizozemce, tak Belgičany, Němce, Skandinávce, obyvatele jižní Evropy, či Araby. Úředním jazykem je nejen nizozemština, jazyk znějící lehce „chrochtavě“, ale i fríština, která je velmi blízká angličtině.
Kam vyrazit v Amsterdamu, jaké památky nevynechat, a proč musíte mít na návštěvu coffeeshopu víc než 18 let, se dočtete příští týden. Zatím vaarwel!
Sponzorované odkazy