Sponzorované odkazy

Barevné korály roztodivných tvarů, hejna ryb či obří manty. Nepoznané krásy Thajska se vám naskytnou v nejjižnějším mořsékm parku na souostroví Tarutao. Souostroví má padesát ostrovu, na kterých vás čeká nespočet potápěčských škol, resortů, ale i opuštěných písečných pláží na neobydlených ostrovech. Souostroví Tarutao bylo národním parkem vyhlášeno v roce 1974 a je teprve druhým mořským parkem v Thajsku.

KohTarutao_1690778Žádný z padesáti ostrovů souostroví nezasáhla, na rozdíl od severnějších ostrovů Andamanského moře, ničivá vlna tsunami z roku 2004. Díky tomu se zde zachovaly podmořské korálové útesy v neporušeném stavu. Tarutao je vhodnou destinací nejen pro potápěče, ale i pro turisty, kteří hledají klidné místo pro relaxaci.

Celému národnímu mořskému parku dal název ostrov Koh Tarutao, největší ze všech ostrovů v souostroví. Ten je odproštěn od turistické atmosféry a aktivit. Na celém ostrově je jen jediná restaurace a obchod a ubytovat se dá pouze v chatrčích bez teplé vody a elektřiny. V současnosti zde žije jen 60 stálých obyvatel.

Křišťálové moře a čisté pláže provází celým ostrovem

Křišťálové moře a čisté pláže provází celým ostrovem

Korálové království na Koh Lipe

Centrem veškerého dění na Tarutao je ostrůvek Koh Lipe. Právě tady se nacházejí všechny potápěčské školy, restaurace, obchody i resorty. Tvar ostrova připomíná bumerang. Vnitrozemí tvoří stromy, strany lemují pláže. Na Koh Lipe jsou tři pláže. První je Pattaya na jihu. Je nejobydlenější a nejživější. Další je Sunrise Beach, pláž východu slunce. Na západě leží Sunset Beach, krátká, ale nejklidnější ze všech tří pláží.

Potápěčské lokality

Nádherný podmořský svět na Koh Lipe

Nádherný podmořský svět na Koh Lipe

Stonehenge

Mezi nejkrásnější místa na potápění v okolí patří Stonehenge, jen pár minut jízdy lodí ze Sunrise Beach. Kolem malého ostrůvku zarostlého hustou vegetací se tu z dvacetimetrové hloubky vypínají vysoké kamenné sloupy doslova zarostlé korály s množstvím ryb a dalších podmořských obyvatel.

Yong Hua Shipwreck

Objedete-li ostrov na západ, dostanete se k dalšímu oblíbenému místu pro potápění zvaném Yong Hua Shipwreck. V hloubce zhruba 26 až 40 metrů tu od roku 1996 odpočívá vrak rybářské lodi. Loď od té doby pomalu ožívá mořskou faunou a flórou a postupně se stává nedílnou součástí místní scenérie.

Podmořská scenérie

Podmořská scenérie

Koh Bu Tang

Zhruba půl hodiny vzdálený ostrov Koh Bu Tang, porostlý korály ze všech stran, skýtá hned několik skvělých potápěčských míst vedle sebe. Východní část ostrova s malinkým ostrovem Koh Lokoi nabízí k objevování téměř 37 hektarů mělkých korálových porostů. Na západní straně ostrova vás zavede Giant’s Staircase, obrovské přírodní schodiště z kamenných stupňů, až do padesátimetrové hloubky. Hned vedle objevíte v menší hloubce Sting Ray City, město rejnoků. Na severu na vás čeká Monkey Bay (Zátoka opic).

Koh Sawang

Na nejzápadnějším okraji souostroví Tarutao leží další cíl. Malý ostrov Koh Sawang sice tvoří nad hladinou jen holá skála bez života, zato pod vodou je toto skalisko pokryté nejrůznějšími druhy korálů obývaných neuvěřitelným množstvím rozmanitých ryb.

Sponzorované odkazy