Skåne, jižní část skandinávského obra Švédska
Sponzorované odkazy
Ač se léto postupně přehouplo do své druhé poloviny, období teplého počasí a tropických teplot zdaleka nekončí. Jak tedy využít zbývajících hezkých dní bez toho, abyste se celé dny opékali na pražícím slunci, a přesto se mohli kochat přílivem a odlivem, krásnou přírodou a těšit se z další odškrtnuté položky ve vašem cestovatelském seznamu? Pojďme spolu navštívit jižní Švédsko, oblast zvanou Skåne, jeden z územních samosprávních celků Švédska, kde na vás čeká kombinace skandinávského a evropského ducha. Následujme tedy pobřeží Baltského moře a vyzvedněme ta nejdůležitější místa, která nelze během návštěvy opomenout.
Informací není nikdy dost
Na prvním místě samozřejmě vyvstává otázka, jak se do Skåne dostat. V dnešní době není třeba pochybovat o dopravní dostupnosti, spíše vás upozorním na pár maličkostí, které se vám mohou hodit. Co se týče samotného příjezdu, můžete zvolit jízdu autem, která je pro následné popojíždění po Švédsku nejspíše nejideálnější variantou. Autem se do Švédska dostanete přes Dánsko, respektive přejedete most přes úžinu Öresund, šestnanáct kilometrů impozantní most, který urychlil transport z obou zemí o několik hodin. Pozor, most je placený a částka za automobil se pohybuje okolo 57 eur. Druhá varianta je trajekt, přičemž trajektů do Švédska vyjíždí hned několik, a to jak z Polska, tak Německa, či výše zmíněného Dánska.
Pokud preferujete rychlejší způsob, nesmíme opomenout leteckou dopravu. Ve Švédsku je hned několik letišť — nejvytíženější je Stockholm Arlanda, které ročně odbaví několik milionů cestujících, a odkud můžete využít vnitrostátních letů, například do Malmö, vstupní brány do Skåne. V neposlední řadě bychom měli zmínit vlakovou dopravu, která může být zvlášť pro některé z vás velmi zajímavá. Do Malmö, respektive do Stockholmu a jiných měst, vede vlakové spojení z Berlína — Snälltåget. Cesta z Berlína do Malmö trvá řádově 12 hodin, přičemž vlaky vyjíždějí vždy večer, a druhý den ráno se probouzíte v jiné zemi — cestující si rezervují lůžka v lůžkových vagonech.Do Švédska vedou rovněž autobusové linky, u nich se však připravte na dlouhé hodiny strávené sezením v méně komfortních sedačkách.
Jakmile se do země dostanete, nabízí se další otázka, a to je ubytování. Vše se odvíjí od množství peněz, které máte na cestu vyhrazeno — všeobecně totiž platí, že Švédko je země poměrně drahá, a proto je třeba pečlivě zvážit každou investovanou korunu. Pro ty méně movité se nabízí varianta kempů, hostelů, sdílených pokojů či přespávání zcela zdarma ala politika couchsurfingu (pokud vás couchsurfing zajímá, přečtěte si pravidla, se kterými je třeba počítat). U kempů však musíte vlastnit speciální kempovací kartu, která vás vyjde cca na 150 SEK a platí po celé Skandinávii. Samozřejmě existuje také varianta stanování ve volné přírodě; zákon Allemansrätt hovoří o volném pohybu osob v přírodě, za podmínek, že přírodu neznečišťujete a nepoškozujete ji.
Ubytování i dopravu bychom probrali, příště se těšte na tipy kam a proč vyrazit právě do Skåne.
Sponzorované odkazy