Štítek: Švédsko
V dnešním článku zakončíme náš minivýlet po jižním pobřeží Švédska. Zamíříme do města spjatého s jedním z nejvýznamnějších švédských spisovatelů, navštívíme jeden poloostrov a cestu ukončíme prohlídkou univerzitního města Kristianstadu.
Začněme nejprve přírodní atrakcí. Poloostrov Falsterbo, ležící jižním cípu země vám nabídne jak jednu přírodní rezervaci, její jméno je Måkläppen, tak stejnojmenné město Falsterbo, které je oblíbeným cílem turistů i místních obyvatel, zvláště v letním období. Poloostrov je omýván Baltským mořem a zálivem Øresund, přesto se zde na písečných plážích najde spousta odvážlivců, kteří do vln vstoupí. Mimochodem, průměrná teplota vody se během letních měsíců pohybuje okolo 17 °C. Måkläppen bude pro vaši návštěvu větším oříškem, v průběhu téměř celého roku je zde zakázán vstup z důvodu hnízdění ptáků, jak je tomu i v jiných částech Švédska. I tak nevěšte hlavu, do okolní přírody se dostanete tak, či tak, a výhled, který se vám naskytne po dosažení cípu poloostrova je jedinečný.
Cestou po pobřeží se dostáváme do města Trelleborg. Nejedná se nicméně o žádné malé městečko, podle posledního sčítání lidu žije v Trelleborgu téměř 45 000 obyvatel. Trelleborg je jedním z nejvýznamnějších skandinávských přístavů, stejně tak se jedná o krásné město, které na vás dýchne svou vlastní historií — navštivte například rekonstrukci vikingské vesnice Trelleborgen či část města zvanou Smygehuk, nejjižnější místo celého Švédska. Právě zde můžete najít sochu ženy, užívající si mořský vánek a sluneční paprsky v obličeji; dle místních stála malíři jako model babička herečky Umy Thurman.
O více než 50 kilometrů dál leží město Ystad, významná to zastávka naší cesty. Právě Ystad je stěžejním místem pro knihy Henninga Mankella, který se nechal inspirovat ponurou atmosférou švédských večerů a stvořit postavu detektiva Kurta Wallendera, jenž toto přístavní město proslavil po celém světě. Při návštěvě Ystadu byste rozhodně neměli minout tyto body — Änglahuset, který připomíná historii města; Sankta Maria Kyrka, nejvýznamnější luteránský kostel ve městě, či třeba vyhlášenou čajovnu a restauraci Maltes Mackor.
Míříme do cíle, a proto je třeba se zastavit ještě na dvou zajímavých zastávkách. Tou první je Ales Stenar, švédské Stonehenge, a Löderups Strandbad, místo s nádhernými plážemi a divokou přírodou. Kristianstad je naší poslední destinací, univerzitní město, které za posledních 15 let prodělalo obrovskou změnu ve vyspělé město oblíbené mezi turisty.
Minulý týden jsme zdůraznili nejdůležitější fakta ohledně přepravy a ubytování v jižní části Švédska zvané Skåne. Postupně se budeme prokousávat pobřežím, s tím, že vytyčíme ty nejdůležitější milníky, které byste při své cestě neměli minout. Začneme městem Malmö, třetím největším městem ve Švédsku, které je pro mnoho návštěvníků počátečním bodem jejich putování. Právě zde, jak si jistě pamatujete z předešlého článku, vede most přes úžinu Öresund mezi Dánskem a Švédskem. Hned na úvod je třeba zmínit, že Malmö má ráz spíše industriální, tudíž na romantické uličky a zákoutí narazíte spíše sporadicky. Rovněž stojí za zmínku fakt, že Malmö až do 17. století spadalo mezi nejnavštěvovanější dánská, nikoli švédská města — změnu způsobila mírová smlouva z roku 1658 zvaná Roskildský mír.
Malmöhus Slott ve švédštině, pevnost Malmöhus v češtině — renesanční stavba ležící v západní části města. Navštivte jej pro připomenutí historie, pak se však rozhodně zaměřte na moderní architekturu, kterou reprezentuje například Turning Torso, budova postavená v roce 2005 a inspirovaná otáčejícím se ženským tělem. Zajímavostí je, že u otáčení nezůstal jen samotný název, budova se rovněž otáčí kolem vlastní osy, respektive jednotlivá patra; bohužel, veřejnosti je přístup do budovy znemožněn, většina plochy je využita jako luxusní byty, případně jako kancelářské prostory.
Na začátku srpna, ač už doba minulá, se koná v Malmöfestivalen, festival, během něhož můžete ochutnat rozmanité chutě jak švédské, tak zahraniční kuchyně, seznámit se s kulturními zvyky, či zajít na koncert jedné z mnoha kapel. Festival má tradici již od roku 1985, a každoročně jej navštíví během festivalového týdne okolo 1,5 milionu návštěvníků.
Lund
O necelých dvacet kilometrů severněji leží město Lund, které je oproti Malmö v mnohem odlišné. Založeno bylo již okolo roku 990, a záhy se stalo velmi důležitým křesťanským centrem v severní Evropě. Ve světě je velmi známé pro svou univerzitu, která patří mezi nejvýznamnější ve Skandinávii. Dominantou města je katedrála Domkyrkan, její krypty a orloj; prohlídky v sezoně probíhají denně, a to s průvodcem a zdarma. Umělecky orientované duše zcela jistě zamíří ke Skissernas Museum, netradičního muzea, které se zaměřuje převážně na moderní současné umění, počínaje náčrty tužkou, konče monumentálními obrazy hrajícími všemi barvami. Stojí za návštěvu!
