Lofoten – krása za polárním kruhem
Sponzorované odkazy
Lofoten (česky poněkud nesprávně Lofoty) je souostroví na severu Norska táhnoucí se podél pevninských břehů jako šňůra perel – celkem více než 80 ostrovů a ostrůvků. Přestože se celá oblast nachází za polárním kruhem, podnebí se spíše podobá oceánskému až mírnému. Nečekejte však žádné tropy, i přes vliv Golfského proudu se průměrná teplota v létě drží okolo 12 °C. K počasí se váže ještě jedna zajímavost. Jižní část je nejsevernějším místem na světě, kde roční průměrná teplota neklesne pod bod mrazu.
Vysokohorská turistika? Ano!
Pokud patříte mezi ty, kteří místo fjordů dávají přednost zasněženým vrcholkům, nezoufejte. Nejvyšším vrcholem je Higravstinden (1 146 m n. m.), ostatní vrcholy se rovněž pohybují v podobné výšce. Lofoten je rájem zejména pro horolezce, mnohé skalní útvary stoupají už od úpatí strmě vzhůru, takže výstup je možný pouze s příslušnou výbavou. Zcela nejznámějším vrcholem je Svolværgeita, který se nachází na severovýchodě hory Fløyfjellet, a zároveň dominuje hlavnímu městu Svolværu. Svolværgeita je taky nazýván „The Svolvær Goat“, česky „Svolværský kozel“ – skalní masiv je tvořen dvěma vrcholy a horolezcům nezbývá nic jiného, než na jeden z druhého skočit, podobně jako vysokohorská koza.
Polární záře a písečné pláže
Hlavním lákadlem pláží je jejich jemný písek, průzračné moře a v zimním období hlavně polární záře. Krajina je taktéž vyhledávaným cílem fotografů. Mezi nejznámější patří pláž Haukland, která se nachází 10 km od městečka Leknes. Haukland patří mezi oblíbené turistické destinace hlavně v létě (někteří se i v blankytné vodě koupou), v zimě zde můžete pozorovat jedny z nejkrásnějších západů a východů slunce. Pokud se chcete vydat „lovit“ polární záři, mezi nejoblíbeněji místa patří pláže Uttakleiv, Skagsanden nebo Myrland. Během léta lze na Lofotenu pozorovat i tzv. půlnoční slunce. Jedná se o přírodní úkaz, kdy slunce zcela nezapadá, takže je v noci světlo.
S mořem souvisí jeden neobvyklý přírodní úkaz – mořský vír (tzv. Maelström). Díky obrovskému množství fjordů a zátok dochází ke vzniku velkých nálevkovitých vírů o průměru až 10 m, které se stávají nebezpečnými pro malé plavidla. O těchto vírech najdeme zmínku i v literatuře, přes Julese Verna, Edgara Allana Poea po Karla Čapka.
Historie a rybolov
Pokud chcete zapátrat po něčem z dějin souostroví, rozhodně navštivte Muzeum Vikingů (Lofotr Vikingmuseum), které najdete na ostrově Vestvågøya, konkrétně v malém městečku Borg. Zde si můžete prohlédnout vikingskou náčelnickou rezidenci, kde najdete několik místností a obrovskou hodovní síň. Zjistíte, jak Vikingové žili, jak vyráběli všemožné nástroje, nebo jen nasávejte atmosféru tohoto místa, kterou ještě podtrhuje krásná krajina okolo.
V každém městě narazíte na rorby, původně rybářské domky, které jsou dnes spíše využívány k ubytování turistů. Přestože se od rybářských domků ustoupilo, o rybolovu samotném toto nelze tvrdit. Lov ryb živí většinu obyvatel, loví se převážně tresky, které jsou následně sušeny. Sušené rybí maso je důležitým vývozním artiklem.
Sponzorované odkazy