Sponzorované odkazy

Pražská kotlina ukrývá řadu přírodních rezervací. Jednou z nich je i Prokopské údolí, které je známé především díky slavnému paleontologovi Joachimu Barrande. Z okolních skal se naskýtá nádherný výhled na pražské panorama Pankráce a Kavčích hor. A právě tady bude naše další zastávka v rámci seriálu Dvanáct divů Česka.
Děvičky

Děvičky

Přírodní rezervace Prokopské údolí byla vyhlášena v roce 1978. Rozkládá se v Praze 5 na 101,5 hektarech a zahrnuje území mezi Jinonicemi a Zlíchovem na obou stranách Prokopského údolí včetně vrchu Děvína a okolních kopců zvaných Dívčí hrady (Děvičky). Rezervace je součástí Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí, který byl vyhlášen v roce 1993. Oblast Červeného lomu patřila mezi oblíbená místa Jaroslava Foglara, Prokopské jezírko se zas objevilo ve filmu Pelíšky.

Místo patří mezi vyhledávané lokality díky přírodním úkazům a zajímavostem. Kromě jezírek, lomů, a skalních výběžků, nabízí údolí útočiště k odpočinku a relaxaci. Na trase vinoucí se kolem klikatícího se Dalejského potoka je celkem šestnáct zastávek. Na každé z nich můžete spatřit informační tabuli.Naučná stezka seznamuje s historií i faunou a flórou jedinečné geologické lokality přírodní rezervace Prokopského údolí. Stezka začíná v městské části Praha-Butovice a pak sestupuje do Prokopského údolí, kde se napojuje na naučnou stezku Řeporyje – Hlubočepy.

Letecký pohled na Prokopské údolí

Letecký pohled na Prokopské údolí

Památky a zajímavá místa na trase

Mušlovka

Mušlovka je vápencový lom, kde francouzský inženýr Joachim Barrand prováděl své geologické a paleontologické výzkumy. Oblast mezi Plzní a Prahou nazvali geologové na jeho počest Barrandien, jeho jméno nese i blízká pražská čtvrť Barrandov.

Trunečkův mlýn

Z původních sedmi mlýnů, které stávaly kolem Dalejského potoka, můžete dnes spatřit pouze tři. Jedním z nich je právě Trunečkův mlýn. Dodnes je v místech, kde mlýn stával, patrné jeho torzo a některé další části stavby.

Klukovické koupaliště

Až do šedesátých let minulého století se v údolí rozprostíralo Klukovické koupaliště. Dnes přírodní amfiteátr slouží k odpočinku po cestě údolím a zábavě pro děti.

Kříž upomínající kostel sv. prokopa

Kříž upomínající kostel sv. prokopa

Kříž na skále

Kříž na skále nad Dalejským potokem připomíná místo, kde kdysi stával barokní kostelík svatého Prokopa. Dominantou jeho interiéru byl zdobený oltář, osazený kopií zázračného obrazu sv. Prokopa. Nad oltářem bylo sousoší Nejsvětější trojice a znak rodu Schwarzenberků. V šedesátých letech byl kostel svatého Prokopa zničen. Na zaniklý kostel dnes upomíná kříž umístěný na jedné ze skal. Kříž byl na toto místo postaven při příležitosti 950. výročí úmrtí sv. Prokopa.

Prokopské jezírko

Prokopské jezírko naleznete uprostřed vytěženého vápencového lomu. U jezírka je umístěna další z informačních tabulí naučné stezky. Díky ní se dozvíte, ve kterém roce probíhala v lomu těžba vápence a k čemu se vytěžený kámen využíval. Dočtete se také, že se ve zdejších stěnách nacházejí zkameněliny velkých mlžů a že je místo, díky blízké vzdálenosti od Barrandovských filmových studií, oblíbeným místem filmařů.

Viadukt Pražského semmeringu

Viadukt Pražského semmeringu

Viadukt Pražského semmeringu

Prokopské údolí přemosťuje železniční trať. Osmi kilometrový úsek, označovaný Pražský semmering byl vystavěn v letech 18868 – 1872 jako součást železniční trati, která spojovala Smíchovské nádraží a Hostivice. Název Pražský semmering byl odvozen od rakouské trati, která prochází horským sedlem Semmering.

Prokopská jeskyně

V roce 1875 byl otevřen Schwarzenberský (Králův) lom. Tam byla po roce 1880 odlámána 120 metrů dlouhá Prokopská jeskyně. Podle staré pověsti právě zde poustevničil svatý Prokop pokoušený ďáblem. Boj nakonec Prokop vyhrál a ďábel utekl stropem, což ilustrovala 9 metrová skalní výduť, s převzatým názvem Čertova síň.

Sponzorované odkazy