Ač se léto postupně přehouplo do své druhé poloviny, období teplého počasí a tropických teplot zdaleka nekončí. Jak tedy využít zbývajících hezkých dní bez toho, abyste se celé dny opékali na pražícím slunci, a přesto se mohli kochat přílivem a odlivem, krásnou přírodou a těšit se z další odškrtnuté položky ve vašem cestovatelském seznamu? Pojďme spolu navštívit jižní Švédsko, oblast zvanou Skåne, jeden z územních samosprávních celků Švédska, kde na vás čeká kombinace skandinávského a evropského ducha. Následujme tedy pobřeží Baltského moře a vyzvedněme ta nejdůležitější místa, která nelze během návštěvy opomenout.
Informací není nikdy dost
Na prvním místě samozřejmě vyvstává otázka, jak se do Skåne dostat. V dnešní době není třeba pochybovat o dopravní dostupnosti, spíše vás upozorním na pár maličkostí, které se vám mohou hodit. Co se týče samotného příjezdu, můžete zvolit jízdu autem, která je pro následné popojíždění po Švédsku nejspíše nejideálnější variantou. Autem se do Švédska dostanete přes Dánsko, respektive přejedete most přes úžinu Öresund, šestnanáct kilometrů impozantní most, který urychlil transport z obou zemí o několik hodin. Pozor, most je placený a částka za automobil se pohybuje okolo 57 eur. Druhá varianta je trajekt, přičemž trajektů do Švédska vyjíždí hned několik, a to jak z Polska, tak Německa, či výše zmíněného Dánska.
Pokud preferujete rychlejší způsob, nesmíme opomenout leteckou dopravu. Ve Švédsku je hned několik letišť — nejvytíženější je Stockholm Arlanda, které ročně odbaví několik milionů cestujících, a odkud můžete využít vnitrostátních letů, například do Malmö, vstupní brány do Skåne. V neposlední řadě bychom měli zmínit vlakovou dopravu, která může být zvlášť pro některé z vás velmi zajímavá. Do Malmö, respektive do Stockholmu a jiných měst, vede vlakové spojení z Berlína — Snälltåget. Cesta z Berlína do Malmö trvá řádově 12 hodin, přičemž vlaky vyjíždějí vždy večer, a druhý den ráno se probouzíte v jiné zemi — cestující si rezervují lůžka v lůžkových vagonech.Do Švédska vedou rovněž autobusové linky, u nich se však připravte na dlouhé hodiny strávené sezením v méně komfortních sedačkách.
Jakmile se do země dostanete, nabízí se další otázka, a to je ubytování. Vše se odvíjí od množství peněz, které máte na cestu vyhrazeno — všeobecně totiž platí, že Švédko je země poměrně drahá, a proto je třeba pečlivě zvážit každou investovanou korunu. Pro ty méně movité se nabízí varianta kempů, hostelů, sdílených pokojů či přespávání zcela zdarma ala politika couchsurfingu (pokud vás couchsurfing zajímá, přečtěte si pravidla, se kterými je třeba počítat). U kempů však musíte vlastnit speciální kempovací kartu, která vás vyjde cca na 150 SEK a platí po celé Skandinávii. Samozřejmě existuje také varianta stanování ve volné přírodě; zákon Allemansrätt hovoří o volném pohybu osob v přírodě, za podmínek, že přírodu neznečišťujete a nepoškozujete ji.
Ubytování i dopravu bychom probrali, příště se těšte na tipy kam a proč vyrazit právě do Skåne.
Pokud jste již třeba byli ve Finsku nebo v Dánsku, nebo byste zkrátka raději do jiných skandinávských zemí, můžete popřemýšlet o Švédsku, či Norsku. Jedná se o další tip k návštěvě destinací, kterého nebudete litovat. Ať již máte rádi přírodu, památky nebo poznávání nových kultur, věřte, že si přijdete na své. Švédsko a Dánsko mají co nabídnout naprosto každému turistovi!
Švédsko je srdcem Skandinávie
Švédsko se nachází v samotném středu celé Skandinávie, je členem Evropské unie a sousedí s Finskem a Norskem. Zajímavostí je, že s Dánskem je spojeno prostřednictvím mostu přes úžinu Øresund.
Do Švédska můžete zavítat v kteroukoliv roční dobu, hlavní turistická sezona je zhruba od května do září. Především v severních oblastech Švédska je ale zapotřebí počítat s o něco chladnějším podnebím. Na jihu jsou soustředěna větší města, zde tedy můžete obdivovat památky, ale například si užívat i nakupování. Naopak na severu země si pak přijdou na své především všichni lidé, kterým má co říci příroda. Vůbec nejnavštěvovanějšími místy Švédska jsou hlavní město Stockholm a potom i Göteborg.
Norsko je rájem nejen pro vodáky a rybáře
Uvažujete-li o návštěvě Norska, potom patříte zřejmě k vyznavatelům přírody a vůbec všeho, co s ní souvisí, tedy i dobrodružství. Máte-li rádi pěší turistiku, potom se vám nabídne velké množství tras, vedoucích pohořím nebo chráněnými parky. K dispozici je vám taktéž dostatek lokalit k táboření. Jak již bylo řečeno, Norsko je rájem pro rybáře, v přilehlém moři, ale i v řekách na vás čeká spousta úhořů a pstruhů, zkrátka idylka!
Na památky je Norsko přece jen o něco chudší, ale zavítáte-li do Osla, Bergenu a Trondheimu, nebudete litovat a určitě se dozvíte spoustu zajímavého.
Cestování po skandinávských zemích přinese relaxaci a oddech. Je to zase něco jiného, než klasická dovolená u moře, v každém případě to však stojí za to!
Sponzorované odkazy